• Česko

Francie / Belgie, 2015, 130 min

Gaspar Noé

Gaspar Noé

Benoît Debie

Gaspar Noé natočil romanci, která je opravdu bravurně nasnímaná, ozvučená (výtečný soundtrack!) i zahraná. Ovšem narvat film do 3D formátu jenom proto, aby se nám autor mohl v jisté pasáži vysemenit do tváře, beru jako zbytečnou úlitbu moderním trendům. Jako vtip dobrý, ale jinak tam není nic, z čeho by ukapávala nějaká důraznější invence. 3D šukání je stejně ploché jako to dvoudimenzionální, hloubku v tom nehledejte. Hlubší dojem se bohužel vytratil i ze scénáře, který jen klouže po povrchu a málokdy tne do živého. Hořký závěr postrádá potřebnou razanci, jež nechyběla např. v tematicky spřízněném Životě Adele a nad připosraností zaláskovaného mladíka plačícího ve vaně vzbuzuje spíše škodolibý úsměv. Láska i hory přenáší, víme, ale tady je jí na mův vkus nějak málo. Vizuálně je to však na výbornou, explicitním scénám byla věnována důkladná péče a díky tepající elektronice se dostávají vyloženě pod kůži. Kvalitní erotiky je v kinech jako šafránu v měsíční pustině, takže berte, dokud to dávaj. To pravé porno nás ale samozřejmě čeká až v prosinci.(25.9.2015)

85%(16.2.2016)

Poměrně odvážný autorský i herecký počin - velmi naturalistická tělesná a duševní anatomie lásky z pohledu rozpadlého vztahu (osobním asociacím jsem se neubránil) - 3D promítání mi přišlo trochu zbytečné. Viděno v rámci Festivalu francouzského filmu v Lucerně.(22.11.2015)

• silentname

Hoc som si to spočiatku nemyslel, tak "Love" by som dal do kategórie absolútne nesympatických a nepríjemných filmov, ktoré človek chce zo seba zmyť. Čo môžem pochváliť je soundtrack. Vynikajúca hudba, ktorá skvele vytvára atmosféru v jednotlivých scénkach. Osobne je to asi jediná ozaj vysoká kvalita. Soundtrack by som si okamžite zakúpil a pustil v aute. Funguje. Vizuálna stránka filmu. Tá je tiež celkom dobrá. Je tu skvelá hra zo svetlami a niektoré scénky vyzerajú vďaka tomu veľmi eroticky a súčasne aj sexy. A človeka to nenudí. Minimálne v prvej polke filmu. Druhá polka je trošku iná story, nakoľko odtiaľ sa láska vytráca a nastupuje už iba sex. A nič viac. A bez toho, aby som klamal, plynie z toho absolútna nepríjemnosť, ktorá ma tak veľmi iritovala. Ku koncu už som vlastne ani nedával pozor. Lebo už sme odišli od tých zaujímavých momentiek a film sa stal veľmi špinavým, drsným a nahnevaným a všetko to akosi začalo zo mňa opadávať. V tom tkvie ten najväčší problém. A hoci to je trošku spôsob, akým chce Gaspar Noé tento film podať, na mňa to nepôsobilo najlepšie. Aspoň minimálne som to od filmu neočakával a nechcel. Takže možno preto je môj rating nakoniec aj tak nízky. V tomto filme zaznie jedna myšlienka, ktorá to všetko vystihuje. "I am a dick. And what does a dick? It f..s. That is how I fu...d everything up." Je to trefné. Na mňa moc nepríjemné na film, ktorý sa volá "Love." Keby to ostalo v podobnom tóne ako prvá polka, tak by som to bral. No ako celok je to pre mňa hnus. Hodnotenie: D+(3.6.2017)

