poster

Klenoty naší krajiny (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2015–2017, 11 h 18 min (Minutáž: 26–27 min)

 • Jirkacek
  ***

  Dokumentární seriál Klenoty naší krajiny jsem s nadšením přivítal coby další příspěvek do filmotéky, opěvující krásy české země. Každý takový počin velice cením a dle mého názoru jich nikdy není a nebude dost a je potřeba lidem ukazovat co zde máme za zajímavá místa. Tento seriál si vzal za úkol představit divákům chráněné krajinné oblasti Česka a v rámci hranic každé z nich vybrat to nejlepší, co daná oblast nabízí. Myslím, že i průvodce krajinou byl zvolen dobře, Miroslav Vladyka se snažil co se dalo a připadal mi jako naprosto profesionál. Jenže, další hlediska už tak pozitivní nebyla - v každém díle se objevila minimálně dvojice lidí, kteří v CHKO nějak působili či tam žili a Vladyka se jich vyptával na jejich pocity. Bože, to byla nuda a jak dlouho to vždy trvalo !! Rozhovory zabraly i několik minut a přitom každý díl měl jen necelou půlhodinku na to, aby nám něco z té krajiny ukázal. A tak se stalo nevyhnutelně to, že se na spoustu míst, památek či přírodních krás nedostalo a třeba v případě Českého ráje nebo Beskyd byla tato situace naprosto katastrofální. Tolik se toho vynechalo, ale chápu, že i kdyby měl ten pořad hodinu, tak v případě zmíněných CHKO nebo Krkonoš by to stejně nestačilo. Pro mně to tedy bylo málo, ale každopádně oceňuji už vůbec to, že byl seriál natočen. Doufám, že se někdo ujme kamery a pera scénáristy a natočí někdy souvislý a velmi podrobný i o těch nejmenších památkách, naučných stezkách, kamenech u cesty, smírčích křížích, kapličkách, borech a lesích. Vždyť nejen Karlštejnem či Lipnem je živ turista český. Klenoty naší krajiny ode mne za příliš povrchní a letmý dotyk naší přírody získal tři krajinářské hvězdy ***.(30.5.2018)

 • ondrula
  *****

  Docela zírám, jak pěkně se tento seriál podařilo udělat. Záběry kamery na krajinu jsou opravdu dechberoucí. A Vladyka, kterýho jsem dřív vnímal spíš jako takovýho rozpačitýho šaška, se ukazuje být poměrně profesionálním moderátorem. V každým díle je nějaké zaškobrtnutí - například pořádně rustikální a zarudlý vinař z Pálavy vykládá, že pěstuje biovíno a jak je to fajn a nedodá, že to dělá jen kvůli vyžírání dotací - ale nevadí, pořád je to super pořad a čovek má hned chuť se někam vydat.(27.2.2015)

 • Luswani
  ****

  Bohužel tento pořad není tak propracovaný jako Národní klenoty. Asi bych vybral jiného moderátora a jednotlivá témata bych zpracoval jiným způsobem. Taky je poněkud obtěžující třepání kamery na dronu. Ale to je k výtkám asi tak všechno, jinak je to pěkný pořad s krásnými záběry české krajiny. 75%(18.2.2015)

 • aniiicka
  *****

  Velmi příjemný výletnický pořad, který si dáváme u sobotních snídání. :) Krásné vizuální zpracování a záběry - i když za to patří chvála hlavně naší krásné zemi, často skvěle vybraná instrumentální hudba (např. Stingova kytárka v epizodě o Pálavě), sympatický pan Vladyka a tak dále. Pro mne pořad na úrovni co tak příjemně pohladí.(21.12.2016)

 • LencaN
  *****

  To byla nádhera. Vůbec se mi nechtělo věřit, že by tohle bylo českou tvorbou. Tak krásné záběry české krajiny jsem ještě neviděla. Jsem laik a neumím to popsat, ale jak nepohyblivé záběry, tak pomalu ujíždějící do strany, které zase ukážou třeba tu či onu skálu tak, jako bychom ji sami obcházeli. Ale nejúžasnější byly ty záběry z výšky. Připadala jsem si jako pták :) prostě všechno to vypadalo jako jeden malovaný obraz za druhým a hned jsem taky měla chutě se jít toulat naší krajinou, ač takový typ moc nejsem. Líbilo se mi i oslovování místních lidí, kteří mluvili od srdce, z vlastních zkušeností a víc to ukázalo o tom kraji, kde se díl zrovna odehrával. Vladyka mi vůbec nevadil. Naopak je správný cestovatel/moderátor. Je vtipný a roztomilý a dokáže ocenit to, co zrovna před sebou vidí. A k tomu všemu lahodící hudba. No byla to mňamka, na kterou jsem jen nehybně zírala.(6.2.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace