• Austrálie

A Long Way Home

(neoficiální název)

• Španělsko

Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min

Zábery na Indiu a jej "bohatstvo" nám v prvej polovici dávajú na frak a človek si uvedomí, že môže byť rád za všetko, čo má. Malý chlapček čoby prototyp bežného indického dieťaťa krajiny tretieho sveta si získava sympatie diváka od prvopočiatku. Jeho zraniteľnosť a bezbrannosť nás sprevádza prvú hodinu. V druhej s odstupom času ako sa vyvinuli okolnosti sa vyvíja aj dej, takže márne hľadáte stabilitu deja. Režisér vedel, čo robí ,keďže ešte ten rok, čo vyšla kniha sa pustil do sfilmovania. Záver je pre mňa jedným z najväčších dojákov poslednej doby, kedy aj to najtvrdšie srdce z kameňa sa roztaví. Filmy s takouto stopou by si zaslúžili osobitnú kategóriu, lebo vlhké oči mávam iba sporadicky.(15.7.2018)

• RAFT

Lion jaj alelůja ,co to zase bylo za kravinu ,další film nominovaný na oscara,to si ze mě děláte prdel .Nesympatický děj,herci jak by smet .Letos budou slabí oscaři.50%(7.2.2017)

• Arsenal83

Milionár z chatrče nahodil nový vohoz, nechal si zarásť bradu a už tu máme novú drámu. Drámu o človeku, ktorému sa nepáčilo na austrálskom slnku a stoj čo stoj musel ísť hľadať rodinu do Indie, ktorá medzi záchvatmi hnačky z pramenitej vody z rieky Ganga nemá po 25 rokoch nič iné na práci, len hľadať stratené cigánča. Aspoň to si austrálsky imigrant myslí, nenapadne ho, že jeho rodine v krajine s priemerom 9 detí na jedno ženské pohlavie, možno práve odľahlo, keď ho stratili. To je asi tak celé. Film pripomína skôr Rytmusov dokument Sídliskový sen, tiež sa chlapec šiel zoznámiť so svojimi koreňmi. Ale aspoň z toho neurobil oscarovú drámu.(23.2.2017)

Nejzajímavější na filmu je to, že to je skutečnost. Dev Patel je ovšem beze sporu sympaťák a v závěru oko nezůstane suché.Vida, k čemu je dobrý Google Map.(24.2.2017)

Liona jsem v rámci sledování filmů nominovaných jako Best Picture nějak opomíjela, dokud mě kamarádka nepobídla, ať se na něj podíváme. Jo, má to potenciál pro citový vykořisťování, ale ten se nějak v tom osvěžujícím koktejlu exotických a sugestivních chutí ztratil. Jsem ráda, že jsem se mohla dozvědět víc o tom, jak to vypadá a co se děje v Indii, a neskutečně se mě to celý dotýkalo. Sunny Pawar i Dev Patel jsou jako Saroo oba hypnotický a mají sami o sobě to nepopsatelný kouzlo, který je prodchnutý každou vteřinou příběhu. Pro mě spolu s Manchester by the Sea vítěz letošních Oscarů. Ráda se na něj co nejdřív podívám znova (tentokrát s připraveným balíčkem kapesníků) a ukážu ho všem kolem.(3.3.2017)

Tohle mělo dostat Oscary...(12.3.2017)

Původně jsem na toto drama nechtěla jít, říkala jsem si, že to bude klišé se spoustou indických herců. Avšak od první minuty mě film chytil za pačesy a už nepustil. S odstupem času to byl asi jeden z nejlepších a nejkvalitnějších filmů, co jsem kdy viděla. Bavil mě malý Sarú i jeho dospělá verze a samozřejmě Nicol Kidman. Líbila se mi dramatičnost celé situace, frustrace, kterou postavy procházely, i ukázání syrové a drsné reality v podobě Sarúova adoptivního bratra. Spousta lidí vyčítá filmu emoce, nicméně životní situace tohoto typu jsou s emocemi úzce spojené a upřímně ani nechápu, jak jinak by měl vypadat film, kde se ztracené dítě setkává se svou matkou po 25 letech. Za mě to mělo všechno 5*(14.3.2017)

Poctivě udělané, velmi dobře herecky obsazené drama podle skutečných událostí.(20.3.2017)

Nehodnotím film - jak je dobře natočený, či není, jak moc se snaží ždímat emoce - hodnotím lidský příběh. Zdá se to někomu moc? Super kamarád na všechno -google i mě před 8 lety pomohl najit biologické rodiče. Adoptovane dítě je ditě s minulosti a bohužel ne vždy jsou nahradni rodiče! ano vzdy náhradni!, ochotni ditěti pomoci s hledáním jeho identity, coz je pro dite to nejdůležitějši - proste vedet, at je to jakkoliv. Paneboze :-( Saruu, jak moc jsem te chtela obejmout, prikryt dekou a dát ti kakao :-)(10.7.2017)

Velmi smutný příběh.(4.10.2017)

