Každý je hezký, když je ušlechtilý

• Francie Tout le monde il est beau, tout le monde il est gentil (více)

Novinář se snaží dokázat, že jeho rozhlasová stanice klame posluchače. Brzy ale zjistí, že podobnou paseku dokáže nadělat svojí vlastní upřímností. (Netflix)

Willy Kufalt

Na vysoké škole jsem měl před dvěma lety velkého kamaráda, který byl (tedy pořád je) silným intelektuálem. Měl na mě takový vliv, že jednu dobu jsem se pravidelně zúčastňoval večerních diskuzí na fakultě na témata z moderní společnosti, ještě nějaký čas po skončení diskuze o daném problému s ním dále diskutoval, až jsem se skoro taky začal cítit jako velký intelektuál. :o) Nutno říct, že dovedla být s ním stejně při těch debatách někdy i legrace a zpětně na diskuze o všem možném včetně marxistických teorií rád vzpomínám. U filmů Jeana Yanna se cítím velmi podobně: jsou tematicky hodně intelektuální, málem na mě během sledování onen pocit velkého intelektuála přenášejí též, ale zároveň jsou pro mě něčím podmanivé, obsazené navíc mými oblíbenými herci (Blier, Serrault), často k tomu hodně vtipné, takže ve výsledku se vždycky se zápalem zadívám a jsem obohacen. Bože můj, trvat to ještě 20 minut déle, asi kamarádovi zavolám, ať si podiskutujeme taky, zda znamená revoluce přímo zničení moci, nebo jenom její vystřídání... To bych ale musel sehnat jednu speciální hračku – provázek se dvěma kuličky na koncích a přinést stopky, ať si nejdřív směříme stupně vytrvalosti. :o) *** Yanne natočil pestrou filmovou směsku na tehdy aktuální politická témata, stříli si z vymyvání mozků lidí rozhlasem stejně jako z náboženskému fanatismu a uctívání idolů. Ač jsem se příliš nenudil a v něčem uznávám navíc i dokumentární hodnotu, musím říct, že většina hudebních čísel, kterými svůj film Yanne protkal, už po letech ztratila svou účinnost a osobně mě přes svou originalitu příliš neoslovila. Nasledující počin Moi y'en a vouloir des sous se mi z Yannovy tvorby jako celek líbil určitě víc, tak tomu zde přizpůsobuji nakonec nižší hodnocení. [65%] ()