• Austrálie

• Kanada

Drama / Thriller

USA, 1972, 93 min

Film zajímavý pro našince už tím, že jeho děj byl zřejmě inspirován úspěšnou dezinformační akci StB z r. 1964, kdy byly v Černém jezeře na Šumavě "náhodou objeveny" bedny s dokumenty z II. světové války obsahující údajně seznamy nacistických agentů. Zde ve filmu je namísto Černého jezera Temné jezero (Finstersee), a je jedním dechem spojováno s Toplitzkým jezerem (Toplitzsee). V tomto rakouském jezeře byly vskutku nalezeny bedny z doby války s padělanými librami. Tvůrci filmu je však situovali do Československa(!) a přiřkli mu roli Černého jezera, neb dokumenty z Finstersee jsou zde kopiemi dokumentů nalezených v Toplitzsee, které mají v rukou Rusové. Film sám je svižný příběh na téma špiónem proti své vůli. Zase nic až tak moc originálního, ale rozhodně nenudí, je napínavý, přiměřeně akční a má nádhernou sedmdesátkovou náladu. A mě jinak neznámá herečka Karen Jensen zde zahrála okouzlující potvoru. https://www.novinky.cz/domaci/339380-podvrzenymi-materialy-na-dne-cerneho-jezera-zmatla-stb-cely-svet.html(13.3.2017)

• - Klaus Maria Brandauer v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)