bierce

Historicko romantické dobrodružství ve stylu všech těch Tulipánů, Cartouchů a jiných dobrodruhů zasazené tentokrát do Itálie. Jak známo, tento filmový žánr šel vždy nejlépe Francouzům a jelikož zde jde z větší části o italskou produkci, je nutné počítat s tím, že Il magnifico avventuriero je spíše chudým příbuzným svých francouzských bratříčků. Je to znát především na výpravě. Nevím sice jak vypadal Řím v první polovině 16. století, ale pár záběrů na dvě papundeklově působící hradní věže a jedno menší náměstíčko mě příliš nepřesvědčil o tom, že se dívám na hlavní město tehdejšího světa. Hlavní hrdina Benvenuto Cellini, mmj. reálná historická postava, je sice sympaticky a poměrně netypicky umělcem, bohužel tím ale výčet jeho kladných vlastností končí. Pominu-li jeho profesi sochaře, je především zlodějem, penězokazem a amorálním idiotem, co přemýšlí hlavně ptákem a jemuž jsem větší část filmu přál bolestivou smrt. U tohoto žánru je to myslím docela zásadní problém. Na druhou stranu, při zběžném pročítání životních osudů skutečného Celliniho, se zdá, že filmaři při jeho vykreslení možná nebyli zase tak daleko od pravdy. ()