400 Days

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 91 min

Obrovské plus za to, že se to neodehrávalo celé jenom v krytu a celkem brzo se vyleze ven a atmosféra s nejistotou se dá krájet ještě mnohem více než v krytu. Chyby to má ale zdejší hodnocení je podle mě až příliš přísné. Po dlouhé době správně mysteriózní film s pořádnou dávkou napětí. Konec bude asi vadit všem a já ho tak trochu očekával ale tohle moc nešlo racionálně ukončit.(29.12.2015)

Nápady by boli, no spracovanie už až tak dobré nie je. Nie je to síce tak zlé, Earthrise, no tiež podľa mňa nevyužil svoj kompletný potenciál. Nápady sú tu, herci sú okey, ale ich postavy už až tak zaujímavé nie sú. Plus nám film na niektoré veci neodpovedá. Prečo? Čo sa reálne stalo? Ako to celé dopadlo? Niekedy je fajn nevedieť, no tu to vyslovene chýba. Prostredie lode zaujímavé nie je, no exteriéry podľa mňa vcelku zaujímavé sú a myslím si, že tam si dali tvorcovia celkom dosť záležať. A to podľa mňa film trošku zachraňuje pred pádom do hlbín. Ale znovu by som sa k tomu nevrátil. Hodnotenie: C(23.12.2015)

• honajz

MOŽNÉ SPOILERY Jen bych opakoval, co napsal maddy. Zajímavá atmosféra, nejistota, člověku se v hlavě honí různé scénáře, ale film si nedokáže vybrat ani žánr (je to sci-fi?, horor?, kanibalská vyvražďovačka z vidlákova?, postapo?, psychologický film?), natož konec. Nemusím mít nutně všechno vysvětlené, ale přece jen by mne zajímalo, co tím pan režisér myslel. Protože je to jinak skutečně jen mlácení prázdné slámy, strašení pro strašení, a zpětně vlastně nuda. Mind-fuck se tomu myslím říká. Hodně to připomíná seriál Lost, všechny jeho náznaky, a pak ten hodně pitomý konec, který někteří předvídali už po 1. sérii. Jo a nejsem si jist, zda to sedí z pohledu vědy. Pokud by něco zničilo Měsíc, tak Země nebude plná úlomků a tmy, ale naopak na jednom pólu plná Slunce, až by to spálilo vše živé, a na druhém by vše zmrzlo.(1.4.2016)

400 days není vůbec tak hrozné, jak se tu píše. Škoda, že tento film utrpí hlavně na svém nepovedeném, neuspokojivém finále, které mohlo být vysvětleno úplně a alespoň nějakou jednou určitou cestou. Je to hlavně Ostermanova chyba, že si ve scenáři nadělal víc zvratů a vodítek k pointě, než kolik jich mohl doopravdy zvládnout. Já mu ale čtyři motivační hvězdy dám. Za prvé proto, že je to vážně šíleně podceňované od zdejších hodnotitelů a za druhé proto, že po dobu asi sedmdesáti pěti minut jsem byla upřímně napjatá, nejistá a dokonce na mě silně zapůsobila i lekačka. Taky jsem absolutně nečekala, že se bude z krytu vycházet ven, za což mu přiděluji další bod, protože křivky nápadu byly prostě znát. Osterman to ale bohužel nedotáhl do konce. Pohyboval se na tenkém ledě, až pod ním začal křupat, takže se po čtyřech pomalu začal vracet na pevninu. Mrzí mě, že se tam spousta věcí nevysvětlila a nechal divákovu fantazii pracovat v až moc velkém měřítku, ale za velkou snahu šokovat a vybudovat slušnou atmosféru ho uznávám a přeji mu, ať to příště dotáhne až do konce.(1.1.2016)

• Morholt

Bez peněz a talentu postapo sci-fi netoč. Poučka, kterou si stále řada filmařů nepamatuje a oblažuje svět nekoukatelnými výplachy. Jako je třeba 400 Days. V první polovině se snaží trojice idiotů a Caity Lotz diváka unudit poflakováním se po podzemní simultánní raketě. Ale protože je člověk zvědavý, co se stane, až dotyční vylezou zpátky na povrch zemský, vydrží. Ale ono se nestane nic. Jen se zvýší hustota debilů, takže tu šaškuje víc lidí. No dobře, řikam si, tak počkám do konce a třeba přijde nějaké zajímavé vysvětlení, které dá celé té zhovadilosti nějaké opodstatnění. Nepřišlo. Ono totiž nepřišlo žádné vysvětlení. Ještě během psaní komentáře jsem byl přesvědčený, že vypotím alespoň nějaká procenta za Caity Lotz. Jenže to nejde.(24.12.2015)

• - Tranquillity (název nepřeškrtnutého města) je mímo jiné také název modulu, který byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2010. Obsahuje nejmodernější zařízení pro údržbu životního prostředí na stanici. Tyto systémy recyklují odpadovou vodu pro posádku a produkují dýchatelný kyslík. Tranquility nebo-li Node 3 je také vybaven zařízením na revitalizaci atmosféry, které filtruje škodlivé látky. (vqlidu)