Válka

(festivalový název)

Švýcarsko, 2014, 106 min

Simon Jaquemet

Simon Jaquemet

Silný film o outsiderstve a hľadaní svojej smečky. Unikátne zasadenie postáv, stelesňujúcich nespútanosť a agresiu do na jednu stranu panenského, a na druhú adekvátne drsného prostredia vysokohorskej prírody. Nevyhnuteľnosť straty toho najcennejšieho trestom za páchané zlo. Nič pre slabšie povahy, pre tie odolnejšie skvelý filmový zážitok s uvedomelou a nekompromisnou réžiou.(11.4.2016)

Simonův debutní počin byl pro mě poměrně náročný, vzhledem k počínání všech postav. Takže opět se zde vyskytne mé již známé slůvko, že z tohoto snímku mám ambivalentní pocity a nevím kam bych ho zařadila. Je to smutné, drsné, nepochopitelné v několika situacích a potřebovala bych ho asi víc prožít. Takže je to mezi trojku a čtyřkou. V závěru Matteo ze sebe vydal silný výkřik, ale kam a ke komu...........? Kdo mu pomůže.....?(9.1.2017)

Rozpočet €1,5miliónaTržby Celosvetovo ▐ Dráma spočiatku príde ako celkom zaujímavá ale postupne sa to zvrhne len na klasické puberťácke vylomeniny zhýralích spratkov bez zábran a bez životnej vízie, prežívajúcich zo dna na deň v otrasných podmienkach. Sledujeme udalosti ktoré v danom príbehu nemajú patričný dopad, tobôž nejaký efekt, aj keď režisér sa snaží občas niektorými dramatickými vsuvkami si nahrávať aby zaujal ale nie nefunguje to, takže dráma príde ako prvoplánová bez nejakého patričného silného dojmu vyšumiaca do prázdna. /videl v kine: 25%/(filmový festival Cinematik Piešťany 2015)(14.9.2015)

Fuf, zvažujem slabšie štyri hviezdy alebo silnejšie tri. Počiatočné sekvencie a najmä stred filmu ma skutočne účinne ponoril do príbehu, ale záverečnej (cca) 20-minutkove dochádza šťava a mám pocit, že Simon Jaquemet už nevedel s čím čo a Vojnu ukončil pomerne chabo. Ale určite stojí za zhliadnutie.(11.9.2015)

• slunicko2

Studený film ze studených Alp. 1) Snímek není zlý, ale nadšení některých komentátorů z ojedinělého syrového zážitku prostě nesdílím. Motivace činů hlavního hrdiny mi připadá nejasná, druhá půlka filmu pomalá a celé je to takové bezemoční. Ztotožňuji se s výstižným komentem kolegy Madsbendera, jenom to hodnocení dám nižší. 2) 36letý Simon Jaquemet (scénář a režie) svůj celovečerní debut pojal vskutku po švýcarsku - natolik kultivovaně, že mi to chvílemi připadalo až bez krve a vášně. 3) 18letý Benjamin Lutzke (nováček Matteo) byl zajímavý.(23.10.2016)