Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

• Enšpígl

Těžko můžu mít soucit s někým, kdo se na podobný experiment přihlásí dobrovolně kvůli prachům. Jeho prachy, jeho boj, tečka. Ani mě moc nešokuje do čeho všeho se dneska kvůli prachům lidi hrnou a z tohoto důvodů se u mě žádný nápětí nekonalo o nečekaným chování účastníku expemrimentu nemůže být řeč už vůbec, protože jestli někdo čekal, že si tam chlapci budou před večerem recitovat Karla Hynka Máchu, tak by měl víc začít vnímat dnešní svět, který je doslova prošpikován násilím, ponížováním a dalšíma podobnýma sračkama. Nic překvapujícího, nic napínavýho, postavy kompletně nesympatický, leč alespoň dobře zahraný.(24.5.2010)

Námet síce prepožičaný z reálneho väzenského experimentu, ale spracovanie vcelku napínavé. Aj keď musím súhlasiť s viacerými komentármi, že tá psychológia postáv mohla byť určite oveľa viacej prepracovaná a potom by to malo ešte väčší efekt. Pôvodná úloha sa dozorcom akosi vymkla z rúk, aj keď väzni tiež tomu dosť dopomohli, keďže od začiatku celý experiment brali len ako nejakú nezáväznú zábavu. Ale to hlavné bolo vystihnuté dokonalo - dajte niekomu do rúk moc, iným zoberte akékoľvek právo odporu, a výsledok je na svete. Samozrejme takýto násilný scenár bol trošku prehnaný, ale v základných črtách dosť reálny. Takí sú proste ľudia - ako náhle má niekto nad inými kontrolu, vedome to zneužíva na zvýšenie vlastného sebavedomia. Posledná pol hodinka bola dosť drsná, a experiment akosi nevyšiel...(1.9.2013)

• Richie666

Po druhém shlédnutí musím jít s hodnocením strmě dolů. Příliš těžká látka pro zdejší německé poloamatéry. Hlavní dějová linka je prošpikovaná zbytečnými a nezajímavými zájmy 'hlavní' postavy a nejen jí, které jsou absolutně mimoděk podstrkávány divákovi jako cukrová vata. To hlavní, o co tu jde, je natočeno neohrabaně a herci jsou navíc dost otřesní.(11.9.2005)

takové psychologické thrillery mám rád, které jsou uvěřitelní a ukazují nám naše skryté pudy, jenž v běžném životě jen občas nenápadně vykukují. A jak málo stačí, aby nás ovládli ... Natočené dokonale to nebylo, ale i tak se mi líbil a v napětí mě udržel až do konce a naštěstí ani ten nezkazili. Proto si mé 4* zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.2.2013)

Ucházející thriller o mechanismech šikany. Svižně a stylově natočené, dobře typově obsazené a Moritz Bleibtreu válí. Je mi jasné, že bylo potřeba celý konflikt trochu zhustit, ale stejně na mě jeho vývoj působil mnohdy násilně a nepříliš věrohodně. Mimochodem skutečný vězeňský experiment se studenty ve Stanfordu také skončil už po několika dnech místo po plánovaných 2 týdnech, ale nikdo při něm nezemřel. Stejně jako později ve filmu při něm ale dozorci uklidňovali vězně minimaxy nebo je nutili pucovat záchody holýma rukama. Jinak film o filmu uvedený jako bonus na DVD je dost ubohý, doufal jsem, že se dozvím něco víc o Stanfordském experimentu, který filmaře inspiroval, ale čekal mě jen krátký, nezáživný záznam z natáčení.(24.9.2006)

• - Nátačení filmu probíhalo chronologicky podle scénáře za účelem větší realističnosti. (Morien)

• - Spoiler: Ačkoliv ve skutečném Stanfordském vězeňském experimentu nikdo nezemřel, musel být předčasně ukončen po šesti dnech, kdy se zcela zvrtl. Studenti v rolích věznů se "snažili odstoupit a chovali se patologicky" v důsledku ponižujícího zacházení, jež se jim dostalo. (Morien)

• - Spoiler: Skutočný Stanfordský experiment trval 14 dní, vo filme trvá 20 dní. (xpantherx)