Dojímavý príbeh s úžasným detským hercom. Protiklad dvoch svetov, ktorý je neporovnateľný nielen v reále ale aj v tomto filme. Myslím tým rozdielne dve tváre tohto filmu. Jedna tvár je príbeh malého chlapca, ktorý sa stratil verzus príbeh autrálskej rodiny. Pre mňa je jednoznačne lepšia časť filmu, ktorá sa odohráva v minulosti a myslím, že po pozretí zistíte prečo. Príbehová časť "súčasnoť" je zdĺhavá, plná zbytočných scén. Príbeh je podľa skutočnej udalosti a na konci vám nejaká tá slzička padne. Zároveň si uvedomíte aká je "naša" civilizácia odlišná od tej východnej a budete štastný, že žijete tam kde žijete.(11.10.2018)

Krasny film, dobre spraveny a navyse podla skutocnych udalosti. A tym padom logicky nevhodny pre vypaplane rozmaznane oslie hlavy, toboz srdc. Pochopi, kto prezil nesrandacke detstvo, no a ti ostatni si mozu. 5*(18.2.2017)

75%(4.3.2017)

Běžný divák nepozná rozdíl mezi Lionem a Milionářem z chatrče. Emocionálně dost podobné jako Chlapec v pruhovaném pyžamu. Nic zásadního vám neunikne, když tenhle film vynecháte.(26.3.2017)

Film, ktorý v prvej polovici nabral neuveriteľne strhujúce tempo a mal som pocit, že musím okamžite odísť do Indie a nájsť toho chlapca, aby sa mu nestalo nič zlé. Aby ho nepredali na orgány pre jednu oranžovú pepsi. Druhá časť filmu s dospelým a zachráneným chalanom vyústila do toho, že ono stratenie sa bolo napokon to najlepšie, čo ho v živote mohlo postretnúť. Dostal sa do dobrej rodiny, ktorá mu poskytla bezpečie, zázemie, financie, vzdelanie, možnosti. Táto druhá časť však strácala tempo a miestami som mal pocit, že pozerám dva odlišné filmy. V konečnom dôsledku to tempo síce nevyfúklo príliš rýchlo, aby ovplyvnilo moje hodnotenie, ale aj tak ho to poznačilo. Nemyslím tým, že sa mal Saroov príbeh umelo priakčniť, len si to mohlo udržať latku a taktovku z prvej polovice. Ako tu už bolo povedané, možno aj samotnými hercami, keď neznámy chlapček Sunny Pawar úplne schoval do vrecka ostrieľané osobnosti ako Deva Patela či ostatných.(9.5.2017)

Rozhodně to není nezajímavý film. Mapuje život malého Inda, chvílemi dost napínavě. Bohužel závěr se zvrhne v neskutečný doják, který už je trochu za hranicí vkusu. Možná to chtělo vzít trochu za jiný konec, aby z toho byl vkusnější film. Náznaky a potenciál tu rozhodně nechybí.(30.6.2017)

Tenhle film bych pustil všem imigrantům z východu, aby se naučili, jak si maj vygooglovat cestu zpátky k sobě domu. Tři hvězdy za to, že alespoň jednomu se to povedlo, ani se mi nechce věřit, že je to podle skutečné události...(7.7.2017)

Skvělé drama, ze kterého sice šlo vymačkat více, ale bavilo mě hodně. Indické reálie s partou velmi slušných herců udržely mou pozornost až do závěru.(8.7.2017)

Lion rozhodně není film pro masy. Zaměřuje se na velmi specifickou část filmařského umění. Celý snímek je založený na tom, že s hlavní postavou soucítíte, v čemž vám pomáhají zajímavé myšlenky a jasné poselství filmu, a taky svižná první polovina Liona, ve které vám Saroo přiroste k srdci. Problém může nastat v druhé polovině filmu, která se soustředí Sarooa jako na dospělého. Tam příběh nepřirozeně zvolní a nějakou dobu se ze stránky příběhu nic moc neděje. Většinu druhé poloviny filmu tvoří sentimentální rozplývání se nad každým detailem, který hlavní postavě připomene její dětství. Například džalebi (taková červená indická ňamina, která vypadá jako nakrájená rajčata), které dostane k jídlu u svého přítele. Při pohledu na pokrm si vzpomene na to, jak mu jeho bratr kdysi slíbil, že mu džalebi koupí jako svačinku v práci, a vytrysknou mu slzičky. Přičemž jsem si vzpomněl na svého velmi blízkého přítele, který byl také adoptován, a své zkušenosti popisuje stejně melancholicky jako Saroo. To mi velmi napomohlo k tomu, abych byl ze vzpomínek hlavní postavy taky naměkko. Ale myslím si, že kromě vzpomínek má druhá polovina filmu emoční roviny, které fungují i pro diváky, kteří nemají adoptované přátele. Síla tohoto příběhu spočívá v tom, že si Saroo stanovil nemožný úkol, o kterém ani on sám nevěří, že by ho dokázal. Jeho hledání je zoufalé volání o pomoc z posledních sil. Pokud si rádi pobrečíte u inteligentně zrežírovaného dojáku, pak v dramatu Lion jistě najdete zalíbení.(8.8.2017)

(Zaujalo mě: Osmiletý Sunny Pawar se nemohl zúčastnit americké premiéry, protože mu bylo odepřeno vízum.....) 50 minut skvělý zážitek, Sunny Pawar je absolutně neodolatelný, ale pak se něco posere a bez jakékoliv logiky a návaznosti jste vrženi do podřadnýho samoúčelovýho braku.(7.11.2017)