Případ pro lyžaře

(TV film)
  • Česko Zvláštní případ (neoficiální název) (více)
všechny plakáty
TV spot

Dnes se můžete těšit na další díl volného cyklu detektivek z pera renomované autorky Hany Proškové, tentokrát podle knižního bestselleru "Zvláštní případ". Komisař Vašátko (V. Preiss) se na dovolené na horské chatě potká s malířem Horácem (D. Matásek). Sešla se tu různorodá společnost hostů, které vládne agresivní a arogantní režisér Skorkovský (D. Prachař). Ten ponižuje a týrá nesmyslnými příkazy svého malého syna (M. Svoboda). Horác jeho chování nese velmi těžce. Špatně to snášení i ostatní, ale ti jsou režisérovi nějak zavázáni. Dusno v chatě postupně narůstá a režisér je nalezen mrtev. Policie se kvůli vichřici nemůže do chaty dostat, a tak se vyšetřování ujímá přítomný a zkušený komisař Vašátko. Chata je plná lidí, kteří mají silné motivy k vraždě... (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Jsem upřímně rád, pane kapitáne, že jste v tom zůstal viset vy a ne já." Já už takovou radost nemám, protože lyžař byl, ač je to k nevíře, ještě o dost slabší než rybář i malíř. Ono je tu totiž strašně moc hysterie, týrání dítěte a vůbec takové té pohodové vánoční atmosféry. Tentokrát jsem se zkrátka nepobavil vůbec, vyšetřování s lyžemi na nohou jsem si neužil a za to, co pan vyšetřovatel předvedl na konci, by byl vyhozen od policie ihned v okamžiku, kdy by ho to napadlo. Tehdy i dnes. ()

Gilmour93

Sice jsem před týdnem tvrdil, že mě Vašátko s Horácem na hory nedostanou, ale člověk míní a dálkový ovladač mění. Nakonec jsem zase tak úplně neprohloupil, protože poprvé v trilogii došlo i na jakous takous psychologii postav (pár lidí z té chaty na tom bylo hůř, než děti z Vlčí boudy) a pachatel byl, alespoň teda pro mě, docela nečekaný. Akorát by na něm nemusel tak rychle zasychat mokrý sníh.. ()

*CARNIFEX*

Ďalšia sfilmovaná krimi poviedka od Proškovej, ďalšia čisto priemerná “zábava”, ktorá pre tentokrát prekvapila akurát odhalením identity vraha. Príliš veľa náhod, je v tejto epizódke .. ()

troufalka

Velká škoda, že Lucie Bělohradská vybrala povídku, která už byla jednou zpracovaná (Zvláštní případ 1970) a navíc velice dobře. Nejslabší z celé trilogie. (25.1.2016) SPOILER JAK PRASE!!! Když psala Hana Prošková tuto povídku, chtěla s ní Horácovu detektivní kariéru ukončit. Za to, že Horác neodešel do důchodu mohou čtenáři, kteří autorku doslova bombardovali, aby Horáce neukládala k ledu. V prvním provedení z roku 1970 to vypadá na definitivní konec, zde se autoři drželi více literární předlohy. Dvojice Lukavský, Kemr byla natolik silná, že se od ní nedá zcela odpoutat. I když Viktor Preiss je jako vyšetřovatel přesvědčivý, Horác pro mě zůstává outsider - nevěřím mu ani, že umí vzít štětec do ruky, ani, že umí ulovit rybu nebo lyžovat, natož vyšetřovat nebo někoho picnout a zahladit stopy. (28.11.2022) ()

Slarque

Tohle už bylo trochu lepší. Ale já když vidím, že kriminalista přijede někam na dovolenou, čistě náhodou tam potká kolegu z předchozích dvou dílů a pak se tam další náhodou stane vražda, tak už mám problém brát cokoliv dalšího vážně. Hajzl Davida Prachaře si zasloužil sejmout a podezřelí jsou skoro všichni (snad s výjimkou Preisse a Lábuse). Docela slušně navozená hustá atmosféra (50%). ()

SOLOM.

