Zbytečná smrt: Příběh Marca Pantaniho

Joel Devlin

Lorne Balfe

Marco Pantani (a.z.)

Arturo Calvete

vyborny doku.film na urovni dokumentu o pretekarovi F1 sennovi od kapadia,,,,znova a stale dookola sa mi potvrdzuje ze taliani a ich tak zakorenene zlo nema obdobu v kazdom jednom smere co sa zivota tyka,,,,mafia,,drogy,,obchod s masom, celosvetovy obchod s odpadom atd,,,,atd,,,atd a ako hovori aj tento smutny dokument i v sporte,,, dokument opisuje kolibričí tazky a kratky zivot tochto vynimocneho sportovca, ktory ospevovala a zaroven tazila kazda vrstva tochto naroda,,,prosty lud,,,menezment,,sportova politika,, atd,, ,,, marca pantaniho vnimam cez tento dokument ako supermana s obr srdcom(21.12.2014)

Tenhle dokument má atmosféru! Drtivé vrchařské finiše Il Piratovi kariéry podbarvuje gradující hudba, až z toho pamětníka těch dob mrazí. Kvalitní záběry z Gira, Tour i menších podniků. Neskutečná vůle k návratu po pádu, který by nejspíš většinu jiných cyklistů odepsal. A do toho dopingové pozadí nespokojující se pouze s tím, že by do středobodu postavil závodníka a alespoň v náznacích poukazující na dobře fungující systém od sponzorů přes ředitele závodů a stájí až po doktory. Systém, který vás neváhá sestřelit, když mu svojí neporazitelností začnete odsávat peníze. Zbytečná smrt je příběhem sportovce, který na jednu stranu vlivem prostředí podepsal smlouvu s ďáblem a zaplatil cenu nejvyšší, na druhou stranu přinesl svým fanouškům nezapomenutelné chvíle svým jedinečným stylem závodění a tím si zajistil jejich přízeň, která přetrvala i skandály na konci života. Vytkl bych pouze chybějící popisky pod jednotlivými vystupujícími postavami, občas trvalo, než jsem se zorientoval.(15.2.2016)

Veľmi silné a emotívne, dôkaz nespornej sily človeka nevzdať sa ani po vážnej, život ohrozujúcej nehode, vzostup na vrchol, pád a opätovný návrat medzi elitu, veľa driny, no i negatíva, ktoré so sebou sláva, médiá a súperi prinášajú. Každý fanúšik cyklistiky si v tomto dokumente určite príde na svoje.(8.9.2015)

Dokument o citlivém klukovi Pantanim, který byl absolutně fenomenální, až to začalo ostatním vadit, a tak na něj něco upekli, jen ať nemá, proboha, titul z Gira a Tour najednou, to by bylo moc! Tak mu to nějak osolíme, že?A to se, přátelé, zadařilo. Zlomit kluka, který chtěl zkrátka jezdit a vyhrávat a nepočítal s mašinérií, ve které se točí obrovský prachy. Troufnu si říct, že o silniční cyklistice snad něco vím, jsem pár let proškolovaná a zapojovaná jedním silničním šílencem. A je jasné, zobalo se zobalo, jestli nechceš, tady končíš. Viděli jste Pantaniho oči? Duši obyčejného kluka? To všechno tam je. A jako zlatý hřeb byl Lance . Takový milý křivák, ve sportu I v soukromí. Hlavně hodně peněz, já za ně budu zatloukat a pak se klidně přiznám. Tady to opět potvrdil.(4.4.2020)

• nascendi

Aj keď je cyklistika jediným športom, ktorému v súčasnosti na rekreačnej úrovni holdujem, nemôžem dať tomuto dokumentu viac ako tri hviezdičky. Začiatok 20. storočia bol v znamení holdu amaterizmu v olympijských súťažiach, na jeho konci už prakticky všetky športy ovládli peniaze. Veľké peniaze. A kde sú veľké peniaze, tam sú aj nevyberavé cesty na ich získanie. Cesty, na ktoré doplácajú spravidla iba tí, ktorí sú nástrojom, teda športovci. O ničom inom nie je ani tento film, takže nedokážem obdivovať ušľachtilé vlastnosti týchto gladiátorov športu. Ešte jednu vec z duše neznášam na cyklošporte. Cyklisti sú takí športoví robotníci, ktorý vydávajú zo seba obrovské množstvom energie. Keď vidím množstvo dôležitých debilov najrôznejších profesií, ktorí sa prepletajú medzi pelotónom na dymiacich autách a motorkách, tak prestávam uznávať rozumové schopnosti organizátorov. Navyše, keď aj v tomto filme spomenuli, že nezodpovední policajti nezabezpečili cestu po ktorej sa pelotón rútil a Pantani pri zrážke s autom takmer prišiel o život.(5.6.2015)