Dcera čarodějky

Bosorkina dcéra

The Shamer's Daughter

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Dánsko / Norsko / Česko / Island / Švédsko, 2015, 96 min

Je vidět, že natočit fantasy je prostě vždycky otázka velkého rozpočtu a trikové práce, jinak to vždycky působí buď levně, nebo pohádkově. Stejně tak to je i s Dcerou čarodějky. Ve své podstatě dospělá fantasy, která ale působí jako seriálový pilot, anebo jako pohádka s krví a mrtvými, které se nepodařilo úplně zbavit televizního vzezření. Připomínalo mi to ze všeho nejvíc české Jménem krále, což není zrovna lichotka. Nakonec to sice nebylo vyloženě špatné a má to i sympatické hrdiny, ale se zámořskou produkcí to jasně prohrává, protože místo opulentní výpravy a triků, na které nebyly finance, to bohužel nepřináší nic originálního, nehledě na průběžné finále se zcela otevřeným koncem. Vylezla z toho tedy průměrná evropská fantasy, která je docela fajn na podívání, ale jinak zcela zapomenutelná.(1.8.2016)

Zaujímavá koprodukčná hraná rozprávka z temného a špinavého, zlovestného STREDOVEKU o zlých drakoch, falošnom kráľovi Drakanovi z Dunkarku, ktorý pije dračiu krv, aby mal väčšie GULE, ďalej s nádejnými veštkyňami, matkou a dcérou, ktoré sa ocitajú na okraji priepasti, aj keď sa dokážu obe pozrieť človeku do očí, a mať ho dokonale prečítaného, občas to nestačí. Tento film mi pripadal strašne jednotvárny a jednoduchý, až amatérsky, ktorý by som skôr poslal do televízie a na nosiče DVD, ako do kín, kde sa nehodí... ? Je to snímok, pri ktorom si poviem : „OK, je to v podstate neškodná sprostosť so sympatickými hercami a nesympatickým hlavným predstaviteľom, s dobrým flashbackovým strihom, obstojnou výpravou a kamerou, že sa nič zlého nestane, keď venujem pozornosť aj vskutku obyčajnému filmu, po ktorom sa o pár minút na to, zľahne úplne zem, že si asi naň už nikdy nespomeniem... ? ”(18.9.2016)

• easaque

+2* dostal se mi pod ruky tento fantasy historický snímek ze skandinávských luhů a hájů, který patří do ranku průměrných, z kterého si nic neodnesete a brzo zapomenete o čem vlastně je. Koho však tento žánr láká, tak by ho tato "pohádka" potěšit mohla a zaplácne mezeru při čekání na další díly Hry o trůny. Pro mě je to ve výsledku dostatečně dobrý film, kterým jsem zaplácal hodinu a půl svého života, ale vůbec nenaláká na případné pokračování. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](16.7.2017)

Tak nějak jsem čekal více fantasy a méně toho pohádkového. A to na fantasy vlastně ani nejsem. Ale na CS filmu mne zaujaly upoutávky a tak jsem se na film podíval. Celé je to vlastně pohádka pro odrostlejší děti. Nebojte se krve ani drsných scén, prakticky tam nejsou. Malá Rebecca hrála dobře a z čeho jsem byl příjemně překvapen bylo celkové zpracování a vizuál. Ten by mohl filmu závidět nejeden středověký film. A pokud už tam něco bylo jak já říkám z papundeklu, netlouklo to vyloženě do očí. To je také důvod proč jsem přihodil ještě jednu hvězdu. Film končí pro Čechy na velmi pěkném místě! (což také potěšilo) a jeho konec vlastně zůstává otevřený. Pokud si tvůrci nechali otevřená vrátka pro pokračování či TV seroš, tak je mají dokořán. Dávám tři baňky s kouřem. * * *(13.6.2016)

Severskou kinematografii mám rád, ale ty jejich pohádky nedokážu úplně rozkousat. Ono to totiž vždycky skončí někde na půl cesty mezi klasickým příběhem pro děti a dobrodružným hororem. A to je i případ čarodějnické dcerky. Příběh fajn a odsejpá, vyvedla se drsná středověká atmosféra a zahrané to bylo na jedničku, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že film není ani rybou, ani rakem. Ale i přes výhrady se mi to docela líbilo, takže hodnotím lehce nadprůměrně. 60%(1.6.2016)

• - Herci Jakob Oftebro (Nicodemus) a Søren Malling (Våbenmester) si spolu zahráli v seriálu 1864 (od r. 2014), který je o rok starší než tento film. Ve stejném seriálu si společně s těmito herce zahráli i méně význační herci jako je Olaf Johannessen (Mester Maunus), Adam Ild Rohweder (Aun) a Esben Dalgaard (Rikert), kteří v tomto filmu také vystupují. (PanZahadnyCZ)

• - Středověká fantasy plná draků a magických praktik byla natáčena mimo jiné ve slavných barrandovských studiích. (Zdroj: Film Europe)

• - Snímek se natáčel také v okolí Pravčické brány, u zámečku (nynější restaurace) Sokolí hnízdo a můžeme v něm vidět i Malý pravčický kužel. (Frency)