Master & Commander: Odvrácená strana světa

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Master and Commander: Na opačnom konci sveta

Akční / Drama / Dobrodružný / Válečný

USA, 2003, 133 min

Peter Weir netočí špatné filmy. Pokud to víte a jdete do kina s důvěrou, pak vás tenhle výlet do doby napoleonských válek určitě nezklame. Příběh (celý se odehrává na jedné lodi) zdánlivě v poklidu plyne a vede vás nejen bojovými scénami (mimochodem velmi působivě nasnímanými a hlavně ozvučenými) jako by se nic nedělo. Přesto má vnímavý divák spousty důvodů k zamyšlení - nejen na vojenské téma... Russel Crowe a Paul Bettany jsou hvězdami filmu v tom nejlepším slova smyslu a role jim sedí jako ulité..... Je to jeden z mála filmů, kde se nevyskytuje žádná žena ! - já vlastně jiný neznám :)(28.2.2004)

Nech čakáte čokoľvek, dočkáte sa niečoho úplne iného. MASTER & COMMANDER je ako James Ivory na vode. Bez fabule veľkofilmu, bez akcie, bez veľkých hrdinov. Psychologická exkurzia do života posádky starej bojovej lode, jej osobných konfliktov a pravidiel, ktorými sa musí riadiť. Najsvetlejšou scénou vo vojnovom filme by bola nejaká záverečná bitka, tu je to zber chrobákov poraneným doktorom na zelenom ostrove. Krásna kamera, v tuctoch detailných nuansí vykreslujúca charaktery jednotlivých postáv. Crowe je na plátne dve minúty a už ho milujete. A k ostatným hlavným si vytvoríte vzťah, akoby ste ich poznali celé roky. Weir je zvláštny a geniálny režisér. A hollywoodski producenti ho za to zaškrtia.(13.11.2003)

Poměrně netypický námořnický dobrodružný film. Peter Weir opět zaválel, soustředí se hlavně na vztahy mezi jednotlivými členy posádky britské lodi a touhou (hraničící až s posedlostí) jejího kapitána po vítězství nad francouzskou lodí. Snímek není příliš akční, což je jen pro dobro věci. Weir se podobně jako ve svém starším válečném snímku Gallipolli nevyžívá v žádných krvavých scénách a tak i v bitevní vřavě neuvidíme téměř žádnou krev. Výborně natočené drama potěší příznivce Weira, fanoušky akčních velkolepých podívaných nejspíš zklame svým pomalým tempem. Herecky filmu vévodí umírněný Russell Crowe, jemuž jeho kapitána bez problémů uvěříte a Paul Bettany v roli doktora-přírodovědce a kapitánova nejlepšího přítele.(13.11.2003)

Peter Weir se po letech vrátil na špičku současného filmu, tentokrát s dobrodružnou námořnickou podívanou, která však není postavená na šermířských soubojích a přestřelkách z děl. Chybí i krásná dívka jako odměna pro odvážného velitele. Master and Commander totiž není romance na moři, ale psychologická studie velitele, jenž riskuje životy posádky, když neoblomně pronásleduje silnějšího nepřítele. Weirova novinka spíše pohltí příběhem a atmosférou vyprávění, než svou vizuálním zpracováním. Triky mají slabší místa (voda tříštící se o trup lodi je v některých záběrech jasně digitální) a kamera se při dlouhých průletech kolem lodi prapodivně třese, ale nijak výrazně to nevadí. Weir nechce šokovat velkolepostí, nenatočil opulentní výpravný snímek, ale v jádru intimní pohled do duše námořníka. Tím námořníkem je opět skvělý Russell Crowe – toho Oscara bych mu dal:-)(26.2.2004)

Oscar 2 : Kamera, Střih zvuku + 8 nominací: Nejlepší film, Režie, Výprava, Kostýmy, Střih, Masky, Zvuk, Vizuální efekty(1.3.2004)

Díky poutavé filmařině a realistické výpravě mohu klidně říci - byl jsem tam s nima. Na lodi při bouři, při bitvě i při chvílích oddychu a vůbec jsem se nenudil. Při úvodní bitvě jsem byl vržen do víru dění, krev, pot a slzy byly na dosah, při scéně s bouřícím mořem se mno loď se smýkala ze strany na stranu a na Galapágách jsem relaxoval společně s doktorem za tónů kontrabasu a bylo to příjemné. Jestli chtěl Weir ukázat detailní portrét života na jednom anglickém bitevníku, tak se mu to povedlo. Jestli chtěl natočit dobrodružný příběh, tak rozhodně nestřelil vedle. A s vybraným hereckým ansáblem už vůbec ne. Croweovi a Bettanymu jsem jejich kapitána respektive doktora věřil každou sekundu. A mimochodem - chcete vědět, jak jedna maskovaná strašilka dokáže pomoci vyhrát námořní bitvu? Tak potom s tímhle filmem neváhejte.(30.6.2004)

Všechno už je tady napsáno, takže jen dodám, že jsem se dobře bavila.(4.7.2004)

Je to asi očividné, ale napíšu, že takhle to na moři prostě chodilo. Běžný chod plavidla, problémy a starosti všech propracovaných postav, od lodníků, přes doktora až po kapitána, jsou pečlivě vykresleny. Člověku, plovoucímu po povrchu, se může zdát, že se ve filmu zdánlivě nic neděje, chce to ale se trošičku více ponořit. I srovnání s Piráty je více než přesné. A opět: nehodnotit na první pohled. Jen když se nad tím člověk trošičku zamyslí. Vivat Weir!(16.11.2004)

