Reklama

Reklama

40 dní v poušti

  • USA Last Days in the Desert
Trailer 1

Film představuje kapitolu z Ježíšova (Ewan McGregor) života, a to čtyřicetidenní pouť pouští, kde sa modlí, potkává se s Ďáblem a bojuje s ním o osud rodiny v krizi. Tento souboj představuje dramatickou zkoušku Ježíšových schopností. (Bontonfilm)

Videa (12)

Trailer 1

Recenze (23)

kaylin 

všechny recenze uživatele

V první řadě zjišťuji, že mám méně a méně rád náboženské příběhy, a to i takové, které se věnují postavě Ježíše celkem realisticky, i když zároveň trochu fantaskně, jako je tomu v tomto případě. Ta fantasknost ale plyne z toho, jak se snímek snaží vstoupit do jeho duše. Zadruhé je tenhle film prostě umělecká nuda. A toť vše. ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Ewan McGregor pre mňa navždy ostane feťák Renton z Edinburghu. Sledovať ho v roli Ježiša uprostred Judskej púšte (točenej v Kalifornii) je dosť ambivalentný zážitok. Emmanuel Lubezki za kamerou je obvykle zárukou kvality, tu je však výsledok jeho snahy slabý priemer. Pohľady na púšť mohli byť výraznejšie. Nie nadarmo všetky hlavné monoteistické náboženstvá - židovstvo, kresťanstvo aj islam vznikli v púšti. Nedostatok zmyslových vnemov, izolovanosť, nedostatok základných životných potrieb naozaj spôsobí, že hlasy všehomíru prehovárajú hlasnejšie. Kresťanstvo vzniklo vlastne práve v okamihoch týchto 40 dní, o ktorých hovorí film. Ježiš dovtedy žil ako obyčajný človek, jeho božská stránka sa v ňom ozvala až počas tohto pôstu, kedy si siahol až na dno síl. Ak teda nechceme veriť monofyzitistickému názoru, že mal iba božskú stránku a človekom nebol vôbec (čo tvrdia napríklad Arméni). Film je točený z opačného pohľadu, akoby Ježiš bol obyčajný človek a úplne v ňom absentovala božská stránka (čo tvrdia Nestoriáni). Výsledkom naozaj je to, čo tu už niekto spomínal, že Ježiš pôsobí absolútne slabým a bezmocným dojmom... Pár myšlienok zaujalo, inak teda nič extra. Druhú hviezdu pridávam čisto len z osobného záujmu o túto problematiku. ()

Reklama

sochoking 

všechny recenze uživatele

Čistý neutrál, 50 na 50. Rovnako by to snáď vyšlo, keby to bolo natočené o nejakom roninovi (samuraj bez pána), ktorý chodí kade tade a tiež nemá do čoho pichnúť. Ja si dokonca myslim, že to boli zbytočne vyhodené prachy- táto snímka. Nevravím, že to bola chujovina, ale poznám lepšie filmy o pustovníkoch, ktoré vám zostali ležať v hlave ešte dlho po tom, ako sa skončili záverečné titulky... ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

O filmu jsem dopředu nevěděl nic. Kdysi jsem jen viděl fotky a nějaký prvotní trailer z filmu a přišlo mi to zajímavé - přesně tak, jak mi to vyhovuje. Pomalé vyprávění o muži cestujícím napříč zemí, nějakým způsobem rozjímajícím, jemuž se začnou zjevovat věci, které prostě nejsou. O co jde? Kdo je to a kam jde a co s ním mají ty výjevy společného? A tak se mi to nyní dostalo do rukou. --- Zprvu očekávatelně pomalu se rozjíždějící příběh, ponedlouhu psychedelicky se odvíjející a hle, přichází první oslovení hlavní postavy a hned mi bylo jasné, o co tu kráčí. Až po dokoukání jsem si přečetl obsah tady z profilu - a musím uznat, jak mám na náboženství obecně svůj názor, že vědouc o čem film je, cíleně bych jej minul, náboženskou tématiku ve filmech skutečně nevyhledávám. Kupodivu musím uznat, že v tomhle ohledu by to byla škoda, protože způsob vyprávění mi tu vyhovoval - žádné fantasy a pohádky z knihy knih, ale o něco realističtější pohled na putování syna tesařova a jeho konec, krom vizí pokušitele, zrazujícího z cesty, zcela zbavený jakýchkoliv nadpřirozených či nadlidských skutků či dění a vyobrazení. Takže si pak můžete říct, že takhle to klidně nějak mohlo být. Divák nevidí nic mezi tímto začátkem a vyobrazeným krátkým koncem a spočinutím, ani nic poté. Prostě značně civilnější vyprávění o putování téhle později biblicky zprofanované postavy, což je prostě v záplavě všech těch "velikonočních eposů" přinejmenším příjemně překvapivé. --- Hodnocení: Takové lepší *** A proč ne tedy rovnou ****? Poměrně deprimující osud okolí, zjemněný jen jedním úsměvem nad miskou vody, a jakási otevřenost té hlavní dějové linky, což zjevně mělo být záměrem, nicméně po té vší, mě celkem vyhovující rozvláčnosti jsem asi přeci jen čekal trošičku víc než polouzavření jedné z v prach obrácených epizod nějaké (!) rodiny s nečekaným poutníkem. --- PS: Ewan mi tam sednul a ve své dvojroli herecky nezklamal. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Celkom vtipné hodnotenie. Mám rád filmy idúce oproti diváckym očakávaniam. Náboženské príbehy mám rád len z toho hľadiska, lebo mám rád hľadanie niečoho trvácneho a večného než aby som sa vyslovene rochnil v príbehoch a podobenstvách( hoci to k tomu tiež patrí). Last Days of Desert sú veľmi pomalý a príbehovo veľmi jednoduchým filmom. Ale okrem poslednej scény tomu nemám veľmi čo vytknúť. Herci sú výborný, prostredie umocňuje prázdnotu duše a života. Hudba nevtieravá a Lubezskeho kamera zase raz bezchybná. Garcia necháva posolstvá pod pokrývkou a necháva hlavne diváka nech ich sám nájde. Nič tu nie je podané priamočiaro a všetko je to viac vrstvené. Myslím si že ten čo sa vyzná v tématike si to užije viac ako človek čo sa na základe tohto filmu snaží s tématikou oboznámiť. Nebyť fakt poslednej scény tak by to malo plný počet. Na film sa treba pozerať ako na hádanku. Ak som aspoň trochu pomohol :) ()

Galerie (72)

Reklama

Reklama