Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

pepo

Znie to ako klasická námornícka filmová historka .Ale aby sa ňou skutočne tento film stal nemohol sa v režisérskej stoličke vyvaľovať Peter Weir .Ako už niekoľkokrát predtým, dokázal štandartnú hollywoodsku story prerozprávať posvojom a poriadne pritom zatriasť žánrom (napr. Svedok, Spoločnosť mŕtvych básnikov).Z toho vyplíva že sa nedočkáme klasického historického filmu ale skôr vzťahovej psychologickej drámy na pozadí Napoleonských vojen. Vo filme sú len dve(aj keď výborné) akčné scény a väčšinu času strávime sledovaním rozhovorov posádky s Aubreym alebo posádky medzi sebou alebo Aubreyho so Stephenom atď. Napriek tomu som bol prekvapený ako skvele funguje napätie aj v „hlavnej“ dejovej línii – taktický boj s nepriateľskou loďou. Tá je viditeľná len ako niečo na obzore. Bližšie a do jej vnútra sa dostaneme až v závere. Pre Weira je hlavnou dejovou líniou postava Jacka Aubreyho a jeho vzťah so Stephenom. A tu mal Weir sakramentské šťastie , že si vybral tak talentovaných hercov ako sú Crowe (Gladiátor ,L.A. - prísne tajné) a Bettamy (Čistá duša, Príbeh rytiera). Z ich výkonov bez problémov pociťujeme či už ich vzájomnú loajalitu alebo pociťovanie zrady.Zkrátnka ich vzájomná chémia funguje výborne. A pre tento vzťah je kľúčový práve ostrovček na odvrátenej strane sveta kvôli ktorému Stephen pociťuje z Jackovej strany zradu a kvôli ktorému Jack nakoniec pochopí,že sú aj dôležitejšie veci než rozkazy. Z filmového hľadiska sú scény z ostrovčeka (aspoň pre mňa) tak trochu problémom. Nie žeby boli zlé, to vžiadnom prípade.Nie sú o nič horšie než ostatné časti filmu. Len mi trochu rozbili klaustrofobickú atmosféru lode a neustáleho ohrozenia. Buď nemali byť vo filme vôbec alebo mal byť film o pol hodinku dlhší. Pretože kým som sa dostal späť do atmosféry objavili sa záverečné titulky( z tohto jediného dôvodu nedávam filmu plné hodnotenie). Z technického hľadiska sa potom filmu nedá vytknúť už vôbec nič. Producenti odklepli Weirovi 150 miliónový rozpočet takže sa nemal čoho báť. Triky vyzerajú realisticky a sem tam má divák skutočne pocit že počas búrky stojí na sťažni s Aubrym. Tie dve akčné scény sú takisto zvládnuté s Hollywoodskou veľkorozpočtovou dôkladnosťou. Neznámy kameraman Russell Boyd sa drží pri zemi a nejako sa nepredvádza, takže nijako nenarušuje príjemnu autentičnosť Weirovho opusu.Dokáže rovnako dobre zachytiť komorný rozhovor počas hrania na husliach (nezabudnuteľná scéna) rovnako drsné more všade naokolo. Weir prekvapivo najal troch hudobných skladateľov – Christophera Gordona, Iva Daviesa a Klausa Badelta. Podľa toho ako poznám ich tvorbu súdim, že Gordon (Moby Dick) mal na starosti melodické motívy, Daviesove boli husľové motívy a najväčší hudobný objav poslednej doby Badelt (Piráti z karibiku, Stroj času) mal pravdepodoble rovnako ako pri Kamenovich X-menoch na starosti monumentálne bicie.Na soundtracku pravdepodobne nebude znieť dvakrát komlexne ale vo filme skvelo dopĺňa atmosféru. Raz za čas Hollywood riskne a vyprodukuje film v ktorom nie je hlavný guľometový strih, efektné rakurzy kamery a drahé počítačové zábery ale starý dobrý príbeh, atmosféra autentickosť. Niekedy sa to podarí veľmi dobre (Smrtiaca epidémia), niekedy veľmi slušne (Peacemaker) a niekedy vôbec (Skúška života). A niekedy vznikajú lahôdky ako Master and Commander.Je dobre že sú producenti ochotný raz za čas riskovať ale s návratnosťou je to bohužiaľ aj tentoraz už horšie a podobné projekty sa oproti mainstreamu presadzujú ťažko. Takže keď je príležitosť treba si ch vychutnať. 9/10 () (méně) (více)

