Experiment

Das Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min (Alternativní: 114 min)

Zajímavé téma v nepříliš zdařilém zpracování. Nemůžu si pomoct, potenciál tohoto filmu byl ve všech ohledech větší: mohlo to být drsnější, atmosféra mohla být lepší, psychologie více do hloubky, akce vymakanější a hlavně ti herci... Těžko se vžívám do příběhu, když postavy jsou jedna vedle druhé všední až nesympatické a je mi volné, co s nimi bude (případně jim přeju ošklivou smrt, ať už proboha neopruzují). Nápad a myšlenku tohoto filmu nicméně velmi oceňuji, jde každopádně o to lepší z německé produkce. 60%(17.4.2009)

Co se asi stane , když se rozhodneme vzít partu lidí a hrát si na vězně a bachaře ? Když mezi bachaře ke všemu hodíme někoho , komu stoupne moc nad rádoby vězni do hlavy a začne to brát osobně a velmi vážně a zároveň tomu všemu , tak nějak velí . Lidské povahy jsou svým způsobem předvídatelné a dalo by se s tím počítat , že z toho zkrátka pár lidem přeskočí . Když se to však zvrhne během dvou dnů je třeba se zamyslet , zda to nenabírá trochu rychlí spád. Film je poměrně dost předvídatelný a děj není , tak úplně zajímavý , protože na toto téma už jsem pár filmů viděla a musím říct , že v podstatně v lepší kvalitě , ať už po dějové , herecké nebo kvalitativní stránce , tak že za mě průměr , moc mě to nebavilo a ničím výjmečným neoslovilo . Navíc herci hráli , tak nezáživně , že člověk necítil ani sympatie ani nesympatie , zkrátka takové , nemastné, neslané . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015(28.10.2015)

Když se Experiment začal rozjíždět, tak mi ihned problesklo hlavou, že půjde o slabší kousek na úrovni televizní inscenace, kterou známe u německých sousedů. Jasně, po technické stránce se nejedná o úplně vybroušený snímek, ale ukázalo se, že jsem film hodně podcenil. Nakonec se z něj vyklubalo solidní akční psycho, které je inspirované podle skutečného Stanfordského vězeňského experimentu. Jakmile začne přituhovat, nelze jinak než dokoukat do konce, protože v napětí Experiment výborně graduje. A samotné finále jsou tak trochu jatka, které ve mě dokázaly vybouřit vlnu emocí. Nejedná se zase o takový exploaťák a trošku jsem nadsadil, ale rozhodně to stálo za to. Co mě dostalo nejvíc je výběr herců padnoucí přesně na míru jednotlivým charakterům. Z počátku je všechno "hahaha"/"hihihi", ale všichni se nám tam krásně vybarví v plné parádě, a to místama docela šokujícím způsobem.(26.1.2016)

Němci tyto filmy umí (viz možná o chloupek lepší Die Welle). Od třetiny filmu to dostane pravý spád, člověk začíná věřit v sílu experimentu a poznává lidskou povahu tak, jak se může projevit při stresových podmínkách. Skromný působivý snímek založený na skutečné události s propracovanou psychologií postav. Silné kafe.(8.4.2012)

Slušný film, trochu zdlouhavý, ale je podle skutečné události a také důležitý. Režisér paradoxně lépe natočil násilné scény než ty, kde je psychologické týrání. Od chvíle, kdy dozoroci přistoupí k násilnostem a vše se vymkne kontrole se stal film velmi emotivní, kdy jsem zatínal ruce v pěst. Na americký remake se pravdepodobne nepodivám.(8.10.2011)

• - Spoiler: Ačkoliv ve skutečném Stanfordském vězeňském experimentu nikdo nezemřel, musel být předčasně ukončen po šesti dnech, kdy se zcela zvrtl. Studenti v rolích věznů se "snažili odstoupit a chovali se patologicky" v důsledku ponižujícího zacházení, jež se jim dostalo. (Morien)

• - Nátačení filmu probíhalo chronologicky podle scénáře za účelem větší realističnosti. (Morien)

• - P. Zimbardo sa vo svojej knihe „The Lucifer Effect“ (2007) vyslovil značne kriticky voči filmovému spracovaniu svojho Stanfordského experimentu. Tvrdí: „Film je inšpirovaný experimentom, čo podľa scenáristov dáva tejto "fantázii" punc legitimity a skutočnej udalosti. Zámerne však v záujme senzáciechtivosti namiesto skutočného priebehu nášho experimentu zobrazuje výmysly. Nakoniec ide o vulgárne zobrazenie sexizmu a bezdôvodnej sexuality, a násilia bez vyváženej hodnoty.“ (agency)