Bitva o Sevastopol

Battle for Sevastopol

Bitka o Sevastopoľ

Životopisný / Drama / Romantický / Válečný

Rusko / Ukrajina, 2015, 110 min

Dobré válečné drama o snajperce Ljudmile Pavličenko, o které jsem doposud neslyšel. Snímek trpí všemi klady a zápory ruského filmu, jsou tu vidět dobře natočené válečné scény, najdeme i silný příběh, ale rovněž cítíme duch propagandy. Je třeba ale přiznat, že přeci jen se o píď změnila doba a ve filmu vidíme třeba příslušníka NKVD, který ji ideově vedl a hlídal v USA, či scénu, kdy těžce raněnou Ljudu nutí k fotografování bez sebemenšího ohledu na její stav. Je třeba uvést že Ljuda je Ukrajinka, a tam se film jmenuje "Nezlomná" a bohužel naši distributoři přejali trochu zavádějící název "Bitva za Sevastopol". Nicméně kvituji, že nikde nejsou nesmyslně heroizující scény, což dodává filmu uvěřitelnost.(18.8.2015)

• Monellito

Ruské filmy a druhou válku vidím v tv rád, ale tohle byl podprůměr. Bez děje, bez emocí. Hlavní hrdince byste nejradši dali dělo. Myslím tím herečce(22.10.2015)

Ruské/sovětské filmy obvykle trpí jistým druhem fatalismu vlastního ruské povaze - tentokrát však dostáváme příběh hrdinky, která sama řídí svůj osud a dokáže se překážkám postavit. Hrdinové jsou velice lidští i bez emocionálního vydírání - smrt se bere jako tragická, ale nevyhnutelná součást války. Němci střílí po sovětských nemocničních plavidlech (ozbrojených, mimochodem), hrdinka ukájí nenávist pomalým zabíjením na několik ran. Linie vyprávění - předválečná, válečná, návštěva USA a poválečná - umocňují celkový děj životopisu reálné válečné hrdinky a objasňují roviny její osobnosti a psychiku narušenou válečnou zkušeností a ztrátou milenců i přátel. Postavy jsou vystiženy živě a podrobně, všechny činy jsou pochopitelné a uvěřitelné. Pro mě jeden z nejlepších filmů z WWII vůbec.(24.12.2015)

Keď som nakoniec prišla na to, že o bitke o Sevastopoľ tento film až tak nie je, bolo mi to šumafuk. Táto biografická snímka o sovietskej hrdinke si ma postupne získala. Trochu ma naľakal otrasný playback u neamerických hercov, ktorí hrali američanov (ak by to aspoň dabovali amíci, ale ten hrozný prízvuk a intonácia...) ale akonáhle sa začal rozrávať príbeh o Ľudmile v retrospektíve, bola som namotaná. Hlavná hrdinka ako aj výkon jej predstaviteľky si ma získali svojou prirodzenosťou. Netradičná silná ženská postava, ktorej jediným zmyslom života nie je nájsť si muža, ale ktorá sa predsalen vie aj zaľúbiť. Vojnové scény boli naozaj silné, pri prvej bitke som drkotala zubami od strachu. Rovnako Ľudmila nebola neohrozená gerojka ale normálna ľudská bytosť, ktorá sa vie báť ale aj nájsť odvahu. Scény, v ktorých sa ukázala aj drsná a nemilosrdná ruská nátura, mrazili, zatiaľ čo pri fokuse na priateľstvo Eleanor a Ľudmily som sa usmievala ako mesiačik na hnoji. Áno, filmu sa dá veľa vytknúť, hejterov by možno až huba rozbolela, ale pri filmoch ako aj samotnom umení, ide o to, aké emócie vyvolá. A aké vyvolal u mňa? Ako by povedal Chuck Norris - všetky!(4.9.2016)

Tak Rusi nám naservírovali ďalší vojnový film,tentoraz z obdobia,kedy dostávali pekne na frak od Nemcov v 2. svetovej vojne.Ono ani tak nešlo o bitku o Sevastopoľ,ako o životný príbeh jednej sniperky.A bolo to natočené dobre,z neopakovateľnou ruskou patinou,a aj keď hluchých miest bolo viac než dosť,celkovo to do seba pekne zapadalo.Vynikajúca hudba,dobrá Julija Peresild,unikátne zábery z blízka a prepracované bojové scény robia z tohto diela celkom slušný filmový zážitok.(23.9.2016)

Hm, čekal jsem pořádnej opus a dostal průměrnou sračku. 50% = 3/5.(30.11.2016)

Musim říct, že jsem se těšil na nový válečný film, který má tak vysoké hodnocení a to možná byla ta chyba. Né, že by Bitva o Sevastopol byl úplně špatný film to určitě né, ale k dokonalosti mu přece jen dost chybí. Dost podstatnou část filmu jsem se opravdu nudil a co je hlavní podle mě to kazí fakt že hlavní postava je žena. A to teď nemyslím nijak zle, prostě v určitých chvílích jsem měl pocit, že koukám na romantický film a to zuřila druhá světová válka spoiler alert viz scéna kdy zabijou dalšího muže jejich snů který ji svým vlastním tělem bráni před výbuchujícémi granáty. Prostě to bylo víc o lásce v době války než o hystorických faktech a vojencké vřavě. Slabší trojka.(9.1.2017)

