Africké dobrodružství

• Itálie

Riusciranno i nostri eroi a ritrovare l'amico misteriosamente scomparso in Africa?

Africké dobrodružstvo

Scénografie:

Gianni Polidori

Kostýmy:

Bruna Parmesan

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 31.1.1987, réžia českého znenia (ČST Praha 1986) = ZDENA KLIMENTOVÁ (3.11.2009)(3.12.2009)

No, aspon ze tu nevidim Karla Chrochta, Liventuru alebo Houdiniho s jeho genialnymi komentarmi " Nominace na Oscara, zlata malina -vyber". Z takychto komentarov sa normalne dozviem este viac, nez som chcel, fakt! No ale zase tu riadi odporny Radko Katrlik, a vypisuje, ze : "Badat autoritu i nespokojnost. Nespokojnost s hektikou dna i zeléovitou mizeriou nocných vecierkov so stupidnymi slovnymi hrami, plnymi lascivneho humoru a vseriesiacich usmevov povznesenych, ale dokonale ohaknutych hosti. Nepochopim a doteraz neviem, ktory "genialny mozog" zase prelozil Riuscirano i Nostri Eroi a Ritrovare L´amico misteriosamente scomparso ako Africke Dobrodruzstvi. Spravne -kedze som cechoslovak, tak cesky bude preklad : Nasi Hrdinove uspeli/uspeji v hledani tajemne ztraty. Tak pravil ujo Gugl translator. Ale uz som si zvykol, ze Gone with the Wind 1939 je Jih proti Severu a ze Wrong Turn je Pach Krve a ze Garden of Evil 1954 je Zlato Apacu. Ja viem, ja viem, preklady su volne, nema sa prekladat od slova do slova a ze som hodne prestrelil, ked som napisal, ze Bad Ass s Trejom je Spatna Prdel a nie Mstitel bezpravi. No a par slov k filmu : film je o hladani isteho cloveka v Afrike, konkretne v Angole. Dialogy su dobre, exteriery vyborne, len skoda, ze nijako nespomenuli obciansku vojnu /bola extra krvava - v afrikanistike sa vyznam/ a v roku 1968 uz zil isty Jose Eduardo dos Santos, neskorsi prezident Angoly. 85 %(14.10.2017)

Začiatok opisuje profesnú a súkromnú časť dňa zaneprázdneného tlačového magnáta, ktorý je v objatí termínov, schôdzí a schvaľovania edičných zámerov (bez mrknutia oka telefonicky napríklad nariaďuje presunúť mužské erotické tlače do oddelenia detskej literatúry). Badať autoritu i nespokojnosť. Nespokojnosť s hektikou dňa i želéovitou mizériou nočných večierkov so stupídnymi slovnými hrami, plnými lascívneho humoru a všeriešiacich úsmevov povznesených, ale dokonale oháknutých hostí. Do toho vedomie záhadného zmiznutia švagra v Afrike. Originálny názov filmu v slovenčine znie: "Budú naši hrdinovia schopní nájsť ich priateľa, ktorý záhadne zmizol v Afrike?". A tak sa onedlho podnikateľ spolu so svojim účtovníkom vydajú do Angoly. Presné postrehy, jemná zmena názorov v správaní sa k sluhovi čiže zamestnancovi či účtovníkove poznámky o nových formách ponižovania podriadených, oživujú exotické lokácie. Nakrútené s prehľadom, v sprievode podivnej elektronickej pop znelky. Zámerne vynechávam popis africkej línie príbehu. Ettore Scolla priviedol v revolučnom roku 1968 na kinoscénu skvelý film.(7.12.2015)