Inspektor Lavardin

Inspecteur Lavardin

Inspector Lavardin

Krimi

Francie / Švýcarsko, 1986, 100 min

Chabrolův pohled na pojem spravedlnosti a způsoby jejího uplatňování je skutečně osobitý. Zdánlivě plytký film je naopak neokázalou hlubokou sondou do života maloměsta i jedné rodiny. Způsob vyšetřování nejvíce připomíná stejně zrádnou idyličnost důkladných postupů rady Vacátka z HŘÍŠNÝCH LIDÍ MĚSTA PRAŽSKÉHO. Klopotná pouť hlavních hrdinů ke ctnosti ne domněle plakátové, ale skutečné odhaluje v povrchové idyle až nečekaně mnoho kazů. Mravní relativismus je vyvažován eticky pragmatickým autorským pohledem. Film, který není špičkový, nelze považovat ani za průměrný. Systémové přednosti francouzské školy neopouští ani nezrazuje a diváka, ochotného pozorně sledovat jeho průběh, určitě nezradí. Poiret navíc není hercem do počtu, ale víc než slušným vkladem do hodně povedené kytice hereckých osobností kinematografie země galského kohouta.(27.8.2007)

Pohoda podzimu na francouzském maloměstě přechází po vraždě morálně angažovaného katolického spisovatele v přehlídku dekadencí, svědčících o zvrhlosti, jíž za paravánem spořádanosti venkova tuší každý - světácký divák z detektivek a venkovský z vlastní bohaté zkušenosti. S poza scény se kdo ví odkud rojí katolíci, buzny, smažky, dealeři, kuplíři, podvodníci a šlapky. Lehce netradičně pojatá kriminálka však ve finále překvapivě nevzrušeně odbočuje mimo žánr, který obvykle trvá na odhalení a ztrestání viníků v právním smyslu toho slova. Francouzská amorálnost, kterou by kupříkladu v britské detektivce nepřipadla v úvahu, trhá detektivku z kořenů a přesazuje ji do půdy, v níž plodí ušlechtilejší rostliny. Kvalitu nenápadné výstřednosti umocňuje představitel hlavní role Jean Poiret. Komik a dramatik se na rozdíl od jiných bavičů, kteří se vzdálí od svého kopyta, úplně nevystříhává komediální polohy, nýbrž s ní pracuje jako s maskou, jíž jeho postava postava před ostatními zakrývá vážně míněné kriminalistické odhodlání. Zmatení podtrhává nápadná podoba Poierota s Leslie Nielsenem, jehož postavy to mívaly s vážností přesně naopak :-)(6.9.2020)

Charbol - to je vždycky překvapení. Chabrol je imaginace, vytrysklá někde v době prvních vypravěčů a vykladačů pohádek. A tato sympatická detektivka s lautr nesympatickými postavami - snad až na místního policistu - si s nimi nezadá. Pozn.: A ten pikantně nestandardní závěr? Možná se to při vyšetřování (často) nestává, ale (jistě) se to stává v soudních síních. Nedávno jsem mluvil s německým soudcem (již též v důchodu). Říkal (mezi jiným), že když chtějí někoho odsoudit a nejde to pro důvod zatčení, najdou si jiný důvod.(30.10.2016)

Bud je tom filmu znát Chabrolův rukopis a nebo byl opravdu zvláštně zpracovaný. Mně to přišlo jako skládanka více filmových detektivů v jednom balení. Ne, nuda to není, ale s paní domu bych dala trochu větší řeč, to jediné mi scházelo. Vyústění ke kterému se díky inteligenci dopracoval Lavardin jsem nečekala, ale o to bylo atraktivnější. Možná to každému nesedne, ale za zhlédnutí to stojí.(4.8.2016)

Francouzský Hitchcock obsadil do hlavní role nezvyklé detektivky autora veleúspěšné hry Klec bláznů. A možná i proto mu vtiskl netradiční rysy a přiměl svého vyšetřovatele až k nestandardní nadsázce a občasné ironii. Lavardina považuji za jeden z nejzdařilejších Chabrolových filmů, byť nad jeho pointou jsem musela dost dlouho kroutit hlavou.(22.5.2012)