Zimní případ byl rozhodně zajímavý, nejen svým prostředím (sníh, horská krajina, sjezdovka, chata), ale i samotnou pointou (leč vypůjčenou). Co se hereckých výkonů týče, určitě celkem zajímavé obsazení, ale většina postav mi tu byla krajně nesympatická a sám bych většinu z nich asi nechal vystřílet. Preiss výborný, Prachař absolutně na ránu – pěkná despotická svině, toho kluka mi bylo líto – prostě průměrná podívaná… ()

6thSun

Není nad to si chvíli poté, co jste se stali svědky úmrtí spolubydlícího na horské chatě, zazpívat u stromečku "narodil se Kristus pán, radujme se". ()

dyfur

.....má to atmosféru,pekná zima....ale vcelku jednoduché /lebo sme vedeli kto bude zavraždený-kto iný ako tá otrava,neustále buzerujúca.../ a divné,lebo ten vrah /?/ ......to už trocha bolo moc na mňa a neviem ako by to celé dopadlo.....nešťastná nehoda ? nutná obrana? vražda?.....hmm toto moc nie. ()

rakovnik

Případ pro lyžaře se mi zdál atraktivní svým komorním, ale útulným prostředím horské chaty, zasypané sněhem. Bohužel, z celé trilogie se mi v něm nejméně líbilo chování, či spíše herecký projev postav a co nejhůře, pointa celého příběhu. Jinak se jednalo o pohodovou odpočinkovou kriminálku, kde by mi ani nevadilo, že by se zločin nestal či se stal jiný, méně závažný, případně kdyby se nemusela řešit vražda, k tomu způsobem obzvláště podivným a málo uvěřitelným. ()

zette

Kdyz nevezmu v potaz nahodne setkani na horach a hned naslednou vrazdu, tak se mi tato povidka libila z cele trilogie nejvice. Dobra charakteristika postav a zajimave herecke obsazeni. Vraha jsem necekal. I na dnesni ceskou tvorbu sotva prumerny pocin, na jedno zhlednuti pro nedelni vecer idealni. ()

Šimpy

Tenhle typ detektivky mi sedí...malý uzavřený prostor (zde horská chata), kde se stane vražda a každý je podezřelý, každý má motiv a příležitost. Davida Prachaře jsem nikdy herecky neobdivoval, ale tady zahrál takovou svini tak dobře, že jsem ho od začátku nenáviděl. ()

otík

Třetí a podle všeho také závěrečný díl série Případ pro … je asi nejlepším dílem, ale není to zas až tak kriminální jako hlavně docela slušně psycho. Především první polovina ještě před vraždou mapuje chování každého později podezřelého a ukazuje, že vraždit vlastně pak mohl kdokoli. Preiss si vystřihl poirotovskou roli, kdy nejdříve je svědkem motivací každé postavy a po vraždě rozplétá při výsleších, jak to vlastně mohlo být. Závěr moc radosti nepřinesl, ale to už tak někdy v životě bývá. Tento díl je zdařilou krimi, dobrým ukončením série, ale také docela hřebíčkem rakve pro fanouška této série. Vyrobeno v roce 2015. ()

dr.fish

Když se na chtě na horách sejde skupinka stěží normálních lidí, musí to skončit vraždou. Zvlášť, když jich půlka z nich má spolu poměr. Zapeklitá situace ve sněhové bouři. Zajímavá záležitost odehraná na malé ploše. 70% ()

Skuby47

V řadě tří detektivek byla tato podle mne nejzdařilejší, ale i zde aktualizace staré knižní předlohy do současnosti, příběhu neprospěla. I když se film nesl ve stejném duchu a se stejnými nedostatky jako předchozí části, alespoň ty spousty sněhu a předvánoční atmosféra to trošku napravila. ()

LadyPupu

Tohle už tu jednou bylo (Zvláštní případ z roku 1970). Rozdíl mezi původním a novým zpracováním je markantní. Papundeklový kulisy, černobílé zpracování a herecké obsazení v původní inscenaci vs. exteriéry, spousta barev, spousta absurdních bláboloidních dialogů a místy opět až hystericky trapných výkonů v novém zpracování. Pro mě je jednoznačně vítězem starší verze. Případ pro lyžaře byl zklamáním. ()