Reklama

Reklama

Karpov vs. Kasparov, dva králové na jednu korunu

(TV film)
  • Česko Karpov vs. Kasparov (více)
Dokumentární
Francie, 2014, 52 min

Obsahy(1)

Anatolij Karpov a Garry Kasparov bývají považováni za nejlepší šachisty 2. poloviny 20. století. Od roku 1984 do roku 1990 mezi nimi probíhal boj o světové prvenství. Celkem o titul mistra světa bojovali pětkrát. Když v roce 1972 Američan Fischer porazil Spasského, Sovětský svaz horečně hledal mladého talentovaného hráče, který by opět dosáhl na šachový trůn. Stal se jím Anatolij Karpov, se kterým Fischer téhož roku kvůli svým přemrštěným požadavkům kontumačně prohrál. Karpov se narodil v roce 1951 v rodině dělníka, který to dotáhl na inženýra, a ženy v domácnosti. Ve 12 letech byl přijat na Botvinnikovu šachovou školu a brzy zahájil svou šachovou kariéru. V roce 1976 tajně vyjednával s Fischerem v Tokiu o uspořádání zápasu, což trenér sovětského týmu Nikitin nahlásil úřadům. Karpov zuřil a dosáhl toho, že Nikitin o funkci přišel. Garry Kasparov byl synem Žida a Arménky; oba rodiče byli ropní inženýři. Díky svému původu se netěšil velké přízni oficiálních míst, což ovšem nebyl případ Karpova, který byl všemožně podporován. Za Kasparovem stál naopak místopředseda vlády a vlivný muž Ázerbajdžánu Hejdar Alijev. V září roku 1984 byl uspořádán první zápas mezi oběma šachisty o titul mistra světa. Vítěz musel vyhrát 6 partií. Stály proti sobě dvě naprosto odlišné osobnosti: ukázněný a dokonale se ovládající Karpov, přívrženec režimu, a rebel Kasparov, vznětlivý a psychicky nestálejší. Po prvotních úspěších Karpova, který dosáhl poměru 5:0, se Kasparov vzpamatoval a vyhrál první partii, po níž následovala řada remíz. Naprosto vyčerpaný Kasparov tedy uvítal rozhodnutí sovětské sportovní nomenklatury utkání zastavit. Oznámil to filipínský prezident FIDE Campomanes, Kasparov se ale proti tomuto rozhodnutí veřejně ostře vyjádřil. Byla to první podobná vzpoura sportovce v dějinách Sovětského svazu, a to přestože Kasparov nakonec ukončení podepsal. A jak se vyvíjel jejich profesní i soukromý život dál? (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Recenze (6)

agassi68 

všechny recenze uživatele

V tej dobe sa šachu písalo viac ako o tenise. Súboj bol zaujímavý aj pre úplnú odlišnosť pováh a nakoniec sa z toho stal aj súboj politický. Ja síce viem len ťahať figúrky a šach ako taký ma nikdy nebavil, no toto bola výnimka. Aj keď ma vlastne zaujímala len záverečná štatistika.. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý politicko-šachistický dokument. Rychlý, sdělný , v mnohém (alespoň pro mne) objevný. ()

Reklama

BarVo 

všechny recenze uživatele

Šach ma nikdy nejak zvlášť nebavil, napriek tomu som konflikt Karpov - Kasparov od detstva z diaľky so záujmom vnímala, vrátane ich neskorších osudov. Taký Vlk a zajac v reále (jasné, že tým vzorným zajacom - pionierom bol nudný Karpov). Dokument ma preto veľmi potešil, po rokoch som dostala konečne ucelený a objektívny obraz aj s komentármi oboch účastníkov. Zaujímané bolo aj konečné resumé vzájomných zápasov, tipovala som väčší rozdiel. Naďalej však nechápem, ako môže niekto jednu partiu hrať pol roka, a už vôbec pocity obecenstva na šachovom turnaji. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Manipulace, kgb, korupce, Dadachev-psychické medium, i tak se hraje královská hra v šachy... Kasparov s Karpovem odehráli o titul mistra světa 144 partií,104 skončilo nerozhodně, Karpov vyhrál 19, Kasparov 21 partií rozdíl těchto dvou partií zajistil Kasparovovi dva tituly mistra světa. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Kasparov s Karpovem odehráli o titul mistra světa 144 partií, 104 skončilo nerozhodně, Karpov vyhrál 19, Kasparov 21 partií. Rozdíl těchto dvou partií zajistil Kasparovovi dva tituly mistra světa. (sator)

Reklama

Reklama