Xmilden

Námořnická bible. Ze snímku čouhá autentičnost každým coulem. Pod kapitánem Crowem bych se plavil třeba až do samotného pekla. Film mi naprosto učaroval a dokonale poutal mou pozornost po celou stopáž, která mi přišla tak akorát. Mimo jiné musím podotknout že duo Crowe a Bettany = vynikající casting. 90% ()

-bad-mad-wolf-

Mimořádně šmakózní námořní vejlet, kterej s léty zraje jak víno. Přitom žádná zbytečná nabubřelost, Crowe je správně uvolněnej, lodní atmosféra Surprise nechce diváka propustit ani po skončení filmu a "LET FLY!" je jednoznačně jedním z nejepičtějčích momentů dobrodružnýho žánru všech dob. A ten zvuk! ()

Phobia

Jen aby bylo jasno: nejsem odvařená z námořnické romantiky a Russel Crowe mi není kdovíjak sympatický. "Master and Commander" potřeboval dva pokusy, abych byla vtažena do děje, momentálně však uznale bouchám dřevěnou nohou a zvedám flašku rumu k přípitku. Peter Weir se sice nevyhnul několika hluchým místům a logickým nesrovnalostem, ovšem atmosféru zvládnul na jedničku, postavy také seděly - hlavní byl samozřejmě kapitán Jack Aubrey a jeho posedlost dopadením francouzské lodi Ascheron, ale spoustu prostoru dostal také jeho přítel i oponent, lodní lékař ve skvělém podání P. Bettanyho. Pěkně rozehráno je i několik osudů členů posádky, dostatečně na to, aby divák cítil dojetí nad jejich případným skonem či jinými útrapami. Film není pouze akční tupou honičkou, bitevních scén není mnoho a nepatří k trikové špičce, nicméně na TV obrazovce jim nemám příliš co vytknout. Potěšil mě náhled do psychologie kapitána i jeho mužů, radost pak vyvolala skutečnost, že ženám patřilo ve filmu maximálně několik desítek sekund - žádné otravné tokání a šukání se nekonalo (body nahoru:-)). Nadšení ne, spokojenost ano. 75% ()

kinej

Film Master and Commander si mě získal jednak tím, že je to po všech stranách kvalitní historický dobrodružný snímek se vším co by takový film měl obnášet. Tj. skvělou výpravu, kostýmy, stavby, umění stupňovat napětí, dobrou hudbu i zvuk a slušné herecké výkony. Čím si mě film ale získal ještě víc, je jeho obsažnost. Peter Weir dokázal předložit, ne obraz, téměř až studii toho jak asi vypadal život britských námořníků místy až do neuvěřitelných detailů. Nejde jen o sdělnost dialogů, ale i „nemluvený“ scénář, popisující každodenní starosti námořního personálu. Kvůli této preciznosti, není snad žádný záběr ve filmu nadbytečný a přitom mu to neubírá na tempu a to je celkem frajeřina. Fanoušci námořní historie asi byli nadšeni. ()

