Willy Kufalt

Jedna z mála komedií, u které jsem si řekl, že by mi snad vůbec nevadilo, kdyby se některý režisér ve spolupráci s některým komediálně schopným hercem (příp. i autorský herec a režisér v jedné osobě) ujal volného remaku. Dle všeho jde totiž o zapadlý film i ve francouzské domovině a přitom ústřední nápad je tak originální a hravý zároveň, že přímo vybízí obrovskou tvůrčí i hereckou kreativitu. Poslední dobou jsem viděl více komedií, které nenabízely souvislý příběh, jako spíše sérii různých skečů a hodně krátkých povídek, ale právě tady se mi tento koncept vzhledem k zdařilému rámci s ústředním hercem současně v roli konferenciéra a často též vtipným tematickým průvodním slovem zamlouval a držel v mých očích pohromadě asi nejvíce. Noël-Noël úplně nepatří mezi mé oblíbence z řad francouzských herců, avšak ve většině svých výstupů včetně vtipného přecházení z filmového studia do hrané filmové reality mě úspěšně bavit dokázal a navzdory mému zklamání ze Slavičí klece tady rozhodl, že se na pár dalších jeho filmů ještě časem podívám. Celkově jsem hlavně překvapen, nakolik se zde na rok 1948 experimentuje s vyprávěním v metafilmové rovině a také průvodní části jsou plné originálních vychytávek nejen co do rekvizit (např. fyzické archivní materiály obsahující sérii fotografií i přimontovaný filmový pás současně), ale i vtipných animačních a trikových prvků... Dostaneme zde mj. i samostatný loutkový mini-film ve filmu, čeká nás návštěva Noëlova přítele, známého herce Bernarda Bliera v roli sebe sama v jeho bytě, a na dobu tří let po válce trochu nečekaně dojde i na sehranou humornou příhodu z nedávné okupace (ačkoliv u Noëla-Noëla to zas tolik překvapivé být nemusí, když už jeho prvním autorským počinem po válce byla válečná komedie). Nějaká subjektivně slabší část se vzhledem na koncept najde, ale líbí se mi na Přehlíde ztraceného času i myšlenka, že zdánlivě ztracený čas může někdy znamenat i poučitelnou příhodu či významný pobyt s blízkými a přátely. Za mě spokojenost, jen mi přijde škoda, že místo přeceněné Slavičí klece nebylo zatím restaurováno a otitulkováno alespoň do angličtiny spíše tohle. [80%] ()