Viktor (Jacques Dufilho) a Anselme (Bernard Blier) jsou dva stárnoucí muži, kteří z praktických důvodů žijí ve společné domácnosti. Vdovec Victor si neustále dobírá Anselma, který stále zůstává spíše netečný. Když se společně pokusí uspořádat hudební festival, připojí se k nim dáma jménem Anne (Alida Valli), která se považuje za skvělou zpěvačku. Victor si ji také dobírá a ona to na rozdíl od Anselma nedokáže unést. Když vidí, že Anselme už má žertů dost, začne mu je vracet. (mac000)

Willy Kufalt

Pocitově nejednoznačná (tragi)komedie, ve své době dokonce nominována na Zlatou palmu Cannes, nevypráví o ničem jiném, než o dvou mužích v pokročilém věku, kteří si díky dobíravé povaze jednoho z nich prostě neustále dělají vzájemné naschvály různého stupně. A kupidovu to díky ústřední herecké dvojici a nejedné scéně s dobře vybudovanou napínavou atmosféru vystačí na celovečerní film. Jacques Dufilho se svou (jako obvykle) hodně stylizovanou komikou vám buď sedne a baví od první chvíle nebo se vám v opačném případě snadno stane těžce otravným. Já Dufilha poměrně rád a bavilo mě ho sledovat, dokázal mě zdatně pobavit a zapůsobit i v zádumčivějších momentech, ale jeho postava Victora mi byla svým chováním často krajně nesympatická. Nebyl v tom sám, místy se přímo na oplátku přidával i Anselm (Blier) a pyšná zpěvandule nezůstala zdaleka výjimkou. Přesto se mi tahle hříčka, přecházející často na půdě jednoho komorního bytu až do divadelního provedení, zvláštním způsobem i líbila. To spojení „lidového“ a konverzačního humoru s pozvolna gradující lidskou krutostí cosi do sebe má, je originální a přináší dostatečnou zábavu i tu „správnou“ pachuť, ač k dokonalosti pomyslný krůček schází. [75%] ()