400 Days

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 91 min

• Wheelcrusher

Celou dobu jsem byl qůli Caitýnce fakt napjatej... aby hlavně ten konec nebyl takovej, jakej určitě bude - žádnej. Protože kvůli tomu jsem nemusel hodinu a půl čumět na film, ale rovnou popustit uzdu vlastní rozhejčkaný psychóze všemohoucí:) Herci to ustáli chvalitebně, scénárista/rejža na nůž. Takhle zmrvit několik povedenejch zvratů jinejma totálně nezáživnejma nejni prostě správný!(28.5.2016)

• FritoleXx

Půl hodiny nudy, kdy jen čekáte co se bude dít. Pak příjde slabý odvar The Divide a zase další nuda. Samozřejmě zde musí být nějaky problém hlavního hrdiny, který na začatku vyleze ze záchytky s kocovinou, jak kdyby to mělo hrát nějakou roli. Nečekaně je ze skupinky ten nejrozumnější, co si zachová chladnou hlavu. Nějaký ten milostný vztah nesmí chybět, pak týpek co dělá problémy a další trochu nevyrovnaný týpek, který vidí svého syna. Víc klišé partičku nevymyslíte... V jádru vcelku dobrý nápad, ale ve špatném provedení.(4.5.2017)

400 dní, respektive 90 minut, lehce roztahané komorní nudy, klaustrofobních stavů, jednoho zvratu a finálního rozuzlení, kterého se divák nedočká. To vše je ale docela dobrý základ pro nejrůznější konspirační teorie. Známý herec Dane Cook, ve filmu je trochu odulý, zřejmě usoudil, že se mu nedostává rolí ve scifi filmech. K jeho oblíbeným patrně patří Koule a tucet dalších scifáren, z nichž film nepokrytě čerpal. Čtyři astronauti, z toho jedna mladá lékařka, jsou na 400 dní zavřeni do modelu vesmírné rakety zahrabané v zemi. Jde jen o zátěžový test, zkoušku jejich fyzické i psychické odolnosti, reakci na nejrůznější podněty, prostě simulace se vším všudy. No, a jak dny plynou, vůbec nic se neděje. První polovinu jsem zaznamenal jen občasný konflikt, rozšlápnutého hlodavce, hrozné herectví Brandona Routha, trochu větší kropenatost v obličeji Caity Lotz, nějaké "halušky" Bena Feldmana a nejzajímavějším i nejvíce nevyzpytatelným byl právě strůjce projektu Dane Cook. Z prasátka předhodil neznámému scenáristovi a režisérovi Mattu Ostermanovi tak tisíc dolarů a chtěl po něm bájo extra bombu, speciální efekty rovnou vyloučili, a jali se šíleně invenčně zaobírat, co by tak asi na diváka nastražili. Docela dlouho si dávali na rozmyšlenou, jak píšu, první polovina hodně rozvleklá, tak se rychle do scénáře dopsalo, že přesně v polovině přijde zásadní zvrat, astronauti opustí podzemí a vyjdou do místní putyky, kde je v nočním tichu přivítá hostinský, vzdálený příbuzný Josky Beyvla z Obušku z pytle ven. A když atmosféra zhoustne tak, že by ji nerozkrájel ani nůž z teleshoppingu a ztratí se dva členové party, je načase už konečně předložit vystresovanému i napjatému divákovi vysvětlení. A....kdepak, prdlajs, na to tenhle film nemá. Film tedy nechává diváka v bláhovém nevědomí. Druhá půlka podstatně lepší, první signalizuje leccos tajemného. Vesměs film nedotahuje, co začne, s logikou se nezaobírá vůbec. Máte-li rádi nízkorozpočtové filmy, budete k němu shovívavější, určitě si jeho nadějné, vypjaté a atmosferické pasáže i užijete. 6/10(21.10.2017)

• maddy

Low budget sci-fi s celkom slušným námetom, ale nedotiahnuté ani po jednej stránke a hlavne až trestuhodne nezaujímavo zrežírované. 400 Days síce dokáže udržať pozornosť tým, že diváka drží v príjemnej neistote a tak čaká ako sa to celé vyvinie ďalej a čo príbeh odhalí, no problémom je, že neodhaľuje takmer vôbec nič a zaujímavú látku nijako nevyužije. Postavy sú v prvej polovici filmu zatvorené v simulácii vesmírnej lode (to nie je spoiler, ale fakt, ktorý je ozrejmený hneď v úvode), kde sa majú 400 dní pripravovať na misiu, no postupné halucinácie, ponorková choroba tu je riešená nie postupne, ale po jednom strihu, keď jeden z nich jednoducho začne „počuť hlasy“. To celé je však pre nasledujúce dianie úplne zbytočné, pretože v druhej polovici po šikovnom zvrate sa z 400 Days stáva diametrálne odlišný, post-apokalyptický film. No zatiaľ čo tá prvá polovica ako klaustrofobické kvázi sci-fi nezaujme, tá druhá post-apo polovica je už vyslovene mdlá a o ničom. Po celú dobu počas ktorej sa tú núkajú rôzne možnosti ktorými sa dej môže vybrať sa 400 Days takmer nikam nevyberie, iba mláti prázdnu slamu a v závere ostane iba pocit, že to bolo celé vyslovene o ničom. Škoda, ten námet bol celkom sľubný. CELKOVO: 2* (4/10)(12.11.2015)

400 days není vůbec tak hrozné, jak se tu píše. Škoda, že tento film utrpí hlavně na svém nepovedeném, neuspokojivém finále, které mohlo být vysvětleno úplně a alespoň nějakou jednou určitou cestou. Je to hlavně Ostermanova chyba, že si ve scenáři nadělal víc zvratů a vodítek k pointě, než kolik jich mohl doopravdy zvládnout. Já mu ale čtyři motivační hvězdy dám. Za prvé proto, že je to vážně šíleně podceňované od zdejších hodnotitelů a za druhé proto, že po dobu asi sedmdesáti pěti minut jsem byla upřímně napjatá, nejistá a dokonce na mě silně zapůsobila i lekačka. Taky jsem absolutně nečekala, že se bude z krytu vycházet ven, za což mu přiděluji další bod, protože křivky nápadu byly prostě znát. Osterman to ale bohužel nedotáhl do konce. Pohyboval se na tenkém ledě, až pod ním začal křupat, takže se po čtyřech pomalu začal vracet na pevninu. Mrzí mě, že se tam spousta věcí nevysvětlila a nechal divákovu fantazii pracovat v až moc velkém měřítku, ale za velkou snahu šokovat a vybudovat slušnou atmosféru ho uznávám a přeji mu, ať to příště dotáhne až do konce.(1.1.2016)

• - Tranquillity (název nepřeškrtnutého města) je mímo jiné také název modulu, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2010. Obsahuje nejmodernější zařízení pro údržbu životního prostředí na stanici. Tyto systémy recyklují odpadovou vodu pro posádku a produkují dýchatelný kyslík. Tranquility nebo-li Node 3 je také vybaven zařízením na revitalizaci atmosféry, které filtruje škodlivé látky. (vqlidu)