Běglecy

• Begletsy

• Ведьмин ключ

Thriller / Dobrodružný

Rusko / Kazachstán, 2014, 95 min

Připadá mi, že Běglecy (Беглецы) Uprchlíci máji něco z westernů a Apocalypta i když se odehrávají na Sibiři. Jelizaveta Bojarskaja je okouzlující jak Artemis a nemusí vydat ani hlásku. Pjotr Fjodorov se na svoji roli taky dobře hodí. Z některých pastí se člověk chce dostat, ale pak může využit jejích bezpečí. Přírodní krása tajgy je dalším bonusem filmu.(16.2.2015)

Najnebezpečnejším tvorom v tajge je človek, také je asi posolstvo filmu Uprchlíci. Dej sa odohráva v roku 1907 kdesi v Ruskej tajge. Tam cárska polícia posielala do vyhnanstva kriminálnikov aj odporcov režimu. Pavel je atentátnik, ten je na nútených prácach. Ale so skupinkou podobných sa mu podarilo utiecť. Na podobných poľujú Lovci hláv, vyvrheli spoločnosti... len nie sú v žalári. K vyplateniu odmeny postačujú aj odrezané uši. Zákon tajgy je nemilosrdný : kto je silnejší je v práve a nemá hlad. Pavel má šťastie, v úteku mu pomáha nemá Usťja,v tajge vyrastala a dokonale ju pozná. A na záver sa divák dočká myšlienky v prvej vete komentáru. Skvele sa dopĺňa dvojica Jelizaveta Bojarskaja a Pjotr Fjodorov, aj ostatní herci ako mužik a poľovník z roku 1907. A divoká príroda tajgy – šamani, medvede, vlci a kočovní pastieri to umocňujú.(29.12.2019)