Komorná

Fingersmith

Komorná

The Handmaiden

Thriller / Romantický / Psychologický / Erotický

Jižní Korea, 2016, 144 min (Director's cut: 167 min)

Chan-wook Park

Chan-wook Park

Jae-Bum Kim

Scénografie:

Seong-hie Ryu

Vôbec sa mi do toho nechcelo, ale nakoniec sa mi to celkom páčilo. Retro japonské komorné drámy nie sú zrovna moja šálka kávy, ale toto mi napriek robustnej dĺžke dosť rýchlo utieklo. Enormnú erotiku by som na vašom mieste nečakal – je tu ledva jedna lesbická scénka -, ale inak je to fajn a najviac fajn je samozrejme šialený scenár, ktorý vám ponúkne niekoľko značne nečakaných twistov, ktoré dovtedajší príbeh zrazu ukážu v úplne inom svetle. Ku koncu ma to už každopádne čiastočne nudilo. A neviem, či tvorcom niekedy odpustím tú absolútne nijako nevyužitú chobotnicu v pivnici (hriech niečo také famózne nepoužiť!!!).(19.3.2017)

První letošní film, kterému okamžitě dávám 5*. Postupně. Slyšel jsem, že to nenaplnilo očekávání. Že až mnoho erotiky. Očekávání jsem neměl žádná, z děje jsem znal minimum a bylo to dobře. Dost dlouho jsem si říkal, že je erotiky málo, finálně jsem spokojený (snesl bych ještě maličko víc, ale možná bylo tak akorát). Na erotice v asijských filmech se mi líbí, že je JINÁ. Buď je pojata umělecky nebo má šokovat nebo obojí. V Komorné platí "obojí", plus je to ještě citlivé. Prostě ženský pohled versus mužský pohled. Což je základní kontrast, na kterém film "stojí", "leží", "je namáčen" - vyberte si. Promíseno s podfuky, mírnou brutalitou a několika místy humoru. Kamera, kostýmy, interiéry - to vše je prvotřídní a zbytečné vyzdvihovat. Herecké výkony jsou perfektní, ve škále od modeních postav po totálně dekadentní charaktery (vybavila se mi poslední kniha ze ságy Zaklínač od Sapkowskiho, ve které se objeví postava tak zdegenerovaná, že už ani není schopna normálního sexu). Z dvojice komorná-Hideko, bych dal přednost komorné. Nejen vzhledově (kawaii), ale i chováním. Chvíle, kdy se chová přirozeně, zuří, je sebevědomá, pustí nohy své paní a začne se rozčilovat - prostě sympatický charakter. Pokud bych měl vylepšovat, pak bych ještě rád viděl něco z té "odchovny novorozených dětí", konkrétně madam, co ji vedla, má velmi zajímavý, až nepříčetně vypadající vzhled (na ČSFD bez obrázku uvedená Lee Yong-nyeo - viděl jsem ji už v seriálu Master's Sun a do tohoto filmu mi sedla ještě trochu víc). Shrnuji: Sedlo mi, drželo mě, líbilo se :). ■ Zajímavé povídání o filmu: http://www.asianstyle.cz/kultura/24389-na-pozadi-filmu-komorna ■ Originální název 아가씨 (Agasshi) neznamená "komorná", ale "slečna" a vztahuje se na postavu Hideko, kterou tak Sook-hee často oslovuje.(30.10.2016)

Po Parkovo nepříliš vydařeném útoku na Hollywood jsem rád, že navázal v podstatě na vše, co ho dříve zdobilo. Komorná je sice spíše taková filmová blbinka, ale disponuje naštěstí všemi možnými atributy Parkova rukopisu. Ta přemrštěná délka tudíž nenudí, přehnané scény brutality i erotiky pobaví a Yeong-wook dává svojí hudbou vzpomenout na svá nejlepší témata z Parkovo masterpieců. 7/10(23.1.2017)

Park Chan-Wook je jeden z mojich najobľúbenejších súčasných režisérov, ale určite by som ho radšej videl pri inom žánri, než takejto historickej dráme, kvôli čomu mi bolo jasné, že to nebude jeden z jeho najlepších filmov, čo sa vlastne aj splnilo, ale sklamaný rozhodne nie som, aj tak si to pojal po svojom. Tu už je od začiatku jasné, že to bude o dosť iné, než je pri podobných filmoch zvykom, pôsobí to tak vyspelejšie a určite aj trochu úchylnejšie, ale filmu to všetko len prospieva. A tak táto výrazne nadpriemerná dĺžka nie je ani najmenším problémom, dejovo si ma to získalo a bavilo od samotného začiatku až takmer do konca, práve finále mi už prišlo zbytočne až tak podivne humorné, ale aj tak je to stále slušné. Film v priebehu ponúkne tri zvraty, ktoré ho vždy pohnú trochu iným smerom. Ten posledný je už samozrejmý, keďže je v tom istom štýle, ako tie predchádzajúce, ale hlavne ten prvý som ešte vôbec nečakal a po ňom som mal z filmu hneď ešte lepší pocit. Ale celkovo by to potrebovalo nejaké zapamätaniahodné scény, film celkovo je veľmi kvalitný a dej si neustále udržuje slušný nadpriemer, ale s výnimkou samotných zvratov sa tu na moc scén spomínať nedá. Aj keď priaznivci lezbických scén si možno prídu trochu na svoje, sú dosť odvážne, ale našťastie ani inak vôbec neprekážajú, nie je ich tu zase tak moc, aby to pôsobilo, že film je na nich postavený a navyše pre dej majú význam, takto aspoň vidno, že tvorcovia ukázali všetko, čo potrebovali. Pochváliť môžem aj obsadenie, získalo si ma hlavne výborné ženské duo, ale nesklame ani Ha Jung-Woo a niekoľko známych tvárí, ktoré vždy rád vidím. Jedine postava úchylného spisovateľa ma vôbec nezaujímala, aj keď tu predsa len má svoje miesto. A režijne môžem film očakávane len chváliť, Park Chan-Wook je jednoducho mimoriadny talent a tak film ponúkne aj skvelú vizuálnu stránku, hlavne tú kameru som si miestami nadmieru užíval. A jeho zvyšné špecifické prvky sú samozrejmosťou. Takže celkovo skôr uprednostním väčšinu iných jeho filmov, ktoré mi tématikou sedia viac, ale aj Komorná sa vydarila, po všetkých stránkach je to výrazný nadpriemer, ale znovu ma už neláka, na to by potreboval viac zapamätaniahodných scén. 77%(26.12.2016)

Tohle nebude kousek pro všechny. Sama jsem se obávala dialogů a celkově prostředí, které moc nemusím, ale byla jsem víc než příjemně překvapena. I přes dlouhou stopáž jsem se celou dobu skvěle bavila, příběh opravdu dokázal zaujmout, taktéž hlavní postavy. A musím smeknout nad naprosto skvělou kamerou! PS: Nenazvala bych to pornem, jako někteří zde v komentářích :)(26.11.2016)

• - Originální název 아가씨 (Agasshi) neznamená komorná, ale slečna a vztahuje se na postavu Hideko (Min-hee Kim), kterou tak Sook-hee (Tae-ri Kim) často oslovuje. (Jirka_Šč)

• - Během natáčení postelových scén měli všichni muži, účastnící se natáčení, den volna. (Hal_Moore)

• - Ještě před uvedením do kin byla prodána práva na mezinárodní distribuci do 116 zemí. (Hal_Moore)