• Austrálie

(neoficiální název)

(festivalový název)
  • Španělsko

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Napínavá prvá tretina so strateným Sunnym Pawarom výborná. Chlapec má nakročené do Hollywoodu, takto fotogenický a talentovaný detský herec sa tam objavuje raz za dekádu. Neskoršie dianie vo filme ale škrípe v rozprávaní príčina/následok, a naopak zdĺhavým a priamočiarym emocionálnym ždímaním diváka v závere sa snímka načiso zhodí.(22.3.2017)

První polovina, odehrávající se v Indii, je skoro na plný počet. Člověk si jenom uvědomí, jak zhýčkaná a rozmazlená naše Západní civilizace je, se všemi přeplněnými supermarkety, hygienickými standarty a dostatkem pitné vody. Ty indické reálie jsou zde fantasticky podané, podobně působivě v nějakém studiovém hollywoodském filmu naposledy před 9 lety v Milionáři z chatrče. Bohužel zbytek filmu je natahované cosi, co by se v klidu dalo odvyprávět za 10 minut, přitom emocionálně mě to jen lehce lízlo. Je to škoda, potenciál tu byl. Ten film je jenom důkazem, jací mistři jsou bratři Weinsteinovy v propagaci svých filmů v předoscarové sezóně, krásně to chlapci dokážou u akademiků a novinářů protlačit, ty nominace jsou úplně mimo.(27.6.2017)

Když nad tím přemýšlím, tak tento film má z těch všech nominovaných na Oskary nejkrásnější námět. Ukazuje totiž, že existence západního světa občas opravdu dává smysl. Přitom mě mrzí, že první půlka filmu je s hlavní indickou rolí daleko hezčí a lepší, než ta druhá. Dev Patel, leč je sebelepší herec, do tohoto filmu totiž dodal celou řadu otázek a nepochopených momentů, čímž neříkám, že je musím pochopit, jen mě nepřesvědčil, že bych mu musel vysloveně fandit. Přitom Sunny Pawar byl asi nejlepší dětskej herec, kterého jsem vůbec kdy viděl a scény s ním byly jako balzám na duši. Dlouho se mi tedy nestalo, abych měl na jeden film dva náhledy, které tak moc ovlivňují hlavní herecké výkony jedné postavy. Jako celek ale i tak uznávám, že Lion je velký film a je krásné vidět, že i takové příběhy mají dobrý konec.(27.2.2017)

Báchorka o tom, ako sa chlapček stratil a potom si vygooglil cestu domov. Akurát mu to trvalo niekoľko rokov, hoci na základe toho, čo si pamätal, a čo nakoniec na internete našiel, mu to malo trvať možno tak 20 minút (keď už mal k dispozícii Google Earth). Aj napriek tomu je to výborný film, pretože aj s takým chabým príbehom sa dá rozprávať veľký epos. Výborná réžia, veľmi dobrí herci, na konci dojáčik.(27.2.2017)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $51,208,183 Tržby Celosvetovo $132,561,123Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ dobrý námet ale spracovanie až tak neohúri, úsek z malým Saroo ešte dobrý ale zo starším to už moc neberie, nemá to tie správne grády, dramatičnosť /60%/(7.4.2017)

,,NAŠEL JSEM DOMOV!...“ /// Úvod vo tom, že indickej parchant není žádnej národní poklad a že každej (teda i indickej parchant) má svůj osud… prostě tak jak to známe už vod časů týpka z chatrče. ¾ hodiny. Pak si jde Sarů žít svůj australskej sen (– sorryjako to není spoiler, ale skutečnost), aby mu mohlo dramaticky hrábnout, páč začne myslet na kořeny (hovno bukvice! Prostě domov!...). A vy čekáte až… až… až…prostě na tu dojemnou chvilku, která samozřejmě přijde. Vlastně dvě. Nebo tři. Nebo… pak už je vcelku jedno kolik, páč vlastně kvůli tomu tady ste. No a já kvůli tomu (a kvůli tomu, že podporujou děti ulice) přece nefláknu 4*. Příběh hezkej, ale tohle všichni předpokládáme, čekáme! A kde je nějaký překvapení? Snad v tý úvodní ¾ hodince… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Biografii „A Long Way Home“, kterou v roce 2013 napsal Saroo Brierley, neznám. 2.) Jednou (takhle po ránu, jsem zjistil(a), že mám vo parchanta míň. 3.) Thx za titule „sonnyboy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(9.9.2017)

V rovině jednostranného cílení na litování osiřelých či opuštěných indických dětí jsem si příliš jistý nebyl, ale když s přibývajícími minutami přibudou i motivy, je to hned jiná písnička. Sarú totiž kromě rodiny a odpovědí na otázky hledá i sám sebe a v podání vyzrálého Patela mu tuto polohu věřím do poslední minuty. V kombinaci s doceněným dramatickým comebackem Nicole Kidman se z letošního akademického otloukánka stává překvapivě ambiciózní kousek, snadno překonávající některé příliš okatě zaměřené favority.(23.2.2017)

• Slasher

Většinu lidí tenhle příběh ztracenýho dítěte asi dojme a rozbrečí, mně ale přišel zpracováním vypočitavý, sterilní se záblesky pseudo-artu, herecky vyčpělý a nesympatický, od půlky (ta první ještě šla) jsem se nemohl dočkat konce. A jakmile spustily závěrečný titulky spolu se záběry těch postav v reálu, tak jsem poprvé za celou dobu cítil nějaký emoce. Dlužno ale dodat, že LION není moje cílovka a šel jsem na něj nechtěně.(6.1.2017)

• Psema

Incredible true story natočený jako vypočítavá, nedůvěryhodná, slzopudná rakovina. Nevěřil jsem tomu ani nos mezi očima. Natož vztah ledové královny Mary s uplakánkem Patelem.(22.1.2017)

Jednoducho, úprimne, zo života. Zatial najlepší tohtoročný nominant na sošky. Asi starnem.(13.3.2017)

• xxmartinxx

Krásná kamera, krásný příběh, oboje v tom nejkonzervativnějším a nejobjektivnějším slova smyslu. Čili taky trochu nuda a nezájem. Vlastně nevím, co přesně může takový film dát než dojetí, jehož řemeslná dokonalost úspěšně vyvolává iluzi, že nejde o kýč. I když vlastně jde.(11.2.2017)

Nevím, co je na ždímání emocí špatného. Ani mi nepřišlo, že by to tenhle film přeháněl. Jeho děj k tomu prostě vybízí a je to vlastně pořádně jen na závěr a je to v pořádku. První půlka je strhující, druhá půlka je solidní. Za mě spokojenost, snímek z daného tématu vymáčkl maximum...a pěkná hudba.(22.2.2017)

Dev Patel urazil od nerdíka z chatrče dlouhou cestu, Rooney Mara překvapila civilismem a Nicole Kidman opět potvrdila svůj um a váhu své hvězdnosti, jež velmi často představuje kompas ke kvalitním kinematografickým zážitkům. Nadechla jsem se a pomalu se vracím ke kořenům své lásky k filmové Indii, kterou inspirovala právě série dramat z podobného ranku jako je Lion. Pokud vám není lhostejný patos a považujete příběh za středobod filmového vyprávění, tak jste tu správně.(26.3.2017)

Vytahujte kapesníky, plačte, já fakt nebudu. Je to jednoduchý film, který nabízí jednoduché diskuse. Pár neradostných osudů obyvatel indických slumů a špinavých ulic se k nám už dostalo, tohle je další příval emocí natlačených do pytlíku instantních nudlí. Ždímeme, jak jen to jde, nedokážeme ovšem téměř vůbec překvapit a hlavně si pokládáme otázky, proč něco takového vůbec zajímá Akademii? Nikdy nejdeme na dřeň, nikdy se o hrdiny skutečně nebojíme, nad vším se jednoduše vznáší opar toho, že víme, že to nakonec dobře dopadne. Samozřejmě musíme zapomenout i na učesaný Bollywood a jeho taneční úlety a pestré barvy, nicméně ani tohle není skutečná Indie. Aneb pětiletý hošík spoléhající se na negramotnou matku samoživitelku a obětavého bratra se v lidnaté zemi ztratí, nastoupí do vlaku, který ho odveze kdoví kam, a učí se přežít, až se nakonec ocitne u adoptujícího páru v Austrálii. Kořeny ovšem volají. A já volám proč? Výsledkem je vypočítavé a sterilní povídání. A vlastně i svým způsobem neupřímné. Asi nejvíc mě šokují oscarové nominace pro Nicole Kidman a Dev Patela, jsou slušní, ale rozhodně ne výjimeční. Myšlenkově prázdné. A za mě docela dost slabé tři hvězdy.(12.2.2017)

Asi si zlatou sošku v konkurenci Moonlight a hlavně La La Land neodnese, ale u mě ho přesto získal. Lion je pro mě překvapení od kterého jsem nic velkého nečekal. Řeknete si možná kýčový film, který hraje na city a opírá se o inspiraci podle skutečného příběhu. Možná nejste daleko od pravdy, ale u mě není kýčem zneužít dojemného příběhu malého chlapce z prostředí slumu v Indii a být tak trošku v nevýhodě oproti vyrůstání v privilegovaném světě ( buďme za to rádi ) a tento příběh by se zcela jistě v našem malém státečku nemohl stát. Děkuji ČSFD za předpremiéru a jak si vedle mě kolega stěžoval na nepohodlné sedačky uprostřed filmu a já mu na to řekl, že co by na to řekl malý Saroo, který ležel na krabici v podchodu metra, tak řekl že mám recht :)). Od tohoto snímku mám stejně jako malý Saroo velké nutkání ochutnat cukroví jalebi, do Indie ale v nejbližší době nejedu, takže stejně jako on to budu muset zvládnout. Výborně zahrál Sunny Pawar ( malý Saroo ), hodně originální bylo vyhledávání cesty domů podle google maps. Výborná byla Rooney Mara s rolí Lucy. Hudba byla dokonalá - sestřelí La la land ? Některé scény byly snadno předvídatelné, jenže já osobně jsem si přál aby se tak staly, takže to neberu jako nevýhodu. Dev Patel v roli dospělého Saraa nezahrál příliš výrazně, stejně tak se filmu dalo ubrat 15 minut. Obsazení Nicole Kidman byl úlet a ta jediná mi v podstatě ve filmu vadila. Každopádně konec filmu opět předvídatelný, hodně dojemný, ale nezklamal mě + třešnička na dortu v podání vysvětlení názvu filmu. Co víc si můžu přát :)) 90,5%(27.2.2017)

První půlhodina určitě poutavá svou informační hodnotou, přiznejme si že málokdo z nás byl někdy v Indii. Po přesunutí děje do Austrálie se už řeší pouze to, jestli Saroo najde svou pravou maminku nebo ne. I takhle snadno se letos dali zaujmout Akademici. 60%(18.4.2017)

Milionář z chatrče 2? Ale kdeže. Tohle je Weinsteinovská epopej za letošní oscary, samozřejmě podle skutečného příběhu, která ani takové ambice nemá. Ten pětiletý Sunny Pawar je prostě neskutečný a je to půlka filmu, i díky němu jsem si jeho strastiplnou cestu poměrně užíval. Je to sice taková cílová ždímačka emocí, která na někoho možná fungovat bude, ale podle mě na oscarech nic neurve. Ale kdo ví, je to jedině Weinstenovské želízko v ohni a víme, jak to oni a Dev Patel umí...7/10(21.2.2017)

Prvá polovica filmu je úplne úžasná, pre nás Európanov zaujímavo špinavá, plná krásnych exteriérov i pohľadov do života bežných, prevažne chudobných ľudí v Indii. Musím pochváliť castig, malý Saroo je vážne roztomilý chlapec a dlho si budem pamätať jeho nočné blúdenie opusteným vlakom, kde tenkým vláskom volá meno svojho brata: "Guduu." Potešila ma i nezvyčajne civilná N. Kidman v zaujímavej roli, v akej sme ju ešte nevideli. Hudba je výborná, zvlášť na mňa zapôsobila v záverečnej scéne hľadania domova cez Google Earth na notebooku. Hudba v tej scéne nemá nejaký výrazný motív , ale napriek tomu bola veľmi účinná. Druhá polovica filmu trochu stratila tempo, ale dojímavý záver to opäť zdvihol. Výborne zapadli i skutočné zábery v úplnom závere filmu. 80%.(25.2.2017)

• Pilda17

Emotivní ždímačka, která z mého hlediska nezapůsobila. V dnešním světě je hlavní hrdina uprchlík a ač si žije jako prase v žitě, protože ho adoptuje Nicola Kidmanů, stále mu něco chybí. Má rodinu, která ho vychová, krásnou přítelkyni a dobrý job, ale pořád mu něco chybí. V lepším případě ho dožene zvědavost a chuť se vrátit do bordelu, kde žil. Nebo druhá možnost, agrese a odpálí pár lidí v novém světě za odměnu, že se o něj dobře starají. Náš hrdina je naštěstí dobrák a nic špatného nehrozí. Kdo ale ví, co by udělal jeho nevlastní brácha? Ten projevoval možnost číslo dvě a tudíž v sobě měl potenciál na zábavnější snímek. Tohle čistokrevné drama, které si hraje na srdcervoucí u mě neuspělo. Na závěr hrdina nalezne svou matku, téměř ve stejném hadru jako před x lety. Obličej má po těch letech seschlý a tak si kladu otázku, jak jí poznal? No jo, dobrý textil nikdy nezklame a máme tu happy end! 2/10 = 28%(28.7.2017)

