Dobytí Tygří hory (festivalový název)

Zhì qu weihu shan

智取威虎山

智取威虎山3D

The Taking of Tiger Mountain

Akční / Dobrodružný

Čína, 2014, 141 min

Hark Tsui

Sung Fai Choi

Tsui Hark nenatočil dobrý film už téměř 20 let. Že je něco špatně mi došlo už v první přestřelce. Obraz se zastavuje a pak zase rozbíhá a vypadá to divně a rušivě. Naštěstí se to týká jen úvodní přestřelky. Pak sledujeme skupinu vojáků, kteří mají zlikvidovat tlupu banditů. Co na tom, že vojáků je maximálně třicet a banditů asi tisíc. To čínské hrdiny zastavit nemůže. To by mi nevadilo, horší je že film trvá dvě a půl hodiny a zůčtování přijde zhruba v poslední půlhodině. Co tedy se zbylými dvěmi hodinami. Raději ani nechtějte vědět. Jeden z vojáků infiltruje bandity aby získal informace a umožnil útok na opevněné sídlo banditů. Některé postavy jsou hodně zvláštní, obzvláště z komiksu vypadlý vůdce banditů. Ne že by ty dvě hodiny nudily, ale ani moc nebaví. Závěrečné dvě bitvy nejsou špatné a trochu napraví dojem. PS: Scéna s tygrem je jak z jiného filmu, ale je to čínská klasika, kdy do filmu nacpou scénu, která je totálně mimo. PS2: Film je adaptací románu, kterým byla ispirována víceméně stejnojmená čínská opera (scény z ní uvidíte i ve filmu). Celé je to velmi volně inspirováno skutečným bojem čínské armády s bandity a postava vojáka, který infiltruje bandity je také podle skutečnosti.(19.2.2017)

Historicko- Válečný blockbuster z Číny. Vizuálně je film velmi podmanivý a nevídaný, některé scény jsou velmi skvěle zvládnuty ( Scéna s tygříkem, over the top finální scéna s Letadlem či přestřelky na lyžích) Občas stříká i digitální krev a místy také mihne nějaký slow motion či 3D efekt, takže je rozhodně na co koukat. Postavy jsou velmi zvláštní, každá jedna postava zde má charisma a je lehko zapamatovatelná, obzvlášť záporák mne velmi bavil, ale 140 minut bylo na mne bohužel moc, nuda se sice nedostavila, ale nebyl jsem po celou stopáž napjatý jako struna, což rád nemám. Příběhově film zaujme spíše znalce historie. Na vyšší hodnocení mi přece jenom něco málo chybělo, špatný to však není. 65%(23.2.2015)

Hark Tsui tak trochu povodil čínské soudruhy za nos. Předstíraje, že točí propagandistický válečný velkofilm o jednotce statečných a odhodlaných komunistických vojáků, vyrobil tu nejzábavnější "bondovku" od Jeden svět nestačí. Ještě kdyby se tak dokázal poněkud krotit v používání CGI, bylo by to dokonalé.(16.4.2016)

Neviděl jsem originál, ale Tsui Hark si pravděpodobně vzal jen původní synopsi z filmu, některé postavy a nic více. Klasika klasik na čínské pevnině v podání HK veterána režie má rozhodně spád, zajímavé efekty, působivé akční scény a příběh o infiltraci nebezpečné bandy ozbrojených vládců kraje mě rozhodně baví. Že je to propaganda? No a? Já tady nic zuřivě křečovitého, trapného nevidím, jen nezbytnou dávku patosu, držení se určitých schémat, které jsou pro tento druh spektálu normální. Výrazné postavy si snadno oblíbíte a rozpoznáte. Rozhodně působivý film, Tsui určitě nepatří do starého železa, doufám, že stihne z ohlášených filmů starých i nových natočit alespoň nějaké tituly. Přiznejme si rovnou tvůrce Harkova formátu v dohledu nikde nemáme v rámci čínských teritorií a mladé generace, proto by bylo hezké, aby nám Tsui dlouho setrval ve formě a solil jeden snímek za druhým.(19.4.2015)

Pro mě docela zklamání. Ano, je to blockbuster, ano má to celkem pěkný vizuál, ale neskutečně nevyužitý potenciál. Ať už se to týká padoušké skupiny osmi "borců", kteří vyčnívají pouze na pohled, nikoli podáním či hloubkou nebo nevýraznými osobnostmi jednotky PLA. Co mě mrzí ale nejvíce, že film defakto není ani akční, ani válečný - je něco mezi a přešlapuje na místě, jako by nevěděl, kam chce patřit.(19.7.2016)