In Old Arizona

Western

USA, 1928, 95 min

• Houdini

Oscar 1 : Herec HR - Warner Baxter + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Kamera, Scénář(7.4.2004)

• liquido26

Ve filmu Ulzanův nájezd praví kdosi něco na ten způsob, že kdyby vlastnil Arizonu a Peklo, tak by Arizonu pronajal a odstěhoval se do Pekla. Až takhle to v tý Arizoně bylo vostrý. To ovšem neplatí o téhle Staré Arizoně, která je ukázaná v tomhle snímku. Tam se neděje zhola nic neobvyklýho. Největší nebezpečí, který vám hrozí je to, že vás někdo sejme nějakou písničkou nebo hláškou. Hlavním hrdinou je bandita Cisco Kid, v podstatě je to lupič gentleman, který očividně trpí samomluvou a působí jako něco mezi Douglasem Fairbanksem a Belou Lugosim. Všemu a všem říká "my friend", povídá si se svou pistolí, když přepadne dostavník, tak pak zase cestujícícm jejich věci vrátí a popřeje jim bezpečný zbytek cesty atd. Jeho přítelkyní je jakási pipina, která se celej film tváří strašně nadrženě. Třetím do party a do milostného trojúhelníku je armádní seržant, který se snaží banditu Cisco Kida dopadnout. No, tak je mi jasný, že když je tohle první zvukovej western, tak musíme bejt trochu shovívavý, ALE ... příběh by se vešel ani ne do půl hodiny, zajímavejch je možná tak prvních deset a posledních pět minut, herecký výkony působí děsně naivně, všichni strašně přehrávaj (je jasný, že od herců zvyklých na přehnaná gesta v němých filmech asi nic jinýho čekat nejdde). Nejsympatičtěji působí oscarový Werner Baxter v roli Cisco Kida, ale i ten přehrává a hlavně strašně přehání ten portugalskej přízvuk. No takže tolik asi Stará Arizona. Film je koukatelný pouze pro hardcore western fandy, já dám s příhlédnutím k době vzniku ty dvě hvězdičky.(28.7.2010)

60% Prvý ozvučený (rozumej s hovoreným slovom) western, ktorý je svojou formou úplne odlišný od tradičných westernov ako ich všetci poznáme. A takáto forma mi moc nešmakovala. Príliš teatrálne a rádoby komické. No malo to aj niečo do seba. Hlavne ústredný message celého filmu.(30.6.2015)

• - Žádná scéna se netočila v Arizoně, natáčelo se v Utahu a Kalifornii. (džanik)

• - Roli Cisco Kida (Warner Baxter) měl původně hrát režisér Raoul Walsh. Ten však mezitím přišel při autonehodě o pravé oko, když mu během cesty z Utahu do Los Angeles na přední sklo skočil zajíc a střepy ho poranily v obličeji. Některé scény s Walshem ve filmu zůstaly. (džanik)

• - Film se pyšní několika prvenstvími. Jde o první kompletně mluvený zvukový film se záznamem zvuku během natáčení, první zvukový film točený v exteriérech a první western se zvukem. (džanik)