poster

Inspektor Lavardin

 • Francie

  Inspecteur Lavardin

 • USA

  Inspector Lavardin

Krimi

Francie / Švýcarsko, 1986, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sportovec
  ****

  Chabrolův pohled na pojem spravedlnosti a způsoby jejího uplatňování je skutečně osobitý. Zdánlivě plytký film je naopak neokázalou hlubokou sondou do života maloměsta i jedné rodiny. Způsob vyšetřování nejvíce připomíná stejně zrádnou idyličnost důkladných postupů rady Vacátka z HŘÍŠNÝCH LIDÍ MĚSTA PRAŽSKÉHO. Klopotná pouť hlavních hrdinů ke ctnosti ne domněle plakátové, ale skutečné odhaluje v povrchové idyle až nečekaně mnoho kazů. Mravní relativismus je vyvažován eticky pragmatickým autorským pohledem. Film, který není špičkový, nelze považovat ani za průměrný. Systémové přednosti francouzské školy neopouští ani nezrazuje a diváka, ochotného pozorně sledovat jeho průběh, určitě nezradí. Poiret navíc není hercem do počtu, ale víc než slušným vkladem do hodně povedené kytice hereckých osobností kinematografie země galského kohouta.(27.8.2007)

 • F.W.Colqhoun
  ****

  Pohoda podzimu na francouzském maloměstě přechází po vraždě morálně angažovaného katolického spisovatele v přehlídku dekadencí, svědčících o zvrhlosti, jíž za paravánem spořádanosti venkova tuší každý - světácký divák z detektivek a venkovský z vlastní bohaté zkušenosti. S poza scény se kdo ví odkud rojí katolíci, buzny, smažky, dealeři, kuplíři, podvodníci a šlapky. Lehce netradičně pojatá kriminálka však ve finále překvapivě nevzrušeně odbočuje mimo žánr, který obvykle trvá na odhalení a ztrestání viníků v právním smyslu toho slova. Francouzská amorálnost, kterou by kupříkladu v britské detektivce nepřipadla v úvahu, trhá detektivku z kořenů a přesazuje ji do půdy, v níž plodí ušlechtilejší rostliny. Kvalitu nenápadné výstřednosti umocňuje představitel hlavní role Jean Poiret. Komik a dramatik se na rozdíl od jiných bavičů, kteří se vzdálí od svého kopyta, úplně nevystříhává komediální polohy, nýbrž s ní pracuje jako s maskou, jíž jeho postava postava před ostatními zakrývá vážně míněné kriminalistické odhodlání. Zmatení podtrhává nápadná podoba Poierota s Leslie Nielsenem, jehož postavy to mívaly s vážností přesně naopak :-)(6.9.2020)

 • radektejkal
  ****

  Charbol - to je vždycky překvapení. Chabrol je imaginace, vytrysklá někde v době prvních vypravěčů a vykladačů pohádek. A tato sympatická detektivka s lautr nesympatickými postavami - snad až na místního policistu - si s nimi nezadá. Pozn.: A ten pikantně nestandardní závěr? Možná se to při vyšetřování (často) nestává, ale (jistě) se to stává v soudních síních. Nedávno jsem mluvil s německým soudcem (již též v důchodu). Říkal (mezi jiným), že když chtějí někoho odsoudit a nejde to pro důvod zatčení, najdou si jiný důvod.(30.10.2016)

 • emma53
  ****

  Bud je tom filmu znát Chabrolův rukopis a nebo byl opravdu zvláštně zpracovaný. Mně to přišlo jako skládanka více filmových detektivů v jednom balení. Ne, nuda to není, ale s paní domu bych dala trochu větší řeč, to jediné mi scházelo. Vyústění ke kterému se díky inteligenci dopracoval Lavardin jsem nečekala, ale o to bylo atraktivnější. Možná to každému nesedne, ale za zhlédnutí to stojí.(4.8.2016)

 • Snorlax
  ****

  Francouzský Hitchcock obsadil do hlavní role nezvyklé detektivky autora veleúspěšné hry Klec bláznů. A možná i proto mu vtiskl netradiční rysy a přiměl svého vyšetřovatele až k nestandardní nadsázce a občasné ironii. Lavardina považuji za jeden z nejzdařilejších Chabrolových filmů, byť nad jeho pointou jsem musela dost dlouho kroutit hlavou.(22.5.2012)