Komorná

• Jižní Korea Agasshi (více)

Šlechtična Hideko žije v ústraní na venkovském panství se svým strýcem a poručníkem. Chlípný strýc vychovává Hideko přísnou rukou a čeká, až dospěje, aby si ji mohl vzít a zmocnit se jejího bohatství. V domě se však objevuje podvodník, který zosnuje příchod mladé komorné Sukhui ve skutečnosti chudé kapsářky, která mu má pomoci nebohou Hideko svést. Dobře promyšlený plán ale začíná hatit vášeň, která mezi dvěma dívkami zahoří. Brzy navíc přestává být jasné, kdo koho ve skutečnosti podvádí. Příběh bestselleru Zlodějka spisovatelky Sarah Waters do japonsko-korejských reálií 30. let 20. století převedl jeden z nejvýraznějších jihokorejských režisérů současnosti Park Chan-wook a vytvořil dynamický thriller plný zvratů prodchnutý podmanivou erotickou atmosférou. (Aerofilms)

jakeer

Film, ktorý by som z ázijskej produkcie nečakal. Ale prekvapoval ma len v dobrom. Byť o tú polhodinku kratší, dám plné hodnotenie. Spôsob rozprávanie príbehu a tie neustále twisty ma bavili. Erotika fungovala, bola dávkovaná postupne. A svoje miesto si našlo aj násilie, ale na to sme v ázijskych filmoch už tak trochu zvyknutí. ()

Hanys_

Vlastně docela klasické drama, kde hnacím motorem jsou láska a peníze, s několika nečekanými twisty, zabalené do exotického a lehce erotického obalu. Park mě rozhodně nezklamal, i přes tu stopáž Agasshi vůbec nenudí, malé výhrady jen k mírně překombinovanému konci. ()

XdanteX

Předloha Sarah Watersové byla na 5*.. S vědomím její existence mi tohle příjde až nevhodně násilně vsazené do korejského prostředí...ta chemie nefunguje a některé momenty jsou až směšné. Pořád ale dost dobrý film. Jediné co mě překvapuje je, že zrovna Park měl potřebu zrovna tohle dílo takhle... zvláštně okopčit. ()

aquiver

Časem si budu pamatovat jen to řezání prstů a lesbické scény. Nenadchlo, hloubka nenalezena... V akčním žánru vznikají horší věci, ale i přesto Komorná již spadá do kategorie „ujetá korejská kinematografie“. 40 % ()

IvoB

Park je svým režisérským a vypravěčským umem prostě úplně jinde. I Komorná se řadí k jeho tvorbě, jenž od té hollywoodské příjemně odbočuje. Líbí se mi, jak si Park pohrává s divákem - v jednu chvíli vypráví pěkný příběh s několika nenápadnými mezerami. Následně celé dění převrací a nutí k opětovnému přehodnocení zjištění informací s tím, že se zdánlivé mezery mění v důležitá vodítka, jenž měly po celou dobu svůj smysl. Fungovalo to u Oldboye a funguje to i zde. Emocionální výkyvy jsou zde na denním pořádku - od odlehčenosti k depresi, častá překvapení, zdlouhavé scény i rychlý vývoj událostí.... a vlastně i ten ohromný přebytek sexuálních scén a fetišů, které místy působí trochu nepatřičně. Ne že bych se nerad mrkl (hlavně s tak půvabným obsazením:)), ale docela to prodlužovalo už tak pozvolný film. Jedno ale musím uznat - alespoň jsou pěkně natočeny, s vkusem a citem pro kompozici. Navíc si připočtěte naprosto boží soundtrack, který je jedna radost poslouchat. Film Komorná tak ve výsledku může působit jako všehochuť všeho možného. Já ale beru takovou zkušenost jako velký klad, neboť jsem konečně zase dostal něco trochu jiného, zajímavého. A takových odvážných filmů bych bral klidně víc. ()