Na filmy chodím přes emoce, ty jsou moje měřítko. Lion mě na doják připravoval pečlivěji než pan Požár Spartu na Rostov, takže na konci ze mě vyjelo akorát "hm" a "dobrou noc." Ale nezapomenu dobrou muziku, dobré herce, dobrý příběh a zase jednou dobrou Nicole.(2.3.2017)

Silnej příběh, to asi ano, takže i přes to, že takováto dramata nevyhledávám, jsem Liona v pohodě dokoukal. Z oscarových nominací chápu hubdu, adaptovaný scénář, kameru a asi i Patela. Nicol Kidman s mě v paruce a s nudou u nosu spíš rozesmála. Film pro starý babky. 60%(2.2.2017)

Za mě asi největší překvapení letošních Oscarů, vůbec nic jsem od tohohle filmu nečekala, vlastně jsem spíš předpokládala, že ho ani nedokoukám a ono mě to chytlo hned od začátku (teda ne úplně od první minuty, ale někde během čtvrt hodiny mě to mělo). Nedojalo mě to, ale taky mě to nenudilo ani chvilku a uteklo mi to překvapivě rychle. Herecké obsazení bylo (víceméně) příjemné, i když mě nikdo nijak neoslnil. 4*(18.2.2017)

FIlm, na který jsem víceméně šla jen z hecu, a z kterého se vyklubal jeden z nejsilnějších zážitků roku 2016. Příběh je pomyslně rozdělený na dvě částí. První tvoří Sarooho dětství, kdy se ztratí rodině a musí se sám naučit přežít v nebezpečné Indii. Sunny Pawar jako malý Saroo je naprosto úžasný a zoufalství a ztracenost své postavy zosobňuje s takovým předsvědčením, že se vám chce brečet pokaždé, kdy zakřičí bratrovo jméno. Dev Patel na něj úžasně navazuje jako dospělý Saroo sžíraný vzpomínkami na ztracenou rodinu. Nicole Kidman je tu jen jako mateřská opora, ale těch pár scén stačí na to, aby si vysloužila Oscarovou nominaci. Příběh je to přímočarý, ale naprosto upřímně napsaný a hlavně bez jakéhokoliv patosu. Všechny emoce jsou ukotveny v realitě a po konci filmu jsem si připadala, jako by mi někdo dal pěstí. Vidět vedle mě brečícího dospělého chlapa mi jen dalo za pravdu, že je to skutečně výjimečný film.(10.1.2017)

Sympatický námet, sľubujúci silnú drámu o chalanovi, ktorý konečne po 25 rokoch našiel cestu domov. No žiaľ to spracovanie ma moc nenadchlo a celkovo tak film zaostal za mojimi očakávaniami... Často úmorné, málo záživné a nízkoenergetické. Úvod ešte ušiel, ten malý chlapček bol perfektný, no potom keď vyrástol celý príbeh zapadol do akejsi zvláštnej, pomalej nezáživnosti. Aby sa chalan štvrť filmu len vnútorne rozožieral nad tým, že mu Google Earth nepomáha tak ako čakal a že či to povie svojej nevlastnej matke (Nicol Kidman) tak to sa mi už zdalo trocha moc, skrátka toto kvázi artové podanie mi nesadlo. Myslím, že film je krásnym príkladom toho, ako niekedy účel nesvätí prostriedky. Priemer. 60/100(6.7.2017)

Tak šrúbik Saroo mal nakoniec dve matky.(28.7.2017)

Film, ve kterém nechybí ryzí lidské emoce a který vypráví o poutě mezi lidmi - ať už vůči vlastní rodině, tak vůči lidem, se kterými sice krev nesdílíme, ale ke kterým cítíme blízkost, náklonnost a zodpovědnost. Dev Patel i jeho "mladší verze" hráli skvěle (toho malého kluka snad čeká zářná herecká budoucnost). Vadilo mi snad jen to, že některé scény z dospělého života hlavní postavy, byly až moc okatě rozervané a vůbec celkově zbytečné. Mohlo to být i o něco umírněnější a minimalističtější. Nakonec ale vše zajelo na "správnou kolej" - jak obrazně, tak doslova. Happy end byl samozřejmě nutný a člověk žasne, že tenhle film byl natočen podle skutečné události - důkaz o tom, že i v reálném životě se dějí šťastné konce, a že lidský osud je sice nevyzpytatelný, ale zato lidský potenciál je bezmezný.~(4,0)~(27.8.2017)

• Chrustyn

Utahaná, typicky "oskarová" slzopudnost, která se snaží zpracovat poměrně obyčejné téma do rádoby velkolepé podoby, ale ve výsledku vyzní do prázdna a divákovi nemá co nabídnout. Pokus o dalšího milionáře z chatrče nevyšel.(10.11.2017)

Hodně z vás hlásí, jak samoúčelná a slzopudná rakovina Lion je, přitom v opojení současný filmařiny většina zapomíná, co by vlastně mělo dobrej film tvořit. Když všechny filmový složky zapadnou a stvoří strhující celek, je to u nás nepochopený - to ale není vinou filmu, to jenom divák prahne po digitálních explozích! Způsobů jak odvyprávět podobný příběh není zrovna hodně a každý filmař sáhne po takovém, aby to na diváka mělo co možná největší dopad... a tak je to správně. Právě díla jako LION ženou řeč filmu kupředu, dávají nám příběhy a obohacují. Když si k tématu nenajdete vztah, jakoby jste ztratili sami sebe - to pak jděte zase na Avengers.(18.2.2017)

• jhrasko

Dev Patel za Tarzana, Nicole Kidman všade len nie do pätice na Oskara nominovaných herečiek, Rooney Mara zbytočná zbytočná zbytočná. A Weinsteinovcom do filmografie ďalší bod za schopnosť presadiť v awards season exemplárne titulnú postavu do vedľajšej kategórie. Ich nos na podobné triky a prvoplánovo slzopudné materiály je nekonečný (dendy cinemas, sydney).(1.2.2017)

(Cinema City Eurovea - 15.2.2017, premiéra)(16.2.2017)

Celkom dosť detailov z detstva si vybavil ten chlapec. Ja si nepamätám skoro nič, ale možno aj preto, že v mojom živote nenastal taký veľký zlom. Chápem úplne tú jeho posadnutosť nájsť mamu a brata a povedať im, že je v poriadku. Malý Sunny bol skvelý a budem sa zase opakovať, ale z Deva sa stáva veľký sympaťák. Divácky vďačný a zaujímavý príbeh.(13.2.2017)

Krásný a dojemný příběh, který mě až rozplakal. Ze všech na Oscara nominovaných filmů jsem si jej nechal nakonec a spolu s Místem u moře a Hacksaw Ridge je jediný, který nominaci získal oprávněně. Poutavě zobrazený příběh strastiplné cesty, výborný výkon Deva Patela a Nicole Kidman. Smutné, moc smutné.(27.2.2017)

Scénář tohoto filmu napsal sám život a je tak neuvěřitelný, jak jen sama Indie může být. Ta také divákovi nabízí tak reálné kulisy, že ostatní produkce nemamjí šanci ani za neuvěřitelných rozpočtů něčeho takového dosáhnout byť jen částečně. Tu omšelou, oprýskanou, upatlanou, otlapanou špinavou pachuť ničím nenahradíte... A pak je tu ještě jedna deviza. Hluboké velké oči indických dětí. To na diváka zabírá, už jsme se o tom koneckonců mohli přesvědčit v Milionáři z chatrče... Nevím proč, ale tady už šel místy na mne dojem jakéhosi kalkulu pro západního diváka. V Indii jsou takových dětí tisíce a nikdo po nich ani nevzdechne. S námi z civilizace ale opuštěné pětileté prtě na vlakovém nádrží v Kalkatě pěkně zamává... Na mne to působilo samozřejmě také. Jsem tátou a špatně se mi dívá na opuštěné mládě volající mámu se slzičkami v očích... V Indii jsem nikdy nebyl, ale chtěl bych ji vidět. Zároveň ale vím, že tohle a chudoba bude věcí, kterou tam budu těžko ustávat... Pro otřeseného diváka film ale nabere dle životní předlohy zvrat k lepšímu a ocitneme se v civilizaci. Tam se to kupodivu začalo lehce táhnout. Opět potěšila přítomnost Nicole Kidman v devadesátkovém outfitu tentokráte s kudrnatými rezavými vlasy na hlavě a kupodivu jí to opět seklo. Ona nestárne a i když si dá na hlavu kastról, bude pořád krásná ženská. Závěr filmu je opět dojemný a sám jsem ani nedutal jak to celé dopadne. Natočeno to bylo zručně, příběh sám je opravdu až neuvěřitelný. A až zase jednou bude někdo nadávat na Google jak nám leze do životů, třeba si vzpomenete na tenhle film a uvědomíte si, že někdy to není na škodu... 4 kousky uhlí. * * * *(23.7.2017)

• DwayneJohnson

Hrozně vypočítaný, prvoplánový kalkul, který nejsem schopen akceptovat. Možná ještě v první polovině, která působí jakž takž uvěřitelně. V té druhé se stává z tohoto filmu jen slzopudná pohádka, která mně utvrdila ve dvou věcech. Dav nebude asi nikdy herec, který by dokázal něco pořádně zahrát a pak ještě fakt, že Amíci nedokážou natočit nějaký věrohodný film (nejen) o Indii. Naposledy se to povedlo Richardovi v roce 1982 s Gándhím a to byl samozřejmě Brit.(19.2.2017)

Opět poutavý příběh s cíle vyronit nějakou tu slzičku. Celý příběh vypráví o chlapci z nejchudší vrstvy, který ztratí svojí rodinu, aby ji po dvaceti pěti letech opět nalezl. V první části sledujeme roztomilého dětského hrdinu, který ztracený putuje železnicí a osud mu zařídí pestrou kličkovanou. Sociální problematika, podmínky panující v Indii, která ve snímku zachycují, už tolik nedokáže zasáhnout, neboť film hodně připomíná kopírku Milionáře z chatrče. Ve druhé polovině hrdina stárne a jde o zachycení etapy, důležitých okamžiků, které spějí k dojemnému závěru. Velmi kladnou stránkou jsou výkony herců, nevyjímaje ve vedlejších rolích, kde exceluje Nicole Kidman. Film se podařilo natočit s velkou precizností, byť si nejsem úplně jistý, zda byl koncept slepených částí nejlépe zvolený. První polovina celistvostí určitě lepší, ve druhé se příliš přeskakuje časovou osou a každá část nedostává takový prostor, aby dokázala strhnout na plné obrátky. I tak se jedná o pěkně příběh, který asi každého zasáhne, ale letošní doják číslo jedna to nepřekonalo.......7/10(27.2.2017)

Je to sice hezké a všechno super. Ale chtělo by to trochu změnit četnost těch zajímavých a dramatických scén oproti těm bezproblémovým a normálním.(4.3.2017)

Příběh se mi líbil moc, ale k filmu samotnému už mám bohužel plno výhrad. Pokud vezmu film jako celek, tak bohužel nedrží pohromadě, nějaké pasáže jsou skvělé, u jiných jsem ale usínal nudou (především v druhé polovině). Druhá půlka by si zasloužila trochu kvalitnější scénář i lepší režii, protože se kolikrát zbytečně vlekla - místo toho, aby gradovala. Závěr filmu se vás každopádně jistě dotkne, dokonce jsem po něm přemýšlel o 4*, ale ne, za mě jsou to silné 3*... :)(9.3.2017)

První část filmu je rozhodně zajímavější, než zbytek filmu a to i přesto, že zrovna k té části bylo asi nejméně podkladů. Protože přeci jen vzpomenout si detailně na události staré víc jak 25 let to není nikdy bohaté a ještě méně v případě když to vzpomínkové ondobí spadá do dětství. A tak ta dospělácká část měla být dle mě mnohem propracovanější, důslednější, ale právě ta je zkratkovitá, skáče se po rocích a forma jakou je to pojato, filmu spíše ubližuje. Dev Patela moc v oblibě nemám a tady se mi ani nijak nepozdával. Zvláštní role, kterých se zhostili známí indičtí herci Tanisha a Nawazudin. Spíše cameo role, kde bych raději viděl méně známé tváře. Na druhou stranu australská část je nabitá taky známi tvářemi. Líbilo se mi, že zde bylo jasně patrné, že Indie je natolik obrovská, že ne všude se dá domluvit hindštinou a to chlapec jel do Kalkaty a ne dolů na jih, kde by těch kilometrů najel podstatně více. A kontrast odlišnosti života v Indii a v Tasmánii, by byl pak další pěknou ukázkou. Příběh celkově lidsky zajímavý, ale škoda zpracování té dospělácké části, která prostě drhne.(26.5.2017)

Fascinující příběh řemeslně dobře natočený v nejdelší reklamě na Google Earth. Ne, vážně, to, co se stalo, je téměř neuvěřitelné. Malá chyba na začátku spustila lavinu, která totálně převrátila několik životů. A při chlapci, který nasedl do špatného vlaku, stáli všichni svatí. Anebo ne? Dostal vzdělání, pohodlný domov, milující adoptivní rodiče, bezpečí – je tohle víc, než ztratit svou vlastní krev?(7.7.2017)

