La Chambre ardente

I peccatori della Foresta Nera

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

Francie / Itálie / Západní Německo, 1962, 110 min

• Willy Kufalt

Tak nám začal čas vrahů již podruhé... Tvorbu Juliena Duviviera mám poměrně rád, tedy až na pár výjimek, kdy se tento režisér v pozdním věku z času na čas pustil do pokusů o moderní thrillery či horory. Bohužel tohle je přesně tenhle případ. Již Čas vrahů z 50. let mne před časem dokonale otrávil a Soud ohně mi v mnoha momentech připadal skoro jako velmi bizardní volné navázání. Děj se odehrává na starém zámečku plném podivných osob, kteří se skoro všichni od začátku chovají jako pomatenci, pěstuje se zde okultismus, duchařina, mezi hlavními protagonistami nechybí ani transvestita. Když se nečekaně stane první vražda, z hlídané rakvy mizí mrtvola. Opravdu zásahem sil ze záhrobí...? Šílený příběh, který se bohužel po celou dobu snaží brát naprosto vážně (to vážně?), což já bohužel nedokázal, nabízí jen jedno neotřelé surrealistické odlehčení a to nápad s pohřbem, kde všichni kolem rakve tančí valčíky. No zní to šíleně a do zbytku filmu, který tvoří pak povětšinou dlouhé dialogy, to moc ani nezapadlo. Musím se přiznat, že ani ten závěr s cílem šokovat diváka po hodině a půl úmorných keců zvratem v podobě chladnokrevné vraždy ženy se mnou moc nepohl. Své umělecké kvality zřejmě tento snímek bude mít, přišlo pár chvil, kdy jsem si díky psychologii skupiny postáv na malém prostoru vzpomněl i na režisérův majstrštyk Marie-Octobre, ale nemohu si jinak pomoct, celé to dění šlo hodně mimo mne... a Brialyho s Richem určitě mnohem raději vídám v komediích. 40%(10.8.2020)

• Campbell

Ve světe známý také jako Burning Court je hodně zvláštní film. Na jednu stranu je to parádní mysteriózní film s plot twistem jak od shel...Shelamaya.... Shemalamadingdong. Vy víte koho myslím. Ale na druhou stranu tady také máme téměř dvě hodiny úmorné nudy a keců. Ano sem tam je tu akce ale spíše jsou tu dialogy které mě prostě nebraly. Zajímavý film ale pro mě ne.(2.9.2014)