Skupinka štyroch astronautov je podrobená psychologickému experimentu, pri ktorom sú zatvorení do podzemného simultánneho vesmírneho korábu a odrezaní od sveta bez akejkoľvek možnosti komunikácie na 400 dní. Za žiadnych okolností nemajú povolené otvárať špeciálne zatesnený otvor, inak misia bude považovaná za obrovské zlyhanie. Avšak s narastajúcim počtom dní sa začínajú diať podivné udalosti, ktoré ich prinútia uniknúť z tejto podzemnej pasce. Tomu, čo následne uvidia, nechce ani jeden z nich uveriť... (sochoking)

kingik

400 dní, respektive 90 minut, lehce roztahané komorní nudy, klaustrofobních stavů, jednoho zvratu a finálního rozuzlení, kterého se divák nedočká. To vše je ale docela dobrý základ pro nejrůznější konspirační teorie. Známý herec Dane Cook, ve filmu je trochu odulý, zřejmě usoudil, že se mu nedostává rolí ve scifi filmech. K jeho oblíbeným patrně patří Koule a tucet dalších scifáren, z nichž film nepokrytě čerpal. Čtyři astronauti, z toho jedna mladá lékařka, jsou na 400 dní zavřeni do modelu vesmírné rakety zahrabané v zemi. Jde jen o zátěžový test, zkoušku jejich fyzické i psychické odolnosti, reakci na nejrůznější podněty, prostě simulace se vším všudy. No, a jak dny plynou, vůbec nic se neděje. První polovinu jsem zaznamenal jen občasný konflikt, rozšlápnutého hlodavce, hrozné herectví Brandona Routha, trochu větší kropenatost v obličeji Caity Lotz, nějaké "halušky" Bena Feldmana a nejzajímavějším i nejvíce nevyzpytatelným byl právě strůjce projektu Dane Cook. Z prasátka předhodil neznámému scenáristovi a režisérovi Mattu Ostermanovi tak tisíc dolarů a chtěl po něm bájo extra bombu, speciální efekty rovnou vyloučili, a jali se šíleně invenčně zaobírat, co by tak asi na diváka nastražili. Docela dlouho si dávali na rozmyšlenou, jak píšu, první polovina hodně rozvleklá, tak se rychle do scénáře dopsalo, že přesně v polovině přijde zásadní zvrat, astronauti opustí podzemí a vyjdou do místní putyky, kde je v nočním tichu přivítá hostinský, vzdálený příbuzný Josky Beyvla z Obušku z pytle ven. A když atmosféra zhoustne tak, že by ji nerozkrájel ani nůž z teleshoppingu a ztratí se dva členové party, je načase už konečně předložit vystresovanému i napjatému divákovi vysvětlení. A....kdepak, prdlajs, na to tenhle film nemá. Film tedy nechává diváka v bláhovém nevědomí. Druhá půlka podstatně lepší, první signalizuje leccos tajemného. Vesměs film nedotahuje, co začne, s logikou se nezaobírá vůbec. Máte-li rádi nízkorozpočtové filmy, budete k němu shovívavější, určitě si jeho nadějné, vypjaté a atmosferické pasáže i užijete. 6/10 ()

tron

Plusom tohto projektu je nepredvídateľný scenár. Ak nebudete vedieť, o čo presne má ísť a nepozriete si trailery a fotky, je vysoko pravdepodobné, že budete počas pozerania viackrát prekvapení vývojom deja. Bohužiaľ nepredvídateľnosť scenára automaticky nerovná sa kvalita, čiže celé je to občas trocha nudné, koniec je nepochopiteľne otvorený (poznáte tie filmy, ktorých tvorcovia nevedia, ako zaujať a tak tam buchnú záverečné titulky skôr, než stihnú odpovedať na základné príbehové otázky?) a že by boli herci ktovieako talentovaní, to sa tiež povedať nedá. ()

S.Quentin QUALE

Fejkovní sci-fíčko, které má skvělou vlastnost v tom, že v divákovi dokáže vybudovat perfektní pocit nejstoty. Velkým mínusem je ale fakt, že po celé té době, kdy vám hlavou lítá jeden možný scénář za druhým, sice k vývoji dojde, bohužel v závěru je z toho jen z prdu kulička. Osterman evidentně popustil udičku dál, než ji mohl zaseknout, ale určitě nemůžu říct, že jsem se nudil. 50% ()

darkrobyk

Jedno z těch nízkorozpočtových sci-fi, které mám rád. Žádná velkolepá akce, žádné exploze, emzáci a hvězdné války. Z větší části komorní drama (co by se mohlo klidně odehrávat na divadelních prknech) o skupině budoucích astronautů, kteří se podrobí předletovému experimentu. Popravdě 400 dní je sakra dlouhá doba, a tak není divu, že na čtveřici vybraných dopadne záhy ponorková nemoc. Jak se ale zdá, neshody mezi nimi nebudou tím nejhorším, co je čeká. Doporučuji nečíst zdejší obsah, prozrazuje až příliš. Film s tajemstvím není pro milovníky akčních a vizuálně bombastických snímků. ()

sochoking

Lacná záležitosť so skvelou muzikou a znepokojúcim pocitom neistoty, ktorý sa tiahne celým filmom, avšak s topornými hereckými výkonmi (ten chlapík v čelenke ma išiel s tým jeho idiotským úsmevom neuveriteľne rozsekať!) a miestami tupým až smiešnym vystupovaním postáv. Veľmi silné dve hviezdičky za mňa. 45% ()

• Tranquillity (název nepřeškrtnutého města) je mímo jiné také název modulu, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2010. Obsahuje nejmodernější zařízení pro údržbu životního prostředí na stanici. Tyto systémy recyklují odpadovou vodu pro posádku a produkují dýchatelný kyslík. Tranquility nebo-li Node 3 je také vybaven zařízením na revitalizaci atmosféry, které filtruje škodlivé látky. (vqlidu)