Verím tomu čo som práve videla a neverím tým cynickým komentárom a bodovaniu. Ako veľmi sme už zhýčkaný a rozmaznaný touto chorou civilizáciou, že už nenájdeme ani trochu súcitu a pochopenia a viery v dobré konce. Samozrejme, že si títo chytráci, hodnotiaci za tri a menej, nedokážu nič podobného predstaviť, žijúci vo svojom sterilnom, umelom svete medzi štyrmi stenami, počítačmi, svojimi kinami, reštauráciami s rýchlym občerstvením, školami a barmi. Možno si všetci tí veľkí odborníci na životnú realitu o mne budú myslieť, že som naivná husička, ale ja verím tomu čo som videla a zanechalo to vo mne veľmi hlboký dojem. Rozhodne a jednoznačne jeden z najlepších filmov o ľudskom osude a taktiež jeden z najkrutejších a zároveň s najlepším koncom. Prosím viac takýchto a menej amerických sračiek o nepremožiteľných agentoch FBI, alebo teeneagerovských upírskych zlátanín a podobne... Absolútne vynikajúci detský herec a prvá tretina neskutočne emotívna a taktiež aj záver. Videla som už toľko nezmyslov, že ten rozdiel poznám a preto tento film vrelo doporučujem!(6.3.2017)

Príjemný závan exotiky v tom množstve filmov, ktoré sa dostanú do našich kín. Podobne ako v Slumdog Milionárovi, aj tu je zaujímavejšia tá detská časť bez Patela, no celkovo určite pôsobí Lion vierohodnejšie a emocionálne silnejšie ako SM. Nie je až taký extra silný, aby si zaslúžil byť medzi filmami nominovanými na Oscara, no keďže tento filmový rok sa mi javí ako najslabší za dlhé obdobie, tak prečo nie, spomedzi nominovaných určite nie je najhorší.(12.2.2017)

Dev Patel ani jinak neumí, než se neustále někde ztrácet a pak pátrat ve vzpomínkách a na nich stavět děj. Bohužel tady staví kýčovitě, rozvlekle a především nudně. Průměr zachraňuje první část se ztraceným Sarooem, který je sympaticky bezprostřední a přirozený, tohle přesně po konci této části mizí - Dev Patel se vynoří a jde to do kopru. Nemůžu ale říci škoda, protože tohle evidentně dojit slzy a festivalové ceny chtělo za každou cenu a takové filmy nemám rád.(16.4.2017)

• Sawy

Super první část, ve které tvůrci na diváka systematicky a funkčně přenášejí pocit paniky a beznaděje ztraceného chlapce. Pak ale přijde nedůvěryhodný a kýčovitý patvar, ve kterém Dev Patel osmdesát procent času tklivě hledí do dáli a přemýšlí o potřebě hledání vlastní minulosti. To jsem nedal. Možná kdyby k posouvání děje dopředu nebyly užíváný tak schematické vypravěčské zkratky, možná kdyby vše nebylo tak chirirgicky přesně naaranžované, aby to v divácích vyvolávalo emoce, možná kdyby měla Rooney Mara víc prostoru... Ale takhle ne. 45 %(28.9.2017)

Tak tohle absolutně nechápu, jak může být v nominaci na Oskara za nejlepší film. Zřejmě akademie viděla jiný film než-li já. Tohle to je přesná ukázka toho, když nevýrazný režisér režíruje dle nepovedeného scénáře. Přitom tohle v šikovnějších rukou mohlo dopadnout hodně dobře. A to ještě má film takovou výhodu jako velmi zajímavou kameru a výbornou hudbu, což je velký plus. Ale ani s tady tím se nepovedlo pracovat. Škoda. Je to přílišné hraní na city, které ovšem mnohdy nefunguje, tak jak by mohlo. Příběh je to rozhodně zajímavý a nebýt tohoto filmu, zřejmě bych se o něm nikdy nedozvěděl ( zřejmě bych to ale přežil). Dev Patel byl výborný a ukazuje, že z něj časem může být i Pan herec, ale uvidíme časem. I přes to že to moc kvalitní film není, tak má film trumfy, který mi nedovolují jít s hodnocením pod tři, ovšem je to s odřenýma ušima....50%.(22.2.2017)

Reklama na google earth? Možná. Ale jinak skvělý film se vzpomínkou na Milionáře.(22.2.2017)

Já si nemůžu pomoci, ale k tomu, abych dal filmu vyšší hodnocení, by mě musel více emocionálně oslovit. Bylo vidět, že se o to hodně snažil, ale na mě to nějak nezafungovalo. Nevím, zda za to může občasná nevěrohodnost hereckých výkonů, nebo jen mé cynické, zamrzlé srdce :D. Každopádně očividně se našlo i hodně lidí, které film citově uchopil a nepustil a já jim závidím. Když ale pominuty tenhle fakt, tak po ostatních stránkách musím upřímně uznat, že se jedná o dost vydařený snímek se silným příběhem a především krásnými záběry a skvělým hudebním doprovodem. Jen díky té absenci citového napojení na hlavní hrdiny jsem se místy tak trochu nudil. Za mě lepší 3*(23.2.2017)

Spoilery! Hrozně se mi líbila první polovina, kdy byl chlapec ještě malý a potýkal se s nástrahami Indie, kde na každém rohu číhal pedofil. Bylo k vidění krásné prostředí, děj byl neskutečně dramatický a malý hrdina velmi rozkošný. Jsem si jistý, že v blízké době bude k vidění i jinde. Jakmile se děj přehoupl do Austrálie, kde si chlapce adoptovali Nicole Kidman a Faramir, tak snímek postupně začínal být dost o ničem a nezachránil to ani adoptovaný bratr hlavního hrdiny - mentoš Mentoš, či velký sympaťák Dev Patel. Film uvádí, že byl inspirovaný skutečnou událostí. Nechce se mi věřit, že hlavní hrdina hledal svůj domov pomocí nekonečného procházení map namísto toho, aby svůj domov našel během okamžiku pomoci zkomoleného názvu své rodné osady, který si pamatoval. Myslím si, že by to byla pro danou aplikace mnohem lepší reklama, která by demonstrovala její brutální efektivnost. To, že se člověk musí hrabat pěkně dlouhou dobu v mapách, aby našel to co hledá je spíše kontra reklama. V závěru mě zklamalo shledání, které proběhlo na mé straně zcela bez emocí. Vynahradily mi to záběry skutečného shledání, které následovaly potom. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Khalesi.(16.4.2017)

Lion se možná až příliš snaží být něčím víc, než na co stačí skutečný příběh, kterým je film inspirován. Garth Davis předvádí v rámci možností slušný debut, který ničím vyloženě nenadchne ale na druhou stranu ani nemá moc čím zklamat. V první půli se film sice trochu vleče, přesto v půli druhé funguje více než dobře a závěrečná hořkosladká tečka (byť docela dost vynucená) jednoduše funguje. [65%](25.2.2017)

Docela pěkné. Malý indický herec mě okouzlil, hraje opravdu skvěle. Líbily se mi i fotky a video na konci filmu, kdy se skutečné postavy indické matky, Sarooa i australských rodičů podobaly hercům. Takže dvě hodiny, které nemusíte považovat za ztracené. Čtvrtá hvězda je za "podle skutečné události".(10.3.2017)

Hodnotit film, který je natočený podle skutečného příběhu, je pro mě vždy velmi obtížné. Protože jak chcete ohodnotit něco, co se doopravdy stalo? Přimět se k tomu, odmyslet si děj a dívat se pouze na jeho zpracování...V tomto ohledu byl Lion trošku monotónní. Příběh nabízel mnoho momentů, které by obyčejně v divákovi vyvolaly silnější emoce. Jenomže byly ztvárněné stále v jedné rovině. Kdyby jen měly takovou sílu, jako poslední reálné záběry, hned by se jednalo o něco nezapomenutelného. I přes to shledávám film lehce nadprůměrný a to hlavně díky scénám s malým Sunnym, který strčil do kapsy oba nominované, a příjemnému soundtracku vyplňujícím prázdnou scenérii Indie. Nutno podotknout, že se jedná o první celovečerní film režiséra Davise.(19.2.2017)

Nic moc jsem necekala, krom toho, ze Dav Patel nam dle traileru dospel do peknyho chlapa, ale musim rict, ze asi jsem nejaká rozněžnělá, ale mě se líbil ten začátek filmu, který byl strašně zdlouhavý a moc se tam toho nenamluvilo... Navíc já mám vždy při cestování po Asii vnitřní problém s tím, když tam vidím ty děti, žebrající, spící na zemi apod. Svírá se mi z toho srdce a to jsem měla i při filmu. Taky mám kamarádku, která vždy říkala, že pokud by chtěla mít děti, tak adoptuje, protože na světě je tolik opuštěných dětí, tak na co přivádět vlastní, takže vim, že lidi jako Saroovi adoptivní rodiče opravdu existují. Nicole Kidman mi strašně leze na nervy a nemám ji ráda, ale tady byla překvapivě příjemná. Jen mě štvou ty hollywoodský krásný tvářičky, Dav Patel je přílišný hezounek a skutečný Saroo nebyl ani z poloviny takový krasavec, prostě typický Ind. Pro mě rozhodně lepší než Místo u moře, co tu nominaci na Oskara taky má.(23.2.2017)

Ždímačka. Silný příběh, průměrný zpracování.(1.7.2017)

Není absolutní pochyb o tom, že Lion byl natočen na základě úžasného životního příběhu, avšak dovolím si tvrdit, že ani sám život by nenapsal něco tak neuvěřitelně přeslazeného a místy i nesympatického. Možná to byl režisérův záměr, kdo ví, nicméně na mě osobně tyto části působily jako velmi rušivý element v jinak dobře namíchaném filmovém koktejlu. Až tento velmi podstatný detail nemám k filmu Lion žádné výtky. Všechno ostatní, začínaje poutavým úvodem a konče hereckými výkony, funguje tak jak se v rámci filmu očekává. „I'm not from Calcutta... I'm lost.“(10.2.2017)

Minulost tě vždy dostihne, pokud ji nemáš vyřešenou...(22.2.2017)

Chvílemi je film lehce za hranou co se týče patosu a kýče, ale jinak se mi líbil. Zaujme příběhem podle skutečné události, rozdělením na dvě odlišné poloviny, hereckým obsazením (Dev Patel v jiné herecké poloze), dobrou kamerou i hudbou.(3.3.2017)

Dlouho trvalo, než se film rozjel. Myslela jsem, že pátrání bude jeho stěžejním prvkem, ne že budeme hodinu poznávat Sarooa a nehostinnou Indii. Možná ale dobře, že to nebylo načančané třeba jako Milionář z chatrče. Sice to pak tolik nestrhne, je to trochu odosobněné, avšak zato asi opravdovější. Pro mě ambivalentní snímek.(21.5.2017)

Dlouho me nic tak emocionalne nevyzdimalo jako tenhle film. Nemam tomu naprosto,co vytknout - nadherna a cista zalezitost! 100%(23.2.2017)

Především jsem ohromen úžasným hereckým výkonem malého Sunny Pawar, který vzhledem k faktu, že při natáčení neuměl ani pípnout anglicky, tak klobouk dolů. Jemu bych věřil i kdyby mi tvrdil, že jeho máma je nosorožec, tak moc je přesvědčivý, jako v tomto filmu. Indština mi přijde jako roztomilý jazyk. Byl jsem mile překvapen. Rád, bych viděl ještě jednou tento poměrně dramatický a chvílemi melancholický snímek. Dokonce i já jsem ke konci filmu upustil pár slz, jelikož závěr je opravdu dost silnej a citlivější povahy budou brečet jak želvy. Patel mi přišlo, že se až moc snaží a chce tu oscarovou nominaci a taky jí získal, nicméně pochybuju, že by tu sošku získal. Rád, se na to podívám znovu a doporučuji.(24.2.2017)

Lion je klasické lost&found drama o indickém chlapci, co usne ve vlaku a už není schopen najít cestu zpět ke své rodině. Podle skutečné události samozřejmě. Lion je ze všech nominovaných asi největší křikloun o Oscara, kadence slzopudných scén je až příliš vysoká, což je škoda, protože jde o docela zajímavý příběh se solidními herci.(25.3.2017)

Pocit opuštěnosti a zároveň nezdolnosti dýchá z tohoto snímku. Asi jeden z nemnoha šťastných konců ztracených dětí. Velmi kladně hodnotím záměr tvůrců - pomoci i ostatním dětem. Výborná kamera. Podle skutečnosti.(25.3.2017)

