Slečna Marplová - Série 4 (2009) (série)

Vraždit je snadné (S04E02)

(epizoda)

Slečna Marplová navštívi dovtedy pokojnú dedinku Wychwoodunder-Ashe, aby vyšetrila sériu vrážd. Spriatelí sa so sympatickým bývalým policajtom Lukom Fitzwilliamon , ktorý jej pri vyšetrovaní pomáha. V dedine práve prebiehajú voľby do miestneho úradu a sled náhlych úmrtí ovplyvní vývoj udalostí. A to ešte obyvatelia netušia, že slečna Marplová sa ich chystá oboznámiť so šokujúcim tajomstvom, ktoré spôsobí, že život v dedine sa už nikdy nevráti do predchádzajúcich koľají. (STV)

Aluska88

Čtvrtá hvězdička za "bývalého plukovníka" Bennyho Cumberbatche a jeho menšího pre-Sherlocka a Russella Toveyho, který si vedle něj poté zahrál i v Sherlockovi. Vyřešení série vražd a odhalení všech skrytých tajemství minulosti sice dost připomíná melodramatické a plačtivé scény z telenovel, ale jinak se mi tento "případ" líbil. Slečna Marplová nepatří mezi předmět mého zájmu, dívala jsem se hlavně kvůli Benedictovi a nebyla jsem zklamána:) ()

Šandík

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Idylické venkovské prostředí skrývá pomalu více vražd, než kdejaký "vyvražďovací" horor. Vraždit v knize je totiž tak nesmírně snadné... Postavy jednoduše mizí ze scény a skládačka do sebe postupně zapadá... Přestože je film opět značně přepracovanou verzí knižní předlohy, přestože se v ní slečna Marplová vůbec nevyskytuje, přestože ve filmu slečnu Marplovou nehraje Geraldina McEwan, přestože je zde "postav jak na orloji", přesto všechno jde rozhodně o slušně natočenou detektivku. Problém s orientací v tom, "kdo s kým a proč" divák samozřejmě má, neboť jednotlivých postav je opravdu hodně, ovšem nelze tvrdit, že by se v nich ztratil úplně. Ostatně, to "ztrácení se" je vlastně příznačné. Podstatné je, že na konci se celá skládačka lidských vztahů bezpečně složi dohromady. Samozřejmě by bylo možné vytýkat příběhu notné "přitažení za vlasy", ale to už je rys pro "anglickou detektivku" příznačný. Vytýkat jej je podobné, jako rozčilovat se nad tím, že jednotlivé postavy v opeře zpívají... Celkový dojem: 80% ()

burina

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Knižná predloha je jedným z najlepších diel kráľovnej zločinu ale hlavne je o niečom úplne inom...aspoň, čo si pamätám. To by až tak nevadilo, nejaká tá vlastná invencia nebýva na škodu, lenže tento film je bohužial strašne chaotický, zmätený a nudný. ...takže pokiaľ toto čítate, tentokrát sa vykašlite na film a radšej siahnite po knihe, oplatí sa! ()

Elyssea

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

O dvanáct let později přepisuju původní komentář. Je zajímavé, kolik nadaných britských herců jsem si "připsala" do seznamu ke sledování díky Poirotovi a Marplové. V těchto adaptacích totiž mnohdy hrají teď už velmi známá jména a dívat se na ně s odstupem X let je velmi zábavné. Nicméně Vraždit je snadné je jedna z těch příhod, kde se vrah snad až příliš utrhne ze řetězu a ke konci už se to jen vrší bez jakéhokoli důvodu a hlubší pointy. On také motiv je tak dramatický a traumatizující, až se skoro vymyká Agathě samotné. Tam šlo často jen o "malé" lidské křivdy a motivy z okruhu peníze, láska, žárlivost. Takže bohužel, jeden ze slabších dílů. ()

Morien

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Neměla jsem ani tak problém pochopit "kdo a proč" v rámci odvyprávěného příběhu, ale spíš na úrovni kdo a proč proboha mrví adaptace slečny Marplové takovým způsobem. Pořád mám dojem, že s odchodem Geraldine McEwan do důchodu odešli i dobří scenáristé (i když i poslední série s její účastí už vykazovala znaky určitého úpadku do telenovelových vod v rovině příběhu). Už nelze hovořit o zábavném portrétu místa a jeho obyvatel, protože se vytratila vnitřní soudružnost a lehkost. Ačkoliv jsou filmy pořád tvořeny podle stejných pravidel jako třeba výborné díly Ohlášená vražda nebo Vražda na faře, logika zločinů a souvislostí je hodně chtěná. Jednotlivé postavy jsou divně napsané i obsazené, nemají už žádný vlastní život, fungují vyloženě jenom jako figurky, které se přesunují z místa na místo tak dlouho, než dojde k závěrečné konfrontaci. Například je pro mě nemožné uvěřit, že starý doktor a jeho žena, později vdova, by kdy mohli být manželé a fungovat jako pár, to prostě odmítám. A Benedictu Cumberbatchovi to sice sluší v retro oblečení, ale k čemu to je, když vidíme, že nemá žádný vlastní rozum, jen poletuje kolem jako hadr na holi a čeká, až mu někdo řekne, co má dělat. (A ani nezačal brečet, což je jeho nejparádnější herecký trik, jak jsem zatím studiem jeho filmů zjistila.) Nevím, co by slečna Marplová, která řeší věci na základě pozorování a zkušeností, mohla vysledovat v tomto nepravděpodobném vákuu. Selský rozum dostává pořádně na frak, řekla bych. ()

• Kostyméri a maskéri museli Julii McKenzie (Slečna Marplová) pridať zopár rokov navyše. Na svoj nový výzor si zvykala len veľmi ťažko, dokonca priznala, že potrebovala pomoc psychiatra, aby sa dokázala pozrieť na seba do zrkadla. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)