Willy Kufalt

Povídka s Bernardem Blierem (4*) by si zasloužila klidně delší stopáž a větší rozpracování námětu. Jen se bojím, že André Cayatte by se pak se svým často nekompromisním pohledem na svět až příliš krutě rozjel. Ono i těch 20 minut rodinného dramatu s krutým poznamenáním válkou a ještě krutějším vyústěním ve vztahové rovině dokáže zneklidnit a nevím, zda víc pohledem na ženu prošlou koncentračním táborem nebo manipulativním, od pohledu usmívavým hajzlem, kterého Blier starší vystihl bravurně. Následuje oddechová povídka s Françoisem Périerem (4*) ve víru romantických zážitků jednoho večera a noci. Jaké by to bylo krásné, kdyby tady nebyla ta otravná americká letuška... :o) V povídce s Louisem Jouvetem (5*) mě značně víc, než Jouvet upoutával herec v roli nešťastáného ukrytého gestapáka (jehož jméno netuším?) a také sešlost v hotelovém podniku, kde to už pouhých pár dnů po válce naplno žilo. Ze všech povídek se právě tahle může pochlubit excelentní atmosférou a gradováním příběhu, přičemž s každou minutou se chýlí k pocitovému masakru... a když jsem zjistil, že za touto povídkou stojí Henri-Georges CLOUZOT (Mzda strachu, Ďábelské ženy), tak to se vůbec nedivím, protože pan režisér s atmosférou a napětím za mě vážně umí na úrovni přibližně srovnatelné s Hitchcockem a tady jsem si to jen potvrdil. Povídka s Noëlem-Noëlem (4*) není zdaleka tak veselá, jak se v prvních minutách jeví. Příběh ze života dalšího navrátilce z války střídá náladově pestré momenty s nacházením štěstí i nešťastných událostí a vyústění, osobně mě nejvíc upoutala scéna s pejsky, projevujícími tak dojemnou náklonost. Povídka se Sergem Reggianim (3*) pro mě bohužel nepřinesla to nejlepší na závěr. Natočeno je to zručně, příběh pohnutý, ale k Reggianimu jsem si tu zase jednou cestu moc nenašel a připadalo mi, že tu škálu různorodých emocí, které jeho postava v nezáviděníhodné situáci mohla prožívat, nedokázal plně ztvárnit. I během pocitově silných dialogů s matkou na mě šel z něj takový divně odtažitý chlad... Jinak s tímto povídkovým filmem z poválečné Francie jsem výrazně nadprůměrně spokojen a z té prostřední v režii Clouzota zvláště. [75%] ()