Královna Viktorie a německý císař mrzák (TV film)

• Česko

Královna Viktorie a císař mrzák

Queen Victoria and the Crippled Kaiser

Dokumentární

Velká Británie, 2013, 47 min

Jim Carter

Zajímavý dokument o emocech provázejících dětství a dospívání Wilhelma, vyvozených z dosud nezveřejněných dopisů císaře s matkou, královnou Viki, dcerou anglické královny Viktorie. Odhalení neobvykle tristního dětství, v němž hrálo hlavní roli zranění z komplikovaného porodu, následné citové odcizení matky porodivší "nedokonalého" dědice trůnu, trauma zmrzačeného dítěte nedostatečně kompenzované láskou babičky a pobytem na anglickém venkově. Otvírá se příběh velmi vzdělaného muže s vysoce pravděpodobnou citovou deprivací, který musel obstát ve společnosti orientované na fyzickou dokonalost. Pár pus a objetí v pravý čas a Velká válka by možná nebyla.(20.12.2015)

Zajímavé téma, o kterém jsem v životě neviděl dokument, až do nynějška. Téma o Wilhelmově postižení, které v něm přetrvávalo na celý život. Muž, který toužil po koloniální moci, muž, který nechával umírat své vojáky v zákopech byl pro mnohé lidi mrzák. Dokument nám poodhalil zákulisí Wilhelmova depresivního dětství, jeho vztahy s rodiči a babičkou, anglickou královnou Viktorií a také jeho poslední chvíle života v Holandsku. Dokument mi přišel k chuti a jsem rád, že jsem nabyl nových vědomostí o Wilhelmovi II, jednoho z největších strůjců 1. světové války.(27.11.2015)

Hodně poutavý dokument, který ukazuje, že historie může být ovlivněna opravdu zajímavými důvody. Jediné co mi na snímku trochu vadilo, byl ten jeho lehce bulvární nádech ( i když chápu, že tady to asi jinak ani nešlo).(20.6.2016)

Neuvěřitelné informace, kdo by to řekl, co všechno napomohlo k velké válce.(17.1.2016)