Kass

Opravdovost. Asi tímhle jedním slovem bych nejsnázeji vyjádřil pocit, který na mě dýchá z "Master & Commander". Režisér P.Weir si dal neskutečně záležet na dopodrobna střežené reálnosti zobrazovaných skutečností (i za vydatné pomoci úžasných=neviditelných vizuáních efektů ILM), čímž tenhle film -hurá!- nespadá do přeplněného pytle romantických námořních dobrodružství, ale -hurá!- vzniká dílo, u něhož jsem měl konečně ničím nezkalený dojem, že takhle nějak to na těch překrásných lodích, jež kdysi dávno křižovaly světové oceány, skutečně mohlo vypadat. Je pochopitelné, že tenhle fakt (= realita) splací snímek v podobě daně ze své "zábavnosti", ale pro ty z nás, jejichž srdce netepe pouze v rytmu bavit se - bavit se - bavit se, jsou přichystány dvě hodiny na širém moři, strávené na fregatě po boku kapitána (wow R.Crowe) a jeho doktora (wow P.Bettany). Pro nás je "Master & Commander" dosud nikde neviděným opravdovým zážitkem. ()

Fiftis

Z Master & Commander doslova sála dobrodružná atmosféra, ktorá skutočne pripomína dobrú knihu a zaujme aj mnohých z tých, ktorým je historická beletria viac-menej cudzia. Ide o veľmi dobre vyvážený film. Nedominujú v ňom technické podrobnosti, úvahy o vojenskej taktike ani príliš akčné scény, a tak ostal dostatočný priestor na bohatú kresbu postáv, ktorá napočudovanie nezdržuje príbeh, alebo len minimálne. Jedinou, avšak nevyhnutnou, slabinou scenára je vykreslenie Acheronu a jeho posádky ako abstraktného nepriateľa bez tváre a citov. Celkový pozitívny dojem ostáva zachovaný aj vďaka šikovnému zvratu v posledných sekundách filmu. Z technickej stránky je Master & Commander urobený takisto veľmi kvalitne. Bol som hlavne prekvapený prepracovanosťou búrkových scén, z ktorých zvyčajne kričí, že boli robené v štúdiu - nie však v tomto prípade. Vlny sú impozantné. Ak máte náladu na kvalitný dobrodružný film, alebo na kvalitný hocijaký film, môžem vám tento len doporučiť. ()

ajuska

Sice netypická námořnická historka, ale nedokáže vůbec ničím zaujmout. Jsou tam dobré okamžiky, ale jako celek film příliš nefunguje. Jen tak lehce propluje kolem, aniž by zanechal nějaký dojem. ()

Shakers

Výprava a kostýmy sú fakt veľkolepé, tak a základ máme. Ale ani obsahovo to nieje prázdne. Koniec sa rozhodne podaril , akcie majú taký originálny nádych ešte s toho storočia (hudba tiež tomu pomáha), nechýbajú tomu nápady a ani herec, ktorý dokáže ťahať film. Je to dobré, k vrcholu tomu vela nechýba, no aj keď sa to odohráva väčšinou na mori má to občas suché miesta. 89% - 4* ()

TedGeorge

Co k tomuhle dodat? Asi nejohranější DVDčko mojí sbírky, které štve sousedy už šestým rokem. Referenční DTS zvuk který slastně trhá ušní bubínky, Russel Crowe ve svý nejlepší roli (ať mi nikdo neříká, že v minulým životě to nebyl kapitán), parádní námořní bitvy, jen tak mimochodem návštěva Galapág a do toho dva námořníci se zálibou v klasické hudbě. Peter Weir už tohle nepřekoná. A jak tak koukám na poslední filmy Russela Crowea, tak asi ani on ne. Celkem viděno asi 10x celé. ()

Pepinec

Jeden z nejlépe natočených námořních filmů, jehož děj se odehrává výhradně na moři, na dávných fregatách. Doporučil bych všem mužům do období, kdy je serou už jen pouhé myšlenky na ženy. Jelikož Master & Commander je patrně jediný film, který znám, v němž se neobjeví ani jediná žena. V Hlavní roli výborný Rusell Crowe. ()

