Komorná

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

Jižní Korea, 2016, 144 min (Director's cut: 167 min)

Chan-wook Park

Chan-wook Park

Jae-Bum Kim

Scénografie:

Seong-hee Ryoo

Atraktivní reálie, rafinovaný příběh (sem tam zpestřený výtečným vtipem), výborné obsazení (Kim Tae Ri v titulní roli je vyloženě roztomilá) a velkolepé rozuzlení. Relativně dlouhá stopáž mi nevadila, naopak ty explicitní erotické pasáže bych si z filmu klidně odmyslel. Co mi ve filmu trochu chybělo, byla nějaká výraznější hudba, na kterou jsem byl zvyklý u režisérových předchozích filmů (jeho dvorní skladatel Jo Yeong-wook vyloženě umí, proto mi přišlo trochu líto, že většina Komorné je bez jakékoli hudby). Naopak na jeho typické násilí nakonec dojde, a sedlo mi tam asi nakonec i víc, než všechno to lesbický šukání. Podle traileru jsem si asi myslel, že to bude větší pecka, a celkově mám tak nějak pocit, že kdybych to neviděl, zas tak o moc bych nepřišel - ale když už jsem na to vyrazil, za mě nakonec spokojenost. Fandové režiséra si určitě přijdou na své, a ti ostatní by mohli také, pokud mají v oblibě asijské filmy - a pokud budou mít štěstí na kino s dobrými sedačkami (těch 141 minut + další čtvrthodina obligátního reklamního bordelu před filmem na předpotopních sedačkách v Aeru se rovná skoro Záhořovu loži). Btw. cítil jsem tam výraznou inspiraci filmem Pestrobarvec petrklíčový, ale možná se pletu. P. P. S. Čím míň toho člověk o tom filmu ví předem, tím líp. Už jen samotný distributor spoileruje o sto šest.(10.7.2016)

První letošní film, kterému okamžitě dávám 5*. Postupně. Slyšel jsem, že to nenaplnilo očekávání. Že až mnoho erotiky. Očekávání jsem neměl žádná, z děje jsem znal minimum a bylo to dobře. Dost dlouho jsem si říkal, že je erotiky málo, finálně jsem spokojený (snesl bych ještě maličko víc, ale možná bylo tak akorát). Na erotice v asijských filmech se mi líbí, že je JINÁ. Buď je pojata umělecky nebo má šokovat nebo obojí. V Komorné platí "obojí", plus je to ještě citlivé. Prostě ženský pohled versus mužský pohled. Což je základní kontrast, na kterém film "stojí", "leží", "je namáčen" - vyberte si. Promíseno s podfuky, mírnou brutalitou a několika místy humoru. Kamera, kostýmy, interiéry - to vše je prvotřídní a zbytečné vyzdvihovat. Herecké výkony jsou perfektní, ve škále od modeních postav po totálně dekadentní charaktery (vybavila se mi poslední kniha ze ságy Zaklínač od Sapkowskiho, ve které se objeví postava tak zdegenerovaná, že už ani není schopna normálního sexu). Z dvojice komorná-Hideko, bych dal přednost komorné. Nejen vzhledově (kawaii), ale i chováním. Chvíle, kdy se chová přirozeně, zuří, je sebevědomá, pustí nohy své paní a začne se rozčilovat - prostě sympatický charakter. Pokud bych měl vylepšovat, pak bych ještě rád viděl něco z té "odchovny novorozených dětí", konkrétně madam, co ji vedla, má velmi zajímavý, až nepříčetně vypadající vzhled (na ČSFD bez obrázku uvedená Lee Yong-nyeo - viděl jsem ji už v seriálu Master's Sun a do tohoto filmu mi sedla ještě trochu víc). Shrnuji: Sedlo mi, drželo mě, líbilo se :). ■ Zajímavé povídání o filmu: http://www.asianstyle.cz/kultura/24389-na-pozadi-filmu-komorna ■ Originální název 아가씨 (Agasshi) neznamená "komorná", ale "slečna" a vztahuje se na postavu Hideko, kterou tak Sook-hee často oslovuje.(30.10.2016)

Celou dobu jsem přemýšlel, jestli si Park uvědomuje, že dramatizuje vlastně jen jednu z těch perverzních povídek, které nutí strýc číst nejprve svou ženu, pak neteř. Když na konci vyloženě zvoní rolničky na oznámení happy endu, došel jsem k názoru, že asi ano. Ale že to vlastně nic moc nemění na mělkosti a lacinosti toho všeho. Kouká se na to hezky, docela mi to uteklo, ale vlastně je to celkem sázka na efekt - je to moc "hezký" film na to, aby byl dotažený. K tomu, abych se na to napojil, mi chyběla nějaká zdrcující chvíle. Ani to řezání prstů moc nebolelo. 70 %(4.8.2016)

Drama se zajímavě vyprávějícím příběhem, který je rozdělen na části a z různých úhlu pohledu, podobně jako Zmizení Eleanor Rigbyové. První část nastiňuje hlavní zápletku a přechod do druhé části překvapí a celé vidíme totéž jinou postavou. Celé to pak vygraduje do spojitosti v třetí části. Celý příběh se táhne s erotickým nádechem a lesbické scény jsou opravdu perfektní, ale na konci už moc násilně zasazeny. Trošku mě trápila zdlouhavá druhá část, kdy jsme viděli totéž a divák lehce předvídá co se stane, neboť vše spletité se vejde do pár minut. Ale celkový dojem i přes délku filmu velmi dobrý, film má vtipné a výborné momenty ......8/10(4.8.2016)

Výtvarně perfektní, příběhově spletité, atmosféricky hutné, sexuálně vypjaté, humorově přitmavené....a celkově docela natažené. Chan-wook Park zase jinak ale zase suverénně. Zpracováním nemá konkurenci, příběh je zajímavý svými zvraty a vypočítavostí, ale neříkám, že bych si přál, aby se dál zabýval knižními adaptacemi. Celkově je to pro něj podobný typ filmu, zároveň je ale úplně jiný. Být o něco kratší, byl bych radši, ale i tak můžu Komornou vřele doporučit. Hlavně Parka neznalý divák dostane něco, co nikde jinde neuvidí. 90%(5.8.2016)

• - Vo filme sa objavia okrem plynového zapaľovača aj náramkové hodinky Seiko Solar, čo je však v roku 1930 nemožné. (MikaelSVK)

• - O hlavní roli se ucházelo přes 1500 zájemkyň. (Hal_Moore)

• - Originální název 아가씨 (Agasshi) neznamená komorná, ale slečna a vztahuje se na postavu Hideko (Min-hee Kim), kterou tak Sook-hee (Tae-ri Kim) často oslovuje. (Jirka_Šč)