Bornholmská ulice (TV film)

• Německo

Bornholmer Straße

• Německo

Bornholmer Straße - Die unglaubliche, aber wahre Geschichte von Harald Schäfer

Drama / Komedie

Německo, 2014, 90 min

"Měl bys vyvenčit soudruha Schabowskýho!" "Chceš říct, že soudruh Schabowski je pes?" "Ten už něco vyvedl ..."   Malí lidé na pozadí velkých dějin. Stylizace, specifický humor, nadsázka, schopnost vytvořit takřka nenápadně silný moment. To je Bornholmská ulice, humor, který nezesměšňuje, scény, které do sebe zapadají, film, který má osobité kouzlo.(15.11.2015)

S reflexí komunistických režimů střední Evropy je trochu problém. Ze strany publicistů a umělců je cítit zřetelná snaha zaujímat nekompromisní odsudky a moralistní postoje. Ze strany diváků - pamětníků starých pořádků - je cítit pro změnu nostalgie nejen po vlastním mládí, ale i světě, který byl jednoduchý a při určité dávce konformismu a uskrovnění vlastně i pohodlný a bezpečný. Německé produkci se velmi slušně podařilo vybalancovat obě polohy. Poslední noc východoněmeckých celníků a pohraničníků před pádem Berlínské zdi a následně i celého režimu je plná absurdity, černého humoru a dobře vypointovaných situací. Nespravedlivost a nefunkčnost systému je zřetelná, nebagatelizuje se ani neomlouvá. Na druhé straně se filmaři dívají na své hrdiny lidsky, s pochopením pro jejich složitou situaci. Z odlišných zkušeností východoněmeckých a západoněmeckých obyvatel se snaží vytvořit sjednocující pohled na nedávné německé dějiny, který by neznásilňoval historii a přitom by dovolil těm, co do toho byli tak či onak namočení, zachovat si tvář. Sympatické obsazení, kvalitní scénář, co víc si přát. Celkový dojem: 90 %.(10.3.2016)

Snímek představuje konec reálného socialismu. 1) Je to drama, protože jde o existenci, snad i o životy, ale krev přitom neteče a (téměř) všichni chápají, že jim režim za moc velkou snahu už nestojí. Je to i komedie, ale taky jen taková nedomrlá. Inu, německý smysl pro humor, že. 2) V této souvislosti si vzpomínám na principy Rady vzájemné hospodářské pomoci: ruská svoboda, polský ateismus, pruský šarm, maďarská světová řeč, rumunské zemědělství, bulharská elektronika, mongolský vědecko technický rozvoj, kubánská organizace práce a abych nezapomněl, česká neúplatnost. Jo jo, to byly doby...(30.12.2015)

Režim končí, protože nikdo už nedokáže říct, že hranice je zavřená. Co my to jenom aktuálně připomíná?:). Tedy vlastně tady se o tom, že hranice je zavřená, mluví, ovšem ona už vlastně zavřená není, ale nikdo se neodváží nic rozhodnout, jednotlivé částečky soukolí už nejsou pevné, drolí se. Solidní, spíše nadlehčený než křečovitě vtipný nebo naopak moralistně naučný nebo dokonce psychologicky dramatický pohled na okamžiky, kdy padaly zdi mezi dvěma státy jednoho národa.(13.3.2017)

Další skvělý film, který ukazuje sdílené dějiny. A nějak tak dojímavým způsobem, lepší výraz mně nenapadá. Prostě Němci filmy točit umí a ne že ne. Když si to člověk porovná se sračkami na podobná témata, kterými nás "oslňuje" chrám a tvrz české kultury ČT, je mi trochu smutno. Musím si tenhle kousek někde stáhnout, dát si ho vedle Životů těch druhých a Good bye Lenin, až nás budou zase zásobovat sračkami a la Přítelkyně z domu smutku či onoho veledíla s bývalou zapálenou komunistkou Chramostovou, oslavující náš nesmrtelný disent......snad jediný český film, který je pravdivým vyrovnáním s pozdně "komunistickou" minulostí je Kawasakiho růže a reálným obrazem je "komedie" Občanský průkaz. Taky ho v televizi (myslím tu veřejnoprávní, tu jedinou správnou...) moc nedávají. No a divím se, že dávají třeba tenhle film.(17.11.2015)