Mandl na dojetí dle skutečné události je chtě nechtě taky svá kategorie a v jejím rámci Lion nepřináší nic vyloženě nevkusného či hloupého. Může za to zejména zaměření na neveselé poměry v Indii, zejména pokud jste dítě, které nebaví permanentní znásilňování, a hlavně až dokumentární snímání této kouzelně chaotické krajiny. Pomáhá mimo jiné kamera, která první třetinu zručně snímá okolí často z pozice pětiletého protagonisty či téměř neorealisticky ho sleduje v chumlu města zdáli. Samotné pátračky a vizuálně znázorňované citové pouto už trochu zívá, ale myslím si, že je to zejména z důvodu náročnějšího empatického napojení bílého spokojeného parchanta ze středu Evropy (tedy mě), který nemá příliš společného s indickým adoptovaným sirotou. To hlazení zdí a melancholické máčení ve vodě tomu nemám vůbec za zlé a kdyby jo, tak každých pět minut Rooney Mary je pro mě lunapark.(31.5.2017)

Veľmi silný film. Takým nenápadným spôsobom. Len si tak plynie a netlačí moc na pílu a predsa vás zasiahne presne tak, kde treba.(6.3.2017)

První polovina snímku zaujme hlavně výkonem hereckého představitele malého Sarúa (ty oči!), o kterého se upřímně bojíte, i když dobře víte, že se kvůli dalšímu vývoji děje určitě dožije dospělosti. Jakmile se ale v druhé části z chlapečka vyloupne Patel, kvalita filmu poněkud klesne (a to i "díky" unylé Rooney Mara, jejíž kouzlo mi nadále uniká). Pozitivní dojmy i přesto převládají a závěr mi vykouzlil úsměv na tváři. A tak slzopudné to vážně není.(24.2.2017)

Snímka Lion má silný príbeh. Bezpochyby jej námet má schopnosť dojať takmer každého diváka hoci takmer nemá scénky ktoré by až príliš tlačili na emócie. No predsa je tam niekoľko prvkov ktoré mi vôbec nesadli. Prvá pomyselná časť ktorá zachytáva stratenie malého indického dieťaťa na obrovskej železničnej stanici a nasledovná púť až k adoptívnym rodičom je úžasná a bavila ma neskutočne. Keď už došlo na jeho dospelú verziu ktorá sa rozhodla pomocou google earth po 25 rokoch nájsť svoju pôvodnú rodinu, tak sklamanie nenechalo na seba dlho čakať. Krehký dramatický film sa rázom zmenil na „Oscarové klišé“ ktoré síce nie je vôbec zlé ale rozhodne to nebolo niečo viac, niečo čo sa odlišuje od podobných filmov.(28.2.2017)

Dev Patel je pro mě jedním z velmi zajímavých a dobrých mladých herců. Indické prostředí mě zajímá, protože je jiné, protože je krásné i temné ve své chudobě. Obojí se ve snímku "Lion" spojilo krásným způsobem, kdy finále tohoto filmu si přejete, i když víte, že nebude zadarmo. Velmi intenzívní film, a to myslím v dobrém.(16.2.2017)

Rozjezd se mi moc líbil. Kamera, malý Saroo byl sympatický, přirozený, nešlo mu nepřát. Bohužel pak skočí po 20 letech a vše jde do kopru. Příchodem Deva Patela mé city ochladli a zda jsem ještě něco cítil tak až na samém závěru kde je možné vidět skutečné záběry. Nějak moc nechápu tu jeho nominaci a jediný kdo herecky vyčníval byla Nicol Kidman. Tak trošku zklamání. 6/10(26.2.2017)

• chelseaman22

Odporný film s nezajímavým Patelem, který dráždí diváka již od prvního výskytu. Celá idea filmu je jistě chválihodná, avšak jakmile se dějová linka přesune do současnosti, tak film již opravdu nemá co nabídnout. Je velice těžko pochopitelné, jak si ta bukva Patel vysloužila nominaci na Oscara. Jsem přešťasten, že LEV neobdržel ani jednu sošku Akademie. odpad!(5.3.2017)

jen jestli náhodou ten kýč a vypočítavost nejsou daný tou násilně oscarovou škatulí. schválně – zkus se na to podivat očima "viděl jsem na festivalu" nebo "sám jsem si našel" a hned z toho máš jinej feeling. skoro sedmička!(9.3.2017)

Nečekala jsem, že tenhle nenápadně se tvářící film mě naprosto zničí. A to jen v dobrém. Pro srdcervoucí dětské příběhy mám slabost a tohle je navíc nádherně natočené a zahrané (ten malý klučina je okouzlující!). Filmový zážitek, který můžu jen doporučit. A opět jsem se utvrdila v tom, že ty nejúžasnější příběhy píše život sám...(21.1.2017)

Ano je to veskrze citová vydíračka a to by mohlo někomu vadit, ale pokud se dostanete na podobnou vlnu, tak si Lion určitě užijete. Lion je příběh malého indického chlapce, který se ztratí a přes ulici a dětský domov se dostane k novým rodičům do Austrálie, kde začne naprosto nový život se všemi možnostmi, které nabízí. Jako již dospělý se vydá hledat svojí rodnou hroudu. Samozřejmě všechno podle skutečných událostí. Tohle všechno nabízí spoustu slzopudných momentů, které kulminuje v závěrečné tlačení na city společně s fotografiemi skutečných osob, na jejichž osudu je tento film postaven. Herecky sice poměrně nevýrazné, ale to podle mého pomáhá menšímu citovému vydírání, než by ve finále mohlo být.(24.2.2017)

Další pecka, která jako kdyby z oka vypadla Indské produkci, ale není to tak. Konec byl pro mně hodně překvapivý, když jsem se dozvěděl co se opravdu té noci stalo. Upřímně nevím proč nedat 5* Lion není film, na který bych zapomenul. Nicméně musím hodnotit objektivně a bez emocí, proto 4*(2.7.2017)

;Kidmanka mala vo filme najnemožnejší účes na svete !!!!!! Inak film bol poyeratelny, Mlady Ind (Saroo) hral skvelo.(16.2.2017)

Neviem, kedy som naposledy zažil v kine dramatický film, ktorý by ma skutočne držal po celý čas. Kde som sa nenudil, nebol zvedavý ako sme ďaleko a jediné čo ma zaujímalo bol fakt, ako to nakoniec celé dopadne. "Lion" by som do tejto kategórie zaradil, pretože mám pocit, že ku koncu som skutočne prežil všetky emócie, ktoré som mal. Film ma veľmi silne zasiahol nakoľko sme mali možnosť prežiť všetko, čím si Saroo prežil spolu s ním. A funguje to v tomto náramne. Vidíme ho ako strateného malého chlapca, ktorý sa nakoniec dostane do Austrálie a následne ako dospelého, kedy začne hľadať svoju cestu domov. Malé momentky občas vedia byť rovnako silné v tomto filme. Ako napríklad muž v kaviarni s lyžicou, ktorého začne Saroo napodobňovať. Alebo keď sa modlí k soche a vezme si odtiaľ jedlo. Všetko čo sa stane má vo filme silný zásah a myslím si, že pri konci skutočne máme pocit, že sme prežili všetko. A keď sa mu konečne podarí nájsť svoju rodnú dedinku, prežívame tú radosť spolu s ním. Alebo by som mal povedať, ja som to prežíval celý čas. Hudba je vynikajúca, atmosféra je silná a celý čas drží. Film je okrem toho vynikajúco zrežírovaný a je plný uveriteľných hereckých výkonov, ktoré ma skutočne presviedčajú. Ja som to dopozeral, spätne nad filmom ešte premýšľal a nevedel som prísť na nič, čo by som mohol označiť ako problém filmu. Nič také som nenašiel. Nenudilo ma to, prežil som to spolu so Sarú-om, mal som pocit, že všetko bolo úprimné, netlačilo to na pílu a bolo to podané uveriteľne. Pre mňa jeden z najlepších filmov a veľký tohtoročný kandidát na najlepší film roka. Čeknite si ho, ak ste to už nespravili. Hodnotenie: A+(19.2.2017)

Vynikající, lepší než Milionář z chatrče. Jak již bylo psáno, mladý Saroo táhl celý děj, pak už to bylo horší, ale stále velmi silný příběh s pěknou hudbou.(8.3.2017)

75-80% ... Veľmi emocionálne putovanie jedného malého indického chlapca, ktorý sa dostane až do Austrálie, no niečo ho stále ťahá naspäť k rodnej hrude. Niekedy ale až moc tlačili na pílu. Silný je aj fakt, že tam ročne miznú tisíce detí.(13.2.2017)

Přímočará první polovina, kdy malý Saroo balancuje na hraně nebezpečí, je skvělá. Ve druhé, kdy je těžší vystihnout jeho dospělé pocity při hledání identity, ztrácí film na dynamice a nesourodost obou polovin se tak ukáže v plné nahotě. Příběh je ale velmi silný a i když konec není žádným překvapením, tak všem, kromě těch s pokřivenými city zabrnká silně na emoce.(23.2.2017)

75% ‖ Dost jsem se bál, že to bude další z řady slzopudných a vyumělkovaných rádoby dramat, kdy ztracené dítě hledá svou rodinu a uvnitř něj probíhá boj, jestli je to tak správně. Lion je jiný, jeho podstatná část se odehrává v Indii a ukazuje tamější sociální prostředí. Poté se už jede dle zaběhnutých šablon, což je docela škoda, ale i tak je stále na co se dívat. Lion v sobě skloubí jak kritiku indické společnosti let minulých (současnost je dle mého hodně podobná), tak i osobní příběh kluka, který se odehrává napříč kontinenty a časem. Jen tak mimochodem, Dev Patel je vynikající herec.(11.6.2017)

(35/2017) / Pekne zfilmovaná true story. Na pochybnosti, či zádrhely čas nezostal a tak sa celý film neohrozene blížime k očakávanému záveru. Vďačný divácky film. (8/10)(11.2.2017)

Príbeh úžasný, ba priam neuveriteľný. Fascinujúce, že takéto niečo sa skutočne stalo a Saroo po všetkých tých rokoch našiel cestu späť domov, a to vďaka niekoľkým kúskom spomienok. Čo sa týka filmového spracovania, tak ten začiatok odohrávajúci sa v Indii bol naozaj nadpriemerný a chlapec, ktorý hral malého Saraa to zvládol na výbornú. Prostredná časť filmu odohrávajúca sa v austrálskej Tasmánii u adoptívnych rodičov ma až tak nebavila a takmer úplne zo mňa opadlo to prvotné nadšenie. Záver bol opäť o level vyššie, dokonca aj slzičky sa v očiach urodili. Ale aj tak to prostredná časť filmu celé stiahla akosi k priemeru, čo mi je úprimne ľúto...(16.2.2017)

Celkom pekny film o tom, ako v dalekej Indii sa chlapec strati vop vlaku, ten ho navyse odvezie do dalekej Kalkaty. No a v miliardovej krajine je hned pruser na svete : tomuto sa film venuje. Dialogy su dobre, take zo zivota, David Wenham /Lord of the Rings 2 a 3/ je vyborny herec, kunduje mu Nicole Kidman, reziser Garth Davis odviedol dobru pracu, happyend potesil : 80 %(18.4.2017)

Film Lion jsem si nechala nakonec ze všech hlavních Oscarových nominací a udělala jsem dobře, protože mě to nadchlo přesně tak jak jsem očekávala. Příběh krásně utíká, je dojemné první polovinu filmu sledovat malého Sarú, jak se snaží sám přežít v tak velké zemi a najít své blízké. Navíc tvůrci nemohli vybrat lépe než Deva Patela jako dospělého Sarú, věřila jsem mu každé gesto, každé slovo a každou slzu. Film navíc doprovází nádherná hudba a všichni herci jsou tak skvělý, že jsem z plátna cítila jejich emoce. Celkově jsem se u filmu rozplakala 6x a nejvíce u konce, kde byl popsán příběh všech postav a jejich reálné scény ze setkání. Krásný film, který nemá tak velký potenciál, ale zaslouží si být viděn.(23.2.2017)

Jako ok - ono to bylo hezké a dojemé, to jako ano. Ale mě to prostě přišlo děsně jako přeslazené a kor ten závěr. Pardon za spoiler - ale takový hepáč, že mi z toho na konci bylo zle? Dev Patel byl super - Sunny Pawar - jeho dětská verze - naprostá bomba. Krásná kamera, úžasná atmosféra, mnoho záběrů bez slov a jen s podtónem hudby...Jako v tomhle směru naprostá krása. Ale vlastně mi to přišlo děsně předvídatelné a mojí jedinou otázkou bylo stále - tak jak? Jak na to přijde, jak to zjistí, jak to objeví....Ten film je krásný, ať svojí upřímností ohledně oblasti Indie, která je opravdu velice různorodá a je tam nespočet lidí, variant, jazyků, mentalit apod., ale i tím, že je tam ukázáno, jak se dá člově snadno ztratit a co pak dál? Ve filmu je krásně znázorněná ta bezmoc, když ten klučík neví kde je, neví kam jít, co má dělat a hlavně ale již lidé kolem něj nemluví stejným jazykem. To bylo opravdu krásné, ale i tak z toho mám rozporuplné pocity.(24.2.2017)

• Johnny.ARN

No jasné. Keď to není o negroch, tak to bude o indických cigánoch. Dlhé, nudné, nezáživné, prílišne sa tlačí na emočnú pílu, presne podľa oskarových noriem. Nerozumiem nominácií pre Kidman, nerozumiem nominácií ani pre Patela popravde, ved mu len preplo a rozplakal sa. Desné film su tento rok nominované. Desné! 1 z 5(4.3.2017)

