Experiment

Das Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min (Alternativní: 114 min)

Skutočný Stanfordský experiment síce nebol taký dramatický a tento film sa ním iba volne inšpiroval, ale podstata celého projektu a aj Zimbardove závery sú v ňom premietnuté. To, že tie závery sú diskutabilné je už samozrejme druhá vec, ide o interpretáciu. Malígna, typicky ľudská, zvrátená, sebapresadzujúca agresivita. Tento film je jej takmer čistou esenciou. Zaujímavý pohľad i keď prehnaný. Videné v rámci Season Challenge Tour.(22.10.2015)

Co se asi stane , když se rozhodneme vzít partu lidí a hrát si na vězně a bachaře ? Když mezi bachaře ke všemu hodíme někoho , komu stoupne moc nad rádoby vězni do hlavy a začne to brát osobně a velmi vážně a zároveň tomu všemu , tak nějak velí . Lidské povahy jsou svým způsobem předvídatelné a dalo by se s tím počítat , že z toho zkrátka pár lidem přeskočí . Když se to však zvrhne během dvou dnů je třeba se zamyslet , zda to nenabírá trochu rychlí spád. Film je poměrně dost předvídatelný a děj není , tak úplně zajímavý , protože na toto téma už jsem pár filmů viděla a musím říct , že v podstatně v lepší kvalitě , ať už po dějové , herecké nebo kvalitativní stránce , tak že za mě průměr , moc mě to nebavilo a ničím výjmečným neoslovilo . Navíc herci hráli , tak nezáživně , že člověk necítil ani sympatie ani nesympatie , zkrátka takové , nemastné, neslané . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015(28.10.2015)

Překvapivě dobrý film německé produkce s prvky reality show (hoďte penězchtivé lidi do cely, simulujte vězení a sledujte vývoj vztahů - mnohem zábavnější než pořady typu Big Brother). Bravurní sonda lidských charakterů podpořená přesnými hereckými výkony. Hlavní hrdina si zpočátku o problémy přímo říkal - ale monstrum, které se mu podařilo vyprovokovat z počátku nenápadného dozorce Beruse, nečekal asi nikdo. Zezačátku celkem vtipné a uvolněné, ale jen dokud se celý experiment nezvrhl v nezadržitelnou šikanu dozorců, kteří si přestali uvědomovat realitu testu a vše začali brát až příliš osobně. Líbily se mi uklidňující prostřihy/vzpomínky na překrásnou Doru. Film také výborně graduje a nejsme ani svědky žádné trapné nepravděpodobnosti, které se ve filmech nacházejí až příliš často. Tento film na mě působil reálně, přesně a v poslední části při něm až mrazilo. Děj mě strhl a já beru na vědomí další kvalitní německý snímek, kterých je jako šafránu. | Režie: *****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: ***, Výprava/Efekty/Atmosféra: ***(13.9.2007)

Experiment od rezisera Hirschbiegela je vybornou dramou z prostredia vaznic, kde prebieha isty experiment. Vyborne zvladnuta prepracovana psychologia hercov, k tomu aj stiesnena atmosfera a nad tym vsetkym vanie dost znepokojujuci pocit, zeby sa take nieco mohlo stat. Moritz Bleibtreu je vyborny herec. 84 %(21.2.2013)

Když jsem si to půjčoval tento film před lety v půjčovně na základě doporučení, tak jsem nevěděl, co od německého filmu čekat... Ze začátku se dostavili vcelku rozporuplné pocity, nicméně když se děj začínal rozjíždět, tak mi v hlavě kolovala jen jediná otázka: "Jak tohle skončí?"... Po skončení filmu jsem nemohl říci nic jiného, než že to bylo velice dobré, i když pár mušek by se našlo...(30.11.2010)

• - Nátačení filmu probíhalo chronologicky podle scénáře za účelem větší realističnosti. (Morien)

• - Spoiler: Skutočný Stanfordský experiment trval 14 dní, vo filme trvá 20 dní. (xpantherx)

• - Spoiler: V skutočnom Stanfordskom experimente "vystupovali" ako väzni a dozorcovia študenti, nie jedinci, ktorí sa prihlásili na inzerát. (xpantherx)