Ďábelský vtip

Komedie / Horor

Mexiko / USA, 2015, 91 min

Dario Goldgel

Carlos Meléndez

Bogliano naďalej pokračuje vo svojej perfektne našlápnutej, rôznorodej tvorbe a jeho nový film je zase niečím iným; podivným, zaujímavým. Z časti čierno-humorná, hororová (skoro)komédia a z časti rukojemnícky thrill. Celkovo však dosť nekonvenčne pojaté a možno nenápadne, no fatalisticky gradujúce do trochu absurdne prestreleného, ale dostatočne uspokojivého a temného finále. Pôsobivé z hľadiska audiovizuálneho (!hudba tu má ultra-miestečko sama o sebe), sympaticky obsadené - adekvátne odohraté, pomerne znepokojivé, postupne prekvapujúce a z kreatívnej stránky kvalitne ukočírované. Minulé "Late Phases" pre mňa síce ostáva najlepšou boglianovkou, ale PECKA je aj toto.(5.5.2016)

Tak po shlédnutí se mi naskýtá otázka, proč je to tu sakra označeno jako komedie? Mně se tedy za celých 90 minut nepohnul koutek. Skvěle zvolená hudba z toho dělá dost psycho-horor. Z celého filmu sálá mexická špinavost, ale v dobrém slova smyslu, protože to tomu dodává tu správnou atmosféru. Hlavní postava má očividně nějakou psychickou poruchu, nebo je jen zvrácený, těžko říct, protože ten herec tak vypadá už od pohledu. Normální děj je zhruba do doby, kdy se mu povede dlouho plánovaný únos dívky. Potom jsem měl sakra co dělat abych se zorientoval, co se vlastně děje. Tenhle tip filmu není pro každého, ať už kvůli ději, nebo vizuálu, který né každý dokáže skousnout. Každopádně konec gradoval velmi pěkným gore, které potěší nejednu hororovou duši.(22.4.2017)

Kdo zná Boglianovu předchozí tvorbu, tak by neměl být nijak zaskočen ani jedním směrem. Ze začátku má film laciný look, který mi vadil v Ahí va el diablo, ale jakmile se příběh dostane do toček, tento punc se vytratí. Scherzo Diabolico staví hlavně na vygradovaném ději, což Bogliano vylepšil oproti Penumbře. Mě tento chlapík baví, i když je to tak, že vás nezklame pouze tehdy, nebude-li od něj nic moc očekávat. 70%(10.5.2016)

• *CARNIFEX*

Potom čo sa Aram nedokáže zmieriť s tým, že nebol v zamestnaní povýšený, pričom dané miesto dostal práve najväčší z oponentov, rozhodne sa pre únos jeho dcéry. Od uvedeného plánu si sľubuje najmä zinkasovanie výkupného z ktorého by vyplatil dlhy či začal nový život. Lenže skôr ako uskutoční svoje predstavy, nastane zvrat, na ktorý ani z ďaleka nebol pripravený ... Bez urážky, ale z pohľadu hororových prvkov čakať na solídne gore hodinu a 24 minút (z "90-tich"!!!) to je kurva najlepší vtip zo všetkých, ktorý v tejto údajne hororovej komédii zazriete či započujete. Žiadna práca s napätím, s mysľou diváka, žiadne mimoriadne zvraty, žiadne násilie, žiadne depresívne pasáže, akurát občasný záber na holé cecky. Nespomínam si na nič čo by ma na tomto filme zaujalo. Pre mňa osobne, je toto najslabší počin od Bogliana, ktorý nezachránila ani posledná 7 minútovka. Fakt jedna unudená, vláčna, ničím zaujímavá trápna bieda, ktorú za 3/4 snímku ani nevedno kam zaradiť - 35%(6.5.2016)

Muž chce vylepšiť zložitú finančnú situáciu svojej rodiny, keďže každý deň robí nadčasy, ktoré mu však nikto nikdy nezaplatí. Preto vymyslí plán, ktorý mu má pomôcť získať to, po čom túži. Ide o jednoduchý únos mladého dievčaťa, ktorého dennú rutinu pozná Aram naspamäť. Akcia sa mu vydarí a konečne dostane to, po čom tak dlho túžil. Jeho radosť však netrvá dlho, pretože niekto ďalší zjavne vie o tom, čo spôsobil a chce pomstiť ujmu, ktorá bola spôsobená mladému dievčaťu. - Pain and Gain v hororovej verzii. Prinajmenšom zaujímavá kombinácia Torture Porn a Rape and Revenge, ale ani jeden z týchto hororových subžánrov úplne nevystihuje podstatu tohto hororu. Mexická mentalita je najvýraznejšou zložkou tohto hororu a je zaujímavé, že sa režisér po celkom úspešnom Werewolf projekte Late Phases rozhodol urobiť projekt v inej krajine, ktorý by sa mohol zdať krokom dozadu, ale opak je pravdou. Rovnako ako v Late Phases ide maestrovi Boglianovi o hru s divákovou psychikou. V Late Phases to bolo o tom, že sa Ambrose takmer počas celého hororu chystal na príchod Werewolfa, ktorý bol v podstate hlavným zdrojom zla, aj keď po väčšinu času nebol prítomný. Rovnako pracoval tento režisér aj so Scherzo Diabolico. Hlavnú postavu nevykresluje len ako zvráteného maniaka, ale aj ako nezodpovedného otca, ktorému však ide o dobro a zabezpečenie svojej rodiny. Jeho úchylku však dobre skrýva. Nehoráznym obohatením tohto hororu je klasická hudba, ktorá sprevádza zvrátené scény po celý čas a do tohto konceptu perfektne zapadá. S vyvrcholením som velmi spokojný, keďže sa tempo na konci velmi dobre stupňovalo a najpodstatnejšia gore scéna sa pridáva k minuloročnému vrcholu v hororoch Bone Tomahawk, Deathgasm a Southbound. Celkovo mám z tohto projektu velmi dobrý dojem a nemôžem sa dočkať toho, s čím príde tento režisér v budúcnosti.(6.5.2016)