Meru

Dokument o třech špičkových horolezcích, kteří se na indické hoře Meru pokouší zdolat takzvanou Žraločí ploutev, jeden z nejnáročnějších vrcholů na světě. (Netflix)

Maynard.

Tohle je absolutní špačka horolezeckých filmů. Asi bych to mohl doporučit všem těmhle nadšencům. Já se díky podobným filmům a krapet toho konopíčka, můžu podívat až na vrcholky hor. Takle precizně natočenej dokumentofilm sem snad ještě neviděl. Nejen, že je režisér a kameraman jeden z tědlech borců, takže to má všecko z první ruky, ale umí to i fantasticky sestříhat a pomocí hudby geniálně dokreslit. Taky se mi hodně líbily jednotlivý "profily" a minipříběhy všechy těch horolezců. Každej drobnej příběh byl steně důležite a záživnej jako celej jejich výstup. jako, strávit 4 dny ve "stanu" zavěšeným na stěně, kde občas slyšíš padat lavinu? A když ti do toho ještě prdne jedna nosná trubka? Borci se vším respektem! ()

Cedr

Což o to, osudy všech zúčastněných jsou bez diskuze fascinující ale divácky atraktivnější jsou přeci jen záběry z hor samotných a těch v tomto dokumentu mohlo být o trochu víc. Chápu, že při lezení na Meru člověk asi příliš energie na ohánění se kamerou nemá a tak bychom měli být vděční za každý materiál, ale chtělo to prostě lepší režii/post-produkci která by lépe představila onu horu samotnou. Obecně informace v tomto dokumentu jsou dle mého názoru často z nepochopitelných důvodů příliš povrchní a neučesané. Naštěstí svědectví o tomto fascinujícím výkonu, které je často podloženo vyloženě dechberoucími záběry toho samozřejmě dost vynahradí. ()

peetriss

Velká horolezecká výzva a její úspěšné zdolání. Pro nás diváky je velkou poctou, že své zápolení zúčastnění natáčeli na kamery a setříhali jej v zajímavý a napínavý zážitek i pro diváky, nepostrádající dechberoucí záběry i překrásné výhledy za dne i za noci. Člověk neví zda má borce obdivovat, nebo je považovat za blázny - ale asi to první! 90% ()

noriaki

Někdo by řekl, že jsou to hrdinové. Já ne, podle mě jsou to magoři. Ale magoři s neobyčejným životním příběhem. Nechce se mi ani věřit, co všechno museli podstoupit, aby si splnili svůj sen. A jen o trochu míň se mi chce věřit, že se nenašel někdo, kdo by jejich šílený výkon zrežíroval tak, aby mu nesebral většinu napětí a atmosféry. ()

VanTom

Působivý dokument s nezřídka dechberoucími záběry na nic nečekal a rovnou se vrhl do extrémního výstupu na horu Meru, až vybudil naději, že opravdu bude jen a jen o náročném zdolávání nelidských podmínek se všemi (technickými) aspekty horolezectví. Asi ale mohu prozradit, že první expedice vrcholku nedosáhla, takže se poté už standardně zaměřil na osobnosti, hnací motivy a pohnutě bohaté osudy ústřední trojice i jim nejbližších (mluvících hlav). ()

• Výstup na Meru Peak cestou Shark's Fin je zapsán v Guinnessově knize rekordů. (Platom)
  • Conrad Anker v roce 2016 prodělal ve svých 54 letech při pokusu o prvovýstup na horu Lunag Ri (6 907 m. n. m.) srdeční infarkt. Jednalo se o dosud nepokořený vrchol ležící v Himalájích. Po této události přehodnotil své životní priority a výškové lezení pověsil na hřebík. Náročný výstup se v dalších letech pokoušel dokončit jeho horolezecký partner z rakouska David Lama, kterému se to nakonec v říjnu roku 2018 podařilo. V dubnu roku 2019 bohužel tragicky zahynul společně s dalšími horolezci pod mohutnou lavinou v pohoří Rocky Mountains. Bylo mu pouhých 28 let. (Platom)
  • Horolezec Renan Ozturk je mimo jiné také úspěšným kameramanem, fotografem a malířem. (Platom)