Bitva o Sevastopol

Battle for Sevastopol

Bitka o Sevastopoľ

Životopisný / Drama / Romantický / Válečný

Rusko / Ukrajina, 2015, 110 min

Hned na první pohled se nabízí srovnání s Nepřítelem před branami. Opět geroj snajper, opět jakože souboj s německým protějškem, opět tu střílíme do německého spojaře :). Je toho samozřejmě víc, ale jeden musí chtít vidět. Jsou to navíc (IMHO) jen berličky. Podstatné je, že film jako celek nepůsobí úplně zle. Př. v případě Stalingradu jsem ml už pocit přeplácanosti (prostě "ruské až moc"). Tady se snaží držet zpátky (asi za to můžou ti Ukrajinci :)) a to filmu jen prospívá. Na druhou stranu musím také říct, že závěr mě nenadchnul. Přišel mi odfláknutý a "o ničem". Já sice chápu, že jde o film podle skutečné osoby (Ljudmila Pavličenková opravdu existovala), ale také to šlo se s tím malinko víc pomazlit. Co mi také z počátku vadilo bylo to přeskakování mezi třemi časovými rovinami během vyprávění. Baba vzpomíná na setkání ve kterém se vzpomíná (?). Celkově beru jako nadstandard.(2.6.2015)

Komentář píšu po delší odmlce a musím říct, že si nevybavuju konkrétní pasáž, která by mě nadchla, každopádně natočené to je hodně dobře, rusáci jdou prostě do sebe. Kdo má rád druhou světovou a příběhy podle skutečných událostí, tak bude uchcávat a ještě k tomu ženská v hlavní roli, to se jen tak nevidí. Samozřejmě to srovnávám s Nepřítel před branami, ale to nejde :-) 80%(25.4.2017)

Považovat hrdinu někoho za to, že se vyžívá v zabíjení mi přijde velmi zcestné. Pominu-li ty pasáže, kdy se řeší, zda si má Pavličenková obléknout uniformu nebo šaty a zastavím se nad těmi krátkými prostřihy z bitevního pole, tak jsem se spíše nadprůměrně bavil. Herně a výpravně celkem pěkně zmáknuto, válečné scény také patří k těm lepším. Scénář však dosti hapruje a jsem rád, že se na obličej hlavní hrdinky dalo s klidem dívat. Z těch ruských novodobých filmů ho řadím mezi lepší.(28.10.2015)

Pěkný, ta lidská stránka tentokrát není na škodu, spíš naopak. Hutné prostředí války, slušné sniper scény, příjemná a zajímavá hrdinka. Nečekal jsem, že v Rusku dokáží natočit něco tak vyváženého. Určitě je prostor pro zlepšení, ale co je dnes dokonalé... 75%(21.2.2017)

• Jakubik

No spíš by se film měl jmenovat Romance u Sevastopolu. Romantiky je tu totiž více než bitvy. Poměrně nudnej film. Taková trapná verze Nepřítele před branami. Přijde mi, že to rusáci mohli natočit o dost lépe. To oni umí. Díky stylu vyprávění je tu hlavní děj tak trochu zkratkovitý, a to ubírá na napětí. Obsazení je celkově fajn a vizuálně to taky není úplně špatný i když občasné CGI působí trochu lacině…(26.4.2017)

Bitva o Sevastopol není vyloženě špatný film, ale každopádně je to špatně pojmenovaný film. Měl se jmenovat třeba Ljudmila Pavličenková nebo Příběh odstřelovačky, jelikož z bitvy v něm vidíme pramálo a spíš jde o životopisný snímek než o válečný film v pravém slova smyslu, jak nám sugeruje oficiální název. A v tom je problém - film pak totiž nenaplní očekávání nebo se mine s cílovou diváckou skupinou. Jinak se jedná o typicky ruské, tedy trochu kýčovité ztvárnění příběhu ruského hrdiny, s tím je třeba se smířit. Na "Nepřítele před branami" to samozřejmě nemá ... 70%(13.9.2018)

Velice skvělý kousek. Já bych přece jen uvítal souvislý děj bez flashbacků.(2.2.2016)

• Endavour

Dámy a Pánové, 2 projektily vypálené z sniperské pušky vyřadily opancéřovaný německý střední tank PzKpfw III - ano čtete dobře, TANK!! Šílená propaganda s ještě horší hudební vložkou. Více netřeba dodávat...(6.10.2016)

"Pánové, je mi 25 let a dosud jsem zabila 309 fašistických okupantů. Nemyslíte, pánové, že jste se za mnou schovávali již dost dlouho?" Dnešní holky dokáží dát do 25 let i 309 fotek na facebook. Tahle se válela v bahně a stihla zabít 309 nepřátel, což je pro mě fascinující. Kdyby to nebylo podle skutečného příběhu, tak bych dal o hvězdu míň, ale takhle musím jít na plný počet.(13.11.2016)

Kdyby tam nebylo to ruské koření a místo toho by přidali ještě pár dobrých bojových scén, tak by to byla silná 4!(26.1.2017)

