Reklama

Reklama

Otázka cti

  • Československo Otázka cti (více)

Obsahy(1)

Příběh ze Sardinie, kde čest je víc než život. Efisio Mulas (Ugo Tognazzi) je nucen do ženitby s Domenicangelou Piras (Nicoletta Machiavelli). Ta je ve vězení, protože ho napadla nožem, a falešně obvinila ze svedení. Její bratři chtějí, aby se s ní oženil, hned jak ji propustí. Efisio to odmítá, neb je šeredná. Ale Domenicangela ve vězení dospěla a zkrásněla. Na svatbu musí Efisio donést ovci. Při kradení ovce mu pes urve kus nohavice. Mezitím mezi dvěma nepřátelskými rody probíhá vendeta, stařešina rodu je zabit, ale jeho syn chce zastavit krveprolívání, a tak otcovu mrtvolu položí do ovčince, ze kterého byla právě ukradena ovce. Po obřadu novomanželé vyhazují z bytu staré věci, mezi nimi i roztrhané kalhoty. Ty dopadnou přímo do četnického vozu, který se vrací z vyšetřování vraždy. Efisio prchá do Itálie. Jednou se tajně vrátí, s pověřením někoho zabít, což nemá ani v úmyslu, ale někdo ho předejde. Jde domů, kde se pomiluje se svou ženou. Za půl roku dostane amnestii. Mezitím vyšlo najevo, že je jeho žena těhotná. Pro okolí je cizoložnicí. Nikdo mu nedá práci. Opouští městečko. Příbuzní se od něj odvrací. Když přizná, že byl na ostrově, bude pravděpodobně obviněn z vraždy. Snaží se pomoci četníkovi vypátrat vraha, ale ten je mezitím zabit. Nikdo nemůže prokázat jeho nevinu. Tak Efisiovi zbývají dvě možnosti a na konci každé čeká smrt. (Jezinka)

(více)

Recenze (3)

Jezinka 

všechny recenze uživatele

Drama o nevyhnutelnosti přijmout společenské normy i proti své vůli a svědomí. V dětství velmi silný zážitek. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Jezinka to dobre zhrnula aj za mna. Dej vyzera byt komplikovany, ale ide len o uz spominane spolocenske normy. Uga Tognazziho /Velka Zranice, klec Blaznu/ som nikdy nemusel, tu sa ale dal zniest. Zampa tocil v 60. rokoch este stale kvalitne filmy, potom az v dalsom desatroci sla kvalita jeho filmov rapidne dole. Kazdopadne starinka, ku ktorej sa oplati vratit . 84 % ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

  • Při svém uvedení vyvolal film na Sardinii silné protesty a byl zabaven v Cagliari, poté v Turíně a Janově, protože byl považován za „urážející zdravý rozum“. Proti tomuto opatření protestovalo mnoho známých kulturních osobností a film byl po několika týdnech propuštěn. (classic)

Reklama

Reklama