Miluju filmy podle skutečné události a to, co dokázala Ljudmila Pavličenková, je opravdu inspirující. Není divu, že se podle ní natočil film. Přiznám se, že herečku Juliju Peresild jsem před tímhle neznal, ale teď už je v mé paměti a určitě vyhledám filmy, kde bude hrát. Ta její hra očí je parádní a troufám si tvrdit, že to pro ni byla pocta, ztvárnit roli ženy, která si získala takový respekt a uznání jedné z nejvlivnějších žen světa. Spoiler: Při jejím posledním vystoupení před novináři vypustí z úst nejlepší hlášku celého filmu a mě v tu chvíli naskočila husí kůže. V krátkém okamžiku si musí divák uvědomit, že ta mladá dívka měla v sobě víc kuráže, než celá Amerika dohromady. Tento film by se měl promítat dnešní mládeži, aby viděli, co bylo potřeba dělat pro to, aby si oni mohli v "klidu" žít.(4.2.2017)

||90%||(5.2.2017)

Asi jsem čekal více. Když vidím válečný film s červeným hodnocením čekal bych něco více. A ono to nebylo špatné, ale něco mě tam nesedělo... A každopádně to bylo moc dlouhé...(11.2.2017)

Jako jo.... je to dobrý film, který stojí za to vidět. I když je to takové... nijaké no... Ljudmila je tam celkem trefně obsazena, hezky to hraje. kolikrát se žena umí zamilovat je až podivuhodné, nečekaně vždy do svého velitele... tak jako jo. ta válka je tam celkem dobrá, jsou tam momenty u kterých čumíte na film a nevnímáte okoli, ale zase jsou tam i hluchá místa. :-) výsledek: podívete se na to, ale nečekejte, že to bude nejlepší zážitek vašeho života.(6.4.2017)

70% - komentář 20ti slovy: Akční a válečná část výborná, romantická doplňující a ta vypravěčská zbytečná. Zdálo se mi to trošku neucelené, ale jinak zaujalo.(30.5.2017)

Bitka o Sevastopol za 10 minút...viac nie. Kde chodia na tie názvy? Lepšie by bolo Odysea sniperky Pavljučenkovej.(1.8.2017)

Fantastický válečný film !(16.9.2017)

Výborně....(28.10.2017)

Film to byl relativně hezký, a pravda tam byla toto: Ano v ruské armádě sloužili i ženy. Ano v ruské armádě střílel jako odstřelovač každý kdo uměl střílet, takže díky ruským pytlákům (každý druhý), kteří stříleli od narození se jim dařilo odstřelovat převážně německé důstoníky, čímž získávali převahu. Ano byli sfanatizovaní a pokud jim vyvraždili nebo postříleli někoho z blízkých tropili německé armádě obrovské ztráty. Ano západní mocnosti otevřeli druhou frontu, ale nemělo to co do činění s nějakou odstřelovačkou, ale chladnokrevným kalkulem, že rusáci stejně německo porazí svým fanatismem a počtem vojsk, a že by byla škoda, když už se nepovede prostřednictvím němců se komunistů zbavit je nechat osvobodit celou evropu a neukousnout si pro sebe zásluhy a nehrát si na osvoboditele, kteří mají možnost soudit a hlavně si nakrást co tu po německých výzkumech zbyde. Takže se otevřela druhá fronta. Ano součástí delegace do USA kde jim vyprávěla o důležitosti otevření druhé fronty ale také je pravda že to nemělo smysl, američani z toho měli akorát tak vžundu a setkala se s některými jazzovými umělci a třeba Charlie Chaplinem, to byl asi tak její přínos. Ano s Roosweltovou se setkala a ona jí později návštěvu oplatila to asi tak všechno k tomu, není potřeba z toho dělat nějaké politické pozadí filmu o hodných a citlivých američanech, kteří díky ní pochopili co mají dělat, to tento film velmi poškozuje na kvalitě. A jinak Pavličenková otěhotněla v 15 a poprvé se i takhle mladá vdala. To jen k faktům které režisér záměrně vynehal nebo demokraticky a proamericky náhodou pozměnil. Jinak za mě ano, hezký film, ale film nepřítel před branami byl o poznání odborně přesnější.(29.10.2017)

Romantika + Válka k sobě opravdu nepatří tímhle filmem se to potvrdilo pozitiva jsou super záběry a super sniper scény a to je asi vše.(29.10.2017)

Film,u kterého jsem se ani chvíli nenudil,bavila mě jak část z války a bojů(skvěle natočených),tak i část z Ameriky-kdyby to nebylo podle pravdy,tak by bylo skutečně velice těžké uvěřit tomu,že tato dívčina už v tak mladém věku dosáhla takových ůspěchů(309 sniperských zásahů+ kdovíkolik zlikvidovaných i jinými zbraněmi,jak jsem se dočetl v jejích životopisech,na které jsem se po shlédnutí tohoto filmu musel podívat),ještě k tomu udělat takový dobrý dojem na E.Rooseveltovou,Julia Peresild ji ztvárnila opravdu dobře a uvěřitelně a navíc jí to hodně slušelo a také se mi líbilo(nejspíš na rozdíl od ostatních uživatelů),že se film nezabýval pouze válkou...Pro ty ruské nověji natočené válečné filmy začínám mít opravdu slabost-naprostá spokojenost!!!(30.10.2017)

Rusové a válečný žánr zkrátka jde dohromady a funguje. Film o elitní ženské sniperce, která během 2. světové války zneškodní 309 nácků a divák pouze fandí a počítá padlé společně s hlavní hrdinkou. Akce je perfektní, sniper scény napínavé, nechybí i správná brutalita a solidní vizuál. Špatný ten film není,scény mimo bitevní pole už tak poutavé nebyly,možná i nudné.....(30.10.2017)

• raininface

Mělo se to spíš jmenovat Dlouhé čekání na bitvu o Sevastopol. Ale zaujalo mě, že podle tvůrců filmu si sovětské soudružky v létě roku 1941 vyholovaly podpaží.(31.10.2017)