Matyáš Sandorf

• italský

Il grande ribelle

Dobrodružný

Francie / Itálie / Španělsko, 1962, 105 min

Typický evropský koprodukční dobrodružný snímek šedesátých let - tentokrát spíše v "celorodinném" balení. Zpracování známého Vernova románu Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo. Matyáše si zahrál poměrně slavný francouzský charakterní herec Louis Jourdan - zajímavé na tom je, že těsně před touto rolí v roce 1961 ztvárnil "starého" hraběte Monte Christa v jedné z méně známých evropských verzí Dumasova románu. Tam se mi také líbil přece jenom o něco více.(2.8.2005)

• GameboyNES

Tak tohle byl velkej průser. Knížka patří mezi mé oblíbené, četl jsem ji minimálně 20x. Scénárista ji ovčem nečetl, nejspíš čerpal info jen z přebalu. A tak vznikl film, který nemá s knihou, kromě jmen, nic společného. Děj je nudný, neustále se opakující, dialogy vypadají na čistou improvizaci. Takže musím opravdu napálit odpad, bo tohle si nic jinýho nezaslouží. Verneovky uměl vážně točit jen Karel Zeman.(17.6.2017)

Široké koprodukcie umožňovali vznik mnohých podobných projektov. V tomto prípade zostal kvalitou sfilmovaný Jules Verne na polceste, napriek dobrému obsadeniu.(11.3.2018)

Docela dobrý počin a moje první možnost setkat se s tímto románem Julese Vernea. Maďarský seriál z 1979 totiž pro nepřekonatelnou jazykovou bariéru posoudit nedovedu. Začátek filmu se topí v přehršli jmen a politických minimotivů, kde snadno zabloudíte, zbytek je však i přes lehce naivní posuny v ději docela zábavný. Užijete si i zdařilý český dabing, u kterého však není znám rok výroby a dokonce ani nikdo z herců hlasově nevyčnívá (tudíž není rozpoznatelný).(12.2.2012)

Filmové ztvárnění dobrodružného románu Julesa Verna odpovídá době vzniku.. Příběh je situován do Maďarska v období lidového povstání a nese se ve stylu francouzských kostýmních filmů šedesátých let. Román mě kdysi v dětství motivoval k vystřihování mřížek, s jejichž pomocí jsme si ve třídě posílali šifrované zprávy. Dumasův román Hrabě Monte Christo, který byl inspirací Matyáše Sandorfa byl natočen mnohem svižněji a zajímavěji, což je škoda. Chyběla mi zde oproti knize řada věcí, třeba přeměna Sandorfa v lékaře a badatele, jeho loď Savarena a boj o jeho kouzelný ostrov Antekirta, podle něhož si vzal hrabě, bojovník a mstitel své jméno. Snímku by slušela dvoudílná verze.(12.2.2016)