• Austrálie

A Long Way Home

(neoficiální název)

• Španělsko

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Původně jsem na toto drama nechtěla jít, říkala jsem si, že to bude klišé se spoustou indických herců. Avšak od první minuty mě film chytil za pačesy a už nepustil. S odstupem času to byl asi jeden z nejlepších a nejkvalitnějších filmů, co jsem kdy viděla. Bavil mě malý Sarú i jeho dospělá verze a samozřejmě Nicol Kidman. Líbila se mi dramatičnost celé situace, frustrace, kterou postavy procházely, i ukázání syrové a drsné reality v podobě Sarúova adoptivního bratra. Spousta lidí vyčítá filmu emoce, nicméně životní situace tohoto typu jsou s emocemi úzce spojené a upřímně ani nechápu, jak jinak by měl vypadat film, kde se ztracené dítě setkává se svou matkou po 25 letech. Za mě to mělo všechno 5*(14.3.2017)

Prostředí výtečně využité, dobře natočené, jen celý film mi přišel předvídatelný a emocionálně mě minul, ale na někoho bezesporu zapůsobí více, je to hezké, milé... 75 %(6.6.2017)

Velmi smutný příběh.(4.10.2017)

Krasny film, dobre spraveny a navyse podla skutocnych udalosti. A tym padom logicky nevhodny pre vypaplane rozmaznane oslie hlavy, toboz srdc. Pochopi, kto prezil nesrandacke detstvo, no a ti ostatni si mozu. 5*(18.2.2017)

Mnozí asi snímek označí jako prvoplánový a vypočítavý doják... tak ať. Já jsem náhodou nadšená, že jsem po velmi dlouhé době potřebovala kapesník na potok slz. Hudba a kamera určitě zasluhují pochvalu, stejně tak jako samotný režisér, vzhledem k tomu, že se jedná o jeho první celovečerní film. Natočit snímek podle skutečné události je vždy oříšek, režisér by měl respektovat příběh, ale zároveň točí film pro diváky... není to lehký úkol a já myslím, že Davis to zvládl dobře. Jenom ty nominace na Oscary letos moc nechápu... neříkám, že Dev Patel a Nicole Kidman hráli špatně, ale malý Sunny Pawar je oba přeci přímo rozdrtil. Sunny je pro mě malý okatý zázrak a objev, a co do talentu dětských herců ho řadím hned vedle Onaty Aprile ("What Maisie Knew") a Jacoba Tremblayho ("Room"). Tihle tři mě dokázali dojmout víc než jejich dospělí kolegové... První polovina filmu mi trhala srdce, člověk si uvědomí v jak odlišném světě žije... a hlavně jsem si celou dobu říkala: Facku fakt, tos kurňa nemohl zůstat na té lavičce?(19.2.2017)

75%(4.3.2017)

Poctivě udělané, velmi dobře herecky obsazené drama podle skutečných událostí.(20.3.2017)

Film, ktorý v prvej polovici nabral neuveriteľne strhujúce tempo a mal som pocit, že musím okamžite odísť do Indie a nájsť toho chlapca, aby sa mu nestalo nič zlé. Aby ho nepredali na orgány pre jednu oranžovú pepsi. Druhá časť filmu s dospelým a zachráneným chalanom vyústila do toho, že ono stratenie sa bolo napokon to najlepšie, čo ho v živote mohlo postretnúť. Dostal sa do dobrej rodiny, ktorá mu poskytla bezpečie, zázemie, financie, vzdelanie, možnosti. Táto druhá časť však strácala tempo a miestami som mal pocit, že pozerám dva odlišné filmy. V konečnom dôsledku to tempo síce nevyfúklo príliš rýchlo, aby ovplyvnilo moje hodnotenie, ale aj tak ho to poznačilo. Nemyslím tým, že sa mal Saroov príbeh umelo priakčniť, len si to mohlo udržať latku a taktovku z prvej polovice. Ako tu už bolo povedané, možno aj samotnými hercami, keď neznámy chlapček Sunny Pawar úplne schoval do vrecka ostrieľané osobnosti ako Deva Patela či ostatných.(9.5.2017)

Rozhodně to není nezajímavý film. Mapuje život malého Inda, chvílemi dost napínavě. Bohužel závěr se zvrhne v neskutečný doják, který už je trochu za hranicí vkusu. Možná to chtělo vzít trochu za jiný konec, aby z toho byl vkusnější film. Náznaky a potenciál tu rozhodně nechybí.(30.6.2017)

