Eichmann show (TV film)

Eichmann v televizi

(festivalový název)

The Eichmann Show

Velká Británie, 2015, 90 min

Příčí se mi říct, že se mi to líbilo, nebo dokonce napsat, že jsem si to krásně užil. Je to totiž daleko od pravdy, ačkoliv se jedná o dobré drama, které stojí za zhlédnutí. Hraná část se snaží být plnohodnotná a ukázat příběh, který by strhl pozornost sám o sobě, ale na dokumentární polovinu se žel nechytá. A to ani kdyby se lépe vyšperkovala, naštěstí historickým ukázkám nijak nepřekáží, a tak jsem už po několikáté trnul nad tím, co děsivého se dělo a klidně se může při vhodných okolnostech opakovat.(26.1.2017)

• Volodimir2

Eichmannova šou je jedným z projektov, ktorý bol vyrobený pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime. Agenti MOSSADu ho zadržali v roku 1961 a o rok neskôr bol popravený. Táto šou ma ukázať opäť svetu to čo po prvýkrát sa odvysielalo v roku 1961 a celý svet (proces sa vysielal do 37 krajín) uvidel zverstvá nacistov. Eichmann 4.11.1938 pricestoval aj na Slovensko kde sa podieľal na príprave nariadení k odsunu Židov a osobne sa stretol aj Jozefom Tisom, ktorý toto nariadenie podpísal. Po 15.marci sa presídlil do Prahy, kde sa podieľal na deportácii Židov. Neviem či táto dráma bola potrebná keď o Eichmannovi je množstvo filmov, takže nové filmy už nemajú čím prekvapiť. (Adolf Eichmann- nacistický utečenec,1994; Hitlerovi muži,1996 2. diel Eichmann Adolf – likvidátor; Muž, ktorý chytil Eichmanna,1996; Eichmann, Muž ktorý nechal ísť vlaky,2003; Eichmann,2007; Lovci nacistov,2009, 9. diel Hon na Adolfa Eichmanna; Hon na nacistov,2010, 3. diel Adolf Eichmann; Eichmannov koniec,2011 a predpokladám, že ich je omnoho viac.)(2.8.2015)

Na začátek rovnou přiznávám, že počet hvězdiček jsem dala povinně za silné téma, které je třeba připomínat minimálně třikrát do roka novým filmem (konec sarkasmu). Nicméně za chvíli zemřou poslední pamětníci a nacistická genocida se přesune do učebnic ke starším etnickým a náboženským čistkám, které na učebnicovém papíře už nezní tak hrozně jako z úst pamětníků. Filmaři se snažili pojmout Holocaust neotřele (což musí být vážný problém mezi těmi tisíci filmy, seriály a dokumenty) a natočili film o točení procesu. Bohužel zápletka hledání slz u obžalovaného není tak strhující, jak by si producent mohl myslet. A do toho propaganda, že je to poprvé, co soudí nácka a že do té doby byly nacistické zločiny snad zatajovány... No nebyla televize, aby si to mohl vychutnat i rancher v Austrálii a pokochat se pohledem na vyhladovělé koncentráčníky. Cynicky musím dát zapravdu obavám hrdinů, že Gagarin jim pokazil sledovanost. Protože lidi se budou mordovat pořád, ale kolik lidí se dostane do vesmíru?(24.6.2016)

Ten proces je sám o sobě neskutečně zajímavý, ale filmu se podařilo vlastně jen ukázat, že práce v televizi je celkem náročná, a to hlavně psychicky. Víc vlastně film neřekne, protože dokument o případu to rozhodně není, to už je lépe se podívat na skutečné záznamy, které byly mimochodem pro film také použity.(21.7.2015)

Rozhodně zajímavé co by upozornění na onu událost přímých přenosů procesu a na proces samotný, nicméně ono pozadí vzniku (přepnout na jedničku, připravit čtyřku...) mi nepřišlo natolik zajímavé, aby kvůli tomu vznikal film. Důležitějším přínosem jsou tak ony samotné původní ukázky z procesu a hlavně výpovědi svědků. Pokud se najde někdo, kdo udělá titulky k celému procesu a nechá je přidat k plnému záznamu z Youtube s anglickým VO dabingem (nebo k originálnímu záznamu v hebrejštině), bude to jednak největším kladem tohoto filmu (aneb někdo zjistí, že takový proces je na videu, a rozhodně se k němu přidat překlad) a taky jeho zhoubou, protože pozbude svého hlavního smyslu - upozornění na proces (což se právě stalo, tak k čemu dále tohoto filmu). ~~~ Samotný film **, s úryvky z procesu ***.(12.4.2015)