Vraždit je snadné (S04E02) (epizoda)

Murder Is Easy

Vraždiť je hračka

Krimi / Drama

Velká Británie, 2009, 1 h 33 min

Julia McKenzie není špatná Marplová je jen na druhém místě za Geraldine McEwan. McKenzie nehoří zvědavostí jako McEwan, v žádném jejím pohybu nenajdete to co v pohybu McEwan, ta byla zvědavá nejen mimikou, ale i pohyby, hořela zvědavostí, touhou odhalit každou záhadu, občas si záměrně hrála na nepříjemnou jen aby na něco přišla. A McKenzie? Ta je jen stará usedlá paní, která záhady řeší jen tak nějak mimoděk. Příběh vcelku dobrý, ale mcKenzie prostě není to co McEwan. 60%(15.11.2009)

Idylické venkovské prostředí skrývá pomalu více vražd, než kdejaký "vyvražďovací" horor. Vraždit v knize je totiž tak nesmírně snadné... Postavy jednoduše mizí ze scény a skládačka do sebe postupně zapadá... Přestože je film opět značně přepracovanou verzí knižní předlohy, přestože se v ní slečna Marplová vůbec nevyskytuje, přestože ve filmu slečnu Marplovou nehraje Geraldina McEwan, přestože je zde "postav jak na orloji", přesto všechno jde rozhodně o slušně natočenou detektivku. Problém s orientací v tom, "kdo s kým a proč" divák samozřejmě má, neboť jednotlivých postav je opravdu hodně, ovšem nelze tvrdit, že by se v nich ztratil úplně. Ostatně, to "ztrácení se" je vlastně příznačné. Podstatné je, že na konci se celá skládačka lidských vztahů bezpečně složi dohromady. Samozřejmě by bylo možné vytýkat příběhu notné "přitažení za vlasy", ale to už je rys pro "anglickou detektivku" příznačný. Vytýkat jej je podobné, jako rozčilovat se nad tím, že jednotlivé postavy v opeře zpívají... Celkový dojem: 80%(9.10.2011)

Těch mrtvol v tomto díle! Dír gád, už jenom proto hvězda navíc:-))) nene, pěkné to bylo, moc. A normálně je mi úplně líto té nové Marplové, Julia McKenzie je určitě dobrá herečka, akorát jí přitěžuje fakt, že jsme všichni zvyklí na Geraldine McEwan a vždycky v ní uvidíme jenom "tu druhou, která přišla po ní"... Škoda(4.12.2009)

O dvanáct let později přepisuju původní komentář. Je zajímavé, kolik nadaných britských herců jsem si "připsala" do seznamu ke sledování díky Poirotovi a Marplové. V těchto adaptacích totiž mnohdy hrají teď už velmi známá jména a dívat se na ně s odstupem X let je velmi zábavné. Nicméně Vraždit je snadné je jedna z těch příhod, kde se vrah snad až příliš utrhne ze řetězu a ke konci už se to jen vrší bez jakéhokoli důvodu a hlubší pointy. On také motiv je tak dramatický a traumatizující, až se skoro vymyká Agathě samotné. Tam šlo často jen o "malé" lidské křivdy a motivy z okruhu peníze, láska, žárlivost. Takže bohužel, jeden ze slabších dílů.(13.11.2009)

Klasika, Agatha Christie. Kdysi jsem toho přečetla kýbl. Na tenhle kousek jsem narazila až nedávno a jelikož ho má ve fimografii Benedict, skočila jsem po tom jako tygr po koulouškovi. Ach ano, koloušek Benedict:)) Hlavní to devíza filmu, nicméně film jako takový se mi líbil taky, bavilo mě, že se už už nechytám a pak najednou zase jo..pořád mi něco unikalo a já to vždycky ještě stihla chytit za ocásek... a tak jsem nakonec byla v obraze, což mě nemálo potěšilo, protože moc na velký komplikace a složitosti nejsem :)) Moc milá záležitost.(20.1.2014)

• - Kostyméri a maskéri museli Julii McKenzie (Slečna Marplová) pridať zopár rokov navyše. Na svoj nový výzor si zvykala len veľmi ťažko, dokonca priznala, že potrebovala pomoc psychiatra, aby sa dokázala pozrieť na seba do zrkadla. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)