Podivuhodné příběhy

Animovaný / Povídkový / Mysteriózní / Horor

Lucembursko / Belgie / Španělsko / USA, 2014, 70 min

Raul Garcia

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Raul Garcia
  • Badel

Jedno z těch horších zpracování klasických povídek Poea. Pro člověka, který povídky nečetl, musí být pochopení pointy, resp. vcítění se do atmosféry příběhů, podle mě nepochopitelné. Což je problém, když celý Poe stojí na atmosféře. Zaujala mě vlastně jen povídka Zrádné srdce, a to díky velmi expresivnímu vyprávění Bely Lugosiho ze záznamu.(22.7.2016)

Tento snímek vznikl na podobné bázi jako An Evening of Edgar Allan Poe. Výběr zasloužilých hororových tvůrců recituje vybrané povídky z pera E. A. Poea, tentokrát za doprovodu rozličných animačních postupů, z nichž ne všechny působí úplně příhodně a hororově. A rámcový příběh je jen taková nutná omáčka, v níž spisovatelova duše rozmlouvá se svými démony, divák je ovšem zvědavý spíše na jednotlivé segmenty: The Fall of the House of Usher: Sir Christopher Lee předčítá mou oblíbenou povídku. Jeho přednesu není absolutně co vytknout, ovšem animace působí mírně dětinsky a videoherně, což s temnou atmosférou příliš nekoresponduje. The Tell-Tale Heart: Vizuálně zajímavější animace, stylem mírně připomínající například Sin City, je doprovázena recitací hororového klasika Bely Lugosiho - samozřejmě z archivní nahrávky s poměrně špatnou kvalitou zvuku a značným šumem, což mírně ruší. The Facts in the Case of M. Valdemar: Julian Sands čte povídku za doprovodu velmi zdařilé animace a tento segment tak dodává zřejmě nejvyváženější příspěvek do antologie. The Pit and the Pendulum: Ač jsem měl obavy, jak moc bude recitaci Guillerma del Tora rozumět, zhostil se své role na výbornou a dodal velmi solidní voice-over k bohužel poměrně nevýrazné animaci. The Masque of the Red Death: V posledním segmentu již chybí klasická recitace a dostaví se pouze několik slov z úst Rogera Cormana (coby klasického tvůrce filmových adaptací E. A. Poea, mezi nimi své vlastní verze Masky rudé smrti), mnohem více je zde kladen důraz na obrazovost, která sice pro vyprávění jednoduchého příběhu stačí, ale pro diváka, jež se těšil na Cormanovo vyprávění, může působit mírným zklamáním.(7.1.2019)

Velmi zajímavě a originálně zpracované hororové příběhy Edgara Allana Poea, kde je každý jednotlivý příběh tvořen jiným stylem animace a je divákovi podáván s co nejsilnější a nejtemnější atmosférou... Recenze jednotlivých povídek: //Zánik domu Usherů: Jednoznačně nejlepší a naprosto bezchybná povídka. Psychologická podívaná, která v člověku zanechá silný pocit nejistoty, beznaděje, a to i během krátkých deseti minut. 100%. Zrádné srdce: Musim pochválit vhodnou, zdařilou černobílou animaci a originálně odrecitovanou báseň ve formě staré nahrávky. Bohužel však Zrádnemu srdci chyběl lepší hudební podkres, respektive výraznější ,,Ten" tlukot srdce pro lepší atmosféru. 70%. Případ pana Waldemara: Stejně jako v Zániku domu Usherů pro diváka psychický teror - husí kůže a nevěřícné zírání nad úžasným zpracováním (v tomto případě především jasně dominující hudby).80%. Jáma a kyvadlo: Guillermo del Toro to pojal bohužel trošku z jiného úhlu pohledu. Přiklonil se (narozdíl od ostatních tvůrců) k 3D animaci, což pro mě bylo velikým zklamáním. Animace byla nevýrazná, nepečlivá a neměla šanci se vyrovnat 2D. V důsledku to logicky vede k horšímu požitku z příběhu, na což u Tora zpravidla nejsme zvyklí. 70%. Maska rudé smrti: Pravděpodobně nejhorší příběh, a to i přes to, že se jedná o jeden z nejlepších námětů. Důvodem je téměř úplná absence mluveného slova, tudíž se divák nedočká pocitu nejistoty, váhání, gradace ani budované temné atmosféry.60%;// Když se to celé pokusím nějak shrnout... Bezpochyby velmi povedený, povídkový animovaný snímek věnovaný E.A. Poeovi, který se jen tak nevidí. Disponuje povětšinou krásnou, podmanivou hudbou (především během předtitulků u jednotlivých příběhů) a velmi zdařilou animací (krom Jámy a Kavadla). Mrzí mě asi jen fakt, že se zde neobjevila nejznámější, ikonická báseň Havran. A to i přes to, že je zde Poe, vedoucí rozhovor se smrtí, právě jako havran znázorněn. Dokonce i samotný film na báseň několikrát odkazuje (kupříkladu zjevná alegorie ve formě stálého odporování, proslulá věta „Nevermore!" nebo už zmíněná podoba Poea). Velmi pěkná podívaná, která si určitě zaslouží vaší pozornost. 80%(28.2.2020)

Zánik domu Usherů/Zrádné srdce/Případ pana Valdemara/Jáma a kyvadlo/Maska rudé smrti-to jsou povídky E.A.Poea,které tento film obsahuje-a musím říct,že je to ztvárněno opravdu dobře,vůbec nechápu nízké hodnocení některých uživatelů...Celé dílo je přesně v duchu Poeových povídek,průvodce dělá havran(nejspíš narážka na další Poeovo dílo),vizuálně nemám naprosto co vytknout(všechny povídky se mi po vizuální stránce velice líbili),hlasy vypravěčů také sedí(až na B.Lugosiho,ale to je asi tím,že jde o nějaký starý záznam mizerné kvality) a co je opravdu velice působivé je hudba Sergia de la Puenteho-opravdu temná a ůchvatná(musel by to být super soundtrack!!!)...Tento animovaný film podle mě strčí do kapsy snad všechny hrané adaptace Poeova díla,co jsem zatím viděl a pro fanoušky jeho knih je to povinnost-a podle mého i skvělý zážitek,já jsem se ani chvíli nenudil!!!!(30.6.2016)

Co vím jistě, že mi tvorba E.A.Poea absolutně nesedla. Bylo to vůbec mé první setkání s autorovou tvorbou, respektive adaptací a musím říct, že něco tak divného jsem už chvíli neviděl. Popravdě jsem nepochopil pointu ani jednoho příběhu a smysl mi celkově dávaly maximálně dva a to ještě s přihmouřenýma očima. Vizuální styl musím uznat, to je unikát, v každém příběhu jiný a na 3D animaci vypadající opravdu skvěle a umělecky (radost pohledět na do detailu vymazlené a perfektně ostré HD). Ale jinak nevím, co jsem to vlastně viděl a ani to moc vědět nechci. Kousek pro fajnšmekry, případně skalní fanoušky autora.(21.7.2016)