• C0r0ner

Další přírůstek do Oscarových nominací a další katastrofální píčovina. Od začátku je jasné, že to pojede na povinné city a emoce, které jsou ale upřímně v každém druhém filmu, jenom tady se na nich postaví kompletně celý děj. K tomu ubrečánek Pawar a dvě hodiny zbytečných keců. Docela průser. 30%(16.8.2017)

o tomhle filmu jsem si dopředu nic nezjišťoval,takže rozhodně nejsem zklamán,zároveň ale ani nepadám do mdlob.První polovina je celkem fajn a v lecčems připomíná Milionáře z chatrče.Druhá půlka se pak překlápí v solidní nudu a divák se snaží tlačít minuty dopředu,což se úplně nedaří.Od podobného kousku podle skutečnosti by navíc člověk čekal alespoň nějaké emoce a ty přijdou až v samém závěru,kdy se Saroo vrací domů a to mě osobně přijde hodně málo.Patel si odehraje svoje,ale už byl i lepší.Tady se místy zbytečně moc tlačí na pilu a tak úplně to nevychází...60%(10.2.2017)

Za zmínku stojí pouze úvodních asi čtyřicet minut, ty se vážně povedly! Pak už je to o ničem ať už herecky nebo režijně. Závěr ždíme slzy, ovšem dost lacině. Z Oscarových nominací je adekvátní pouze kamera.(1.7.2017)

Silný a dojímavý príbeh na štýl Milionára z chatrče. Žeby ďalší adept na Oscara?(7.7.2017)

Opět: silné zajímavé téma, ale natočené podivně. Ale ano: na závěr jsem byla dojatá, ale výborný film jako třeba Milionář z chatrče to nebyl.(9.7.2017)

V extrémne ľudnatej Indii, sa rôznym spôsobom stratia denne tisícky a tisícky detí... O malom päťročnom chudobnom chalanovi Sarooovi, sa to dá taktiež povedať, ale ako vravím, je to aj kvôli tomu, že popri toľkých ľuďoch, žijúcich v tejto velikánskej spoločnosti, sa musia zákonite mnohí ocitnúť na ULICI... Do úvahy samozrejme prichádza časté žobranie, a to len preto, aby dotyčný, zo dňa na deň prežil. Občas sa na nejaké decko usmeje šťastie, že si ho adoptuje - milý manželský pár, tak ako sa to stalo aj tomuto chalanovi. Ale to už dosť predbieham, ešte doteraz som nespomenul, o čo sa presne jedná. Saroo, so svojim starším bratom Gudduom, chodia pravidelne prezerať vlaky na stanicu, či sa náhodou nenájde, napríklad niečo pod zub, alebo najlepšie by bolo, zozbierať peniaze, ktoré trčia na podlahe v kupé. Saroo je svojim vekom, akurát nespôsobilý, aby sa po nociach túlal po vonku. Guddu mu povie, aby si zatiaľ odpočinul, že On sa o chvíľu vráti. Po staršom bratovi, ani chýru ani slychu, a tak smutný Saroo prezerá vlak za vlakom, aby našiel svojho brata. V jednom takom dopravnom prostriedku zaspí, keď sa zobudí, tak vlak je už v dynamickom pohybe, ktorý nie a nie zastaviť. Tento vláčik si to mieri poriadnu diaľku od jeho domova, zastaví až v Kalkate, a teraz nevedno, čo ďalej. Zakúsi dávku nebezpečného ohrozenia vlastného života, ale svitá mu na lepšie časy, pretože sa blíži ADOPCIA, do Austrálie, aby sa tento, už momentálne dospelý mladý muž, pokúsil po neuveriteľných 25. rokoch, nájsť svoju biologickú rodinu. Pomôže mu všemocný GOOGLE EARTH. Aj so strýkom Googleom, to nebude EASY, lebo všetky spomienky na detstvo, mu vyprchali, ale bude si postupne spomínať, a HĽADAŤ. Pri pozeraní filmu, som si automaticky spomenul na legendárneho Milionára z Chatrče, žeby sa rysovalo jeho pokračovanie ? V oboch snímkoch si zahral DEV PATEL, ktorý ma presvedčil o tom, že ak má po ruke, výborný scenár, tak aj On môže byť bravúrny vo svojej úlohe, a aj tak tomu, bezpochyby je ! Vynikajúci, prirodzený, civilný výkon, uveriteľný všetkými desiatimi, lebo sa vo svojej postave nikdy nestráca ! Okrem Patela, ma zaujali ešte DVE VECI - Perfektná KAMERA - GREIGA FRASERA ( Má nábeh na cenu Akadémie, lebo tie zábery, sú fascinujúce !!! ) a Emotívna HUDBA - Volkera Bertelmanna s Dustinom O' Halloranom. De - Facto, aj spomínaný Milionár, mal tieto vlastnosti, ktoré ho posúvali VPRED k záujmu diváka ! Mňa osobne zaujal film, najmä kvôli týmto dvom veciam + doplnil by som aj scenár a príjemné herecké OBSADENIE.(11.2.2017)

Jasně, je to doják. Ale i ten se musí umět dobře zahrát a natočit. Malý Saroo perfektní, velký Saroo perfektní. Nad Patelem jsem nedávno už lámal hůl, ale chlapec nám zmužněl a tady hraje fakt parádně. Závěr (u mě asi víc předzávěr) mě emocionálně rozštípal. Tak to mám rád.(21.2.2017)

Kdyby zde neúčinkovala hollywoodská jména, tak by po filmu akademie ani neštěkla. A to je smutné zjištění...(22.2.2017)

Pro mě teda o něco lepší než oscarovej Moonlight, ale ani tak nějaká velká hitparáda. Resp. film je v podstatě složenej ze dvou půlek - první o malým klukovi, kterej se ztratil a je z toho pochopitelně celej nesvůj. Tahle část je fakt dobrá, mladičkej S. Pawar je výbornej, ani nemusí mluvit a vyčtete mu to všechno z výrazu. To je až neuvěřitelný. No a pak druhá část, kdy už je Saroo velkej, vzdělanej a celej smutnej, že nemůže svou rodinu najít. Tahle část je podstatně horší, z D. Patela sice vyrostl sympatickej chlapík, ale jeho neustále ubrečenej výraz už mě začínal docela vadit. Vlastně mně tam i přišlo zvláštní, jak dlouho to hledání trvalo vzhledem k tomu, kolik toho věděl a měl k dispozici Google (celkově je to taková reklama na Google Earth :D). Ale tak nějak se to natáhnout asi muselo no. Bohužel to opravdu působí hrozně vypočítavě a až moc to cílí na emoce, takže by měl být divák dojatej pod nátlakem. Z toho důvodu to nechám na třech hvězdách a čtvrtou si odpustím.(2.4.2017)

Jo, je to takový vcelku milý film, který si ale už znovu nepustím. Přesto je tam něco, co mi brání dát jen 3*.(13.11.2017)

Tak jak to v těchto příbězích bývá. To že se to skutečně stalo, tak převyšuje děj.(22.11.2017)

V záplavě amerických filmů je to milá změna, Dev Patel je úžasný, ale přesto jakoby filmu něco chybělo. Nevím co, nějaká katarze. Vlastně nejvíc se mi líbila závěrečná věta v titulcích, která říká : Saroo si celý svůj život myslel, že se jeho jméno vyslovuje jinak. Surrealisticky absurdní zakončení filmu.(13.2.2017)

Dojemný příběh, který zaujal tak trochu navzdory očekávání. Samotné vyprávění je ale strašně jednoduché, někdy trochu postrádá vysvětlení, jindy se zas zaměřuje na zbytečnosti. Herci jsou nevýrazní (veškeré nominace pro Nicole Kidman jsou podle mě zcela mimo) a kromě úplného závěru tomu chybí silnější scény. Pro Davise je to ale v zásadě povedený debut.(22.2.2017)

Zítra film uvidím, těším se. :-) Nádherný film. Opravdu skvělý zážitek. Film o naději a síle žít. Nevzdávat se ani na vteřinu. Věřit!(27.2.2017)

• DavidS.

Honzíkova cesta bez dědečka a ilustrací Zmatlíkové aneb hnus a bída indického subkontinentu...(11.2.2017)

Subjektívna 5. hviezda za silné emócie podporené skvelou hudbou a za malého Sunnyho Pawara, ktorý s prehľadom utiahol polovicu filmu.(14.2.2017)

Malickovsky laděný snímek, který vám dá nakouknout nejen pod pokličku života v Indii díky první půlhodině, ale také do neuvěřitelného příběhu ztraceného chlapce, podle skutečné událost (prý). Mohlo to být kratší, ale mě to bavilo.(18.8.2017)

Remeselne tomu nemám moc čo vytknúť, akurát možno s blížiacim sa koncom prílišnú snahu o dolovanie emócií. Ono vôbec prvá polovica, s mladým Saroom v Indii, je fantastická a prostredie Indie okulahodiace, no ako sa strihne o 20 rokov neskôr, príbeh začne kráčať v jasne vychodených šľapajách a až do konca je to jazda na slzopudnú istotu. Tých filmov o hľadaní a znovunájdení stratených členov rodiny je totiž milión a tento neprináša na stôl nič výnimočné. Štvrtú hviezdičku však nechávam za naozaj výbornú prvú polovicu.(27.8.2017)

Film, ktorý ma po šiestich rokoch prinútil zmeniť svoju TOP 10 na ČSFD. Na záver MFF 2016 v Bratislave má odpálil a to spôsobom, aký som po tých európskych skvostoch počas celého festivalu ani nečakal. Než som prišiel na ČSFD, ani mi nenapadlo hľadať v tom nejaký kalkul. To spojenie indickej a austrálskej časti filmu je fenomenálne. Príbeh som s hlavným predstaviteľom žil. Na konci filmu všetci diváci okolo mňa plakali a veru, že aj mne sa nejaká slzička objavila v oku. Takú atmosféru som už dávno v kine nezažil. Taktiež aj spojenie s filmovou hudbou je bombastické. Nerobím to často, tak raz za päť rokov, ale na Liona som išiel do kina aj druhý raz.(11.1.2017)

Oscars 2017: Další film svého druhu. A to myslím zcela v pozitivním světle. Film vyprávějící příběh chlapce, který se ztratil, žil skoro přes půlku světa daleko, no ale nakonec našel cestu domů. Trochu mi to připomínalo Milionáře z chatrče a přitom vůbec nevím proč. Jestli za to může Patel, Indie a nebo flashbacky na dětství nebo tak. Musíte uznat, že filmy mají lehce něco společného. Trochu mi i přijde zvláštní, že Patel hraje ve filmech tak jako kdyby tam museli figurovat mladší herci v jeho roli jako kdyby neuměl hrát. Podle mě jeden z lepších filmů. Určitě ne tak suchý jako jiné možné nominované. Nicméně absolutně bych nevěděl jakou cenu filmu udělit v jaké kategorii. Protože není tak špatný, aby nějakýho plešouna nezískal... ale ani tak dobrý, aby to vyfoukl něčemu lepšímu.(16.2.2017)

6,5/10 První polovina je solidní nadprůměr. Sunny Pawar je totální castingová trefa. V druhé polovině však filmu postupně dochází dech. Konec už je pak čístá ubulená limonáda.(31.3.2017)

Vynikajúci výkon Sunny Pawara, ktorý sa môže zvysoka vykašlať na americké vízum...v Bollywoode ho čaká určite kariéra. začiatok filmu je výborne emotívne stratenie sa, ktoré je natočené priam formou " skrytej kamery " Stred a záver filmu je už žiaľ o čosi slabší a hlavne predvídateľný.(1.7.2017)

Skvěle natočený snímek s výbornou hudbou. Herecké výkony vyvážené a ne nijak přehnané. Je to nádherný lidský film, který si na nic hrát nemusí. Takhle to prostě někdy v životě chodí. . A že je to doják? No a co!(20.2.2017)

Film je postavený na skutečném příběhu, což mu dává výrazný náskok. Vynikající Sunny Pawar a skvělý poslední reálný záběr.(4.3.2017)

Životní příběh indického chlapce/muže, který hledá svůj domov a sám sebe. První polovina, která je spíše obrazovým vyprávěním je trochu rozvleklá, přesto se jí nedá zapřít její kinematografická kvalita a Garth Davis v ní ukazuje, že má výborný cit pro fázování scén. Taktéž v ní exceluje mladý Sunny Pawar, který stejně jako minulo-roční Jacob Tremblay útočí na dětského Oscara. Bohužel jak už jsem zmínil první polovina se zbytečně vleče a oddaluje druhou zajímavější polovinu, která by potřebovala více času na pořádné seznámení s postavami aby nepůsobila tak uspěchaně. Mezi první a druhou polovinou tak vzniká kontrast, který kdyby byl dávkován ve správné míře mohl fungovat, je tomu ale bohužel naopak a snímku spíš škodí. Dev Patel ač se snaží v druhé půlce hrát co to jde nemá dostatek prostoru na to aby nám příběh prodal na plný koule. Finále filmu stojí pevně na nohou a svojí sílu na diváka přenáší na plno bohužel je pak naprosto brutálně zabito nevkusnou závěrečnou titulkovou skladbou. Celkově hudba byla slabším článkem snímku. Z letošní Oscarové sezony asi nejslabší snímek, i přesto ale hodný shlédnutí. tl;dr: Google saves the day. 60%(7.2.2017)

