poster

Garderobiér (TV film)

 • Velká Británie

  The Dresser

 • Slovensko

  Garderobier

Drama

Velká Británie, 2015, 120 min

Režie:

Richard Eyre

Scénář:

Richard Eyre, Ronald Harwood (divadelní hra)

Kamera:

Ben Smithard
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Noviik
  ****

  Předem uvádím, že původní verzi ani divadelní hru jsem neviděl. Minimalistické pojetí s poctivým divadelním přednesem mi ale velice sedlo. Celý film stojí na nádherných hereckých výkonech, že kterých se občas tají dech. Nástup mistra Hopkinse a jeho následný koncert emocí, hereckých poloh a umění výrazového hraní je vrcholem celého snímku. Mistr McKellen oproti Hopkinsovi nesleze z plátna a jeho schopnost monologu mě držela u obrazovky v němém úžasu, předvedl krásně civilní, až naivní druh herectví. Podobně jako v Mr. Holmesovi. Závěr pak jen potvrdil, že pánové opravdu umí a věk na tom nic nemění.(15.5.2016)

 • Javert
  ****

  Původní filmová adaptace jinak téměř bezchybné hry je o krůček dále než její mladší sestra. Nikoli v herecké kvalitě, která je v obou případech božská, ale ve stylizaci a celkovém pojetí výpravy. Verze s Courtenayem a Finneym, ač jsou již zmíněné herecké výkony naprosto srovnatelné s McKellenem a Hopkinsem, dokáže daleko víc zacloumat mými emocemi a ztotožnění s oba hlavními aktéry je věc naprosto automatická, snad až podvědomá. Letošní adaptace je pojatá mnohem minimalističtěji a pochmurněji (takový jest alespoň můj pocit), navíc mi v ní něco, co v současné chvíli neumím pojmenovat, chybí. Proto "jen" za čtyři.(14.11.2015)

 • LencaN
  **

  Sice jsem romantička, ale hlavně pragmatik a tohle na mě bylo příliš nezáživné okecávání důležitosti života chrobáka. Asi jsem na to neměla vůbec koukat. Tohle spojení dvou žánrů - divadla a filmu mi nesedlo. Jsme svědky jednoho z představení shakespearovského divadla, kde Krále Leara má toho dne hrát Sir (Anthony Hopkins), jenž je rozhozený životem, pomýleností, depresí nebo čím? Asi vším dohromady. A o kostýmy a masky se mu stará garderobiér Norman (Ian McKellen). Motivující byla snaha celého souboru o dohrání dalšího vystoupení. Každý se musela nějak zapojit, i tak, jak třeba původně nezamýšlel. Nahlížíme do zákulisí, vidíme i lidi za kulisami, které v divadle jen tak neuvidíte. Ani v závěrečné děkovačce. Ale jako film mě to prostě nebavilo. Jako divadlo možná, ale od filmu čekám jiné věci než od divadla.(19.5.2016)

 • Rajca
  ****

  Geniálny Anthony Hopkins! Sledovať jeho herecké umenie je jednoducho nádhera. Zreje ako víno a každým filmom dáva viac a viac. A keď mu ešte kontrujú nemenej výnimoční herci ako Ian McKellen a Emily Watson, strhujúci filmový zážitok je na svete. Tento komorný snímok o starnúcom principálovi, jeho garderobiérovi a jeho životných múzach, dáva naplno vyniknúť všetkým zúčastneným.Je plný silných emocií. Eyre na pozadí veľkolepého Shakespeara odkrýva skutočné vzťahy medzi jednotlivými protagonistami a dáva nám nahliadnuť do ich osobných zranení a nesplnených snov. Výborná predloha, skvelé spracovanie!(9.7.2016)

 • kaylin
  ***

  Silné herecké výkony, které se dokonale hodí pro divadlo a zde také měli zůstat. Filmové médium tomuto příběhu nedává ale vůbec nic navíc, což je velká škoda. Ian McKellen a Anthony Hopkins, ale také Emily Watson by byli skvělí na jevišti a vy byste z nich měli mnohem lepší pocit, protože byste jim byli blíž. Takhle jsou to dobré herecké výkony, které ale úplně nestačí.(18.7.2016)