Zdalo sa, že Sharpe konečne našiel stratený pokoj. Takmer idylický Sharpeho život s Lucille na jej farme je však prerušený m,nožiacimi sa správami o chystanom Napoleonovom útoku na Waterloo. Blíži sa jún 1815 a s ním aj vrcholná bitka proti prvému veľkému diktátorovi novoveku... (oficiální text distributora)

Ogneslaw

waterloo... paci sa mi Sharpe... aj jeho jednotka v prvych castiach, co je vsak dobre tak sa mi paci scena polnej bitky, nebolo to nic epicke, ale takto to vnimali jednotlivi vojaci, ziadny nahlad... len nastupeny a cakas co bude... a dostalo ma ako zastrelil toho princa... to bola predsa zakerna vrazda.. Sharpe je hrdina bez bazne... ale nie bez hany... ()

seba

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3 () (méně) (více)

Morholt

Kdybych já nedávno neviděl Bondarčukovo Waterloo. :D Každopádně jedná se asi o nejdražší díl celé série. Na předcházející díly to sice nemá, protože při vší úctě televizní pojetí Waterloo nemá na to, aby hodinu bavilo, ale Sharpe si vedle toho konečně vyřešil finanční pohledávky a viděl Napoleona. Celkem důstojné zakončení celé série. Další dva sequely do ní nepočítám. 60% ()

Cervenak

Najvýpravnejšia časť celej série. Samozrejme od toho nemožno čakať bondarčukovský rozmach bojových scén, ale v rámci skromného televízneho filmu sa Tom Clegg so zobrazením bitky pri Waterloo vysporiadal celkom dobre. Nič to však nemení na tom, že staré klasiky s jednotlivými misiami v Portugalsku a Španielsku, keď mal Sharpe so sebou svoju tradičnú družinu, boli lepšie. Ako dočasné zakončenie série slušné, ale určite to nepatrí do Sharpovej Top 3. Pobaví mladý a vlasatý Paul Bettany v úlohe slizkého princa Wlliama, ktorého Sharpe prezýva "Hlúpy Billy". ()

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. “Your battalion, Mr. Sharpe..now go on, they won´t stand”. /Videné 3x/ Scenár: Charles Wood. Script Supervisior (kontinuita): Marissa Cowell. Po prvýkrát na televíznej obrazovke môžeme vidieť Vojvodkyňu z Wellingtonu. Sharpeov Waterloo si akýmsi “klasickým zakončením” série. Jednoznačné sa jedná o najviac výpravný diel. Nesústredí sa na len jednu lokáciu (aj keď druhá polovica filmu dominuje spomínanej bitke). Z televíznej produkcie príliš epické zobrazenie tejto významnej a krvilačnej bitky neočakávajte. Namiesto celoplošného zobrazovania boja (ako to bolo napríklad vo verzii Waterloo/Ватерлоо z roku 1970, réžia: Sergej Bondarčuk) sa režisér Tom Glegg sústredil na obliehanie farmy Château d'Hougoumont, ktorá bola kľúčovým bodom celej historickej udalosti. Koniec koncov nakoľko dostala produkcia financií, dokázala dotiahnúť produkt do uspokojivého konca. V niektorých momentov prevládali veľmi stereotypné repliky, a zaužívané postupy dramaturgie (dobrý-zlý, morálne postavenie chudobný-bohatý). Je až zarážajúce ako stereotyp pomohol ku zobrazeniu Princa z Orange (vladár, ktorému postavenie zaručil jeho pôvod, než jeho schopnosti- v tejto časti spoznáte, že nie sú najlepšie). Iného herca ako Paula Bettanyho si nedokážete predstaviť na túto úlohu. Vo Waterloo sa vyriešia všetky problémami postáv, ktoré ste spoznali (nevera Sharpeovej manželky, absencia slávnej družiny, nehorázne zaobchádzanie vyšších spoločenských tried s tými nižšími.) „Posledný“ diel by som odporúčal pozrieť už len z tohto dôvodu, že sa jedna o koniec tej dobrej časti série. /55%/ Nasledujúce filmy z roku 2006 a 2008 nemajú v sebe už tú povestnú atmosféru, ani dobrodružné príbehy jeho družiny. Samotné filmy ako Sharpeova spravodlivosť a Sharpeova odplata sú filmy, ktoré si nezaslúžia samostatné komentáre, pretože sa v nich okrem 1 alebo 2 svetlých momentov nenachádza nič prevratné. /Videné 2x/ Sharpeova spravodlivosť.. najmenej príťažlivý a vôbec nezáživný príbeh toho, ako Sharpe sa musí vysporiadať so skupinou zbúrencov proti systému (v tomto môžeme vidieť, že Sharpe je len časťou veľkého celku). „Pozitívnym prvkom“ časti je aj to, že odkrýva niekedy aj snobskú povahu anglického parlamentu a systém riadenia krajiny. V tomto diely sa diváka dostáva bližšie do rodinných pomerov Sharpera (ohľadom jeho matky aj svojrázneho brata). Obzvlášť mrazivý rozhovor očakávajte od manželov Sharpeovcov. Pani Sharpeova takto nechutne podotkla, ako vníma Richarda (Dicka): “Your´re a radic. An embarrassment, worse you´re an animal. All you can do is kill. Doesn´t has to have sword in his hand to be a man. I thank God for the day he saved me from you. He´s a 100 times man you ever were. He knows how to talk, he knows how to live and he knows how to love. You mother was a w***e, you were born in the gutter.. and that is where you still belong.” V preklade: „Si radikál, hanba, nie, niečo horšie: zviera! Jediné, čo dokážeš je zabíjať. On nepotrebuje mať meč v ruke, aby z neho bol muž. Ďakujem Bohu za deň, kedy ma zachránil od teba. Je 100 razy lepším mužov ako kedysi bol ty. Vie ako sa má rozprávať, vie ako žiť, a hlavne vie ako milovať. Tvoja matka bola pobehlica, a narodil si sa v stoke, a tam aj stále patríš.“ Celý rozhovor si môžete pozrieť sem ----> https://youtu.be/3SbzlW9KvXI. Najlepšími aspektmi sú: herecký výkon Abigail Cruttenden (z celej série jej najlepší počin) a hudba Dominica Muldowneyho. /Videné 2x/ Sharpeova odplata by som vám odporúčal len z jediného dôvodu sa dozvedieť ako skončí postava Majora Duca. Táto kritika nie je namierená voči osobnostným charakterom jednotlivých tvorcov, alebo cieľom bolo kritizovať akú povahu má tá daná osoba. () (méně) (více)

• Televizní snímek se natáčel v Turecku a ve Velké Británii. (Yardak)
  • Děj filmu pojednává o útěku Napoleona z ostrova Elba a o přípravě na bitvu u Waterloo v  roce 1815. Jde o 20. knihu v sérii „Richard Sharpe“ od britského spisovatele historických románů Bernarda Cornwella. (LaCasita)