Experiment

Experiment

The Experiment

Drama / Thriller

Německo, 2001, 120 min

Co se asi stane , když se rozhodneme vzít partu lidí a hrát si na vězně a bachaře ? Když mezi bachaře ke všemu hodíme někoho , komu stoupne moc nad rádoby vězni do hlavy a začne to brát osobně a velmi vážně a zároveň tomu všemu , tak nějak velí . Lidské povahy jsou svým způsobem předvídatelné a dalo by se s tím počítat , že z toho zkrátka pár lidem přeskočí . Když se to však zvrhne během dvou dnů je třeba se zamyslet , zda to nenabírá trochu rychlí spád. Film je poměrně dost předvídatelný a děj není , tak úplně zajímavý , protože na toto téma už jsem pár filmů viděla a musím říct , že v podstatně v lepší kvalitě , ať už po dějové , herecké nebo kvalitativní stránce , tak že za mě průměr , moc mě to nebavilo a ničím výjmečným neoslovilo . Navíc herci hráli , tak nezáživně , že člověk necítil ani sympatie ani nesympatie , zkrátka takové , nemastné, neslané . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015(28.10.2015)

Nenechajte sa odradiť tým, že to je nemecký film. Tento film je drsný, psychologický, surový. Konečne mi aj Nemci ukázali, že vedia natočiť niečo kvalitné, čo sa podobá aj americkému štýlu. Začína to celkom nevinne, ako obyčajný film, ale neskôr, keď sa ukážu charaktery postáv ( hlavne dozorcov ), začne to fakt naberať obrátky a stáva sa z toho poriadny thriller a ku koncu aj dosť dramatický. Dlhšia stopáž tu ani nevadí. Herci sú na nemecké ale aj svetové pomery dosť slušní. Môžem len doporučiť. 80%.(17.7.2007)

Líbil se mi. Poměrně dobrá studie chování skupiny lidí v extrémních situacích. Děj se sice soustředí na Moritze Bleibtreua a Justuse von Dohnanyie (náckovského bachaře), ale dají se postřehnout i změny v lidech kolem nich. Konec se mi poměrně taky líbil, určitě je to menší sci-fi a větší reality show, než třeba Kostka. Zajímavý zážitek.(5.7.2011)

Povedený film. Pro lidi, kteří se tohoto ani jiného, alespoň trochu podobného experimentu nikdy v životě nezúčastnili ;-) , to může být klidně i špičkový film. Co malinko sráží mé hodnocení ? To, že jsem se o dostupné materiály o stanfordském experimentu již dříve docela zajímal. Uznávám, že mne by asi nejvíc nadchnul hraný dokument BBC, plný faktografických údajů. Ale přesto – tento film alespoň rámcově zachytil podstatu experimentu a problémy vedoucí k jeho předčasnému ukončení. Duch předlohy nebyl zcela pošlapán. Jako se to bohužel stalo v remaku - Experiment (2010) – podprůměrného filmu a jako remake vyloženě slabého.(11.1.2013)

„Experiment“, tak jak je nastavený, má jeden obrovský problém: veškeré dějové zvraty vytuší člověk už z jeho synopse; vše, co se může stát, se stane, a po půl hodině lze celkem dobře odhadnout, i jak se to stane a kdy se to stane. Přesto o nějaké nudě nebo nekvalitách mluvit nemůžu, neb snímek i v tom očekávatelném rámci jde až na dřeň, a možná i znalost toho, co bude dál, má svůj účel, neb ustrašené očekávání „kdy už to přijde“ dělá své.(1.8.2008)

• - Spoiler: V skutočnom Stanfordskom experimente "vystupovali" ako väzni a dozorcovia študenti, nie jedinci, ktorí sa prihlásili na inzerát. (xpantherx)

• - Oliver Stokowski (Schütte) trpí klaustrofobií. Když jsou na počátku filmu všichni vězni nahnáni do výtahu, v jeho tváři jsou patrné stopy opravdové nevolnosti. (Morien)

• - Inspirováno skutečnou událostí. Americký psycholog a sociolog Philip Zimbardo opravdu v roce 1971 zkoušel tzv. Stanforský vězeňský experiment a sám později napsal scénář k filmovému dokumentu, který byl částečně doplněn skutečnými záběry. (Morien)