Tenhle film bych pustil všem imigrantům z východu, aby se naučili, jak si maj vygooglovat cestu zpátky k sobě domu. Tři hvězdy za to, že alespoň jednomu se to povedlo, ani se mi nechce věřit, že je to podle skutečné události...(7.7.2017)

Skvělé drama, ze kterého sice šlo vymačkat více, ale bavilo mě hodně. Indické reálie s partou velmi slušných herců udržely mou pozornost až do závěru.(8.7.2017)

Nehodnotím film - jak je dobře natočený, či není, jak moc se snaží ždímat emoce - hodnotím lidský příběh. Zdá se to někomu moc? Super kamarád na všechno -google i mě před 8 lety pomohl najit biologické rodiče. Adoptovane dítě je ditě s minulosti a bohužel ne vždy jsou nahradni rodiče! ano vzdy náhradni!, ochotni ditěti pomoci s hledáním jeho identity, coz je pro dite to nejdůležitějši - proste vedet, at je to jakkoliv. Paneboze :-( Saruu, jak moc jsem te chtela obejmout, prikryt dekou a dát ti kakao :-)(10.7.2017)

Lion rozhodně není film pro masy. Zaměřuje se na velmi specifickou část filmařského umění. Celý snímek je založený na tom, že s hlavní postavou soucítíte, v čemž vám pomáhají zajímavé myšlenky a jasné poselství filmu, a taky svižná první polovina Liona, ve které vám Saroo přiroste k srdci. Problém může nastat v druhé polovině filmu, která se soustředí Sarooa jako na dospělého. Tam příběh nepřirozeně zvolní a nějakou dobu se ze stránky příběhu nic moc neděje. Většinu druhé poloviny filmu tvoří sentimentální rozplývání se nad každým detailem, který hlavní postavě připomene její dětství. Například džalebi (taková červená indická ňamina, která vypadá jako nakrájená rajčata), které dostane k jídlu u svého přítele. Při pohledu na pokrm si vzpomene na to, jak mu jeho bratr kdysi slíbil, že mu džalebi koupí jako svačinku v práci, a vytrysknou mu slzičky. Přičemž jsem si vzpomněl na svého velmi blízkého přítele, který byl také adoptován, a své zkušenosti popisuje stejně melancholicky jako Saroo. To mi velmi napomohlo k tomu, abych byl ze vzpomínek hlavní postavy taky naměkko. Ale myslím si, že kromě vzpomínek má druhá polovina filmu emoční roviny, které fungují i pro diváky, kteří nemají adoptované přátele. Síla tohoto příběhu spočívá v tom, že si Saroo stanovil nemožný úkol, o kterém ani on sám nevěří, že by ho dokázal. Jeho hledání je zoufalé volání o pomoc z posledních sil. Pokud si rádi pobrečíte u inteligentně zrežírovaného dojáku, pak v dramatu Lion jistě najdete zalíbení.(8.8.2017)

Prvá časť je zaujímavejšia, dospelý Saroo ako by sa hľadal...(20.2.2017)

PODLE mne mimořádný film . Malý SAROO výborně zahraný a závěr hodně dojemný . Citlivý divák bude mít zvlhlé oči , o tom žádná . Prostě Oskarový film . Pro mne určitě . BRAVOOOOO .(24.2.2017)

Fantastický film z cyklu "Straty a nálezy", alebo tiež "Počúvaj a poslúchaj svojho staršieho brata". 5/5(25.2.2017)

Príjemné prekvapenie, že film ktorý najprv vyzeral slniečkovo, proti tejto nálepke zabojoval a pritom ešte vzbudil maximum pozitívnych dojmov.(28.2.2017)

Vybornej film s vybornymi herci. Jak zde nekdo pise, ze by s temi informacemi by to mel najit za 20 minut? hahaha, za 1, bylo 5 let kdyz se ztratil, neznal presnej nazev vesnice odkud byl, nevedel ani z jaky oblasti byl. Nevedel ani jaky mel prijmeni a jak bylo na konci filmu neumel poradne vyslovovat ani sve jmeno spravne. Tady je na csfd hodne chytraku, ze ?(28.2.2017)

Běžný divák nepozná rozdíl mezi Lionem a Milionářem z chatrče. Emocionálně dost podobné jako Chlapec v pruhovaném pyžamu. Nic zásadního vám neunikne, když tenhle film vynecháte.(26.3.2017)

Líbila se mi první půlka, když byl Saroo ještě malý. Pak už mě to ale moc nenadchlo. Palec nahoru dávám za soundtrack a Patela. Lepší průměr.(9.4.2017)