Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

„Experiment“, tak jak je nastavený, má jeden obrovský problém: veškeré dějové zvraty vytuší člověk už z jeho synopse; vše, co se může stát, se stane, a po půl hodině lze celkem dobře odhadnout, i jak se to stane a kdy se to stane. Přesto o nějaké nudě nebo nekvalitách mluvit nemůžu, neb snímek i v tom očekávatelném rámci jde až na dřeň, a možná i znalost toho, co bude dál, má svůj účel, neb ustrašené očekávání „kdy už to přijde“ dělá své.(1.8.2008)

1064. hodnocený film: Že je Moritz Bleibtreu skvělým hercem, to jsem už zjistil. Ale, že je to takové eso, to jsem zjistil až právě v tomto snímku. Nepochybně jsem si jej oblíbil i díky mé vášni v německých filmech, ale jeho herecké výkony mě vážně dostávají. V tomto snímku jsem jej mohl vidět jako vůdce vzbouřených "vězňů", kteří se nechali dobrovolně uvěznit, aby své role hráli co nejpřesvědčivěji. Celé se to však zvrhlo, když lidé, kteří byli zvoleni dozorci, začali své role zneužívat. Opravdu úžasná ukázka hereckých výkonů, perfektních dialogů a také napětí, které se dá krájet. 5* si snímek jistě zaslouží a samotný Moritz Bleibtreu by si zasloužil absolutorium. 5*(5.7.2011)

Nemecky film od rezisera komisare Rexe, clovek by si rekl co asi od toho muzu ocekavat, ale TOHLE SAKRA STOJI ZA POZORNOST! Mam asi 15 minut po projekci a porad jsem z toho lehce v soku. Ted jsem si na csfd precetl ze film je podle skutecnych udalosti a jsem v soku jeste vic...20 civilistu se za financni odmenu dobrovolne prihlasi do nevine vypadajiciho experimentu. Rozdeli se na vezne a strazce a tak muze hra zacit... Jenze mezi vezni a dozorci zacne postupne rust nevrazivost, zacina se objevovat nasili na veznich a vse graduje vzpourou dozorcu, kde prebiraji experiment do svych rukou. Ja bych v one simulovane veznici asi neprezil prvni dva dny :-)(26.11.2006)

takové psychologické thrillery mám rád, které jsou uvěřitelní a ukazují nám naše skryté pudy, jenž v běžném životě jen občas nenápadně vykukují. A jak málo stačí, aby nás ovládli ... Natočené dokonale to nebylo, ale i tak se mi líbil a v napětí mě udržel až do konce a naštěstí ani ten nezkazili. Proto si mé 4* zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.2.2013)

"Potřebujeme 77 i Beruse - jsou to dynamické faktory. Jinak můžeme experiment zabalit." Kdyby mi někdo nabídl hromadu peněz za to, že si budu dva týdny hrát na dozorce a vězně, tak bych to bez rozmýšlení odmítl. Nicméně podívat se na ty zdánlivě snadno vydělané prachy kamerou mi nepřipadalo špatné, ale najít v něm sympatickou postavu bylo dost těžké. Psychopat Berus byl totiž zralý na tonfu do řitního otvoru, mocí opojený Elvis si zasloužil ránu hasičákem, novinářský provokatér 77 si všechny své útrapy řádně vykoledoval a profesor Thon by ode mne dostal možnost vyhodnocovat data v té černé skříni. Sympatickými mi byli tedy pouze voják Steinhoff a obě ženské postavy, ale zároveň mě potěšila vyvolaná zvědavost na téma, kam až to všechno může zajít. Zašlo to dost daleko na to, aby mi bylo nepříjemně.(4.12.2016)

• - Spoiler: Skutočný Stanfordský experiment trval 14 dní, vo filme trvá 20 dní. (xpantherx)

• - Spoiler: V skutočnom Stanfordskom experimente "vystupovali" ako väzni a dozorcovia študenti, nie jedinci, ktorí sa prihlásili na inzerát. (xpantherx)

• - Nátačení filmu probíhalo chronologicky podle scénáře za účelem větší realističnosti. (Morien)