Komorná

• Austrálie

• Irsko

• Kanada

Drama / Thriller / Romantický / Mysteriózní / Psychologický / Erotický

Jižní Korea, 2016, 144 min (Director's cut: 167 min)

Chan-wook Park

Chan-wook Park

Jae-Bum Kim

Scénografie:

Seong-hie Ryu

Pro požitek z tohoto filmu je důležité mít pochopení pro asijskou kulturu. Síla filmu je vystavěna na východním pojetí niternosti citů i nemilosrdnosti pomsty, na nepřekonatelných rozdílech mezi bohatými a služkami a na síle patriarchátu. Navíc dvě hodiny dvacet a takřka hodinový úvod, který jen připravuje půdu pro následující zvraty, toho diváku taky moc neusnadní. Ono nakonec všechno ve filmu do sebe pěkně zapadne a rozhodně to nenechá člověka chladným, ale přišlo mi, že pointy, nebo chcete-li hlavní body filmu, jsme u Chan-wook Parka už viděli... 6/10(28.12.2016)

Poměrně hodně překvapivá záležitost, která je především velmi dobře napsána (původní knižní předlohu jsem neznal), a několik twistů schovaných v ději, je hodně povedených. Překvapilo mě množství vkusně natočených až erotických záběrů a vlastně celkově technická stránka, byla na velice dobré úrovni. Samozřejmě se jedná o asijskou kinematografii, takže to chce chvilku čas než si zvyknete na drobné odlišnosti. Zároveň největším nepřítelem Komorné je její stopáž, které by se dala rozhodně nějak rozumněji sestříhat.(6.9.2017)

Sice jsem netušil o co tady půjde, ale v tomto případě to bylo opět plus. Navíc po čase opět viděný korejský film v kině. A v plném sále. Samotný film se z počátku vyvíjí, tak, že je těžké říct, v co se vyvine. Ale po celkovém zhlédnutí mi z toho nejvíce vychází komedie, ačkoliv ten žánr u toho oficiálně chybí, tak extrémní spousta scén je záměrně komediálních a to i v docela vážných situacích. Takže i přes tu snahu o dramatičnost a nějakou thrillerovost, je to ze všeho nejvíce komediálně laděná podívaná. Příběh celkově není nijak zamotaný, jen je záměrně vyprávěný z vícero pohledů jednotlivých postav, což tomu dává určitou grády a zajímavost. Tenhle typ zpracování různých filmů mám rád a zase tolik jich není, kde se využívá toho pohledu na jednu věc z vícero stran. Je to umně do sebe zapracované a tak je to funkční. Ovšem po prvním zvratu jsem už jen čekal, kdy přijde ten finální, který taky přišel. To už pak bylo prakticky jasné. No a pak je tu ta erotická složka, se kterou si tvůrci taky hodně vyhráli a děvčata (herečky) si to zřejmě i hodně užila. Na ničem se v tom to filmu nešetřilo a mnoho scén je přetahovaných, ve snaze o uměleckost a tak je to s ohledem na celkový obsah i docela přetažené. Přesto byla to zajímavá lechtivá komedie s pěkným vizuálem a výpravou.(25.8.2016)

• Aljak

Trochu nechápem to všeobecné nadšenie a vysoké precenenie tohto filmu. V podstate to bol typický manipulatívny thriller, ktorý sa ťahal fakt v nesmierne zdĺhavom a nudnom tempe. A tie dva zvraty v deji, na ktorom bol celý film postavený tomu ani moc nepomohli. Ten prvý zlom bol síce skvelý, ale ten druhý som už viacmenej očakával. A celkovo po dejovej stránke žiadna sláva. Ale zato vizuálna stránka filmu bola vynikajúca a tá atmosféra kórejského vidieckeho panstva bola unikátna. Škoda, že sa to nedá povedať aj o dejovom vývoji...(26.10.2016)

Na Komornou jsem se moc těšil, pro Parkovy filmy a rozplétání jejich zašmochrdaných zápletek mám tak trochu slabost. Jenomže tady ani není moc co rozplétat a hlavně, celé vyprávění je značně natahováno spoustou nezáživných a opakujících se scén, takže mě to vleklé tempo s nechutně přestřelenou stopáží dosti nemile překvapilo. Vizuálně i stylisticky opět prvotřídní, obsahově poněkud ploché a nedotažené. A na můj vkus tam bylo málo chobotnic.(25.1.2017)

• - Timeline: Natáčení začalo 15. června 2015 v Kuwaně v Japonsku. Poslední klapka klapla v poslední říjnový den. Natáčelo se v Japonsku a Jižní Koreji. Film si odbyl premiéru 14. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes. Do kin se pak podíval prvního června. (Hal_Moore)

• - O hlavní roli se ucházelo přes 1500 zájemkyň. (Hal_Moore)

• - Přesto, že Jin-woong Jo hraje starého strýce, během natáčení mu bylo pouze 40 let, což je pouze o 6 let více než jeho filmové neteři (Min-hee Kim). (NormanBates)