Někde mezi 4a5 .. Noe je jeden z mála filmařů kteří mají sílu mě naprosto rozebrat. Pro mě citlivá témata pitvá tak sugestivně, detailně a nekompromisně, že je pro mě vždy velkou výzvou postavit se dalšímu filmu čelem. A přesně to od uměleckého díla očekávám. Výzvu která jde až na dřeň. Psychedelický bad trip který mě protáhne nejhnusnějšími zákoutími mé mysli abych z toho nakonec vyšel obohacen (nebo byl aspoň rád, že jsem neskončil ve cvokhausu)... Láska je hodně silná a bolestivě upřímná výpověď, která ale asi většinu lidí zmate zdánlivou, prvoplánově šokantní sexuální explicitou. To je ale myslím jen zdání. Krom nevkusně nešikovného výstřiku do kamery mají snad všechny explicitní scény své opodstatnění a jsou klíčovým prvkem pro budování emočního jádra filmu.(27.10.2018)

Láska je (a to zcela bez pochyby) úplně tím posledním filmem, na který byste se chtěli koukat po boku obou svých rodičů. Důkazem budiž hned první záběr a scéna s odhaleným pinďourem a svatyní obou hlavních představitelů, ve které je víc akce než ve všech dílech "geniální" trilogie Fifty Shades dohromady. Gaspar Noé se tentokrát nesnaží šokovat skrze násilí či drogy, spíše se pokouší o co nejnaturalističtější ztvárnění tělesné lásky mezi mladým Amíkem a sympatickou Francouzskou, které si dává záležet na pomalém tempu a melancholické atmosféře. Ta ovšem funguje jen občas. Utahanost je totiž největším zádrhelem celého snímku. On si teda Noé obecně dává se svými filmy dost načas, ovšem nutno říct, že díky skvělému stylu vyprávění a dobré atmosféře mu to často vychází, ale oproti jeho předchozím snímkům tu těch hluchých míst bylo o něco více. Pro snímek celkově to ale není nic zničujícího, stále to je velice podmanivá podívaná, která vám velice výstižně odprezentuje sexuální vztah mezi dvěma zamilovanými lidmi. A tím výstižně opravdu myslím to, že uvidíte všechno. Je to v podstatě jako kdybyste si pustili nějaký péčko, akorát s určitou charakteristickou filmovou osou a ne příliš veselým příběhem. Před herci smekám. Kdybych byl začínajícím hercem a při mém prvním filmu a scéně by mi režisér řekl, abych si sundal kalhoty a trenky, protože chce v detailu natočit mé přirození, asi bych to zabalil. Lepší 3*(19.3.2019)

• Morholt

Pokud se tam zrovna nepíchá, je to o ničem. A kvalita píchání dosahuje úrovně mizernýho domácího porna. Jen je to jinak nasvícený. Občas až zírám, co všechno je dneska umění.(10.12.2015)

• kaylin

Gaspar Noé sice ukázal, že pornografie může být součástí relativně mainstreamového filmu s příběhem, ale taky ukázal, že to bude asi chtít i nějaký děj nebo ještě navíc, aby to nevypadalo opravdu jen jako snaha šokovat a ukázat, co ještě většina diváků v kině neviděla. V tomhle směru opravdu ukazuje zajímavé momenty s výraznou fixací na penis.(25.11.2015)

• MA.KI

/Scala 2. 10. 2015(22.10.2015)

Prý film o lásce, já ale viděl art porno o prcání (klasickej tandem, trojka s 2 holkama, grupáč a pak dokonce trojka s transkou!), nebo aspoň o lásce k prcání jedný píči s bobrem (dobový ukotvení filmu není sice moc jasný, ale Francouzi jsou nechvalně známý svou netečností vůči depilaci jako takový i v 21. století). Noé je oldschool fanda do bobrů, jak později vysvětlil v rozhovorech, takže jasný bojkot vyholování. Nesympatický postavy, s nimiž se nedá příliš ztotožnit. Co se ale nedá Gasparovi upřít, je fakt, že se mu v době, kdy porno kina pomalu vymřely, povedlo dostat porno zas do kin. Navíc umělecky nasnímaný. Z odstupem času vnímám film jako mimořádně přesné vyobrazení nevyrovnání se s rozchodem. Nejsilnější zážitek z něj tak budou mít páry po čerstvém rozchodu. Kdežto pokud jste cyničtí single, budete vnímat film krásně s odstupem a řeknete si, tyhle typy paranormálních vztahů můžou považovat za lásku jen mladí a nevyrovnaní jedinci.(8.12.2015)

