Reklama

Reklama

Meru

Trailer

Dokument o třech špičkových horolezcích, kteří se na indické hoře Meru pokouší zdolat takzvanou Žraločí ploutev, jeden z nejnáročnějších vrcholů na světě. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Dvoukolový souboj se zřejmě nejkomplexnější i nejtěžší horolezeckou výzvou vůbec (Holeček s Kreisingerem by mohli vyprávět); jedním z vrcholů Mount Meru Žraločí ploutví. Síla dokumentu není ani tak v samotném prvním úspěšném zdolání této cesty, ale v jeho bezprostřednosti díky zaznamenávání obou pokusů přímo protagonisty. Ovšem ani tak to není nejpůsobivější pasáž. Tou je druhá třetina dokumentu, která překlenuje ty cca tři roky mezi jednotlivými pokusy a která se věnuje osudům ústředního tria. A že to tedy jsou panečku nějaké osudy s velkým "ó". Být to fikce, tak to scenáristům nikdo nesežere, jelikož něco takového nevymyslíš. Co Meru ve výsledku brání být nezapomenutelným zážitkem, je paradoxně až onen závěrečný dějiny horolezectví přepisující výstup, který nabízí i jedno neskonale vděčné kontroverzní dilema. Těžko říci, zda měli z tohoto výstupu málo materiálu či jim přišel příliš podobný tomu z prvního pokusu, ale je to podáno tak moc hrrr a chladně, až je to vyloženě na škodu. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Meru je napůl horolezecký dokument, napůl dokument o neuvěřitelných osudech několika lidí. Příběh je tak nějak přirozeně rozdělen do 3 částí. Klobouk dolů před ústředním triem a před faktem, že stále a za všech podmínek natáčelo. Výstup na Everest se po zhlédnutí Meru zdá být příjemnou nedělní procházkou. 8/10 ()

Reklama

klukluka 

všechny recenze uživatele

Všechno, co se odehrává v tomhle filmu, je extrém. Jen o filmu coby celku to bohužel neplatí. Líbil se mi, ale není to to nervydrásající kino, kdy si člověk na konci úlevně oddechne. Což ale na druhou stranu zaslouží i pochvalu, protože tohoto efektu lze docílit poměrně spolehlivě, pokud by chtěl Jimmy Chin z nás diváků za každou cenu ždímat emoce. Tohle ale asi nebude mít v povaze. Je to poctivej, drsnej chlap, táta by z něj měl určitě radost. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Někdo by řekl, že jsou to hrdinové. Já ne, podle mě jsou to magoři. Ale magoři s neobyčejným životním příběhem. Nechce se mi ani věřit, co všechno museli podstoupit, aby si splnili svůj sen. A jen o trochu míň se mi chce věřit, že se nenašel někdo, kdo by jejich šílený výkon zrežíroval tak, aby mu nesebral většinu napětí a atmosféry. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Horolezecký film nejenom o prvovýstupu na extrémně těžkou himalájskou horu, ale především o poutě společného snu mezi třemi lezci, kteří se na ní vrátili přes zdrcujícně neúspěšný prvním pokus a navíc s minimální šancí na úspěch kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu jednoho z nich. Zároveň film o ztrátách blízkých a odhodlání splnit si teamový sen, přestože vám “přežití vlastní smrti” jasně naznačuje “už toho nech!”. Díky Jimmymu Chinovi natočený i v těch nejšílenějších místech v luxusní obrazové kvalitě. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Conrad Anker v roce 2016 prodělal ve svých 54 letech při pokusu o prvovýstup na horu Lunag Ri (6 907 m. n. m.) srdeční infarkt. Jednalo se o dosud nepokořený vrchol ležící v Himalájích. Po této události přehodnotil své životní priority a výškové lezení pověsil na hřebík. Náročný výstup se v dalších letech pokoušel dokončit jeho horolezecký partner z rakouska David Lama, kterému se to nakonec v říjnu roku 2018 podařilo. V dubnu roku 2019 bohužel tragicky zahynul společně s dalšími horolezci pod mohutnou lavinou v pohoří Rocky Mountains. Bylo mu pouhých 28 let. (Platom)
  • Výstup na Meru Peak cestou Shark's Fin je zapsán v Guinnessově knize rekordů. (Platom)
  • Horolezec Renan Ozturk je mimo jiné také úspěšným kameramanem, fotografem a malířem. (Platom)

Reklama

Reklama