Film primárně natočený pro ždímání emocí. Na mě to ale moc nepůsobilo. Téma snímku šlo tak trochu mimo mě.(17.2.2017)

Třebaže se jedná o pohnutý příběh, jeho zpracování mě moc nepřesvědčilo. První půle byla fakt dobrá a dokázala člověka zaujmout, ale ta druhá už jakoby ztrácela pevnou půdu pod nohama a člověk jen čeká na to, co má přijít. Závěrečné titulky na záběry skutečného Sarooa a jeho matky jsou už jen tečkou za sladkobolným zážitkem, která vás má donutit k slzám, což se možná u někoho podaří, ale výsledný dojem vyprchá jak pára nad hrncem. Největší chybou jsou bohužel špatné herecké výkony, které vás absolutně nepřesvědčí o vztazích mezi jednotlivými charaktery. Příběhu pak nevěříte ani nos mezi očima a jeho výpovědní hodnota hluboce klesá. Nominace na oscara... oukey, ale prosím neproměnit.(22.2.2017)

Úžasné, dokonalé. Jeden z nejlepších filmů, které jsem za hodně dlouhou dobu viděla.(25.2.2017)

Nádherný příběh.(29.4.2017)

Naprosto zoufale nešikovně odvyprávěnej „malej velkej příběh“, tzv. Dojáček. Nedojal – ani teskná otravná hudba, ani bulící Nicole Kidwoman, ani ten nažehlenej hošík marně se snažící vzbudit dojem vnitřního boje. A Rooney Mara to taky nemohla spasit, idyby byla nahá. Ale nakonec jsem tu třetí rudou dal – za scény z Kalkaty, za úplnej konec, kde jsou záběry přímo z Ganesh Talai a za už tradičně bezchybnou Siu.(28.2.2017)

Bože to bol doják. V dobrom. Nedalo sa ubrániť. Film, kde na začiatku netušíte kam bude smerovať a miestami budete prekvapení a od polovice už budete viac menej vedieť ako to asi skončí. Lenže to vôbec nevadí, keďže ide o skutočný príbeh, navyše tak dobre zahratý. Vynikajúce herecké výkony, na čele s neskutočne sympatickým krpcom Sunny Pawarom. Celá herecká crew super, režisér dokázal zo všetkých dostať maximum a klobúk dole takto natočiť svoj celovečerný debut. Cena divákov v Austine, Chicagu, Denveri, Mill Valley, Virginii, 2. miesto v Toronte. (IFF Bratislava 2016)(7.1.2017)

Snímek oplývá skvělým castingem a silnými mezinárodními tématy. Hlavně se zakládá na pravdivém příběhu, což dost lidí ovlivní a přiají mu na hodnocení! Mimo jiné jsou neskutečně krásné záběry na Indii, na začátku hledíme na oslnivou krajinu s nespočtem stromů a kamenů, seznamujeme se s hlavním protagonistou, kolem kterého až "nereálným" způsobem létají motýli. Ovšem naivní dojem o úžasné Indii se ztrácí, když přicházíme do styku s každodenním životem Sarooa, bída, hlad a těžká práce ukazují jednu ze svých extrémních tváří. Po tom, co se Saroo ztratí je neskutečně film emotivní, člověka zasáhne a nutí ho s ním soucítit. Nejen kvůli tomu, že několik dní byl zavřený ve vlaku, ztracen, bez jídla a dalších lidí, ale dále kvůli jazykové bariéře, ohromnému počtu lidí, kteří nemají zájem mu pomoci a ignorují malé děti spící na zemi na nádraží. Film dostal ode mě velké plus díky odprostění se od vážného alespoň na moment, když ukazuje Sarooa v novém prostředí v Melbourne, jak vtipkuje a poznává svoji lásku. Scénář založený na knižní předloze ztroskotává, to co by se dalo zobrazit jako krátký příběh se zbytečně nafukuje na dvouhodinovou stopáž a tím lehce zhoršuje kvalitu, kterou film nasadil úvodní sekvencí s malým klukem.(12.2.2017)

Chabý odvar Milionára z chatrče, ktorý možno trošičku chytí za srdce tou prvou polovicou s malým strateným chlapcom, tá druhá je už dosť zjednodušená, založená len na niekoľkých kliknutiach na Google Earth, bez väčšej dávky napätia či vzrušenia. Záver je silný, dobrý, ale očakávaný. Pýtam sa, začo tie nominácie?!(12.2.2017)

Nejzajímavější na filmu je to, že to je skutečnost. Dev Patel je ovšem beze sporu sympaťák a v závěru oko nezůstane suché.Vida, k čemu je dobrý Google Map.(24.2.2017)

Hodně mě překvapuje vnitřní prázdnota velkého množství zdejších komentářů ale což. Tomuhle filmu prvoplánovost směřovanou k Oscarům (která se postupem času stala pomalu podmínkou nominace) opravdu nelze vyčítat stějně jako emoce, které jsou servírovány naprosto nenuceně a spíše, než přebývají, tak možná místy chybí. První půlka v Indii je samozřejmě lepší ale ani úsek hledání netrpí prázdnotou a jako celek je film hodně kompaktním a lidsky silným zážitkem.(28.2.2017)

Nedokončený film, vsázející hlavně na emoce. Postavy jsou nulově rozvedené, býti intimnější kamery byl by konec dojemnější. Všechno postupuje příliš rychle, jako by režisér rychle potřeboval přistoupit k prvoplánovanému konci. Rooney Mara a Kidman byli v podstatě zbyteční... ALE stejně si mi to z určitého důvodu líbilo. A to právě, že tenhle film nic nechce kromě vlastní existence. Stejně jako chtěl "Saroo" přežít a dostat se ke své rodině. To prostě stačí a Lion to přijímá. Ale Oscara bych mu rozhodně nedal.(1.5.2017)

• hrudka

Než přidali závěrečné skutečné fotografie, které si mohli odpustit, říkal jsem si: konec dobrý, všechno dobré.(28.6.2017)

www.lionmovie.com(31.8.2017)

Jednoduchý, přímočarý a prvoplánový. Průměr.(19.2.2017)

Přirozený krásný příběh podle skutečné události se silnými emocemi na závěr. Silným prvkem filmu je hudba, vizuální exteriéry, charisma malého hrdiny. (Vyrostly hrdina je milý sympatak, ale jakoby mu z mého pohledu schází "prožité zkušenosti" - důsledek toho, čím si ten malý "lev" prošel). Nemyslím si, že je film manipulativni nebo vyděračský, podle mě vypráví přirozeně a nevyrábí umělé zápletky a kudrlinky. Jednoduché a dojemné.(26.2.2017)

Liona jsem v rámci sledování filmů nominovaných jako Best Picture nějak opomíjela, dokud mě kamarádka nepobídla, ať se na něj podíváme. Jo, má to potenciál pro citový vykořisťování, ale ten se nějak v tom osvěžujícím koktejlu exotických a sugestivních chutí ztratil. Jsem ráda, že jsem se mohla dozvědět víc o tom, jak to vypadá a co se děje v Indii, a neskutečně se mě to celý dotýkalo. Sunny Pawar i Dev Patel jsou jako Saroo oba hypnotický a mají sami o sobě to nepopsatelný kouzlo, který je prodchnutý každou vteřinou příběhu. Pro mě spolu s Manchester by the Sea vítěz letošních Oscarů. Ráda se na něj co nejdřív podívám znova (tentokrát s připraveným balíčkem kapesníků) a ukážu ho všem kolem.(3.3.2017)

Původně jsem na toto drama nechtěla jít, říkala jsem si, že to bude klišé se spoustou indických herců. Avšak od první minuty mě film chytil za pačesy a už nepustil. S odstupem času to byl asi jeden z nejlepších a nejkvalitnějších filmů, co jsem kdy viděla. Bavil mě malý Sarú i jeho dospělá verze a samozřejmě Nicol Kidman. Líbila se mi dramatičnost celé situace, frustrace, kterou postavy procházely, i ukázání syrové a drsné reality v podobě Sarúova adoptivního bratra. Spousta lidí vyčítá filmu emoce, nicméně životní situace tohoto typu jsou s emocemi úzce spojené a upřímně ani nechápu, jak jinak by měl vypadat film, kde se ztracené dítě setkává se svou matkou po 25 letech. Za mě to mělo všechno 5*(14.3.2017)

Poctivě udělané, velmi dobře herecky obsazené drama podle skutečných událostí.(20.3.2017)

To, čo robí film filmom, od zvyška mainstreamových filmov sú skutočné emócie, žiadne básničky a pozlátené zábery.. emócie. Príbeh tak silný, že to aj tvrdých skalných ľudí dostane na kolená, vynikajúce po všetkých stránkach.. kamera (veľká vzdialenosť medzi hercami a kemrou, je vynikajúci, pripomína mi krásne časy, kedy Tarkovský vládol filmovému svetu). Herci Rooney Mara, Dev Patel a Nicole Kidman Vám predvedú prvotriednu hereckú triedu. Ak chcete vedieť, ako má vyzerať scenár, ktorý má knižnú predlohu, tak Lion alebo Solaris. Hriechom bolo neuviesť film do Cannes 2016. Niekde ľudia nevedia čo s peniazmi, a v Indii ľudia zomierajú od hladu a deti spia na holej zemi, to sme dopadli, a že civilizovaný... o tom, že rodina je základ...zhruba v tom spočíva film... toto nie je spoiler, film.. Garth Davis I salute you... /95 %/(18.7.2017)

• Kanalizato

svabi(25.11.2017)

• RAFT

Lion jaj alelůja ,co to zase bylo za kravinu ,další film nominovaný na oscara,to si ze mě děláte prdel .Nesympatický děj,herci jak by smet .Letos budou slabí oscaři.50%(7.2.2017)

Krasny film, dobre spraveny a navyse podla skutocnych udalosti. A tym padom logicky nevhodny pre vypaplane rozmaznane oslie hlavy, toboz srdc. Pochopi, kto prezil nesrandacke detstvo, no a ti ostatni si mozu. 5*(18.2.2017)

Mnozí asi snímek označí jako prvoplánový a vypočítavý doják... tak ať. Já jsem náhodou nadšená, že jsem po velmi dlouhé době potřebovala kapesník na potok slz. Hudba a kamera určitě zasluhují pochvalu, stejně tak jako samotný režisér, vzhledem k tomu, že se jedná o jeho první celovečerní film. Natočit snímek podle skutečné události je vždy oříšek, režisér by měl respektovat příběh, ale zároveň točí film pro diváky... není to lehký úkol a já myslím, že Davis to zvládl dobře. Jenom ty nominace na Oscary letos moc nechápu... neříkám, že Dev Patel a Nicole Kidman hráli špatně, ale malý Sunny Pawar je oba přeci přímo rozdrtil. Sunny je pro mě malý okatý zázrak a objev, a co do talentu dětských herců ho řadím hned vedle Onaty Aprile ("What Maisie Knew") a Jacoba Tremblayho ("Room"). Tihle tři mě dokázali dojmout víc než jejich dospělí kolegové... První polovina filmu mi trhala srdce, člověk si uvědomí v jak odlišném světě žije... a hlavně jsem si celou dobu říkala: Facku fakt, tos kurňa nemohl zůstat na té lavičce?(19.2.2017)

• Arsenal83

Milionár z chatrče nahodil nový vohoz, nechal si zarásť bradu a už tu máme novú drámu. Drámu o človeku, ktorému sa nepáčilo na austrálskom slnku a stoj čo stoj musel ísť hľadať rodinu do Indie, ktorá medzi záchvatmi hnačky z pramenitej vody z rieky Ganga nemá po 25 rokoch nič iné na práci, len hľadať stratené cigánča. Aspoň to si austrálsky imigrant myslí, nenapadne ho, že jeho rodine v krajine s priemerom 9 detí na jedno ženské pohlavie, možno práve odľahlo, keď ho stratili. To je asi tak celé. Film pripomína skôr Rytmusov dokument Sídliskový sen, tiež sa chlapec šiel zoznámiť so svojimi koreňmi. Ale aspoň z toho neurobil oscarovú drámu.(23.2.2017)

Fantastický film z cyklu "Straty a nálezy", alebo tiež "Počúvaj a poslúchaj svojho staršieho brata". 5/5(25.2.2017)

75%(4.3.2017)

• dragoliz

Film, vďaka ktorému som naplno pochopil, čo to je mikrospánok. Prvá polovica fajn, snáď až "super" - výborne natočené scény precitnutia malého cigánička a jeho ohromujúceho zistenia, že je zrazu v tom svete sám. Skvelý strih, super atmoška. Potom príde Milionár z chatrče a z filmu sa stáva plnohodnotný cringe, ktorý je možno "otagovať" prívlastkami ako - nepríjemný, falošný, nezaujímavý, nič nehovoriaci a prázdny. Vyšumelý konečný pocit z Liona umocňuje otrasný flat-profile vizuálu, ktorý, nech mi nik nehovorí, že už všetkým nelezie krkom.(9.3.2017)

Tohle mělo dostat Oscary...(12.3.2017)