Opravdu dost slabé. Jedná se o filmovou adaptaci životního příběhu Pavličenkové, takže nemám problém pochopit, že si to tvůrci interpretovali opravdu volně. Technicky je snímek zpracován velice solidně, celkem to i ubíhá, proto tři hvězdy. Problémem je právě sama hlavní hrdinka. Tvůrci se zřejmě snažili o vyjádření její komplikovanější povahy a zároveň jí evidentně nechtěli učinit vyloženě nesympatickou. Výsledek je paskvil, kdy Ljudmila ve vnímavějším divákovi kladné pocity příliš nevzbuzuje, alespoň ve mě tedy ne. Nelituji toho, že jsem snímek viděl, ale znovu se na něj už jistě nepodívám.(28.5.2017)

Ruský snajpr, teda snajperka. Ljudmila Pavličenková, žena z Ruska co zastřelila přes 309 obětí a stala se hrdinkou 2.sv.války. Avšak stále byla ženou, co chtěla lásku, dítě i rodinu. Film sleduje její začátky začátky u optiky, kdy si zabíjení i užívá, jak se poprvé zamiluje a díky válce a smrti o vše přijde, až po její konec u politiky. Samozřejmě není tohle jen romantické drama, zákopy, roztrhané končetiny a boje v Rusku(nejen Sevastopol) jsou zde vyobrazeny více než dosti. Mě se páčilo, jen škoda občas těch levných digi-efektů a hlavně dabingu... Spokojených 7/10(24.2.2018)

Jendoduché ako rusko...pekné zábery, celkom dobrá atmosféra.(13.2.2017)

Překvapivě dobrý film. Ne pouze válečný, ale spíš válečné drama. Skutečný příběh legendární sovětské sniperky, která nikdy nebyla poražena. Film zahrnuje i dobu, než nastoupila do armády, studentská léta a náhodu, která ji vtáhla do světové války. Následně i potom dobu po jejím vyřazení z bojových akcí a neuvěřitelný vztah s první americkou dámou Rooseveltovou. Takže film může zaujmout i některé ženy. Co se týče bojových scén a akcí, tak nic není odrbáno na úkor právě zmíněného. Pěkné sniper akce i velké válečné scény. Zároveň dobré ztvárnění ruské mentality z pohledu ostatní části světa. To se Rusům povedlo.(6.3.2017)

• sehe

pateticnost patri k ruskemu filmu,ale v kombinacii s gycovym obrazom,naivitou,hudbou,ktora je fajn,ale s videnym obrazom nesedi,robi z hrdinky zeny ostrelovacky,akusi pjeknu sem tam umazano zakrvaveno zraneno neznicitelnu gerojku(19.3.2017)

Ten voiceover v anglicky mluvených scénách si na oficiálním blu-ray mohli teda odpustit. Chápu, že oni jsou na tu jejich hrůzu zvyklí, ale každý teda ne.(29.7.2017)

• Likan7

Nevím co přimělo Sergeje Morickijho, aby vzal čtyř dílný seriál a sestříhal ho tak, aby dal dohromady jeden dvou hodinový film. Patrně ale právě proto mam s Bitvou o Sevastopol takový problém. Jednoduše mi tam spousta věcí chybí a většinou jsem měl jen problém se zorientovat co se zrovna děje. Těch 80 minut, co podle zajímavostí chybí, chybí hodně i mě. S herci jsem ani tak problém neměl, Julija prakticky nesleze z obrazu ale zvládla to celkem dobře (i když na konci by jí mělo být kolem 40 a podle masek jí je tak 65, takový wtf). Válečné scény nebyly nejhorší, i když to CGI často bilo do očí. Čekal jsem prostě poctivý ruský válečný film, který právě proto, že je ruský mohl být jiný než ty americké. On jiný je, ale je bohužel jen o hodně horší.(19.8.2017)

Solidní válečné drama a jedna hvězda navíc za skvělou práci kameramana.(4.11.2017)

Zblázněte se všichni, kdo v tom hledáte jakousi military šou :-) Je to prostě pěknej film a i pro ženský. Po shlédnutí jsem měla podobný pocity, jako asi po shlédnutí Titanicu. No a proč ne, byla to žena-dívka, prožívala i milostný záležitosti, to se jako nesmí o tom natočit film? Holt nic pro drsňáky a milovníky dokumentu. Mě se to moc líbilo a milovnice mexicko-venezuelských telezážitků rozhodně nejsem. Moc pěkný film a nenudilo mě to ani chvíli. Sovětské hrdinství a jistou idealizaci beru s rezervou samozřejmě...ale kdo ví, jak to tenkrát přesně bylo. Takže nedejte na místní hnidopichy, kterým i růže voní po hovně a mrkněte. Je to přesně to, co rusové dobře umí :-)(28.2.2016)

Problém vidím v názve filmu.Je tam viac Ljudmilinich životnych udalostí ako scén z fronty.Viac by mu sedel názov Ljudmila Pavličenková.V tom prípade je to krásny životopisný film.Navyše,dejové línie sa chaoticky pletú a preto je toto jeden z filmov ,ktoré treba vidieť viackrát.(9.2.2017)