Královna Viktorie a německý císař mrzák

(TV film)
  • Česko Královna Viktorie a císař mrzák (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2013, 47 min

Jim Carter

Císař Vilém II. Pruský se narodil s postižením. Britové ho považovali za šílence spolčeného s ďáblem. Jeho matka, nejstarší dcera královny Viktorie, se vdala za prince Fridricha Pruského, a posílila tak pouta mezi dvěma velkými evropskými mocnostmi. Vilém ovšem svoji matku odsunul ze dvora a začal budovat armádu proti okolním zemím... Přinášíme vám úžasné evropské dějiny. Nejstarší dcera královny Viktorie jménem Vicky se v roce 1858 provdala za německého korunního prince. O rok později prodělala složitý porod, který ji takřka připravil o život. Kvůli komplikacím mělo její děťátko – budoucí německý císař Wilhelm II. – paralyzovanou levou paži. Netrvalo dlouho a Vicky začala organizovat celou sérii bizarních a často krutých pokusů o jeho vyléčení. Patřily k nim pravidelné zvířecí koupele, během nichž se tělo čerstvě zabitého zajíce omotávalo okolo Wilhelmovy ruky ve víře, že zvířecí krev pomůže ochablou paži oživit. Tyto procedury výrazně přispěly ke vzniku vyloženě dysfunkčního rodinného stavu. Wilhelm začal nenávidět matčinu rodnou zemi a zároveň začal dávat najevo touhu po „zakázané lásce". Dokumentární film Královna Viktorie a císař mrzák vypráví příběh vyděšeného malého chlapce s utajenou vadou. (TV Prima)

lubospoti

Hodně poutavý dokument, který ukazuje, že historie může být ovlivněna opravdu zajímavými důvody. Jediné co mi na snímku trochu vadilo, byl ten jeho lehce bulvární nádech ( i když chápu, že tady to asi jinak ani nešlo). ()

viax

Zajímavý dokument o emocech provázejících dětství a dospívání Wilhelma, vyvozených z dosud nezveřejněných dopisů císaře s matkou, královnou Viki, dcerou anglické královny Viktorie. Odhalení neobvykle tristního dětství, v němž hrálo hlavní roli zranění z komplikovaného porodu, následné citové odcizení matky porodivší "nedokonalého" dědice trůnu, trauma zmrzačeného dítěte nedostatečně kompenzované láskou babičky a pobytem na anglickém venkově. Otvírá se příběh velmi vzdělaného muže s vysoce pravděpodobnou citovou deprivací, který musel obstát ve společnosti orientované na fyzickou dokonalost. Pár pus a objetí v pravý čas a Velká válka by možná nebyla. ()

Guran

Zajímavé téma, o kterém jsem v životě neviděl dokument, až do nynějška. Téma o Wilhelmově postižení, které v něm přetrvávalo na celý život. Muž, který toužil po koloniální moci, muž, který nechával umírat své vojáky v zákopech byl pro mnohé lidi mrzák. Dokument nám poodhalil zákulisí Wilhelmova depresivního dětství, jeho vztahy s rodiči a babičkou, anglickou královnou Viktorií a také jeho poslední chvíle života v Holandsku. Dokument mi přišel k chuti a jsem rád, že jsem nabyl nových vědomostí o Wilhelmovi II, jednoho z největších strůjců 1. světové války. ()