Film, ktorý v prvej polovici nabral neuveriteľne strhujúce tempo a mal som pocit, že musím okamžite odísť do Indie a nájsť toho chlapca, aby sa mu nestalo nič zlé. Aby ho nepredali na orgány pre jednu oranžovú pepsi. Druhá časť filmu s dospelým a zachráneným chalanom vyústila do toho, že ono stratenie sa bolo napokon to najlepšie, čo ho v živote mohlo postretnúť. Dostal sa do dobrej rodiny, ktorá mu poskytla bezpečie, zázemie, financie, vzdelanie, možnosti. Táto druhá časť však strácala tempo a miestami som mal pocit, že pozerám dva odlišné filmy. V konečnom dôsledku to tempo síce nevyfúklo príliš rýchlo, aby ovplyvnilo moje hodnotenie, ale aj tak ho to poznačilo. Nemyslím tým, že sa mal Saroov príbeh umelo priakčniť, len si to mohlo udržať latku a taktovku z prvej polovice. Ako tu už bolo povedané, možno aj samotnými hercami, keď neznámy chlapček Sunny Pawar úplne schoval do vrecka ostrieľané osobnosti ako Deva Patela či ostatných.(9.5.2017)

Prostředí výtečně využité, dobře natočené, jen celý film mi přišel předvídatelný a emocionálně mě minul, ale na někoho určitě zapůsobí více... 75 %(6.6.2017)

Rozhodně to není nezajímavý film. Mapuje život malého Inda, chvílemi dost napínavě. Bohužel závěr se zvrhne v neskutečný doják, který už je trochu za hranicí vkusu. Možná to chtělo vzít trochu za jiný konec, aby z toho byl vkusnější film. Náznaky a potenciál tu rozhodně nechybí.(30.6.2017)

Tenhle film bych pustil všem imigrantům z východu, aby se naučili, jak si maj vygooglovat cestu zpátky k sobě domu. Tři hvězdy za to, že alespoň jednomu se to povedlo, ani se mi nechce věřit, že je to podle skutečné události...(7.7.2017)

Nehodnotím film - jak je dobře natočený, či není, jak moc se snaží ždímat emoce - hodnotím lidský příběh. Zdá se to někomu moc? Super kamarád na všechno -google i mě před 8 lety pomohl najit biologické rodiče. Adoptovane dítě je ditě s minulosti a bohužel ne vždy jsou nahradni rodiče! ano vzdy náhradni!, ochotni ditěti pomoci s hledáním jeho identity, coz je pro dite to nejdůležitějši - proste vedet, at je to jakkoliv. Paneboze :-( Saruu, jak moc jsem te chtela obejmout, prikryt dekou a dát ti kakao :-)(10.7.2017)

Velmi smutný příběh.(4.10.2017)

Prvá časť je zaujímavejšia, dospelý Saroo ako by sa hľadal...(20.2.2017)

Hezký film, u kterého necítím ty Oskarové ovace, které ho provázejí. Dětská část velmi zajímavá, dospělá už míň. Reálné shledání je vlastně příběhu na škodu - chtějí tvůrci nechat diváka snít, nebo mu vše naservírovat na zlatém podnose? Na jedno slušné podívání, 65%.(21.2.2017)

PODLE mne mimořádný film . Malý SAROO výborně zahraný a závěr hodně dojemný . Citlivý divák bude mít zvlhlé oči , o tom žádná . Prostě Oskarový film . Pro mne určitě . BRAVOOOOO .(24.2.2017)

Príjemné prekvapenie, že film ktorý najprv vyzeral slniečkovo, proti tejto nálepke zabojoval a pritom ešte vzbudil maximum pozitívnych dojmov.(28.2.2017)

Vybornej film s vybornymi herci. Jak zde nekdo pise, ze by s temi informacemi by to mel najit za 20 minut? hahaha, za 1, bylo 5 let kdyz se ztratil, neznal presnej nazev vesnice odkud byl, nevedel ani z jaky oblasti byl. Nevedel ani jaky mel prijmeni a jak bylo na konci filmu neumel poradne vyslovovat ani sve jmeno spravne. Tady je na csfd hodne chytraku, ze ?(28.2.2017)

Běžný divák nepozná rozdíl mezi Lionem a Milionářem z chatrče. Emocionálně dost podobné jako Chlapec v pruhovaném pyžamu. Nic zásadního vám neunikne, když tenhle film vynecháte.(26.3.2017)

Líbila se mi první půlka, když byl Saroo ještě malý. Pak už mě to ale moc nenadchlo. Palec nahoru dávám za soundtrack a Patela. Lepší průměr.(9.4.2017)

Krásný příběh, který si dává na čas, a úvodní expozici se ztracením v Indii předloží tak, aby to nebylo jen takové zbytečné intro – a tím nás vtáhne do pokračování, protože chceme vědět, jak to celé dopadlo a dopadne. Je to velmi povedené a dobře udělané a koláž s reálnými fotkami na závěr to pak celé dokoření až do slz těch citlivějších a méně okoralých. [90%; 2017-05-15 Kino Světozor](27.5.2017)

***+(20.6.2017)

Skvělé drama, ze kterého sice šlo vymačkat více, ale bavilo mě hodně. Indické reálie s partou velmi slušných herců udržely mou pozornost až do závěru.(8.7.2017)

Akože nemám rád hru na city... Ale tu sa predsa nikto nehrá. Tak to bolo nie? Najkrajšie a najsmutnejšie príbehy píše život sám.(22.7.2017)

Lion rozhodně není film pro masy. Zaměřuje se na velmi specifickou část filmařského umění. Celý snímek je založený na tom, že s hlavní postavou soucítíte, v čemž vám pomáhají zajímavé myšlenky a jasné poselství filmu, a taky svižná první polovina Liona, ve které vám Saroo přiroste k srdci. Problém může nastat v druhé polovině filmu, která se soustředí Sarooa jako na dospělého. Tam příběh nepřirozeně zvolní a nějakou dobu se ze stránky příběhu nic moc neděje. Většinu druhé poloviny filmu tvoří sentimentální rozplývání se nad každým detailem, který hlavní postavě připomene její dětství. Například džalebi (taková červená indická ňamina, která vypadá jako nakrájená rajčata), které dostane k jídlu u svého přítele. Při pohledu na pokrm si vzpomene na to, jak mu jeho bratr kdysi slíbil, že mu džalebi koupí jako svačinku v práci, a vytrysknou mu slzičky. Přičemž jsem si vzpomněl na svého velmi blízkého přítele, který byl také adoptován, a své zkušenosti popisuje stejně melancholicky jako Saroo. To mi velmi napomohlo k tomu, abych byl ze vzpomínek hlavní postavy taky naměkko. Ale myslím si, že kromě vzpomínek má druhá polovina filmu emoční roviny, které fungují i pro diváky, kteří nemají adoptované přátele. Síla tohoto příběhu spočívá v tom, že si Saroo stanovil nemožný úkol, o kterém ani on sám nevěří, že by ho dokázal. Jeho hledání je zoufalé volání o pomoc z posledních sil. Pokud si rádi pobrečíte u inteligentně zrežírovaného dojáku, pak v dramatu Lion jistě najdete zalíbení.(8.8.2017)

Prvni pulka fakt dojak, druha zdlouhava, malem sem zacal nektery pasaze pretacet. Hollywoodovsky tezky tlaceni na pilu, aby to bylo co nejdojemnejsi, az to na me mela nekolikrat opacnej efekt. Celovej dojem z filmu prumer.(3.9.2017)

90% - komentář 20ti slovy: Životní "smůla/štěstí" - neztratit se a žít v chudobě v chatrči a nebo životní "štěstí/smůla" - ztratit se a žít život v "luxusu"? Hezké a dojemné.(10.9.2017)

Malej Saroo to hraje pěkně a přirozeně. Ví se, že Indie je chudá a špinavá země, ale neví se, že se ztrácí 80 tisíc dětí ROČNĚ.. Konec nás s přítelkyní tak jako příjemně rozbulel, né že ne.. Na LION byste měli mít náladu. Pokud ji máte, bude se vám film líbit.(7.11.2017)

(Zaujalo mě: Osmiletý Sunny Pawar se nemohl zúčastnit americké premiéry, protože mu bylo odepřeno vízum.....) 50 minut skvělý zážitek, Sunny Pawar je absolutně neodolatelný, ale pak se něco posere a bez jakékoliv logiky a návaznosti jste vrženi do podřadnýho samoúčelovýho braku.(7.11.2017)

Dva stručné postřehy. Některé filmy jsou prostě jen silným příběhem a nic víl.Lion je jedním z takových. A kromě toho - zůstává osvědčenou pravdou, že ty nejsilnější příběhy vycházejí ze skutečných událostí (zde navíc z knihy, kterou napsalhlavní hrdina). Závěrečné komentující titulky (a dokumentární záběry) navíd dávají Liona do kontextu, který jen umocňuje jeho celkové vyznění. P.S. Chcete vědět, proč se film jmenuje "Lion" (lev)? Dozvíte se, ale až v samotném závěru(4.2.2017)

Prcek byl úžasný, o tom žádná. Pro Patela mám slabost a zrovna jsem byla nějaká rozcitlivělá, takže mi to celé dohromady neskutečně sedlo. Btw, táta mi strašně někoho připomínal a on je to Upal kočku! Stárnem...(12.2.2017)

Pokud bych mel nejit neco, co se mi uplne nelibilo, tak je je piplani se scenama, ktery nejsou zajimavy. Vubec treba neni videt, jak vyrustal v australske rodine se svym bratrem, ktery uplne nebyl to, co on. Misto toho je tam rozebrana aferka s holkou, coz je fakt jen vlaha omacka. Tzn. takhle dve hodiny a suma sumarum, deje malo, i kdyz by ho tam mohlo byt vic a Nicole by se mohla vic vyradit. To je skoda, jinak vazeni nadprumer!(19.2.2017)

Místy sentimentální, přesto nadprůměrně zfilmovaný...příběh pětiletého kluka, který se na 25 let ztratil své rodině. Realistické zobrazení Indie, jak je znám ze svých cest, australský příběh trochu slabší.(20.2.2017)

Pěkný film, dobře natočený, doják teda fest. První půlka, kdy vidíme malého Sarooa jak žije v jakési zapadlé malé vesnici kdesi v Indii, jeho rodinu, matku, bratra, způsob života, pak jak se vydá s bratrem v noci za prací, ztratí se, jeho nedobrovolná pouť prázdným vlakem, zoufalství a nechápání malého pětiletého kluka, ocitnutí se v Kalkatě, kde vnímá, jaký je boj o přežití...než se po nějaké době dostane do jakéhosi zařízení pro opuštěné děti a kde malý Saroo stále věří, že "maminka si ho najde"... Pak druhá půlka filmu po 20 letech, kdy je Saroo už v nové rodině, šťastný, jen cítí čím dál víc, že se trápí, že neví, kde je jeho domov, kořeny, rodina, neví, odkud pochází a dlouho se brání tomu, aby po tom začal pátrat, než se vydá do rodné vesnice...pak shledání s matkou, která na něj stále čekala... - no fakt mazec a slzy v oku musí mít asi každý. Herecké vyjádření malého a velkého Sarooa bez debat 100%. Oproti "Milionáři z chatrče" byl tento snímek podaný čistě realisticky, bez příkras, bez romantiky a doslova z něj prýštily po celou dobu na diváka všechny emoce....ostatně přesně tak, jaké sám autor Saroo (ve správném překladu jeho jména - Lion, tedy Lev) cítil a popsal ve své knize a v tomto příběhu, příběhu o štěstí a jeho šťastném konci (což je v Indii asi výjimka, protože během 1 roku se na celém území Indie "ztratí" 80 tis. dětí).(16.3.2017)

Pro film 3*, pro příběh 4*..,(21.3.2017)

Neviem si predstaviť ako by som v Indickom slume prežil čo i len deň. Táto krajina a mnohé iné ma absolútne fascinujú a je to veľmi smutné, že niektorí ľudia musia takto žiť. Tento film bol krásny, nevedel som sa od toho odlepiť, skvelé herecké výkony, jednoduchý príbeh, ale o to viac fascinujúcejší. Milujem filmy podľa skutočnej udalosti a tento patrí k tým nadperiemerným.(23.3.2017)

Lebo Dev Patel je budúcnosť, už od Newsroomu si ho idem a nikdy ma nesklamal, silný film o obyčajných ľuďoch.(24.3.2017)

velmi zbytocne natahovana dvojhodinovka s dobrym nametom, ale cudnymi hereckymi vykonmi a la amerika....uz len tanec na konci chybal(30.3.2017)

• Barbucha9

Zbytečná a kýčovitá nuda. Měla jsem pocit, že to snad nikdy neskončí. Uplakaný hlavní hrdina, utrpení všech ostatních a nervy drásající doják. Uf.(3.4.2017)

kvalitní dojík(8.4.2017)

• Tomas_PO

V úvode silné momenty ťažkej indickej reality. Vyčítať by sa dali snáď len detaily (chalan niekoľko dní cestuje, potom lieta po mesta hore dole, bez toho, aby potreboval kúsok jedla). Stredná časť s Nicol Kidman sa ešte ako tak dá zvládnuť, no koniec je príšerne patetický. Plnohodnotnému bollywoodu už chýbal len záverečný tanec benga benga. A to mal u mňa Dev Patel jedinečnú šancu na reparát všetkých jeho doterajších filmových prúserov, no neúspešne.(19.4.2017)