U mě celkem zklamání. Tento film není o sexu či o lásce..je to o muži, který se nevyrovnal s rozchodem. A tak vzpomíná na sex se svou bývalou ženou resp. s životní láskou. Některé milostné scény byli vynikající (!), některé zase špatné..Celkově dobrý, ale čekal jsem mnohem víc..vášně...(50%)(3.1.2016)

Na tento kúsok, od môjho druhého najobľúbenejšieho novodobého režiséra hneď po Tarantinovi, Gaspara Noéo, som sa veľmi dlho tešil. Keď konečne zavítal aj u nás v kinách, snažil som sa nájsť nejaké dievča, ktoré by bolo ochotné na to, so mnou ísť, iba tak z princípu aby som ju vystrašil. Bohužiaľ sa mi to nepodarilo, tak som sa na to vykašľal, a spravil som dobre. Nie, že by sa mi to nepáčilo, ale bolo to až tak na silu samoúčelné, že obsahovo som tam tohoto môjho vizuálneho génia nespoznával. Nechýbala tomu hravá kontrastná farebnosť, úžasná štylizácia kamery, originálne zábery ktoré majú jasný rukopis, no príbehovo, ani z tej stránky poetickej to bohvie čo nebolo. Ako som spomínal, išlo o silne kontroverzné scénky, ktoré boli iba samoúčelne vulgárne, áno uznávam názory typu: "Noé zachytil iba číru živočíšnosť intímneho vzťahu", čo uznávam, ale bolo tam toho toľko, že to stratilo nejakú pocitovú váhu, všetko cezo mňa prechádzalo chladno. Tak iba v skratke: snímka retrospektívne zachytáva mladý pár ktorí si chce spestriť svoj sexuálny život o jedného člena. Vedľa nich sa zhodou náhod prisťahuje pôvabná blondínka a nepotrvá dlho aby sa k ich hrám pripojila. Hlavná postava muža sa však z krásnou blondínkou začne stretávať nie len v trojici, ale aj osamote a čo čert nechcel, otehotnie. Hlavný hrdina je však charakter na pravom mieste a tak pred svojou láskou uprednostní život dieťatka. Vo výsledku sa mi to páčilo, nedotklo sa ma to psychicky tak, ako ostatné Noého filmy, aj keď záverečný plač vo vani bol dosť silný, ale malo to niečo do seba, hoci som čakal viac.(1.7.2016)

„Co je smyslem života?“ „Láska.“ (Gaspar Noé, Láska) „Miluju tě a ty víš, že brzy musíme udělat něco opravdu důležitého.“ „Co?“ „Zašukat si.“ (Stanley Kubrick, Eyes Wide Shut)(21.11.2015)

Depresivní intimní pornofilm s rozvahami o lásce v jednoduchých větách, ideálních pro výuku angličtiny. Chvílemi jsem se musel uchechtávat při přemýšlení nad motivací režiséra. Osobně mi Noe udělal radost hudebními odkazy na Johna Carpentera a Dario Argenta.(1.12.2015)

