Doplňující dokument k filmu Interstellar, jehož úkolem je zasvěcení diváka do reálných okolností na pozadí filmu. Existují vůbec černé díry? Pokud ano, jak vlastně fungují? Bude lidstvo schopno dosáhnout obyvatelných planet a přesídlit na ně? Jak překonáme ohromné vzdálenosti? Nejen na tyhle otázky se snaží odpovědět dokument The Science of Interstellar. (HellFire)

jarmik

Interstellar mě nadchl od první zmínky o filmu až po tyto podpůrné dokumenty. Film jsem viděl zatím 2x v kině a pravděpodobně si jej zakoupím i na DVD. Vesmírné teorie mám rád a když o nich pojednává dokument skrz vývoj skvělého filmu, nemůžu jinak než 5*. I když dokumentům obvykle plný počet nedávám. ()

HellFire

Pokud nechcete přijít o zážitek ze sledování filmu, tenhle dokument je třeba zhlédnout až jako doplněk "vzdělání" a možné vysvětlení toho, co se ve filmu děje. Matthew McCounaghey nejen vysvětluje události filmu, ale taky nám přiblíží vědecká fakta a lidskou snahu o dosažení obyvatelné planety či jiné galaxie. ()

goldhawk

V roce 2014 byl tento film ryze sci-fi. O pár let později dostal jeden z těch, ktěří se podíleli na tvorbě tohoto snímku Nobelovu cenu za fyziku, ve které se Kip Thorne zasloužil za obháhení / objevení a prokázání černých děr v našem vesmíru na základě výzkumu o gravitačních vlnách. Je to jeden z typických příkladů, kdy dnes je "něco" sci-fi a zítra se díky objevům ve vědě stane realitou. Bylo tak tomu i dříve kdy si v dané době nikdo nedokázal představit "plavidla" ponorky, které brázdí oceány naší planety bez povšimnutí pod hladinou moře. Že vám to něco připomíná a hledáte tuto literaturu v sekci sci-fi? Ale dnes je to opravdu sci-fi? Zajímavé a k zamyšlení, že? Jules Verne nebyl asi až tak mimo, jak si v té době někdo myslel a steně tak Kip Thorne nedávno a kdo to bude příští rok a za co? I když jsem vyrůstal na filmech jako Predator, Vetřelec a Terminaror, jedná se v tomto případě o bezesporu pro mne TOP sci-fi film, jaký jsem kdy viděl právě kvůli jeho vývoji napříč realitou. Navíc jako fanoušek těchto témat a respektu k těm, ktěří nás posouvají k původu a naději k přežití našeho druhu nemohu jinak než jak filmu, tak i tomuto dokumentu dát PLNÝCH 5* a vřele ho doporučuji všem, kteří film viděli a zaujal je. Možná si pak i řeknete, že tento dokument je ještě zajímavější, než samotný film, ke kterému byl natočen. To už ale nechám na vás :) ()

L_O_U_S

Jestli se mi něco na filmu Interstellar opravdu líbí, tak je to to, že díky němu spousta mladých lidí obrátí zrak k obloze a dá se na astronomii. A třeba mezi nimi bude i někdo, kdo posune hranice současné vědy tak, aby lidstvu otevřel nové světy. Větší poctu si film nemůže přát. Co se týče tohoto dokumentu, myslím, že pro objasnění vědeckých teorií za Interstellarem je dostačující. (1 022., 27. XI. 2014) ()

JitkaCardova

Trochu to vypadá jako propagandistická brožurka říznutá s prvoukou pro pokročilé a vlastně nerozumím, jaký by měl Nolan důvod svolit k tomu, aby se základní technické principy filmu někde takhle nudně hájily a vysvětlovalo se, že to všechno skutečně stojí na solidní vědě (pokud se takový pojem ještě někomu chce dneska pro teoretickou fyziku používat) a že ty možnosti jsou reálné. Stejně tu v úzkých definicích představili jen základní jevy jako gravitace a červí nebo černá díra, kdežto v příběhu samém jsou mnohem zajímavější všechny ty bravurní logikou a odvážnou představivostí z nich vyabstrahované finesy, které pak dovolují domýšlet akční rádius postav (a lidstva) v dramatických momentech, takže když se pak člověk dívá na tohle, je to trochu, jako by si z hvězd sednul zpátky na nočník. ***** Budu dál umanutě trvat na tom, že každý důvtipný a zvídavý jedinec by se měl učit o teoriích (nejen fyzikálních, ale i ekonomických, politických, sociálních, filosofických a dalších) jedině sekundárně, z těch nejodvážnějších případů, které je zrcadlí, z divokých příběhů, které je důsledně domýšlejí a rozvíjejí, extrapolují, aby si z nich pak zpětně deduktivně dovozoval minimální nutné základy a rovnou, povzbuzený, nacházel slabiny nebo další, ještě více vzrušující možnosti jejich využití (nebo selhání), místo aby tupil ostří svých mozkových závitů memorováním základních holých "faktů", odhadů a pouček, které bez živých souvislostí beztak nelze pořádně zažít a prohlédnout. ***** A budu se opakovat, ale podle mě vskutku udělá každý líp, když si místo sledování takovýchto bezzubých filmových brožurek přečte Diasporu (a možná pár dalších knížek) od Grega Egana a Anatém od Neala Stephensona a překrytím těchto neuvěřitelně bohatých a precizních exptrapolací z ryzí teoretické fyziky nejenže to do vás taky pronikne, ale hlavně, až je dočtete, budete si děkovat, že už nikdy nemůžete být znovu stejní lidé, ti, kteří tyhle příběhy neznali. Ne tak po tomhle typizovaném televizním pořadu, mentorské brožurce pro tlusté osmileté holčičky usazené na koberci před HBO, při jehož sledování mají leda tak uvyknout představě, že ony si svůj příští domeček a manžela budou možná hledat už v kolonii na Marsu. ***** Tohle jsem si pustila proto, že jsem byla zvědavá, v čem všem si tvůrčí skupina kolem Interstellaru ještě stihla originálně omočit a kam až sahá ta autorská nebula kolem něj. Tady se ale zdá, že jisté velmoci Nolanovi přece jen do smlouvy propašovaly řadu věcí, na které nemá vliv. Jako by propagační oddělení Nasa a americká vláda chtěly Nolanova filmu využít k tomu, aby si dnešní generace rychle zvykly na myšlenku extraterestriálního života a jako by se tu už chystala půda pro nábor lidí do prvních kolonií. Rezonuje mi díky tomu v hlavě spousta dalších povídek od různých autorů (poslední z nich jsem zrovna přeložila: Mary Robinette Kowalová – Lady Astronaut of Mars, a říkám si, že to není jen tak, že to napsala teď a že jí to ocenili Hugem) a začínám se vážně těšit na blízkou budoucnost za horizontem, který byl možná několik posledních dekád jen solidně uměle zatemněný. Skoro po tomhle agitačním pořadu nabývám dojmu, že to osidlování vnějšího vesmíru je fakticky o hodně blíž, než nám ještě nedávno tvrdili. *~~ () (méně) (více)