poster

Pandora

 • Jižní Korea

  판도라

 • angličtina

  Pandora

Katastrofický / Drama

Jižní Korea, 2016, 136 min

 • Lacike
  ****

  Katastroficky film o vybuchu jednej jadrovej elektrarni v americkom style. Su tu vsetky tie zname klise o zlych sefoch, ktory kaslu na prve naznaky, vedcoch, ktorych varovania nikto nepocuva atd, ale vsetky aj po miliontyprvykrat znova funguju. Samozrejme nesmie chybat sympaticka zmeska obyvatelov ku ktorym si divak vytvori sympatie a tak nevyhnutny dojimavy zaver ma znova emocionalne vyzmykal jak spongiu. Nechyba ani niekolko solidnych trikovych scen vybuchov a mnozstvo drasajucich hromadnych scen paniky. Proste po kazdej stranke to je kvalitne natocena katastroficka zanrovka, ktoru by si fanusik tohto typu filmov nemal nechat ujst. Po otrasnom remaku Skleneneho pekla si Korejci u mna napravili povest v tomto zanri. 8/10.(29.12.2017)

 • LangiJ
  ***

  Zajímavé téma, pěkně natočeno, i s více než dvouhodinovou stopáží to hezky odsýpalo, pořád bylo na co koukat, ale... Místy to bylo dost nesmyslný a strašně uřvaný. Na jistou míru křiku a pláče jsem u Korejců zvyklá a beru ji, ale tohle bylo až moc. Přišlo mi to sice lepší než Věž smrti, ale do 4* tomu prostě ještě něco chybělo - 3,5*.(2.1.2018)

 • ainny
  ****

  Čekala jsem "Ameriku" plnou hrdinů bez bázně a hany. Dostalo se mi lidí z masa a kostí. Lidí s jejich strachem, bolestí a zoufalstvím. Ano, bylo to na konci korejsky patetické, ale Nam-gilův hrdina byl tak uvěřitelný, že jsem jim ten patos i odpustila. Navíc navzdory situaci mi jeho poslední věta vykouzlila úsměv na tváři, protože v dané situaci sedla jak p*del na nočník. Vlastně se mi to líbilo celkově, i když líbilo asi není ten správný výraz. Prostě mi film přišel uvěřitelný a jak jsem psala na začátku. Superhrdinové zůstali doma. Dokážu si představit, že takhle nějak by to vypadalo, kdyby nedejbože k nějaké podobné katastrofě došlo. Přeloženo.(22.12.2017)

 • Wacoslav1
  ***

  Škoda. Tohle mělo potenciál, ale utopilo se to v oceánu slz a patosu. Prvních 20 minut jsem měl pocit, že sleduji afektované a hysterické ťamanské drama. Pak se to naštěstí rozjede a musím říct, že katastrofické sekvence mají svojí kvalitu i ty následky co přijdou po nich mi přišli hodně nepříjemné a realistické, ale bohužel všichni ti uřvaní a přehrávající herci co furt na sebe ječí jak psychopati ve mě vzbudili asi takový sympatie, že jsem jim jenom přál aby všichni chcípli. Co se dá dělat bez toho věčnýho bulení to mohlo dopadnout líp.50%(1.1.2018)

 • sochoking
  **

  V jednom zapadákove sa blíži ku katastrofe nevyčísliteľných rozmerov, ktorá bude mať dosah daleko za rádius epicentra. Reaktor na výrobu nukleárnej energie ide každú chvíľu explodovať a radiácia sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou. Situácia sa vymyká z pod kontroly a panika zachvacuje ulice. Korejci hulákajú jeden cez druhého a o idiotské scénky nie je núdza. Plno postáv, kriku, chaosu, zhonu a odvážnych ťahov niektorých jednotlivcov. Treba mať nervy na tento film dobre vycentrované.(13.2.2017)

 • - Ve středu 16. 4. 2014 se u břehů malého ostrova Donggeochado, náležícímu k jihokorejské provincii Jižní Čolla, odehrálo cosi, co se tučným písmem zapsalo do současných análů jihokorejské historie. Okolo deváté hodiny ranní se zde potopil trajekt, na jehož palubě bylo několik stovek cestujících, převážně studentů. Ale protože posádka až do poslední chvíle tvrdila, že je vše v pořádku a cestující tak udržovala v nevědomosti, zemřelo ve vodách Žlutého moře nad tři sta obětí. A možná by bylo všechno úplně jinak, kdyby se jen sobecký kapitán nezachoval tak, jak se zachoval a začal včas s evakuací. On ale tvrdošíjně tvrdil, že s evakuací není kam spěchat. Obdobně se ale zachovala i tehdejší prezidentka Geun-hye Park (u moci 2013 - 2017), která v době incidentu nebyla ve své kanceláři. A vlastně nebyla po dobu sedmi hodin k nalezení. O vydávání příkazů se tak staral velící štáb. Do dnešních dnů není nikde přesně objasněno, kde se v inkriminovanou dobu prezidentka nacházela. A protože celý incident šokoval celý národ, vzniklo hned několik konspiračních teorií. O jednu se ve svém katastrofickém snímku pokusil i režisér Jeong-woo Park, který kritizuje vládní nečinnost v době, kdy by měla chtít předejít jakýmkoliv katastrofickým scénářům. V roli prezidenta se objevuje herec Myeong-min Kim, který má sám ztvárňovat zoufalost a kritickou nečinnost při řízení celé evakuační procedury. Sám režisér tak vlastně celé zemi připomíná události z roku 2014, kterou alternuje do své vlastní vize nukleární katastrofy, která je dle něj samotného stejně reálná jako ta mořská, neboť Jižní Korea v současnosti stále navyšuje počet svých nukleárních elektráren a dokonce do jejich těsné blízkosti umisťuje i běžné obyvatelstvo. To je v porovnání se zbytkem planety poměrně dost raritní. Snímek, který ve své podstatě vznikl již v roce 2012, ale do kin se dostal až po čtyřech letech, je i přes svoji konvenční zápletku vůbec prvním. který do této doby pracuje v rámci jihokorejské kinematografie alarmujícím způsobem s nukleárním výbuchem, jehož následky by pocítilo obyvatelstvo ještě ve stokilometrovém okruhu. Na samotném konci tak vědomě vyvstává otázka, proč by měl obyčejný člověk, jako herecká postava Jae-hyeok Jang (Nam-gil Kim), obětovat vlastní život pro záchranu těch, co to všechno způsobili. (Conspi)