Bornholmská ulice (TV film)

• Německo

Bornholmer Straße

• Německo

Bornholmer Straße - Die unglaubliche, aber wahre Geschichte von Harald Schäfer

Drama / Komedie

Německo, 2014, 90 min

Snímek představuje konec reálného socialismu. 1) Je to drama, protože jde o existenci, snad i o životy, ale krev přitom neteče a (téměř) všichni chápají, že jim režim za moc velkou snahu už nestojí. Je to i komedie, ale taky jen taková nedomrlá. Inu, německý smysl pro humor, že. 2) V této souvislosti si vzpomínám na principy Rady vzájemné hospodářské pomoci: ruská svoboda, polský ateismus, pruský šarm, maďarská světová řeč, rumunské zemědělství, bulharská elektronika, mongolský vědecko technický rozvoj, kubánská organizace práce a abych nezapomněl, česká neúplatnost. Jo jo, to byly doby...(30.12.2015)

Politický snímek nahlížející na události své doby tak trochu s nadhledem, humorem i vážností. Příběhu nejvíce porozumí samotní Němci, neboť nám je zde prezentovaná událost přeci jen krapet cizí. Nepochopíme směr humoru ani tu vážnost a tak je snímek pro nás tak trochu omšelý a nijak zábavný. Jedná se tedy o standardní televizní snímek, který je však adeptem k zapomenutí.  (28.11.2015)

"Měl bys vyvenčit soudruha Schabowskýho!" "Chceš říct, že soudruh Schabowski je pes?" "Ten už něco vyvedl ..."   Malí lidé na pozadí velkých dějin. Stylizace, specifický humor, nadsázka, schopnost vytvořit takřka nenápadně silný moment. To je Bornholmská ulice, humor, který nezesměšňuje, scény, které do sebe zapadají, film, který má osobité kouzlo.(15.11.2015)

Režim končí, protože nikdo už nedokáže říct, že hranice je zavřená. Co my to jenom aktuálně připomíná?:). Tedy vlastně tady se o tom, že hranice je zavřená, mluví, ovšem ona už vlastně zavřená není, ale nikdo se neodváží nic rozhodnout, jednotlivé částečky soukolí už nejsou pevné, drolí se. Solidní, spíše nadlehčený než křečovitě vtipný nebo naopak moralistně naučný nebo dokonce psychologicky dramatický pohled na okamžiky, kdy padaly zdi mezi dvěma státy jednoho národa.(13.3.2017)

Další skvělý film, který ukazuje sdílené dějiny. A nějak tak dojímavým způsobem, lepší výraz mně nenapadá. Prostě Němci filmy točit umí a ne že ne. Když si to člověk porovná se sračkami na podobná témata, kterými nás "oslňuje" chrám a tvrz české kultury ČT, je mi trochu smutno. Musím si tenhle kousek někde stáhnout, dát si ho vedle Životů těch druhých a Good bye Lenin, až nás budou zase zásobovat sračkami a la Přítelkyně z domu smutku či onoho veledíla s bývalou zapálenou komunistkou Chramostovou, oslavující náš nesmrtelný disent......snad jediný český film, který je pravdivým vyrovnáním s pozdně "komunistickou" minulostí je Kawasakiho růže a reálným obrazem je "komedie" Občanský průkaz. Taky ho v televizi (myslím tu veřejnoprávní, tu jedinou správnou...) moc nedávají. No a divím se, že dávají třeba tenhle film.(17.11.2015)