Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

Happens

Kontroverzní pohled na muže svých zásad. Film heroicky líčí život zastánce utlačovaných (dezertéra) a manžela dvou žen žijících pohromadě. Svoboda afroameričanům a jejich útlak po dlouhá léta je nevyčerpatelným tématem, v němž je stále mnoho živých emocí. Nicméně se mi začínají tyto druhy filmů slévat v jednu rozmazanou dlouhou stopáž, s níž vyčnívá pár zvučných snímků, ale tento to není. ()

castor

Když máme velmi dobré herce (strhaný a starostlivý McConaughey znovu táhne), úchvatné exteriéry (jižanské bažiny) a docela slušně natočenou akci, potřebujeme i pořádný příběh. Ten sice nabídne pár záblesků, ale vesměs jde o předlouhou story, která chce obsáhnout leccos z americké občanské války, která se mezi státy Unie a státy Konfederace táhla mezi lety 1861–1865. Navíc s tím, že se ve velkém otíráme i o téma otroctví, takže tady máme etnicky zabarvený příběh, jenže našlapujeme okolo něj opatrně a toho skutečně kontroverzního se dotkneme jen sporadicky. Všechno už jsme jednoduše viděli mnohokrát – hodní černoši, ještě hodnější se zlatým srdcem, nad nimi nejsprávnější dezertér – navíc se tvůrci rozhodli pro opravdu zdlouhavé vyprávění. Herci skutečně fajn, Matthew McConaughey znovu jasně dokazuje, že cukrkandlování s Penélope Cruz nebo Kate Hudson už měl na plátně tak akorát dost, a cestu (charakterního herectví), kterou se před pár lety vydal, rozhodně nehodlá opustit. Což je super zpráva. ()

hansel97

Má to silné momenty, ale Ross celý film zbytečně natahuje do 2 a 1/4 hodin, což je opravdu vražedná stopáž pro tento příběh. Struktura prolínání příběhu Newtova syna a Newta samotného je také celkem nešťastná a špatně zvolená a výsledku je to jedno velké klišé, které by dopadlo lépe, kdyby se pořádně osekalo a nemělo tolik hluchých míst. ()

silentname

Matthew McConaughey tento film dáva skutočne správne dokopy. Myslím si, že sklamaní mohli ostať najmä ľudia, ktorí očakávali viac vojny a bojov. Lebo reálne sa po prvých pár minútach celý film úplne zmení a dostane to viac dramatický nádych. A máme tu možno ešte jednu skvelú bojovú scénku. Popravde poviem, že tento film ma bavil viac, než "The Birth Of A Nation" a mám pocit, že mal v sebe aj väčšiu dávku záujmu. Ku koncu už sa človek trošku stráca a najmä mám pocit, že všetky tie scénky, kde sa zameriavame na súdny proces v 20-tom storočí je doslova len vata. Keby sa to z filmu vytiahne, nebol by o moc iný a možno by sme mali viac času na to, aby sme sa venovali Newtovi, alebo to odtiaľ len absolútne vyhodiť a skrátiť tento film o pár minút. Tie scénky neboli zlé, len kedykoľvek sme sa k nim dostali, tak som mal pocit, že pozeráme niečo, čo tu skutočne byť nemuselo a zaobišli by sme sa ako diváci bez toho. Celkovo ale poviem, že sa mi páčili postavy, príbeh ma celkom zaujal a nebol ani najhoršie podaný. A podľa mňa aj celkom dobre ukazuje staré známe porekadlo - "je to ako ísť z blata do kaluže". A je to škoda, lebo Newt Knight skutočne chcel pre svojich ľudí len to najlepšie, no súčasne som mal pocit, že tak ako musel bojovať proti konfederácii, tak potom bojovali proti štátom a nikto ich nemienil uznať a najmä v čase americkej histórie zápasili aj s ohromnou dávkou rasizmu, ktorá pretrvávala ešte aj 100 rokov po tom. Pre mňa je to film, ktorý som videl rád, plynul celkom dobre a mal dobré postavy a dokonca by som si ho možno pozrel aj znovu. Zvážte si a pozrite si sami. Hodnotenie: B+ ()

sniper18

Americkej občianskej vojne a udalostiam s ňou súvisiacich sa v poslednej dobe konečne získava viac pozornosti a ani Free state of Jones ma takmer vôbec nesklamal. Síce nemyslím, že sa v reále jednalo o tak správneho človeka, ako sa to snaží vykresliť film, ale to mi je vlastne úplne jedno, hlavne, že Matthew McConaughey je tu opäť vynikajúci a jeho postave tu po žiadnej stránke nemám čo vytknúť, vojna, v ktorej aj tak ide len o záležitosti bohatých ho nezaujíma, treba si chrániť rodinu a svojich blízkych a tak to má byť, takže všetky tie jeho správne činy sa mi páčili. Ale inak ma mrzí, že film nie je ideálne dramaturgicky vystavaný, čo cítiť takmer celý čas, chcelo by to aj viac výraznejších scén, na ktoré by sa dalo dlhšie spomínať, tých je tu žalostne málo. Súdna línia odohrávajúca sa takmer o storočie neskôr je úplne zbytočná a aj tých pár scén z nej len ruší a navyše aj to dianie po občianskej vojne už nie je až tak atraktívne, ako počas nej. Ale aj napriek týmto nedostatkom ma to väčšinu času dosť bavilo a ušlo mi to dosť rýchlo, čo pri takejto dĺžke vždy poteší. Určite musím pochváliť aj bojové, prípadne akčné sekvencie, na nich film určite nestojí, nie je ich zase tak moc a navyše sú aj celkom krátke, ale sú výborne natočené a aj celkom naturalistické. A preto ma prekvapilo, že inak film zase až tak kvalitne natočený nie je, občas dokonca pripomenie aj staršiu televíznu produkciu, ale stále to nie je nič, čo by rušilo a ten potrebný štandard to splní. A potešia aj niektoré vedľajšie postavy, ako Mahershala Ali, Keri Russell a niektorí záporáci. Takže celkovo sa nejedná zase o tak kvalitný film, ale ja aj tak nemôžem hodnotiť horšie, aj vďaka obdobiu ma to bavilo, pre takýchto hlavných hrdinov budem mať vždy slabosť, pričom Matthew McConaughey je tu skvelý, ako v poslednej dobe už vlastne stále a k tomu tých pár vydarených prestreliek. Znovu si to už asi nepozriem, ale to jedno pozretie som si celkom užil. 70% ()

• Film byl natočen v Covingtonu v Louisianě. (BloodMax)
  • Do rolí komparzistů se přihlásilo přes 7 tisíc uchazečů. (ČSFD)
  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)