Mňa tento film dostal, človek sa po ňom na chvílku aj zamyslí a nedostane sa mu z mysle hneď ako víde von z kina. Najmä malý Saroo zvládol svoju úlohu fakt bravúrne hlavne vďaka nemu odo mňa 5 hviezdičiek.(27.4.2017)

Asi som už hodne ovplyvnená indickou kimenatografiou, ale z celého filmu sa mi nepáčili akurát američania, Nicol vyzerala absolútne príšerne a jej manžel skôr ako nejaký úchyl, sorry. Zato malý Sunny, je už vo svojom veku pán herec, dúfajme, že mu to vydrží, úžasné chlapča. Dev Patel, vyzerá fakt dobre, aj keď ako herec sa mi v tej časti, kde hral rozorvaného spomienkami nepáčil, nepresvedčil ma. V tom ostatku bol fajn. Celkovo je to silný príbeh, odhliadnuc od nezrovnalostí a absurdít, je fakt dobrý, zidealizovaný, nie som si istá či som mu uverila, a ja dokážem uveriť všelijakým veciam vo filmoch, ale zaujal ma. Určite ho treba vidieť.(4.6.2017)

Film na jedno shlédnutí. Dobrý film? Ale jo, nebylo to špatný...nominace na oskara? Ani náhodou!(26.6.2017)

U tohoto filmu považuji za prvořadé, že to je skutečný příběh. A jako takovému dávám pět hvězdiček, protože jeho filmové zpracování je v tomto případě až druhořadé. Herecké výkony skvělé, zvláště obdivuhodný mi připadá malý Sarú - to dítě snad je génius :-) a líbí se mi i hudba. Pro mě hodně silný dojem právě ze samotného příběhu, který vytlačí (snad) mírné nedostatky na konci - že je to až moc dojemné? A ono to ve skutečném životě snad nebylo? Rozhodně jsem ráda, že jsem tento úžasný film viděla.(13.7.2017)

Citlivý doják, jehož absolutně největší hodnotou je, že je to dle skutečnosti. ( ty videa na konci jsou hodně velká citová opravdová ždímačka ). Jsou to takové dva filmy v jednom - první třetina je takové sociální drama alá Město bohů křížený Milionářem z chatrče, zbytek filmu života hlavního hrdiny v Austrálii je jeho vnitřním bojem starého a nového života, který vyvrcholí pátráním po staré rodině a jejím nalezení. Jednoduchá dějová linka, která je možná trochu stopáží přetažená, ale dojem z filmu nakonec čtyři hvězdy.(15.7.2017)

Tvorcovia dosť čerpali z námetu milionára z chatrče a to je na filme dosť vidieť. Prvá tretina-polovica filmu kde bol mladý Saroo bola super takisto aj herecký výkon, no bohužiaľ zvyšok filmu bola o niečo slabšia. 70%(7.10.2017)

Pochopím,že nie každý má rád takéto príbehy,ale poniektoré komentáre sú fakt na zaplakanie.Ja ak ma určitý žáner nebaví a nerozumiem mu tak sa radšej ani nepokúšam komentovať pokiaľ to nieje samozrejme totálny brak,aby som nemusela písať hlúposti.bez zmyslu pre spravodlivý úsudok.Film bol možno čo sa týka hereckých výkonov občas nepresvedčivý,ale tých chvíľ bolo skutočne menej ako tých silných a zrozumiteľných.Silný príbeh o nedobrovoľnej ceste malého chlapca do neznáma k adoptívnej milujúcej rodine a následovne hľadanie tej vlastnej .Verím na dobro a tento film ma o ňom opäť presvedčil.(12.2.2017)

• Googooplexer

Mohlo to byť výborné, k dispozícii bol celkom zaujímavý skutočný príbeh, Patel aj stará Kidmanová. A nakoňec hovno z teho. Výpočty tohoto údajne vypočítavého filmu boli asi dosť indické, pretože nejakú poriadnu presvedčivú dojemnú scénu som tam neobjavil. Celé to utrpenie diváka nezachránia ani klasické záverečné titulky skutočných príbehov. Oveľa viac ma vzal za srco Greater a to sa ani neviem modliť.(13.2.2017)

Smutný, krásný a dojemný film. Nicole Kidman a Dev Patel zde excelují a vůbec se nedivím jejich nominacím na Oscara a další ceny. Lion by měl mít na předávání cen více pozornosti a výher.(16.2.2017)

Prva polovica filmu je ok .v nej sledujeme osud maleho indickeho chlapca ktory nasadne na vlak krory ho odvezie tisicky kilometrov daleho.Zufalstvo chlapca bieda danej krajiny a smutny osud deti ktore su na tom podobne ako Saroo je vykresleny velmi dobre a uveritelne.Problem nastane ked si chlapca adoptuje australska rodina.Na scenu prichadza nuda ,pribeh sa zacne vliest a vy sa zacnete divat na hodinky.Lion zacne mat predvidatelny dej a koniec vas nicim neprekvapy.Oscarove nominacie su preto nepochopitelne ,su ovela lepsie filmy (Silence,American honey) ktore na oscara v hlavnych kategoriach neboli nominovane.Lion je len priemerny film ktory miestami prilis tlaci na pilu,je nevyvazeny a nema oscarove atributy.(17.2.2017)

Nádherný film, ktorý dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Uznávam, že bol natočený, aby hral na city, ale fungovalo to dokonale. Nie síce všade, ale niektoré momenty boli tak silné, že by zamávali aj s kameňom. Čo sa hudby týka, presne podľa môjho gusta. Hrala kde mala a rozprávala príbeh bez slov. Reálne zábery a fakty v závere ma nechali emocionálne úplne rozpitvaného. :)(22.2.2017)

• matushsvk

Jedna hviezda za kameru a druhá za Patela. Vypočítavý film, ktorý má diváka dojať a vyžmýkať z neho čo najviac, ja som sa nachytať teda nedal.(23.2.2017)

Jednosmerny vlak plny indickych deti,neutuchajici spina a drina stoji v pozadi lacineho kyce...saru kter hleda sam sebe vas vmackne do odstredivky plne tlachajiciho hledani jehly v kupce sena....dalsi prival radoby emoci,které vybobtnaji stejne rychle jako čínská polevka...(26.2.2017)

Je to dobrý film, ani skvělý, ani špatný, prostě dobrý. Jak už tady několikrát zaznělo, první polovina je podstatně lepší než ta druhá. Sunny Pawar je opravdu úžasný miniherec a nevěřím, že z něj vyroste něco tak nevěrohodného, jako je Dev Patel, který mi vůbec nesedl. Ke konci to začíná být trochu zdlouhavé, ale vydržíte to, abyste zjistili, jak to googlování dopadne. Nicole Kidman je tu milá a přirozená. V jedné z posledních scén Patel vůbec nezapadá mezi Indy, je podstatně vyšší a vypadá prostě až moc jako herec. Po konečném setkání bych přešla rovnou k opravdovým fotkám bez zbytečného rádoby umělectví. Celkově to tedy dopadlo dobře a objevily se tu snad jen dvě cliché hlášky za celých 118 minut, což je na film pojednávající mimo jiné o chudobě velmi zdatný výkon. Největším potěšením na tom celém pro mě zůstává Pawar a Kidman.(1.3.2017)

Chtěla bych mít možnost hodnotit film na půlky. První část, pět hvězd, a to navzdory tomu (nebo právě kvůli tomu?), že jsem nerozuměla skoro nic (kino ve Švédsku, hindi originál a švédské titulky). Velmi dramatické vyobrazení přežívání chlapečka ztraceného v chudé, bolavé zemi. Velká bezmoc tváří v tvář nefungujícímu systému, lidské ignoraci, a postoji "každý ať se stará sám o sebe"... včetně umouněného prcka. Druhá část, jedna hvězda. Za trapné romantické drama, dlouhé pohledy z oken a povzdechy doprovázené hudbou, která se vám snaží tlačit na slzné kanálky (úspěšně). Ale závěr byl super. Hlavně s uvědoměním, že se to opravdu stalo, jen s tím rozdílem, že ten Saroo byl ve filmu o dost hezčí.(5.3.2017)

Osud nám do života přináší různé překážky. A b tomto případě to byla překážka na dlouhá léta. Možná kdyby nepřišla, chlapec by se v těžkých podmínkách Indické chudoby nedožil dospělosti a tak je tu vlastně otázka, zda mu ta překážka nebyla vlastně ku prospěchu. A to, jakým způsobem nakonec našel svou vlastní rodinu ukazuje, že internet někdy dokáže zázraky. Myslím, že hlavně ženská část bude filmem nadšená.   (8.3.2017)

Dojemná podívaná o hledání cesty zpět domů. Především nad dětským představitelem hlavního hrdiny by se snad ustrnul i kámen. Musím se přiznat, že jsem většinu filmu proslzela. Ubírám jednu hvězdu za druhou polovinu filmu, která nebyla špatná, ale měla své mouchy.(23.3.2017)

• dragon'88

Onehda som pozeral film od Hallmarku s Herkulesom a ten ma rozsekal aj pobavil ovela viac nez tento psi cumak. Staci dat nalepku Weinstein a nejaka Oskarova nominacia sa uz najde, ved ich je dost.(16.4.2017)

Chápu sílu tématu, ale Lion mě stejně příliš za srdce nevzal. Začátek byl velmi slibný, malý protagonista odvedl obdivuhodný výkon, ale po hodině jsem měla pocit, že film nepřináší nic nového. Nic, co bych neviděla v nějakém jiném hollywoodském filmu, který se pomocí dojemné hudby, rozvleklých záběrů a popisků ala "o 20 let později", snaží diváka za každou cenu přinutit k slzám. Za bezmála dvě hodiny mě Lion ničím nepřekvapil a byl mimořádně předvídatelný. Hollywoodský doják, jakých je všude plno.(22.5.2017)

Jak malý chlapec, při kurevské smůle k velkému štěstí přišel. Aneb civilizovaný svět kontra ekonomický, sociální suterén devadesátých let. Vynikající první polovina a v ní ještě lepší malý Sunny Pawar. Smutný pohled na jednu z nejlidnatějších zemí světa kde zcela bez vyjímky vládne zákon džungle. Davy lidí a mezi nimi jedno ztracené lidské mládě, které až na pár zvrhlíků nikoho nezajímá. Shodou šťastných okolností se mu však naskytne druhá šance. Nastává druhá "google maps" část příběhu, ve které hraje herecký prim Nicole Kidman. Romantická linka nebyla nevím proč rozvinuta, a tak je to v podstatě soustředěné do rodinných vztahů, co by nárazníkové zóny a útržků vzpomínek na rodnou hroudu. Asi na škodu. Návrat za do Indie, plus reálné záběry skutečných postav celého příběhu byly jednoznačně nejsilnějším momentem. Člověk si uvědomí, co všechno se může změnit v životě člověka osudem jedné velké náhody.(1.6.2017)

Prekrasny film, velmi som mu fandila, aby dostal Oscara za najlepsi film, pacil sa mi 1000x viac ako Moonlight! Putavy a dojimavy, super herecke vykony, no krasa. Z kina som odchadzala nadsena, bol to perfektny zazitok. Odporucam si ho pozriet, urcite stoji za to! Dopadlo to nad moje ocakavanie...A tiez lepsie ako La La Land, i ked je to uplne iny zaner.(23.6.2017)

• Peabody

I Milionář z chatrče mi přišel jako kalkul na city bohaté západní civilizace, prostě nejsem pro toto cílová skupina. .(29.6.2017)

• tosastava

Mám averziu na filmy ktorých účelom je za každú cenu diváka dojať a rozplakať,Lion nie je výnimkou(2.7.2017)

Každý člověk má právo poznat svoje rodiče. Prostě proto, že to potřebuje. A nikdo by mu v tom neměl zabraňovat. Skvěle zahrané, Nikol opět náramná (miluji, když jí nemůžu poznat), krásný děj.(26.7.2017)

milionář z chatrče se narodil a vyrostl v další chatrči, ale vůbec mi to nevadí a filmu taky ne(1.8.2017)

Für mich - 80%, - /maličko protahovaná stopáž a také trochu emoce ždímající/, + /hudba slušná, podle skutečnosti, ikdyž nepochybně upravené, trojka Nicole + Dev a hlavně Sunny dobře hrající/, hodnocení - dobrý film podle skutečnosti, šlo to, líbilo se mi to, ale občas to na diváka zbytečně tlačí - a budeš diváku brečet, budeš, budeš...(15.8.2017)

Nepřišlo vám to krapet buznovský?(31.8.2017)

Chlapcem S. Pawarem velmi procítěně zahrané. Poutavý příběh s dojemným koncem a s decentní reklamou na Google Earth. Zajímavé byly i záběry z indického prostředí a zobrazení toho jak málo musí stačit lidem k přežití na druhé straně světa. Ovšem vyskytly se i zdlouhavé a zdržující pasáže, které jsem musel přetrpět. Z toho důvodu 3*.(6.9.2017)

Prostě asi není co dodat. Opravdu se mě ten příběh dotkl. To, že druhá polovina filmu byla trochu nudnější snad ani není podstatné. Jednoduše 5*.(28.9.2017)