Série(3) / Epizody(26)

Mirek Vladyka postupně objevuje chráněné krajinné oblasti Česka. V osmidílné dokumentární sérii se podívá například na malebné Křivoklátsko, vínem vonící Pálavu nebo do divokých beskydských kopců. Vizuálně atraktivní cestopis nabídne pozoruhodná setkání nejen s nádhernou krajinou, ale také s lidmi, kteří v ní žijí, pečují o ni a milují ji. (Česká televize)

Recenze uživatele Jirkacek k tomuto seriálu (1)

Klenoty naší krajiny (2015)

Dokumentární seriál Klenoty naší krajiny jsem s nadšením přivítal coby další příspěvek do filmotéky, opěvující krásy české země. Každý takový počin velice cením a dle mého názoru jich nikdy není a nebude dost a je potřeba lidem ukazovat co zde máme za zajímavá místa. Tento seriál si vzal za úkol představit divákům chráněné krajinné oblasti Česka a v rámci hranic každé z nich vybrat to nejlepší, co daná oblast nabízí. Myslím, že i průvodce krajinou byl zvolen dobře, Miroslav Vladyka se snažil co se dalo a připadal mi jako naprosto profesionál. Jenže, další hlediska už tak pozitivní nebyla - v každém díle se objevila minimálně dvojice lidí, kteří v CHKO nějak působili či tam žili a Vladyka se jich vyptával na jejich pocity. Bože, to byla nuda a jak dlouho to vždy trvalo !! Rozhovory zabraly i několik minut a přitom každý díl měl jen necelou půlhodinku na to, aby nám něco z té krajiny ukázal. A tak se stalo nevyhnutelně to, že se na spoustu míst, památek či přírodních krás nedostalo a třeba v případě Českého ráje nebo Beskyd byla tato situace naprosto katastrofální. Tolik se toho vynechalo, ale chápu, že i kdyby měl ten pořad hodinu, tak v případě zmíněných CHKO nebo Krkonoš by to stejně nestačilo. Pro mně to tedy bylo málo, ale každopádně oceňuji už vůbec to, že byl seriál natočen. Doufám, že se někdo ujme kamery a pera scénáristy a natočí někdy souvislý a velmi podrobný i o těch nejmenších památkách, naučných stezkách, kamenech u cesty, smírčích křížích, kapličkách, borech a lesích. Vždyť nejen Karlštejnem či Lipnem je živ turista český. Klenoty naší krajiny ode mne za příliš povrchní a letmý dotyk naší přírody získal tři krajinářské hvězdy ***. ()