The Horde

Horor / Akční

USA, 2016, 88 min

• Morholt

Blbý to bylo až běda, ale občas tu bylo i něco jako solidní gore a hlavně se tu člověk zasměje. O to se stará zejména neuvěřitelně nehrající Paul Logan, v jehož případě jsem prskal smíchy pokaždý, když se dostal do záběru. A v tom byl skoro furt. Vidět to v 80. či na začátku 90.let, tak bych u toho nejspíš uslintával, ale dneska je maximum 30%.(30.7.2016)

Jste zrovna líní přemýšlet a máte chuť si pořádně propláchnout mozek pořádnou slátaninou? Přijdou vám špatné, opravdu hodně špatné filmy někdy zábavné? Jste retardovaný mongoloid s Downovým syndromem, nebo se právě zotavujete po úspěšně provedené frontální lobotomii? Pokud můžete aspoň na jednu z otázek odpovědět "ano", pak jste natrefili na ten správný film pro vás a neměli byste být zklamaní. Nejsem si jistý, kterou složku filmu označit jako tu nejhorší, nejblbější, nejtrapnější... Dialogy? Poslední záběr se salutujícím veteránem? Nebo rovnou celý scénář? Herce? Triky? Kanibalské mutanty? Nebo konkrétně jednoho kanibalského mutanta s tuze propracovanou maskou, kterého jsem sám pro sebe pojmenoval Klátič? Po dlouhém a důkladném přemítání ovšem za nejpříšernější šílenost z celého tohohle příšerně šíleného filmu prohlašuju postavu Johna. John je totiž opravdový unikát. Jeho hlášky a vylomeniny mi způsobily několik tak prudkých záchvatů hysterického smíchu, až jsem měl obavy o své zdraví. Je to zhruba prototyp postavy, kterou by si sami pro sebe napsali egomaniaci jako Norris nebo Seagal, jen je ještě několikanásobně egomaniakálnější, než jsou Norrisovy nebo Seagalovy postavy, a navíc celý film je ještě několikanásobně fantasmagoričtější, než jsou Norrisovy nebo Seagalovy filmy. Ale dost možná, že kdyby o téhle roli oni dva šoumeni včas slyšeli, servou se o ní před dveřmi castingové agentury jako psi.(22.1.2017)

Priemerný buranský horor, ktorý sa podobne ako napríklad Wrong Turn 2: Dead End, kde zdegenerovanej lesnej hávedi štýlovo čelil ostrý plukovník Murphy v podaní Henryho Rollinsa snaží proti zmutovaným kanibalom namiesto bezbranných ovečiek dosadiť rovnocenného protivníka, v tomto prípade správňáckeho exmariňáka, stvárneného asylumáckym bijcom Paulom Loganom, ktorý dokonca napísal aj scenár, v rámci ktorého však rozdelil sily akosi nevyvážene... Hoci nemám rád pasívne, neschopné a odovzdané obete, predsa len v žánri býva zvykom , že hoci aj nadštandardne fyzicky zdatný meštiak od vidlákov dostane trochu do držky predtým, než ich vyzve do poriadneho tanca... vyhladiť kopačkami a škrtiacou "kravatou" kompletnú populáciu menšieho amerického mestečka a priľahlých osád je predsa len pritiahnuté za vlasy a vlastnejšie skôr nejakej propagandistickej akčnej rezanici z 80. rokov než hixploitation hororu. Logan sa ako herec prebrodil najhlbšou žumpou a pod záštitou štúdia Asylum účinkoval v tých najhorších možných brakoch a mockbusterových vykrádačkách. Nálepky trashového herca sa už sotvakedy zbaví, aj keď The Horde je napriek obrovským trhlinám v scenári kvalitatívne predsa len o dva levely vyššie než to, čo natočil pre Asylum.(20.4.2017)

• SOLOM.

Hlavní hvězda Paul Logan, který napsal k tomuto filmu i scénář, se viditelně inspiroval nejen Rambem, ale i filmy jako Pach krve či Hory mají oči. Což sebou samozřejmě přineslo nejen kupu klišé, ale i úsměvných akčních scén a nepříliš povedených digitálních efektů (hlavně co se ohnivých výbuchů týče). Na druhou stranu jsme tu doslova zásobeni hromadou gore a brutality. No, i když o té brutalitě by se dalo dost polemizovat. Několik oku lahodících scén se tu však skutečně objeví. Horší už to bylo se samotným hereckým obsazením. Logan jasně dominuje nad ostatními, přesto však nepodal žádný úchvatný výkon. To samé se dá říci i o druhé známé tváři (Costas Mandylor), kterou si všichni jistě dáte do spojitosti s několika díly série SAW. Zbytek tu však byl jen doslova do počtu, pár pěkných ženských pro okrasu a Bill Moseley se tu objeví jen na několik bídných minut. Největší problém však vidím hlavně v tom, že se tu prostě nepodařilo navodit potřebnou atmosféru, která by nás pořádně vtáhla do děje. Vše bylo spíše jen o počtu mrtvol, tupých postavách, kterým snad ani nikdo fandit nemůže a pak hlavnímu hrdinovi, který vlastně vyvraždil jednu celou vesnici a jen tak trošku se u toho zapotil. Za asi nejsilnější moment považuji scénu z „mučírny“ a zároveň i spižírny, kde se porcovali oběti. Mučení namistrovaného spratka se mi líbilo – toho jsem ze všech nesnášel nejvíc. The Horde není vyloženě špatný film, ale znám lepší béčkové buranské kousky. 40%(7.9.2019)

Hory mají oči meets Rambo. Zábavnej béčkovej horor, kterej se může pochlubit slušnou závěrečnou akcí a dobrým béčkovým obsazením. Ukázkově slizkej je hlavně Vernon Wells, jako jeden z kanibalů. Možná z toho šlo vytěžit o něco víc, ale gore to má chvílema solidní a i masky jsou správně hnusný. Jinak by to chtělo trochu pokrátit začátek a přidat delší závěrečnou akci. I když je fér říct, že i tak je finální řežba něco kolem půl hodiny. Pobavilo i cameo od Dona Dragona Wilsona. Celkově oceňuju, že se někdo pokusil natočit něco ve stylu 80. let a nespáchal další found footage krávovinu s roztřesenou kamerou.(12.5.2016)