The Abominable Snowman

Aubrey Baring

Bill Lenny

Scénografie:

Bernard Robinson

Horor o Yettim, ktory sa odohrava vo filmovych Himalajach, ale realne v Pyrenejoch /pohorie medzi Spanielskom a Francuzskom/. Film trochu koketuje aj s hororom, ale hlavne tuna ide o dialogy a skor o dobrodruzno - psychologicku dramu nez o plnohodnotny horor. Prvych 20- 25 minut sa nic nedeje, a tento uvod dost nudi, ale potom, ako horolezci vystupia do pohoria, zacina prava jazda. Samotny Yetti sa objavi len na par minut, a skor tu ide o nastolenie hororovej atmosfery, so vsetkym, co k tomu patri /silne snezenie, svistanie vetru, prapodivne zvuky/. Ono ked sa vo vysokom pohori /a Pyreneje su dost vysoke pohorie, aj ked este nie klasicke Velhory/ zacnu ozyvat kadejake taketo neprijemne zvuky, tak sa zacnu odhalovat ludske charaktery, a jednak su tieto mnou vymenovane javy dost hororove uz samy o sebe. 60 %(12.12.2015)

Trochu jsem se obával klasicky horolezeckého dobrodružství ve fádně zasněžené, byť překrásné krajině, kde vybraní hrdinové soupeří s lavinami, bílou tmou a sněžným šílenstvím. Naštěstí se mé obavy vyplnily pouze okrajově. První část v klášteře byla skvělá svou atmosférou Dálného Východu, následující lezení po kopcích (a po stále stejném kameni) nadšení poněkud utlumilo, ale finále s filosofickou myšlenkou střetu dvou ras, vyšlo opět bez chyb.(9.1.2015)

Nebudu tvrdit, že je britský béčkový sci-fi horor „The Abominable Snowman“ vyloženě špatný, to prostě nejde říct, ale chybí mu nějaký ten pořádně vyhrocený moment. Líbí se mi, že čekání na yettiho je docela dlouhé, z mého pohledu se navíc nejednalo o zklamání. Herecky je to pak dostatečně dobré na to, abyste s postavami přežily i ty trochu méně záživné pasáže, jichž není úplně málo.(25.10.2018)

Těžko hodnotitelný film. Určitě to není nějaký klasický monster film z 50. let. Spíše něco mezi dobrodružným horolezeckým filmem a psycho dramatem. A také film rozdílných částí - horolezecká první půlka s prostřihy na budhistický chrám je nuda k nepřežití, natočená za pár korun ve studiu, na druhou stranu, druhá půlka obsahuje paranoiu, přeludy, celkem solidní herecké výkony a některé psycho scény, které mají grády. Myšlenkový přesah, který tento film měl mít jsem ale nejspíše nepochopil a Yettiho uvidíme ve filmu jen pár sekund. Zajímavý, leč ne zcela dotažený pokus udělat z hororu něco více.(14.11.2013)

Dominantní postavení zde mají zasněžené hory, nejedná se však o slibované Himaláje. Film se totiž natáčel v Pyrenejích, ale i ty zcela postačily ke svému účelu. Začátek filmu navnadí především konzumenty inteligentních (odborných) rozhovorů, které mezi sebou vede mnich a anglický profesor. Celý snímek je založen na podobném podkladu a fanoušci čistokrevných hororů budou nejspíš docela zklamáni. Ačkoliv má jít o horor, jde spíše o jakési psychologické drama. Podle toho se i odvíjí většina děje a někteří diváci se můžou po čase začít i nudit. Na úkor akčnosti a hrůzostrašné atmosféry se totiž tvůrci zaměřili především na rozvíjení charakteristik jednotlivých postav. Samotná postava Yetiho zde totiž hraje až druhé housle a ve filmu je jí věnován jen velmi malý prostor. Tento fakt se snažili tvůrci vynahradit již zmíněnou stísněnou atmosférou, kdy se nám jednotlivé postavy začnou vybarvovat. Vyčerpání, zima, hlad a strach totiž dokáží udělat své a zvláště tak daleko od civilizace. Když navíc nevidíte ani na krok, všude kolem sebe slyšíte svištění větru a podivné zvuky, moc vám to na hrdinství nepřidá.(18.7.2011)