Monumentálně výpravné, překrásně nasnímané, bombasticky ozvučené a mistrovsky zahrané... dějově sice možná trochu jednoduché, ale jako dokonalá drobnokresba života obyčejné lodní posádky zřejmě neobsažnější, co se dá v současnosti v mainstreamových oceánech sehnat.(1.7.2004)

Dlouho se tu neobjevil film z takového prostředí jako je právě Master and Commander, tedy z odvrácené strany světa, světa, kde ještě bylo co objevovat a bojovat za vlast mělo svůj řád a smysl. Russel Crowe se po Gladiátorovi oklepal, aby natočil další naprosto úchvatný film. Příběh je sice vcelku jednotvárný, ale zde je podstatný hlavně samotný život námořníků na moři a ten je v tomto filmu ztvárněn naprosto špičkově. Ze začátku filmu jsem se po pravdě vcelku nudil rozvleklostí děje a chvíli trvalo než jsem se do něj dostal, ale později jsem byl opravdu překvapen tak stísněnou atmosférou. Master and Commander může za začátku vypadat nudně a nezáživně, ale později Vás rozhodně chytne stejně jako mě a na dvě hodinky příjemně zabaví. --- Nevidím žádný ženský, jen kachny a ještěrky. – Cože, žádný ženský? To je proti přírodě.(16.3.2007)

Weir i Crowe v životnej forme. Najlepší námornícky film ever.(5.7.2010)

Zažil jsem nejkrásnější námořnický dobrodružství ve svým životě.(2.1.2010)

Tady byl dřív komentář, kam zmizel nevím... Tak snad časem budu mít opět náladu a chuť ho napsat, aby mi zase zmizel.(11.7.2008)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $93,927,920Tržby Celosvetovo $212,011,111/videl v kine: 100%/(19.5.2005)

Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem se před vyvrcholením filmu přistihl, že napětím skoro nedýchám. Muselo to být dávno a muselo to být u podobného filmu, jakým je Master & Commander. Tohle je nádherné volání starých časů, robustní filmařiny s jasnou vizí, precizním vedením a skvěle poskládanými dramatickými vrstvami. Peter Weir má velitelské schopnosti a nezlomnost kapitána Jacka, zároveň ale zůstává analytickým pozorovatelem jako doktor Stephen. Způsob, jakým jsou vybudovány jednotlivé postavy, jakým způsobem je udržována chemie posádkou, by měl být v nějaklé učebnici filmové taktiky. Během pár minut je člověk na palubě a účastní se plavby, která je zároveň poučná, napínavá i emotivní. Navíc tu vysvítají Weirovy typické duality malých a velkých vesmírů, když se válka, politika a věda ústrojně zrcadlí ve vztazích a rozhovorech postav, aniž by film sklouzával k nějakému přehnanému mudrování. Všeho je tam tak akorát a prach tomu nezvlhne ani navzdory hromské stopáži. Tohle mi ustřelilo hlavní stěžeň. Huzzah! (a ten druhý díl, prosím, dle toho, co nám Peter Weir říkal, to není utopie).(3.4.2011)

Scénář: Peter Weir, John Collee .. Vedle Pirátů z Karibiku nejlepší novodobé dobrodružství na moři. Tentokrát však písnička na zcela vážnou notu s perfektní výpravou, režii i hereckými výkony.(21.10.2007)

Dokonalé spojení komorního artového snímku zaměřujícího se na charaktery i "jak to tenkrát na těch oplachtěných kráskách chodilo" s prostým chlapským dobrodružstvím o přátelství a povinnostech jak z šestákového románu pod školní lavici. Prostě dokonalý film, který si vůbec v ničem nezadá ani s neméně skvostnou předlohou (jde o mix převážně první a třetí knihy s desátou ze série o Aubreym a Maturinovi), ať již smyslem pro historickou věrnost, charakterizací postav či odkazy pro čtenáře (Jackův ustřelený boltec, dopisy Sophii, Maturinům "květinový" kabátec apod.). A za obsahem nezaostává ani technická stránka, ta je rovněž na nejvyšší možné úrovni. Zamrzí tak jedině neexistence režisérského sestřihu. Jak dokazuje čtyriadvacet minut vystřižených scén, tak krom balastu se do finálního sestřihu nedostalo i velké množství nadprůměrně kvalitního materiálu.(28.1.2007)

Poměrně pěkné, ale ne tak jak bych si představoval. Film mě ani chvíli nenudil, ale na druhou stranu ani nějak více neoslovil. Všichni herci dobří a nejvíce stejně musím ocenit Billyho "Pipina" Boyda. To je ta mánie z Pána Prstenů, s tím nic nenaděláte.(20.12.2003)

rozpocet $150 million trzby celosvetovo $210,477,920(11.11.2006)

Soundtrack Christopher Gordon: 1. The Far Side Of The World ,2. Into The Fog ,3. Violin Concerto No. 3 'Straussburg' K.215, 3rd Movement ,4. The Cuckold Came Out Of The Amery (Traditional) 5. Smoke N' Oakum ,5. Fantasia On A Theme - Barry Wordsworth 7. Adagio From Concerto Grosso Op. 6. No. 8 In G Minor Christmas Concerto - Arcangelo Corelli Listen Listen Listen ,6. The Doldrums ,7. Prelude (From The Unaccompanied Cello Suite No. 1 In G Major, BWV 1007 - Yo-Yo Ma ,8. The Galapagos Listen Listen Listen ,9. Folk Medley: O'Sullivan's March/Cuckold Came Out Of The Amery/Mother Hen/Mary Scott/Nancy Dawson - Jim Walker ,10. The Phasmid ,11. The Battle ,12. Boccherini La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid No. 6, Op. 30 ,13. Full Circle ,(18.5.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33