Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

Co se asi stane , když se rozhodneme vzít partu lidí a hrát si na vězně a bachaře ? Když mezi bachaře ke všemu hodíme někoho , komu stoupne moc nad rádoby vězni do hlavy a začne to brát osobně a velmi vážně a zároveň tomu všemu , tak nějak velí . Lidské povahy jsou svým způsobem předvídatelné a dalo by se s tím počítat , že z toho zkrátka pár lidem přeskočí . Když se to však zvrhne během dvou dnů je třeba se zamyslet , zda to nenabírá trochu rychlí spád. Film je poměrně dost předvídatelný a děj není , tak úplně zajímavý , protože na toto téma už jsem pár filmů viděla a musím říct , že v podstatně v lepší kvalitě , ať už po dějové , herecké nebo kvalitativní stránce , tak že za mě průměr , moc mě to nebavilo a ničím výjmečným neoslovilo . Navíc herci hráli , tak nezáživně , že člověk necítil ani sympatie ani nesympatie , zkrátka takové , nemastné, neslané . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015(28.10.2015)

Dneska nam to pustili ve skole, probirame psychologii takze tohle do toho krasne zapadlo. Opravdu doporucuju a hlavne psycholgum, tem se to bude urcite libit. A mimochodem, temer vse v tomto filmu je smyslene, puvodni je pouze myslenka experimentu. Jediny co se v puvodnim experimentu delo, tak bylo ze vezni delali kliky. A jeden vezen se z toho psychicky slozil a skoncil v nemocnici, ale jinak to slo celkem hladce, tak se po shlednuti nedivte, co to bylo za zvrhlej epxeriment, jako vetsina devcat ze tridy :-D(24.9.2008)

Režisér šikovne vystupňoval napätie: postupne sa dostávame od vtipkajúcich väzňov a nedbalých strážcov až po najväčší stupeň diktatúry, po mrazivé ticho a strach, kde väzni sú už len bábky v hre, kde krutosti už len fantázia kladie medze. Veľmi zaujímavá psychologická dráma, ktorá má ďaleko od Hollywoodu a filmového klišé.(11.4.2012)

Uveriteľnosť a logika príbehu + psychológia postáv na škodu veci škrípu ako hrdzavé pánty. Hierschbiegel si skrátka uľahčuje cestu k záverečnému posolstvu, spoliehajúc len na silu námetu a Moritzovu charizmu. S ambiciózneho diela sa tak stáva polotovar, ktorý v podaní lepšieho šéfkuchára mohol chutiť podstatne onakvejšie.(15.8.2006)

Tento film je sice inspirován Standforským vězeňským experimentem, ale k jeho škodě se nedrží původní reality. Ve skutečnosti to bylo nabídnuto studentům a k žádným vraždám nedošlo. Přesto tenhle film má co nabídnout: zaprvé tam sedne němčina a zadruhé je to dotaženo hezky až do extrému. Bohužel mě osobně vadilo, že si Hirschbiegel vůbec nedal práci s psychologickým vykreslením postav. Pořád se to točí kolem jednoho vězně, který tam dělá neplechu a jednoho dozorce, který si hraje na dozorce SS, ale co ostatní??? Co mě však mrzí ještě víc, je nevyužitý kamerový a hudební potenciál. Němci jsou v tomhle ještě hodně pozadu za Amíky. Ty náhledy do života manželky 77ky mi taky narušovaly celkovou linii příběhu. Pro mě osobně Němci zahodily výborný potenciál tohoto originálního námětu. Jak já říkám: "Nemusí být vždycky vidět krev, aby šel z filmu cítit teror do morku kostí." Ke všemu ta psychologie postav byla opravdu nevydařená a je to škoda. Třeba se dočkám nějakého Amerického remaku, který mě mile překvapí. Tenhle film tedy vidím na 3 hvězdičky a určitě ho můžu doporučit už kvůli supr námětu. ... Jako konečné slovo Vám sem hodím závěr, který učinil v roce 1971 pan doktor Zimbardo: " Brutální zločiny například v době války nejsou dílem žádných psychopatů ani lidských zrůd, ale obyčejných lidí, vystavených nepřekonatelnému tlaku okolností. " - Za tento postoj i za experiment samotný byl doktor Zimbardo kritizován, a to z různých pozic. (Wikipedie)(1.7.2010)

• - Oliver Stokowski (Schütte) trpí klaustrofobií. Když jsou na počátku filmu všichni vězni nahnáni do výtahu, v jeho tváři jsou patrné stopy opravdové nevolnosti. (Morien)

• - Závěr z experimentu, který učinil v roce 1971 pan doktor Zimbardo, zněl: "Brutální zločiny například v době války nejsou dílem žádných psychopatů ani lidských zrůd, ale obyčejných lidí, vystavených nepřekonatelnému tlaku okolností." (Blz2g)

• - Spoiler: V skutočnom Stanfordskom experimente "vystupovali" ako väzni a dozorcovia študenti, nie jedinci, ktorí sa prihlásili na inzerát. (xpantherx)