The Abominable Snowman

• Velká Británie The Snow Creature (pracovní název) (více)
Dobrodružný / Horor / Sci-Fi
Velká Británie, 1957, 91 min

Doktor John Rollason (Peter Cushing), jeho manželka Helen (Maureen Connell) a asistent, Peter Fox (Richard Wattis) se vydávají do Himálají na expedici po stopách Yettiho. (Hans.)

Trailer

giallo

I přes své stáří, je The Abominable Snowman stále zajímavý kousek, který by skalním divákům sci-fi neměl ujít. Svojí zasněženou atmosférou a strachem z neznáma trochu jistě připomene The Thing. Ale jinak jde o vážně se tvářící snímek s jasným poselstvím. Škoda jen, že si už zub času vybral své...2,5* ()

Oktavianus

Hammer. Přijde mi, že jste tu podle hodnocení zbytečně přísní. Jasně, podle názvu a plakátu se asi dá očekávat něco jiného (a v první řadě nějaká blbost), ale to, co divák dostane, je daleko lepší než stupidní béčkový monster movie. Pevně sevřený atmosférický příběh kolem dvou výrazných postav (v podání - jak jinak - skvělého Petera Cushinga a Forresta Tuckera, britské verze Lona Chaneye Jr., jsou si podezřele podobní) a jejich vývoj v místě odřízlém ledem a sněhem od civilizace. Tam může jednomu začít solidně hrabat. Zvlášť když kolem obcházejí yettiové. Že nejsou - zcela úmyslně - až do samotného závěru vidět? Vlastně je to dobře, tím totiž snímek získal napětí "v očekávání", které diváka neopustí po celou stopáž, a vzhledem k jejich vzhledu by se jednalo o nejslabší článek filmu. Takhle to dopadlo daleko lépe. Málokdy dám na filmová poselství, ani tohle mě nějak neoslovilo, zato kulisy nádherných Himálají jsou vážně okouzlující, ať už jde o exteriérové záběry Pyrenejí nebo studiové detailní záběry. To šlo Hammeru vždycky dobře. Napětí, atmosféra, paranoia, prostředí a herci - to je dost plusů k tomu, aby zdejší hodnocení šlo přece jen trochu výš. Zdejších 56 %, to je trapný. ()

Martin741

Horor o Yettim, ktory sa odohrava vo filmovych Himalajach, ale realne v Pyrenejoch /pohorie medzi Spanielskom a Francuzskom/. Film trochu koketuje aj s hororom, ale hlavne tuna ide o dialogy a skor o dobrodruzno - psychologicku dramu nez o plnohodnotny horor. Prvych 20- 25 minut sa nic nedeje, a tento uvod dost nudi, ale potom, ako horolezci vystupia do pohoria, zacina prava jazda. Samotny Yetti sa objavi len na par minut, a skor tu ide o nastolenie hororovej atmosfery, so vsetkym, co k tomu patri /silne snezenie, svistanie vetru, prapodivne zvuky/. Ono ked sa vo vysokom pohori /a Pyreneje su dost vysoke pohorie, aj ked este nie klasicke Velhory/ zacnu ozyvat kadejake taketo neprijemne zvuky, tak sa zacnu odhalovat ludske charaktery, a jednak su tieto mnou vymenovane javy dost hororove uz samy o sebe. 60 % ()

SOLOM.

Dominantní postavení zde mají zasněžené hory, nejedná se však o slibované Himaláje. Film se totiž natáčel v Pyrenejích, ale i ty zcela postačily ke svému účelu. Začátek filmu navnadí především konzumenty inteligentních (odborných) rozhovorů, které mezi sebou vede mnich a anglický profesor. Celý snímek je založen na podobném podkladu a fanoušci čistokrevných hororů budou nejspíš docela zklamáni. Ačkoliv má jít o horor, jde spíše o jakési psychologické drama. Podle toho se i odvíjí většina děje a někteří diváci se můžou po čase začít i nudit. Na úkor akčnosti a hrůzostrašné atmosféry se totiž tvůrci zaměřili především na rozvíjení charakteristik jednotlivých postav. Samotná postava Yetiho zde totiž hraje až druhé housle a ve filmu je jí věnován jen velmi malý prostor. Tento fakt se snažili tvůrci vynahradit již zmíněnou stísněnou atmosférou, kdy se nám jednotlivé postavy začnou vybarvovat. Vyčerpání, zima, hlad a strach totiž dokáží udělat své a zvláště tak daleko od civilizace. Když navíc nevidíte ani na krok, všude kolem sebe slyšíte svištění větru a podivné zvuky, moc vám to na hrdinství nepřidá. ()

darkrobyk

Sympatická hammerovka uprostřed krásných, ale i značně nehostinných hor plných sněhu, ledu, bouří a lavin. Doktor Rollason je se svojí ženou a asistentem hostem v klášteře u lámy. Věnuje se studiu tamějších rostlin, což se brzy ukáže jako záminka pro objev něčeho velkolepějšího. Když do kláštera dorazí expedice vedená Tomem Friendem (Forrest Tucker) snažící se chytit sněžného muže, i přes četná varování lámy a manželky se s nimi vydá do hor. Jenže daleko větším nebezpečím, než sněžný muž, se ukážou členové výpravy sami. A pak je tu ještě síla, kterou divák jistě odhalí, co napomůže nezdaru expedice. Místy pomalejší tempo střídají napínavé scény a nádherné záběry zasněžených horských štítů. Solidní herecké výkony, výborná hudba a pěkná kamera. Monsterhoror nikoliv, dobrodružný příběh ano. 3,5* ()

• Prvý film štúdia Hammer Film, v ktorom si zahral Peter Cushing. Ten sa dokopy objavil v 22 filmoch tejto spoločnosti. (beso74)