Dcera čarodějky

The Shamer's Daughter

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Dánsko / Norsko / Česko / Island / Švédsko, 2015, 96 min

• misterz

Keby fádnosť a nuda mali nohy, tak by tento snímok mohol bežať maratón a s prehľadom by aj vyhral. Nápad zaujímavý, no bolo to rozvedené do totálne nezaujímavého deja, kde jediným spestrením bolo pár známejších mien zo severskej filmovej produkcie a gumené prerastené jašterice, ktoré každý vo filme považoval za drakov. A už sa vám niekedy stalo, že by ste si pozreli niečo, z čoho sa vykľube, že to vlastne ani nemá koniec a žiadne uspokojivé rozuzlenie? No... tak toto je ten prípad. Všetko tu bolo také roztečené do stratena. Mohlo by to mať aj desať hodín, no nenašiel by som tu ani štipku epiky, romantiky, drámy... proste ničoho. Hlboký podpriemer. 30/100(21.10.2017)

• Rob Roy

Možná poněkud přísné hodnocení, protože produkčně je to ošetřené pěkně, ale ta zkratkovitost scén (takže si ty lokace a dekorace ani pořádně neprohlédnete) a klišé v dialozích i charakterech to shazuje. Formát televizní minisérie by tomu slušel víc. Film se prodal do mnoha zemí, takže možná dojde i na adaptaci knižních pokračování. 50%.(7.11.2015)

• Trisis

Trošku mi to pripadá, akoby mali trojičky oligarchu (strihač, režisér, scenárista) narodeniny, tak im otecko zaplatil profi produkciu, obstojnú kameru, soundtrack, výpravu, exteriéry, atď. Žiaľ detičky bohatého ocka sa keď profi štáb dorazil povadili, kto stratil scenár v útrobách nafukovacej panny, pri extrakcií ho potrhali a ocko oligarch, aby tam štáb nestál ako blbci, kým jeho nepodarených synov upokoja, poveril kuchárku, aby išla napísať scenár. Svojmu čoklovi dal za úlohu chopiť sa strihu a tú nafukovaciu pannu posadili na režisérske kreslo, nech neostane prázdne. Kuchárka s nevýrazným literárnym talentom doniesla GRR Maritnovu knihu - hru o tróny, v nádeji, že ju vydá za svoju. Štáb jej to dokonca uveril, lebo jej manžel pri čítaní knihy na toalete používal každú druhú stranu na výter zadnice, a pomýlený ginom, hádzal do odpadu čisté stránky a použité vracal do koženej väzby. Túto kuchárka hrdo vložila do rúk nafukovacej panny, tá zvolala - akcia a vznikla Dcera čarodejky. A síce sa ten čokel naozaj strašne snažil z toho postrihať niečo obstojné, žiaľ...(2.6.2016)

Je vidět, že natočit fantasy je prostě vždycky otázka velkého rozpočtu a trikové práce, jinak to vždycky působí buď levně, nebo pohádkově. Stejně tak to je i s Dcerou čarodějky. Ve své podstatě dospělá fantasy, která ale působí jako seriálový pilot, anebo jako pohádka s krví a mrtvými, které se nepodařilo úplně zbavit televizního vzezření. Připomínalo mi to ze všeho nejvíc české Jménem krále, což není zrovna lichotka. Nakonec to sice nebylo vyloženě špatné a má to i sympatické hrdiny, ale se zámořskou produkcí to jasně prohrává, protože místo opulentní výpravy a triků, na které nebyly finance, to bohužel nepřináší nic originálního, nehledě na průběžné finále se zcela otevřeným koncem. Vylezla z toho tedy průměrná evropská fantasy, která je docela fajn na podívání, ale jinak zcela zapomenutelná.(1.8.2016)

Je to pohádka a lze se na ní dívat optikou, která je pohádkám určená. Je to příběh o dobru a zlu, o zradě a prozření a snaze dosáhnout co nejlepšího konce. Ale tato pohádka má konec otevřený. Nevítězí v ní dobro na celé čáře a zlo je ponecháno nepotrestané. S dovětkem, že bude šance. Severské národy (a že jich tu v koprodukci je) opět dokázaly, že mají trochu jiný náhled na veškeré lidské konání. Byť pohádka, opět mně "chytily" a puštěn jsem byl až po titulcích. Prostření středovékého podhradí je tu předvedeno v celé své nuzné kráse, arogance moci u nepravého krále a čest a všechny ty dobré vlastnosti u těch, kdo mají být sprovozeni ze světa. Dělení jasné od první klapky a tak trochu trochu naivní. Přesto hodnotím pouze ztrátou jedné hvězdy. Je na co se dívat i podivovat, jaké scenérie to tvůrci vybrali, že je poznávám - i naše polínko bylo přidáno do ohně, obrazně i doslova, třeba pod Pravčičkou bránou. Film jsem viděl bez předchozí znalosti o naší koprodukci a neměl jsem proto nouzi o nečekaná překvapení!(16.4.2017)

• - Snímek se natáčel také v okolí Pravčické brány, u zámečku (nynější restaurace) Sokolí hnízdo a můžeme v něm vidět i Malý pravčický kužel. (Frency)

• - Středověká fantasy plná draků a magických praktik byla natáčena mimo jiné ve slavných barrandovských studiích. (Zdroj: Film Europe)

• - Herci Jakob Oftebro (Nicodemus) a Søren Malling (Våbenmester) si spolu zahráli v seriálu 1864 (od r. 2014), který je o rok starší než tento film. Ve stejném seriálu si společně s těmito herce zahráli i méně význační herci jako je Olaf Johannessen (Mester Maunus), Adam Ild Rohweder (Aun) a Esben Dalgaard (Rikert), kteří v tomto filmu také vystupují. (PanZahadnyCZ)