Jhershaw

V krátké době již druhý námořní film, ale... s Piráty Karibiku má Master & Commander společné jen ty lodě a oceán. Po svěží zábavné "akční" komedii přichází film úplně jiného žánru - válečné drama, příběh o plnění povinností a posedlosti, která se z toho vyvine. "Spousta námořních bitev", jak je slibováno v reklamě, se opravdu nekoná, jsou tu jen dvě. Což neznanemá, že bych se nudil, film to je velmi dobrý. ()

Big Bear

Parádní záležitost. Pro mne jako milovníka nejen RAF :-) ale i starého dobrého Royal Navy a Lorda Nelsona byl tento film velkou laskonkou (dokonce byl Nelson ve filmu i zmíněn při večeři v kapitánově kajutě). Válečné fregaty jsou parádní i věrné ztvárnění života na nich. Tohle byla parádní dobová záležitost z konce osmnáctého století ! Pokud film někoho zaujal, vřele doporučuji k přečtení knihu M. Bandasové - Horatio Nelson. Plaveb podobných té na jaké byla H.M.S Surprise je tam nepočítaně a bitev též. Crowe je univerzál a fakt zahraje kdekoliv kohokoliv. Jeho kapitán byl úžasný. 5 kartáčových střel. * * * * * ()

Ducharme

Jedním slovem STRHUJÍCÍ! Skvělá atmosféra, jako vždy vynikající Russell Crowe, zdatně mu sekundující Paul Bettany, úžasná kamera a k tomu všemu perfektní soundtrack... Scéna pronásledování v bouři je jedna z nejlepších svého druhu, jakou jsem kdy měla tu čest vidět - jak vizuálně tak zvukově. M&C ale není klasickým namořnickým snímkem, kde pro střelný prach nejde vidět metr před kameru, plný drastických bitek, bujarých pitek nebo snad papoušků na rameni - příběh kapitána Jacka Aubreyho je variací na melvillovské stíhání osudu a životního údělu, příběh muže s nezlomným odhodláním a hrdostí, příběh muže, kterému je služba Anglii vším, příběh muže, pro kterého bych klidně od rána do noci šudlila palubu... Geniální, syrové, opravdové - víc takových filmů! ()

sheen

Rozhodně jeden z nejlepších námořních filmu, ne-li nejlepší. Akční, napínavý, atmosferický, zábavný. ()

salahadin

Tenhle film mi splnil mé veškeré filmové choutky a patří k nejsilnějším filmovým zážitkům mé pozeračské kariéry...miluju plachetnice a jejich dobu, charisma upocených herců sálá jako horko od ohně, fantastická atmosféra (Acheron po celou dobu nahání přesně takový stísněný pocit, na jaký nedosáhne ani Voldemort, i když se jeho jméno bojí každý vyslovit, pche), zvuk moře a vichru, zvuk pnoucích se plachet a tření lan, vrzání dřeva a klapnutí mušket, nemám nejmenší výhradu, zvukař měl dostat doživotní rentu za nadlidský úkol. K tomu vážná hudba a extraligový scénář (zvlášť rozhovory mezi doktorem a kapitánem jsou eňo ňúňo). I když nám umře pár sympatických námořníků, ani jednou (!!) se film nevydá cestou levného kýče. Safra jak toho ten Weir docílil? A i když se film odehrává na jedné lodi (hrdinové si jen jednou odskočí vyslunit se na tropický ostrov a pak pořádají afterparty na francouzské lodi), ani nanovteřinu nenudí. Byl jsem vtažen do děje jako snad nikdy. Nemůžu jinak, 100% ()

Foox

Velmi osobní pohled do podpalubí jednoho "Šťastného kapitána Jacka". Silný a skvěle zahraný příběh o vnitřním i vnějším boji nepotřebuje zbytečné divácké atrakce, aby dokázal strhnout, či ohromit. ()

Ruut

Film jakoby ze sedmdesátých let - úžasná exkurze do světa námořníků dávných časů. naprosto bez hraní si na efekt. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)