400 Days

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 91 min

• Cryptkeeper

Mám rád tenhle komorní žánr,kdy člověk čerpá víceméně z vlastní fantazie,neznáma,tísnivého pocitu. Co mi ale šíleně vadilo,byla nelogičnost zásadních situací při soubojích a reagování "přeživších" na danou situaci. K tomu konci...ach...otevřené koncem miluju. Ale tohle byl přešlap. Řeči o tom,jak je to vlastně chytře otevřené a že je zde celá řada (logických) konspirací,proč to končilo zrovna takhle..Bullshit . Osterman nevěděl jak dál,nebo byl prostě líný..nevidim v tom žádný náznak čehosi,čeho by se měl divák chytnout ohledně konce. Stačilo přidat jeden jediný prvek a nějak ten konec doladit na otevřenosti,ne to takhle zazdít.(4.3.2017)

Jedno z těch nízkorozpočtových sci-fi, které mám rád. Žádná velkolepá akce, žádné exploze, emzáci a hvězdné války. Z větší části komorní drama (co by se mohlo klidně odehrávat na divadelních prknech) o skupině budoucích astronautů, kteří se podrobí předletovému experimentu. Popravdě 400 dní je sakra dlouhá doba, a tak není divu, že na čtveřici vybraných dopadne záhy ponorková nemoc. Jak se ale zdá, neshody mezi nimi nebudou tím nejhorším, co je čeká. Doporučuji nečíst zdejší obsah, prozrazuje až příliš. Film s tajemstvím není pro milovníky akčních a vizuálně bombastických snímků.(25.12.2016)

• maddy

Low budget sci-fi s celkom slušným námetom, ale nedotiahnuté ani po jednej stránke a hlavne až trestuhodne nezaujímavo zrežírované. 400 Days síce dokáže udržať pozornosť tým, že diváka drží v príjemnej neistote a tak čaká ako sa to celé vyvinie ďalej a čo príbeh odhalí, no problémom je, že neodhaľuje takmer vôbec nič a zaujímavú látku nijako nevyužije. Postavy sú v prvej polovici filmu zatvorené v simulácii vesmírnej lode (to nie je spoiler, ale fakt, ktorý je ozrejmený hneď v úvode), kde sa majú 400 dní pripravovať na misiu, no postupné halucinácie, ponorková choroba tu je riešená nie postupne, ale po jednom strihu, keď jeden z nich jednoducho začne „počuť hlasy“. To celé je však pre nasledujúce dianie úplne zbytočné, pretože v druhej polovici po šikovnom zvrate sa z 400 Days stáva diametrálne odlišný, post-apokalyptický film. No zatiaľ čo tá prvá polovica ako klaustrofobické kvázi sci-fi nezaujme, tá druhá post-apo polovica je už vyslovene mdlá a o ničom. Po celú dobu počas ktorej sa tú núkajú rôzne možnosti ktorými sa dej môže vybrať sa 400 Days takmer nikam nevyberie, iba mláti prázdnu slamu a v závere ostane iba pocit, že to bolo celé vyslovene o ničom. Škoda, ten námet bol celkom sľubný. CELKOVO: 2* (4/10)(12.11.2015)

• Wheelcrusher

Celou dobu jsem byl qůli Caitýnce fakt napjatej... aby hlavně ten konec nebyl takovej, jakej určitě bude - žádnej. Protože kvůli tomu jsem nemusel hodinu a půl čumět na film, ale rovnou popustit uzdu vlastní rozhejčkaný psychóze všemohoucí:) Herci to ustáli chvalitebně, scénárista/rejža na nůž. Takhle zmrvit několik povedenejch zvratů jinejma totálně nezáživnejma nejni prostě správný!(28.5.2016)

Obsahuje nepřímé spoilery. No já jen čumím, jak tohle sci-fíčko (nebo spíš psychologický film?) s naprosto hustopřísnou atmosférou schytává od diváků takovou bídou. Yeah, je to levné a má to nejednoznačné finále (nebo nemá?), ale co se týče atmosféry, tak tohle je ten pravý horor. Postupné budovaná nejistota pomalu se přelévající až do čisté paranoii. Nechybí ani spousta náznaků a divák po čase tak nějak tuší, že nic není takové jak se zdá a hle, Enemy tu má konkurenci. Film je totiž otevřen mnoha interpretacím a po přečtení několika různých teorií, které dávají smysl, jsem si napevno jistý, že ten film rozhodně není blbej a scénárista nebyl ani trochu bezradnej, jak tu většina uživatelů tvrdí. K tomu výborná hudba, velmi dobré herecké výkony v úsporných, ale působivých kulisách. Za mě spokojenost.(16.10.2016)

• - Tranquillity (název nepřeškrtnutého města) je mímo jiné také název modulu, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2010. Obsahuje nejmodernější zařízení pro údržbu životního prostředí na stanici. Tyto systémy recyklují odpadovou vodu pro posádku a produkují dýchatelný kyslík. Tranquility nebo-li Node 3 je také vybaven zařízením na revitalizaci atmosféry, které filtruje škodlivé látky. (vqlidu)