La polizia chiede aiuto

What Have They Done to Your Daughters?

The Coed Murders

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Itálie, 1974, 90 min

Staré, dobré, remeselne zvládnuté polo-giallo. Troška viac kriminálka, bez tých vizuálne krásnych Argentovských vsuviek, ako giallo, ale beztak napínavá do poslednej sekundy a ani dejovo to nieje vôbec tupé. K tomu všetkému to má aj takú tú poučnú morálnu vsuvku. Znázornenie vrážd bolo krvavo parádne, veselí soundtrack svojou satirickou tvárou až mrazil a hlavné duo vyšetrovateľov bolo veľmi sympatické. Výsledný efekt: Veľmi dobrý.(4.4.2016)

Slušnej italskej přímočarej nářez, žádná psychologie postav, žádný zbytečný řeči. Psychoušovi v černé kombinéze, prohánějícího se na motorce se sekáčkem v ruce likvidující všechny případné svědky, zdárně sekunduje inspektor Silvestri, který se nebojí použít jakoukoli metodu, aby psychouše dopadl. Jak najde motiv, jde to jak po másle. Prostě nekompromisní, přímá a ostrá Itálie sedmdesátých let.(6.9.2015)

Docela efektní thriller (giallo) s některými opravdu hrozivými scénami (které byly místy opravdu dost brutální a krvavé), zde ještě navíc v kombinaci z dalším specifickým taliánským subžánrem, poliziesco. O akci tu opravdu není nouze (památná je např. pronásledovací scéna). Film je tedy vším možným, nejen klasickým šablonovitým giallem, ale proč ne. Tajemný, do černé kůže oděný motorkář-zabiják se sekáčkem na maso, sympatický inspektor Claudio Cassinelli, pěkná napínavá scéna v suterénu garáží. Něco podobného jsme mohli vidět i v jiných známých giallo filmech, třeba od Martina, ale hlavně co mě na tomto filmu neuvěřitelně bralo, to byl vskutku nádherný, jemný, podmanivý a vcelku snadno zapamatovatelný Ciprianiho hudební doprovod (opravdová lahůdka). Zápory: Menší role pro Adorfa (škoda), finále mohlo být přece jen lépe propracovanější a ne tak urychlené, magnetofonové nahrávky mě taky moc nebraly, nicméně film byl opravdu napínavý a silný i třeba po vizuální stránce. Režisér Dallamano (já mu říkám Dalamánek) dříve působil jako kameraman a spolupracoval třeba i se Sergiem Leonem na jeho dvou prvních spaghetti westernech. Zde, ve svém druhém giallu (první "Cosa avete fatto a Solange?" bylo docela podobné), mě opět nezklamal, doporučeno nejen všem fandům. Komentář zde jako třetí v pořadí. Podobné filmy : "Cosa avete fatto a Solange?" a "Enigma rosso" (oba dva filmy společně s tímto, tvoří známou schoolgirl giallo trilogii)(1.5.2010)

Tu je neskutočne rozvinutý detektívny príbeh, ktorý mal silu v pátraní ale nie v odhalení. Je tu naháňačka, ktorá poteší aj parádna sprievodná hudba,ktorá sa do tohoto mysteriózneho filmu hodila. Má to vysoké akčné grády, aj zo strachom narába dosť obozretne. Ale zas s atmosférou je to tu poskromnejšie a to preto, že film je hlavne detektívka, ktorá má prvky gialla. Lebo vrah nemá toľko roboty aj keď vraždí sekáčom na mäso a tak efekt vražd tu je. Len sa mi nepáčilo, že aj keď snaha policajtov bola veľká, vrah bol aj tri kroky pred nimi. Tak sa pýtam scenáristu, či to muselo byť takto bezzubo stvárnené, lebo mohol mať príbeh aj o niečo lepšie spracovanie.(18.4.2015)

Výborný film viděný v angličtině se slovenskými titulky (které vůbec neodpovídaly tomu, co bylo v anglickém dabingu vyprávěno, ale podle všeho seděly spíše na původní italskou stopu). Málokdy natrefíte na takhle napínavou a skvěle otempovanou, ale přitom zajímavou detektivku. Sadistické prvky sice strhávají zbytečnou pozornost, ale hlubší smysl příběhu (kritika politických špiček), pikantní námět s lolitkovskými prostitutkami a hlavně dokonale nesourodá ale současně ve všech scénách pasující hudba jsou tou nejlepší omluvou a zároveň pozvánkou. Milé překvapení a útok na TOP čtyřku dvanáctého měsíce.(23.12.2011)