400 Days

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 91 min

• KNTRFKT

Nejdřív jsem si říkal, že nechápu zdejší hodnocení, rozjezd byl sice trochu pomalý, dialogy unylé, ale úplně nesympatické se to nezdálo. Jak tak ubíhala stopáž a na mě byly nahazovány stále nové a nové události, u kterých se musíte dopředu zamýšlet a hledat příčinné souvislosti, uvědomil jsem si, proč je to hodnocení tak nízké. A když 400 Days skončilo, byl jsem nasrán, připadal jsem si jak Landa na Slavících a začal jsem shánět kohouta, kterýho bych poslal Ostermanovi. Něco tak pokryteckého jsem totiž dlouho nezažil, ta drzost, nechat všechno na divákovi, nic nevysvětlit...jasně, je to levný postapo, ale potenciál mělo. Člověk si spoustu věcí umí domyslet, ale byl celý příběh založený na tom, že přeber si to, pohoň si a jdi spát, protože pohoněno ti rozhodně nebude, to je podle mě humus. Ono je totiž dost jednoduché nastřílet si do scénáře tisíc nápadů a pak je všechny narvat do filmu, jenže se z toho musíte taky umět dostat, kokote!(13.1.2016)

Jedno z těch nízkorozpočtových sci-fi, které mám rád. Žádná velkolepá akce, žádné exploze, emzáci a hvězdné války. Z větší části komorní drama (co by se mohlo klidně odehrávat na divadelních prknech) o skupině budoucích astronautů, kteří se podrobí předletovému experimentu. Popravdě 400 dní je sakra dlouhá doba, a tak není divu, že na čtveřici vybraných dopadne záhy ponorková nemoc. Jak se ale zdá, neshody mezi nimi nebudou tím nejhorším, co je čeká. Doporučuji nečíst zdejší obsah, prozrazuje až příliš. Film s tajemstvím není pro milovníky akčních a vizuálně bombastických snímků.(25.12.2016)

• Cryptkeeper

Mám rád tenhle komorní žánr,kdy člověk čerpá víceméně z vlastní fantazie,neznáma,tísnivého pocitu. Co mi ale šíleně vadilo,byla nelogičnost zásadních situací při soubojích a reagování "přeživších" na danou situaci. K tomu konci...ach...otevřené koncem miluju. Ale tohle byl přešlap. Řeči o tom,jak je to vlastně chytře otevřené a že je zde celá řada (logických) konspirací,proč to končilo zrovna takhle..Bullshit . Osterman nevěděl jak dál,nebo byl prostě líný..nevidim v tom žádný náznak čehosi,čeho by se měl divák chytnout ohledně konce. Stačilo přidat jeden jediný prvek a nějak ten konec doladit na otevřenosti,ne to takhle zazdít.(4.3.2017)

400 days není vůbec tak hrozné, jak se tu píše. Škoda, že tento film utrpí hlavně na svém nepovedeném, neuspokojivém finále, které mohlo být vysvětleno úplně a alespoň nějakou jednou určitou cestou. Je to hlavně Ostermanova chyba, že si ve scenáři nadělal víc zvratů a vodítek k pointě, než kolik jich mohl doopravdy zvládnout. Já mu ale čtyři motivační hvězdy dám. Za prvé proto, že je to vážně šíleně podceňované od zdejších hodnotitelů a za druhé proto, že po dobu asi sedmdesáti pěti minut jsem byla upřímně napjatá, nejistá a dokonce na mě silně zapůsobila i lekačka. Taky jsem absolutně nečekala, že se bude z krytu vycházet ven, za což mu přiděluji další bod, protože křivky nápadu byly prostě znát. Osterman to ale bohužel nedotáhl do konce. Pohyboval se na tenkém ledě, až pod ním začal křupat, takže se po čtyřech pomalu začal vracet na pevninu. Mrzí mě, že se tam spousta věcí nevysvětlila a nechal divákovu fantazii pracovat v až moc velkém měřítku, ale za velkou snahu šokovat a vybudovat slušnou atmosféru ho uznávám a přeji mu, ať to příště dotáhne až do konce.(1.1.2016)

Nápady by boli, no spracovanie už až tak dobré nie je. Nie je to síce tak zlé, Earthrise, no tiež podľa mňa nevyužil svoj kompletný potenciál. Nápady sú tu, herci sú okey, ale ich postavy už až tak zaujímavé nie sú. Plus nám film na niektoré veci neodpovedá. Prečo? Čo sa reálne stalo? Ako to celé dopadlo? Niekedy je fajn nevedieť, no tu to vyslovene chýba. Prostredie lode zaujímavé nie je, no exteriéry podľa mňa vcelku zaujímavé sú a myslím si, že tam si dali tvorcovia celkom dosť záležať. A to podľa mňa film trošku zachraňuje pred pádom do hlbín. Ale znovu by som sa k tomu nevrátil. Hodnotenie: C(23.12.2015)

• - Tranquillity (název nepřeškrtnutého města) je mímo jiné také název modulu, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2010. Obsahuje nejmodernější zařízení pro údržbu životního prostředí na stanici. Tyto systémy recyklují odpadovou vodu pro posádku a produkují dýchatelný kyslík. Tranquility nebo-li Node 3 je také vybaven zařízením na revitalizaci atmosféry, které filtruje škodlivé látky. (vqlidu)