Komorná

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

Jižní Korea, 2016, 144 min (Director's cut: 167 min)

Chan-wook Park

Chan-wook Park

Jae-Bum Kim

Scénografie:

Seong-hee Ryoo

Nevydržala som, vykašľala sa na knihu a pozrela si rovno film. Fantastický vizuál a kamera, herci tiež dosť dobrí. Na to, aký je ten príbeh slabý, to Park nenatočil asi zle, keďže som sa za ten dlhý čas ani raz nepozrela na hodiny ... nemení to ale nič na tom, že od Parka som zvyknutá na iné palby. Slabúčka štvorka.(28.10.2016)

No perverzní to bylo jak prase (ještě teď slyším zvonečky znít). Úchvatný ARTový počin, jež zdůrazňuje, že Japonci jsou fakt úchylní, když před spaním snívají o zamilovaném páru ve složení: ŽENA a CHOBOTNICE. Rovněž nad předčítáním chlípných pohádek chlípným všivákům jsem kroutil hlavou jako motýl Emanuel nad stavbou chemičky ve svém rajónu. Strýc nošený po zahradě v nůši byl k popukání, tedy do té doby, než šel sekat končetiny neplatičům do útulného sklípku. Zápletka famózní, OST bezchybné. Poněkud delší metráž není na škodu. 87%(5.9.2016)

Atraktivní reálie, rafinovaný příběh (sem tam zpestřený výtečným vtipem), výborné obsazení (Kim Tae Ri v titulní roli je vyloženě roztomilá) a velkolepé rozuzlení. Relativně dlouhá stopáž mi nevadila, naopak ty explicitní erotické pasáže bych si z filmu klidně odmyslel. Co mi ve filmu trochu chybělo, byla nějaká výraznější hudba, na kterou jsem byl zvyklý u režisérových předchozích filmů (jeho dvorní skladatel Jo Yeong-wook vyloženě umí, proto mi přišlo trochu líto, že většina Komorné je bez jakékoli hudby). Naopak na jeho typické násilí nakonec dojde, a sedlo mi tam asi nakonec i víc, než všechno to lesbický šukání. Podle traileru jsem si asi myslel, že to bude větší pecka, a celkově mám tak nějak pocit, že kdybych to neviděl, zas tak o moc bych nepřišel - ale když už jsem na to vyrazil, za mě nakonec spokojenost. Fandové režiséra si určitě přijdou na své, a ti ostatní by mohli také, pokud mají v oblibě asijské filmy - a pokud budou mít štěstí na kino s dobrými sedačkami (těch 141 minut + další čtvrthodina obligátního reklamního bordelu před filmem na předpotopních sedačkách v Aeru se rovná skoro Záhořovu loži). Btw. cítil jsem tam výraznou inspiraci filmem Pestrobarvec petrklíčový, ale možná se pletu. P. P. S. Čím míň toho člověk o tom filmu ví předem, tím líp. Už jen samotný distributor spoileruje o sto šest.(10.7.2016)

Poměrně hodně překvapivá záležitost, která je především velmi dobře napsána (původní knižní předlohu jsem neznal), a několik twistů schovaných v ději, je hodně povedených. Překvapilo mě množství vkusně natočených až erotických záběrů a vlastně celkově technická stránka, byla na velice dobré úrovni. Samozřejmě se jedná o asijskou kinematografii, takže to chce chvilku čas než si zvyknete na drobné odlišnosti. Zároveň největším nepřítelem Komorné je její stopáž, které by se dala rozhodně nějak rozumněji sestříhat.(6.9.2017)

Park je pro mne snad nejméně oblíbený Korejský režisér. To zas byla nuda. Výtvarně zajímavé, atmosféra slušná, i erotika potěšila, ale to bylo vše. Příběh na mě až moc spletitý, ztrácel jsem se, gore žádné, nemám moc co chválit. Přežil jsem to, slabý trojec se skříplými zuby hodím. Pořád lepší než Má Pomsta, ale už nikdy více. 50%(10.11.2016)

• - Film byl v Jižní Koreji natolik populární, že tisíce fanoušků zaplnily veřejný prostor odznáčky, samolepkami, nášivkami a všemožnými podomácku vyrobenými předměty. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)

• - Timeline: Natáčení začalo 15. června 2015 v Kuwaně v Japonsku. Poslední klapka klapla v poslední říjnový den. Natáčelo se v Japonsku a Jižní Koreji. Film si odbyl premiéru 14. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes. Do kin se pak podíval prvního června. (Hal_Moore)

• - Přesto, že Jin-woong Jo hraje starého strýce, během natáčení mu bylo pouze 40 let, což je pouze o 6 let více než jeho filmové neteři (Min-hee Kim). (NormanBates)