Skylight (divadelní záznam)

National Theatre Live: Skylight

Velká Británie, 2014, 165 min

Stephen Daldry

David Hare

I po roce mi na tohle představení dochází slova chvály. Jeden pokoj, dva herci na scéně a odzbrojující text. Dialogy jsou skvěle vypointované, nechybí vtipné vsuvky, gradace je na jedničku a téma stále aktuální (z čehož byl sám autor ve výsledku rozmrzelý). Teatrální Bill Nighy byl pro mě nějvětší tahák a nezklamal ani v nejmenším. Vedle jsem byla z Carey Mulligan, kterou jsem do té doby neznala, ale nejednou si s naprostou samozřejmostí ukradla prim na jevišti. Oba hlavní protagonisté s citem ukazují dva rozdílné světy bývalých milenců, posun jejich názorů, morálky a přístupu k životu. Už dlouho jsem nezažila, že by se v kině tleskalo, ale tady jsem se k aplausu s chutí přidala. Odcházela jsem nadšená a vřele mohu doporučit všem, kteří se chtějí nechat zbourat vybroušenou britskou konverzačkou, která nejdříve polechtá bránice a pak vás vezme za srdce.(4.11.2015)

Mistrovká hra Davida Harea, který je mistrným vypravěčem (z filmových scénářů mj. Předčítač nebo Hodiny) to potvrzuje i ve Skylight. Čisté, vytříbené, přesné, sžíravé i uvolněné, takový je Skylight. Víceméně statická neměnící se scéna, která dává vyniknout hereckým výkonům – Nighyův Tom i Mulliganina Kyra jsou natolik živoucí a natolik strhující obyčejní hrdinové, že vás chytnou a dokonce představení nepustí. Vytříbená hra se slovy, náladami i životními postoji, která se ani na okamžik nebojí jít na dřeň. Dovedu si představit, že Skylight by se mohl uvádět i u nás, ideální hra třeba pro pražský Činoherní klub (i když je pravda, že napojení na britskou scénu je tu výrazně hmatatelné, ale nikterak to nebrání hru prožít a pochopit, naopak to nádherně ukazuje, kolik toho s Brity i v životních, kulturních a politických specifikách máme společného). 100%(1.3.2015)