Meru

Dokumentární

USA, 2015, 90 min

J. Ralph

Bob Eisenhardt

"Vidíte tie obrie bloky? Pohybujú sa pod mojou váhou.... Toto nie je zvuk, ktorý by ste chceli počuť" Títo pání sú blázni. Stopercentní blázni v mojich očiach. Musí im chýbať akási zložka myslenia, ktorá vyvoláva strach. Strach z výšok, strach z bolesti a hlavne strach zo smrti. Ja by som neliezol ani telefónny stožiar, nie to na nejaký takýto psycho kopec. Meru je jeden z najťažšie zdolatených vrcholov sveta, omnoho náročnejší a zradnejší ako samotný Everest. Svedčí o tom aj to, že ešte sa nikdy nikomu nepodarilo dostať až na vrchol. Až do teraz. Trojica Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk sa o výstup pokúšala už v roku 2008 no 100 metrov pred vrcholom sa museli otočiť a vrátiť dolu. Nevzdali sa však a svoj pokus zopakovali. Tentokrát úspešne. Dokument Meru mapuje veľmi pútavým spôsobom oba tieto výstupy a takisto udolasti, ktoré s hlavnými hrdninami súvisia. Je to parádny dokument, so skvelými zábermi, na ktoré je radosť sa pozerať. To, že mali takýto výhľad naživo im môžem len závidieť. 80 %!!(17.1.2016)

Dovedete si představit lézt na nějakou skálu 17 nebo kolik dní? Já ne! Proto to tito blázni natočili.....a pozor, to není zdaleka všecko, protože se pohybují na hranici smrti, uvidíte taky rozbitou hlavu nebo třeba obří lavinu live. Je to dobrý a docela emotivní, protože přežít svou smrt, tvrdě trénovat, aby jste s obrovským riskem posunuli linity, to zapůsobí. Tuplovaně, pokud v na skále v 6km dostanete mrtvici. Zajímavostí je, že tým se skládá z Conrada Ankera, který našel v roce 1999 po 75 letech tělo George Malloryho, který dost pravděpodobně jako první zdolal Everest v roce 1924, načež zmizel (dokument zde). Druhým z trojice je world class lezec Jimmy Chin, který je tváří značky North Face. Doporučuju!(19.11.2015)

Dvoukolový souboj se zřejmě nejkomplexnější i nejtěžší horolezeckou výzvou vůbec (Holeček s Kreisingerem by mohli vyprávět); jedním z vrcholů Mount Meru Žraločí ploutví. Síla dokumentu není ani tak v samotném prvním úspěšném zdolání této cesty, ale v jeho bezprostřednosti díky zaznamenávání obou pokusů přímo protagonisty. Ovšem ani tak to není nejpůsobivější pasáž. Tou je druhá třetina dokumentu, která překlenuje ty cca tři roky mezi jednotlivými pokusy a která se věnuje osudům ústředního tria. A že to tedy jsou panečku nějaké osudy s velkým "ó". Být to fikce, tak to scenáristům nikdo nesežere, jelikož něco takového nevymyslíš. Co Meru ve výsledku brání být nezapomenutelným zážitkem, je paradoxně až onen závěrečný dějiny horolezectví přepisující výstup, který nabízí i jedno neskonale vděčné kontroverzní dilema. Těžko říci, zda měli z tohoto výstupu málo materiálu či jim přišel příliš podobný tomu z prvního pokusu, ale je to podáno tak moc hrrr a chladně, až je to vyloženě na škodu.(8.11.2015)

Velmi zajímavé osudy několika horolezců, ale bohužel to zpracování zase postrádalo něco, čím by se mi Meru vrylo do paměti. Bylo to takové moc profesorské a popisné, což je škoda. Přitom příběh o životě, smrti a touze vylézt na horu, kde nikdo předtím nestál - to je přece skoro oskarový námět. Bohužel mě tento dokument spíš uspával. Rozhodl jsem se dát radši 3 silné hvězdy, než slabé 4.(19.4.2016)

Ale jo, je to dokument, který vypráví celkem silný příběh a docela zajímavě ukazuje, kde jsou možnosti člověka a co všechno jeho tělo snese. Ty výpovědi jsou hodně intenzivní a jsou podávány skutečně tak, že se do různých událostí dokážete vžít. Ale stejně si nemůžu pomoct, mě to prostě nedokázalo tolik zasáhnout.(6.11.2015)

• - Horolezec Renan Ozturk je mimo jiné také úspěšným kameramanem, fotografem a malířem. (Platom)

• - Conrad Anker v roce 2016 prodělal ve svých 54 letech při pokusu o prvovýstup na horu Lunag Ri (6 907 m. n. m.) srdeční infarkt. Jednalo se o dosud nepokořený vrchol ležící v Himalájích. Po této události přehodnotil své životní priority a výškové lezení pověsil na hřebík. Náročný výstup se v dalších letech pokoušel dokončit jeho horolezecký partner z rakouska David Lama, kterému se to nakonec v říjnu roku 2018 podařilo. V dubnu roku 2019 bohužel tragicky zahynul společně s dalšími horolezci pod mohutnou lavinou v pohoří Rocky Mountains. Bylo mu pouhých 28 let. (Platom)

• - Výstup na Meru Peak cestou Shark's Fin je zapsán v Guinnessově knize rekordů. (Platom)