orkadimenza

Co se týče korejských filmů, tak ochutnávám postupně doušky z různých sklenic. Tentokrát se nejednalo o romantickou ždímárnu nebo vyšetřování znásilňovaných hluchoněmých dětí, nýbrž o netypický historický příběh skupiny lidí z absolutně různých vrstev a poměrů, kteří měli společnou svou dychtivost. Po první půlhodině jsem si do úst bral spojení přímé úměry "poloviční cena-poloviční zážitek", ale po konci první části jsem musel hlasitě stornovat. Komorná disponuje především vynikajícím scénářem, jehož celkový obraz je třeba zhodnotit až na konci. Ten se nese ve stylu melancholie, a doplňuje celkový obraz dění, takže i přes důležitou podstatu závěru se emoce v posledních minutách snášejí směrem dolů po vzoru Gaussovy křivky. Neméně podstatnou roli hraje vizuální stránka, a záběry kamery, které ozdobují i zdánlivě nevýrazné a nudné pasáže. Abych to tak shrnul, Park dobře věděl co dělá, a Komorná se mu povedla se vším všudy. Ale jak už jsem zmínil, i Gaussova křivka někde klesá, každopádně velmi kvalitní zážitek, a i přes hraniční stopáž jsem rád za příjemně strávené volné odpoledne před státním svátkem. P.S. Doufám, že budu ve svém životě také sdílet poslední větu filmu :-) ()

DannyBoy80

Pry erotické :D to už je erotičtější snad i Slunce, seno, erotika. Každopádně film se vleče, ale zápletka není špatná, zejména když se zápletka zjevuje tak nějak pomalu a postupně. Celkově mám za to, že to není natočeno špatně, lokace se povedly i herecky to bylo ok, nicméně ubrat tomu 20 minut času a zhustit to by nebylo asi na škodu. ()

prezdivaka

Nádherná záležitost po všech stránkách. Takový jihokorejský Podraz. Moc se mi líbila struktura příběhu, kdy jsem si vzpomněl na Bergmanovu Personu, kde byla také určitá situace zopakovaná z pohledu druhé ženy. Jemnosti příběhu bohužel některým expertům, co mají v oblibě filmy typu "Zack a Mick točí porno" nedochází. ()

Rozjimatel

3,5 Vcelku pôsobivá, hoci trochu prekombinovaná dráma. Pri druhom dejovom zvrate, ktorý znovu obráti všetko čo bolo doteraz naruby, si už divák nezaujate povie: "Aha, tak je to. No a čo?" Šok sa už jednoducho nedostaví. Pritom sa to snaží byť za každú cenu šokujúce (spomínané zvraty, dlhé a explicitné posteľné scény, rezanie prstov, atď.), ale tak trochu z toho cítiť chladný kalkul. Na druhej strane sa na to dobre pozerá, je to plné farbičiek, nenudí to napriek svojej dĺžke ani na chvíľu. Zaujímavo znie to striedanie japončiny a kórejčiny. ()

woodsman odpad!

neuveritelna uchylaren fuj hnusny film dost ten stric to bol riadny zmrd ten konec bol zaujimavy este ze mal cigarety inak by zle skoncil ()

TwoFace

Komorná je natočena s citem a elegancí tak, jak to umějí jen v Asii. Nádhernou estetiku filmu podkresluje krásná hudba a protkává ho erotické napětí, kdy i prosté rozepínání šatů má v sobě silný sexuální nádech. To nakonec vrcholí v závěru prvního aktu, aby pak film sklouzl k náznakům zvráceností, místy výslovně pomrkává na markýze de Sade, ale nikdy ne tak, aby diváka odradil či přímo znechutil. Jde o nádherný příběh se zajímavou a překvapivou zápletkou, který se nebojí ani lehkého humoru. ()

mira007

Můj druhý korejský film v životě. Přestože se děj někdy posouvá hodně líně a scény ohledně stylizovaného čtení erotických povídek před publikem je hodně zbytečně obkecávaná a dlouhá, tak pro mne to je filmová bomba. Story je dobrá napínavá viděna pohledem několika aktérů a se zásadními zvraty. Hlavní hrdinka je opravdu pěkná a dobře hraje a to nejen v odvážných lesbických scénách ( kterých není tolik jak by se dle zdejších komentářů mohlo zdát ()

