poster

Den, kdy Země vzplanula

 • anglický

  The Day the Earth Caught Fire

Drama / Sci-Fi / Romantický

Velká Británie, 1961, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dobytek
  **

  Začátek sice nevypadá špatně, ale střihem se děj vrátí do minulosti a začíná nuda. V podstatě jsem asi po půl hodině film odepsal a zbytek jsem chtěl jen tak prolítnout, jestli se něco nezačne dít. Překvapivě to ke konci zase začalo vypadat celkem slibně, takže jsem zase vrátil cca do 30. minuty a odhodlal jsem se, že to zkouknu celý. Přežil jsem teda dalších cca 45 minut nudnýho blábolení v kanceláři, blábolení na kolotoči, blábolení na ulici nebo blábolení v jakýkoli jiný lokalitě, který občas přerušily záběry z úplně jinejch filmů (např. požáry) a jedna krátká bouře, která zničila pár modelů lodiček a převrátila model autobusu. Až potom se začalo odehrávat něco zajímavýho. Těch posledních cca 20 minut neni špatnejch, ale celej film to prostě nezachrání...(3.7.2010)

 • inutihar
  ****

  Klasická britská SF, která neohromuje triky, ale jen tím, jak se svět snaží udržet zdání normálnosti tváří v tvář úplnému konci. Střet novinářské snahy o otevřenost a mlčenlivé hráze konspirujících politiků a jiných představitelů moci může být aktuální i dnes. Michaela Caina jsem našel, až když jsem se dočetl, že tam hrál a projel jsem si to znovu.(7.11.2015)

 • Spock
  ****

  Konec světa způsobený jadernými zkouškami je blízko, klimatické změny přivádějí lidstvo na pokraj existenční propasti. Není se čemu divit planeta, je vychýlená ze své zemské osy. Pomalu se rozvíjející příběh dostává ke konci opravdu solidní grády, závěrečná scéna s odpočítáváním, křížem a dvěma výtisky novin, je velmi explicitně řečeným apelem a mementem, které překračuje propast času i do dnešní doby a nutí diváka k zamyšlení. Velmi jsem na filmu ocenil i vedlejší dějovou linii milostného vztahu, která nepostrádala dost humorných momentů. Díky ní se také podařilo ústřední příběh tak trochu odlehčit, pokud ovšem jako diváci hledáte pořádnou depresivní apokalyptickou podívanou, tak vám doporučuji, Fail-Safe 1964, remake z roku 2000, je také velmi dobrý. Dále pak pro silné nátury britský Threads z roku 1984 a nebo ještě z americké produkce Day After, The z roku 1983.(23.1.2009)

 • p6qwre
  ****

  Zneužití atomové energie bylo častým námětem amerických sci-fi šedesátých let. Narozdíl od známých filmů jako Dr. Strangelove (1964) nebo Fail-Safe (1964) se zde neřeší jak k průšvihu dojde, ale co přijde po něm. A to je zde zobrazeno opravdu skvěle. Katastrofa přichází pomalu a napětí se hezky stupňuje. Navíc - ve většině podobných sci-fi nechybí velmi naivní romantická část se sblížením dvou hlavních hrdinů. Zde je také, ale je vyřešena tak originálně a nenásilně, že se dá dokonce považovat za velké plus tohoto filmu.(28.12.2006)

 • zelvopyr
  *****

  Úplně jiná liga proti béčkovým scifi katastrofickým jednohubkám. Hlavní ingrediencí jsou velice dobří herci. Mají dobře napsané postavy, i když hloubky jejich charakterů se dostáhne tím, že na vás chrlí a chrlí informace, repliky a dvojsmysly zhruba dvojnásobnou kadencí, než mluví normální lidé, a klapačky se jim nezastaví. Na začátku mně to vadilo, na konci naopak, byl jsem rád za životné postavy, i vedlejší. Na začátku dostaneme ochutnávku vrcholící katastrofy, načež se vrátíme tři měsíce zpět, kdy vše začalo (i sbližování hlavní dvojky). A pozvolné rozehrávání dramatu, změny v přírodě i lidech, výborné. Mimochodem, existuje film Meltdown (který český distributor dokonale doprasil názvem Solární armagedon), který máme v naší domácnosti za etalon debilního filmu, tedy srovnáváme, jak hluboko lze klesnout. Jedná se o remake tohoto filmu, myšlenkově i rozpočtově setinový. Znovu a znovu nechápu, jak takovýhle skvost dokázal někdo po 45 letech zprasit tak děsivě, a říkám si, že to je asi známkou opravdu se blížícího konce světa.(24.8.2014)