• Marqta

Eh, není to tím, že bych měla něco proti téhle tematice, není to tím, že by mě obsah pohoršoval/znechucoval, nebo že bych si myslela, že je vhodné "tyhle" věci nějak neřešit/neukazovat...Já jen nepochopila pointu tohoto snímku...netuším co tím mělo být sděleno, na co se mělo poukázat, film mi nedává moc smysl. Až tak "jednoduché" to je. Noé se nesnaží být kontroverzní (zní některé komentáře tady..) ..S tím já nesouhlasím. Přijde mi, že všechno o co se tenhle film snaží je být kontroverzním a surrealistickým. Přijde mi právě, že se o to snaží tolik, že už nějak nezbyl "prostor" pro cokoli jiného. A tím cokoli myslím cokoli... Přijde mi, že když už se film/postavy snaží něco říci, tak to je v úplném rozporu s tím co ukazuje ..(je snad tohle pointa ?? ) Abych jen nekritizovala, líbí se mi prolínání časových rovin ve filmu a líbí se mi myšlenkové monology...(tedy ten nápad, že se tam vyskytují myslím, nikoli jejich obsah/ neobsah). Co se týče střihu, tak ten byl zajímavý místy (prostřihy- něco a najednou úplně jiný pohled- nevím jestli to dává smysl, když to takhle napíšu..). Ze začátku mi to občas připadalo trochu jako "pěst na oko", ale potom jsem si zvykla a bylo to originální, pokud nic jiného, a taky lehce zpestření nekonečné stopáže...Vlastně asi stejně jako hudba... Kdyby se někdo rozhodl prostříhat těch 130 minut na 60 minut...myslím, že by se mi to i relativně mohlo líbit jako "umělecký pokus"..nebo něco v tom smyslu. Už jsem přestala, počítat na pokolikáté jsem to nakonec dokoukala....Možné nemám na tenhle film dost "uměleckou duši"...prostě to šlo mimo mě...(24.7.2016)

Láska ... ještě stále si velmi dobře vzpomínám na ten bolestný mrazivý okamžik, kdy jsem si náhle ve zlomku vteřiny uvědomil tu hrůzu, že jsem zúrodnil ten nesprávný klín ...(21.1.2016)

500 Days of Summer pro dospělý.(9.2.2016)

No tak ten první záběr mluví za vše :D. Podle mě velice kvalitně natočený erotický film, který umí i pobavit. Jít s holkou, zaručeně... jít bez ní... v žádném případě. Jóóó tak ten výstřik GJ. ... Bio Oko(4.10.2015)

Těžká autobiografická artovka, která může působit kontroverzně a ne každý jí ustojí. Jenže v dnešní době, kdy v televizi lítaji hlavy, krev cáká až k vám na gauč a děti u toho žerou zmrzlinu, nikoho nemůže rozhodit nějaký péro přes celý plátno. Občas to hraničí s pornem, ale režisérovi se to pořád daří udržet v uměleckých mezích a kamera, hudba a střih z toho dělají neskutečně depresivní audiovizuální nářez, stejně jako Noeho předchozí Enter The Void. Trochu by tomu neuškodila kratší stopáž, některé záběry jsou možná až moc dlouhý, na to co se v nich děje, ale i tak jsem to ustál až do konce … 7/10(22.12.2015)

Láska? Ani by som nepovedal... Skôr len túžba vrcholiaca v sexuálnom akte. Lebo keby sa tak veľmi ľúbili, tak asi by nemali potrebu podvádzať. Ale dajme tomu, že "stalo sa". Film rozhodne odvážny, miestami až pornografický, čo ma zas až tak nebralo. Oveľa viac sa mi však páčila tá poetickosť a vnútorný monológ Murphyho, ktorý balansoval medzi intimitou lásky na jednej strane a živočíšnou sexuálnou túžbou na strane druhej. Ale v podstate dominantnou črtou celého filmu je egoizmus, ktorý je napokon pretavený do vlastného uspokojenia a ľahostajnosti voči citom druhých.(24.12.2015)

Velmi zajímavý artový film, který ukazuje lásku velmi fyzicky. Jediné co mi nesedlo bylo, že mi nebyli úplně blízcí hlavní hrdinové. Ovšem super nápad a krásná kamera vše napravuje. Nejlepší scéna: trojka. :)(4.10.2015)