Ukko

Po letech strhující erotický film. Dvě a půl hodiny uteče jako voda a vy se budete bavit jak po vizuální stránce, tak po dějové. Originální koncept filmu, kdy se na děj díváte z pohledu tří hlavních hrdinů, hezké erotické scény a skvělé vizuální zpracování. Máte-li chuť na umělecké drama plné podvodů a piklení, okořeněné erotikou, je tento film jasná volba. ()

Renfield

Technický skvost, prakticky co záběr, to klenot, vše doplněno nádhernou hudbou. To co dokáže kamera v interiérech je úchvatné! Jedná "malá" místnost nasnímaná z různých úhlů, či z jednoho místa, vše neuvěřitelně prostorové. Exteriérové záběry jsou na tom podobně a co teprve ta fantastická výprava! Z tohoto pohledu je Komorná dokonalá, ale příběhově... Takto, jistě to chce více zhlédnutí a neuškodí nějaký ten zájem o asijskou kulturu, potom si myslím, že film může být opravdu dobrý. Jenže, druhé zhlédnutí jen tak v plánu mít nebudu, jednoduše byly momenty, ve kterých jsem se nudil a nebylo jich málo. Filmu by jistě neuškodilo ubrat na erotice a občas střihnout i jinde, délka je hold znát. V příběhu jsem se občas trošku ztrácel a i když přišel závěr, který vlastně vše logicky vysvětlil a doplnil, dobrý pocit jsem z něj už neměl. Pro mě zatím nejslabší Chan-wook Park. 60% ()

Oralfabet

Víceméně nejlepší představitelná filmová verze jedné z těch lechtivých knížek Hideina strýčka. Masterpiece. 10/10 ()

Bivoy

Plakát je lepší než film. Vlastně, když o tom tak přemýšlím, tak na tom plakátu je celý film nakreslený. Čekala jsem trochu víc... Místy krásné poetické záběry střídají scény, u kterých není jasné, jestli jsou (trapně) vtipné schválně. ()

Eterninox

Něco mezi Valmontem a Vlkem z Wall Street, ještě střižené lehkou korejskou zvrhlostí. Silně stylizovaná sebereflexivní sexploitace, která je sice chvílemi přestřelená a chvílemi zdlouhavá, ale většinu času zatraceně dobře natočená. A jako bonus pro vás formulka "Zazvonil zvonec, a pohádky je konec" už nikdy nebude znamenat to, co dřív... 70% ()

Brejlil

Nový Park je klidný Park. Temnota si jen tak pobublává pod povrchem, objevuje se v náznacích a když se dostaví, tak ani neděsí. Ostatek je příběh zlodějky, jejího kumpána a podváděné šlechtičny. Nebo podvodníka, vykutálené šlechtičny a nevinné komorné. Nebo... Nebo všechno dohromady. První polovina, ve které sledujeme komornou na první pohled plyne v poklidu a nenápadně. Přesto má své silné momenty (broušení zubu) a nedořečená místa. Ta jsou doplněna v polovině druhé, plné skrytých tajemství, úchylného čtení a sebevraždy. No a ve třetí se to pěkně spojí. Modravý dým zaplňuje sklepení a už ani nevadí, co za hrůzy je ukryto na policích a že prsty skončily v koši. A úplně nakonec nám zazvoní rolničky... Komorná vyniká skvělou výpravou, kříženec anglického panství a japonského domu umožňuje pěkné hrátky s kamerou. A právě kamera si film krade pro sebe, což je dobře. Občas se totiž objeví hlušší místo a i tehdy je na něj pěkný pohled. ()